Lista jucătorilor de fotbal străini din SuperLiga României
Acest articol sau secțiune are nevoie de actualizare. Unele părți din acest articol sau secțiune au fost identificate ca nemaifiind de actualitate. Vă rugăm să actualizați acest articol introducând evenimente recente și eliminați acest format după aceea. Informații suplimentare se pot găsi pe pagina de discuții. |
Aceasta este o listă a jucătorilor străini din SuperLiga României începând cu primul sezon 1909-1910. Jucătorii ce au fost incluși îndeplinesc concomitent următoarele două criterii:
- Au jucat cel puțin un meci în SuperLiga României. Jucătorii ce au semnat contracte cu echipe din prima ligă dar nu au jucat decât în ligile inferioare, în Cupa României, în competiții europene sau nu au jucat în nici un meci oficial nu sunt incluși în listă.
- Sunt considerați „străini” - Un jucător este considerat străin dacă nu poate juca pentru una dintre selecționatele naționale ale României.
De asemenea se trec în această listă se trec doar cluburile la care acel fotbalist a jucat cel puțin un meci în SuperLiga României.
În aldin: fotbaliști ce au activat în sezonul 2008–2009, și clubul pentru care au jucat. Această listă include jucători ce între timp s-au transferat, dar nu include jucători ce nu au jucat încă într-un meci din prima ligă.
Actualizat 10 iunie 2009.
Lista jucătorilor pe țări
Albania
- Roland Agalliu – Universitatea Craiova – Drobeta-Turnu Severin – Oțelul Galați 1990-1992, 1991-1992 , 1992-1993
- Alket Alcani – Gloria Bistrița – 2003-2004
- Elis Bakaj – Dinamo București – 2011-
- Ilir Bozhiqi – FC Brașov – 1991-1995
- Agim Canaj – FC Brașov – 1991-1993
- Elton Ceno – Steaua București – 1998-2000
- Sulejman Demollari – Dinamo București – 1991-1995
- Dashnor Dume – Oțelul Galați – 1993-1995
- Albert Duro – Steaua București, Național București – 1999-2001, 2002-2004
- Sandër Leon Grunasi – FC Timișoara – 1996-1997
- Arben Kokalari – Oțelul Galați – 1991-1994
- Alket Kruja – Gloria Bistrița – 2003-2004
- Altin Masati – Oțelul Galați – 1993-1995
- Arben Minga – FC Brașov – 1993-1995
- Perlat Musta – Dinamo București – 1992-1994
- Leonard Perloshi – Petrolul Ploiești – 1999-2000
- Edmond Voda – Oțelul Galați – 1993-1995
- Blendi Nallbani – Victoria București – 1991-1992
- Ronald Gërçaliu – Universitatea Cluj – 2013-2014
- Edon Hasani – Ceahlăul Piatra Neamț – 2013-2014
Algeria
- Ahmed Reda Madouni – FC Vaslui – 2009-
- Aziz Tafer – Gloria Buzău – 2008-
Anglia
- Mark Burke – Rapid București – 2001-2002
- Daniel McBreen – Universitatea Craiova – 2002-2004
Angola
- Paulo Figueiredo – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Zé Kalanga – Dinamo București – 2006-2007 2008-
Argentina
- Elias Bazzi – Național București, Argeș Pitești – 2004-2006, 2006-
- Pablo Brandán – Unirea Urziceni, Steaua București – 2007-2010, 2010-
- Nicolás Chiesa – Poli Iași – 2004-2005
- Angel Gaston Diaz – Ceahlăul Piatra Neamț – 2006-2007
- Emmanuel Culio – CFR Cluj – 2007-2011
- Sebastián Dubarbier – CFR Cluj – 2008-2010
- Cristian Fabbiani – CFR Cluj – 2007-2008
- Mariano Fernandez – Dinamo București – 2006-2007
- Paolo Frangipane – CFR Cluj – 2009
- José Luis García – FC Timișoara – 2008-?
- Alejandro Gavatorta – Poli Iași – 2004-2007 2008-
- Fernando Luis Giarrizo – Oțelul Galați – 2008-
- Carlos Adrian Herrera – Ceahlăul Piatra Neamț – 2006-2007
- Ignacio Lobella – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2010
- Gonzalo Ucho Lopez – Național București – 2004-2005
- Elvio Raul Martinez – FC Timișoara – 2007-2008
- Osvaldo Miranda – Dinamo București, Astra Ploiești – 2008-2010, 2010-
- Gustavo Andrés Oberman – CFR Cluj – 2008-2009
- Gustavo Paruolo – Poli Iași – 2007-
- Sixto Peralta – CFR Cluj – 2008-
- Cristian Sánchez Prette – CFR Cluj – 2008-2009
- Juan Manuel Raponi – Poli Iași – 2004-2005
- Diego Ruiz – CFR Cluj – 2008-2009
- Martin Šarić – Poli Iași, Oțelul Galați – 2006-2007, 2007-2008
- Abel Valdez – Astra Ploiești – 2009
- Luciano Vella – Rapid București – 2008-2009
- Gabriel Viglianti – Oțelul Galați – 2008-
Armenia
- Apoula Edel – Rapid București – 2006-2007
- Arman Karamyan – Rapid București, FC Brașov, Gloria Bistrița, Ceahlăul Piatra Neamț, FC Timișoara, Steaua București, Unirea Urziceni – 2004-2005, 2005-2006, 2005-2006, 2006-2007, 2007-2010, 2010, 2010
- Artavazd Karamyan – Rapid București, FC Timișoara, Steaua București, Unirea Urziceni – 2004-2007, 2007-2010, 2010, 2010
- Romik Khachatryan – Unirea Urziceni, Universitatea Cluj – 2007, 2007-2008
- Karl Lombe – Rapid București – 2006-2007
- Marian Zeciu – Oțelul Galați, Ceahlăul Piatra Neamț – 2004-2006, 2006-2007
Australia
- Tomislav Arčaba – Gloria Buzău – 2008-2009
- Michael Baird – Universitatea Craiova – 2006-2009
- Jacob Burns – Unirea Urziceni – 2008-2009
- Ryan Lee Clarke – Universitatea Craiova – 2005-2006
- Daniel Clitnovici – Universitatea Craiova – 2002-2004– 2005-2006
- Spase Dilevski – Universitatea Craiova – 2007-2010
- Karl Dodd – Universitatea Craiova – 2005-2006
- Daniel Gecic – Universitatea Craiova – 2005-2006
- Ryan Griffiths – Național București, Rapid București – 2004-2006, 2006-2008
- Wayne Heath – Universitatea Craiova – 2006-2007
- Levent Osman – FC Timișoara – 2002-2003
- Josh Maguire – Steaua București, Universitatea Craiova – 1999-2001, 2006-2007
- Jonathan McKain – Național București, FC Timișoara – 2003-2005, 2005-2008
- Josh Mitchell – Universitatea Craiova – 2006-2010
- Srećko Mitrović – Poli Iași – 2006-2007
- Joshua Rose – Universitatea Craiova – 2006-2009
- Wayne Srhoj – Național București, FC Timișoara – 2004-2005, 2007-2008
- Michael Thwaite – Național București – 2004-2006
Belarus
- Pavel Byahanski – Oțelul Galați – 2007-2008
- Vladimir Gaev – Dinamo București – 2003-2007
- Vasili Hamutovski – Steaua București – 2003-2006
- Yuri Tsygalko – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2009
Belgia
- Roberto Bisconti – Rapid București – 2003-2004
- Grégory Delwarte – Dinamo București – 2003-2004
- Emmanuel Godfroid – Rapid București – 2002-2005