Primii trei din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar celelalte vor concura în recalificări.[2]
Calificări - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Kjetil Borch
Norvegia
6:54.46
C
2
1
Bendegúz Pétervári-Molnár
Ungaria
7:04,42
C
3
2
Lucas Verthein
Brazilia
7:05,00
C
4
6
Jan Fleissner
Cehia
7:16,56
R
5
5
Abdulrahman Al-Fadhel
Kuweit
8:49,03
R
6
3
Mohammed Al-Khafaji
Irak
8:57,01
R
Calificări - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
2
Stefanos Douskos
Grecia
6:59,49
C
2
1
Jordan Parry
Noua Zeelandă
7:04,45
C
3
6
Álvaro Torres
Peru
7:07,92
C
4
5
Quentin Antognelli
Monaco
7:10,52
R
5
3
Ignacio Vásquez
Republica Dominicană
7:43,71
R
6
4
Rio Rii
Vanuatu
8:00,98
R
Calificări - cursa 3
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Sverri Nielsen
Danemarca
7:02,88
C
2
5
Gennaro Di Mauro
Italia
7:06,87
C
3
4
Vladislav Yakovlev
Kazahstan
7:10,08
C
4
2
Peter Purcell-Gilpin
Zimbabwe
7:10,65
R
5
1
Alhussein Ghambour
Libia
7:52,37
R
Calificări - cursa 4
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Trevor Jones
Canada
7:04,12
C
2
4
Mindaugas Griskonis
Lituania
7:05,88
C
3
2
Onat Kazaklı
Turcia
7:20,11
C
4
5
Dara Alizadeh
Insulele Bermude
7:34,96
R
5
1
Husein Alireza
Arabia Saudită
7:54,18
R
Calificări - cursa 5
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
1
Damir Martin
Croația
7:09,17
C
2
5
Aleksandr Vyazovkin
COR
7:14,95
C
3
4
Cris Nievarez
Filipine
7:22,97
C
4
3
Félix Potoy
Nicaragua
7:32,54
R
5
2
Privel Hinkati
Benin
7:40,87
R
Calificări - cursa 6
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Oliver Zeidler
Germania
7:00,40
C
2
1
Ryuta Arakawa
Japonia
7:02,79
C
3
3
Abdelkhalek El-Banna
Egipt
7:03,44
C
4
2
Finn Florijn
Olanda
7:04,56
R
5
5
Franck N'Dri
Coasta de Fildeș
7:49,19
R
Recalificări
Primii doi din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar ceilalți vor concura în Semifinalele E/F (care nu contează pentru acordarea de medalii).
Recalificări - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Quentin Antognelli
Monaco
7:34,14
C
2
1
Mohammed Al-Khafaji
Irak
7:41,72
C
3
3
Félix Potoy
Nicaragua
7:44,52
CEF
4
5
Alhussein Ghambour
Libia
7:57,88
CEF
5
2
Franck N'Dri
Coasta de Fildeș
8:03,25
CEF
Recalificări - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
2
Jan Fleissner
Cehia
7:29,90
C
2
3
Dara Alizadeh
Insulele Bermude
7:35,90
C
3
4
Ignacio Vásquez
Republica Dominicană
7:42,83
CEF
4
1
Privel Hinkati
Benin
7:55,93
CEF
Recalificări - cursa 3
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Peter Purcell-Gilpin
Zimbabwe
7:35,16
C
2
2
Husein Alireza
Arabia Saudită
8:06,78
C
3
1
Rio Rii
Vanuatu
8:17,00
CEF
4
5
Abdulrahman Al-Fadhel
Kuweit
9:04,73
CEF
4
Finn Florijn
Olanda
NS
Sferturi de finală
Primii trei din fiecare cursă se vor califica în semifinalele A/B, iar ceilalți vor concura în Semifinalele C/D.
Sferturi de finală - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Kjetil Borch
Norvegia
7:10,97
CAB
2
3
Stefanos Douskos
Grecia
7:12,77
CAB
3
2
Gennaro Di Mauro
Italia
7:26,25
CAB
4
1
Quentin Antognelli
Monaco
7:29,99
CCD
5
5
Abdelkhalek El-Banna
Egipt
7:32,86
CCD
6
6
Husein Alireza
Arabia Saudită
8:35,05
CCD
Sferturi de finală - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Sverri Nielsen
Danemarca
7:10,52
CAB
2
3
Trevor Jones
Canada
7:17,65
CAB
3
5
Aleksandr Vyazovkin
COR
7:20,04
CAB
4
2
Onat Kazaklı
Turcia
7:32,86
CCD
5
1
Dara Alizadeh
Insulele Bermude
7:35,73
CCD
6
6
Peter Purcell-Gilpin
Zimbabwe
7:37,97
CCD
Sferturi de finală - cursa 3
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Damir Martin
Croația
7:17,71
CAB
2
2
Bendegúz Pétervári-Molnár
Ungaria
7:24,63
CAB
3
4
Ryuta Arakawa
Japonia
7:26,04
CAB
4
5
Álvaro Torres
Peru
7:31,85
CCD
5
6
Jan Fleissner
Cehia
7:37,01
CCD
6
1
Vladislav Yakovlev
Kazahstan
7:39,47
CCD
Sferturi de finală - cursa 4
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Oliver Zeidler
Germania
7:12,75
CAB
2
2
Lucas Verthein
Brazilia
7:14,26
CAB
3
5
Mindaugas Griskonis
Lituania
7:16,71
CAB
4
3
Jordan Parry
Noua Zeelandă
7:18,48
CCD
5
6
Cris Nievarez
Filipine
7:50,74
CCD
6
1
Mohammed Al-Khafaji
Irak
8:03,55
CCD
Semifinale
Primii trei din fiecare cursă se vor califica în semifinalele E/C/A, iar ceilalți vor concura în Semifinalele F/D/B.
Semifinala E/F - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Félix Potoy
Nicaragua
7:45,02
FE
2
1
Privel Hinkati
Benin
7:49,46
FE
3
3
Rio Rii
Vanuatu
8:19,99
FF
Semifinala E/F - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Ignacio Vásquez
Republica Dominicană
7:42,80
FE
2
1
Franck N'Dri
Coasta de Fildeș
7:55,12
FE
3
2
Alhussein Ghambour
Libia
7:55,98
FE
4
4
Abdulrahman Al-Fadhel
Kuweit
8:56,83
FF
Semifinala C/D - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Álvaro Torres
Peru
7:02,49
FC
2
4
Quentin Antognelli
Monaco
7:06,03
FC
3
5
Dara Alizadeh
Insulele Bermude
7:11,14
FC
4
6
Mohammed Al-Khafaji
Irak
7:21,52
FD
5
2
Cris Nievarez
Filipine
7:26,05
FD
6
1
Husein Alireza
Arabia Saudită
7:53,99
FD
Semifinala C/D - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Jordan Parry
Noua Zeelandă
6:57,70
FC
2
2
Abdelkhalek El-Banna
Egipt
6:58,84
FC
3
5
Jan Fleissner
Cehia
6:59,61
FC
4
1
Peter Purcell-Gilpin
Zimbabwe
7:01,72
FD
5
6
Vladislav Yakovlev
Kazahstan
7:03,53
FD
6
4
Onat Kazaklı
Turcia
7:32,19
FD
Semifinala A/B - cursa 1
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
3
Kjetil Borch
Norvegia
6:42,92
FA
2
4
Damir Martin
Croația
6:45,27
FA
3
6
Mindaugas Griškonis
Lituania
6:45,90
FA
4
1
Gennaro Di Mauro
Italia
6:50,19
FB
5
5
Lucas Verthein
Brazilia
7:02,87
FB
6
2
Trevor Jones
Canada
7:06,18
FB
Semifinala A/B - cursa 2
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
2
Stefanos Ntouskos
Grecia
6:41,61
FA
2
4
Sverri Sandberg Nielsen
Danemarca
6:44,00
FA
3
1
Aleksandr Vyazovkin
COR
6:44,56
FA
4
3
Oliver Zeidler
Germania
6:45,16
FB
5
5
Bendegúz Pétervári-Molnár
Ungaria
6:59,08
FB
6
6
Ryuta Arakawa
Japonia
6:59,26
FB
Finala
Finala F
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
30
2
Rio Rii
Vanuatu
7:49,82
31
1
Abdulrahman Al-Fadhel
Kuweit
8:32,67
Finala E
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
25
4
Ignacio Vásquez
Republica Dominicană
7:25,88
26
3
Félix Potoy
Nicaragua
7:28,00
27
2
Privel Hinkati
Benin
7:38,58
28
5
Franck N'Dri
Coasta de Fildeș
7:42,55
29
1
Al-Hussein Gambour
Libia
7:47,64
Finala D
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
19
2
Vladislav Yakovlev
Kazahstan
7:03,37
20
4
Peter Purcell-Gilpin
Zimbabwe
7:03,85
21
1
Onat Kazaklı
Turcia
7:13,65
22
3
Mohammed Al-Khafaji
Irak
7:18,65
23
5
Cris Nievarez
Filipine
7:21,28
24
6
Husein Alireza
Arabia Saudită
7:52,67
Finala C
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
13
3
Jordan Parry
Noua Zeelandă
6:55,55
14
2
Abdelkhalek El-Banna
Egipt
7:00,72
15
5
Quentin Antognelli
Monaco
7:01,85
16
1
Jan Fleissner
Cehia
7:02,93
17
4
Álvaro Torres
Peru
7:03,69
18
6
Dara Alizadeh
Insulele Bermude
7:09,91
Finala B
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
7
4
Oliver Zeidler
Germania
6.44,44
8
3
Gennaro Di Mauro
Italia
6:47,38
9
1
Trevor Jones
Canada
6:48,51
10
5
Bendegúz Pétervári-Molnár
Ungaria
6:50,45
11
6
Ryuta Arakawa
Japonia
6:50,91
12
2
Lucas Verthein
Brazilia
6:52,09
Finala A
Loc
Culoar
Concurent
Țară
Timp
Note
1
4
Stefanos Ntouskos
Grecia
6:40,45
Record Olimpic
2
3
Kjetil Borch
Norvegia
6:41,66
3
2
Damir Martin
Croația
6:42,58
4
5
Sverri Sandberg Nielsen
Danemarca
6:42,73
5
6
Aleksandr Vyazovkin
COR
6:49,09
6
1
Mindaugas Griškonis
Lituania
6:57,60
Referințe
^„Programul de canotaj de la Tokyo 2020”. Tokyo 2020. Accesat în .
^„Rowing - Men's Single Sculls Results”. olympics.com (în engleză). Arhivat din original la . Accesat în .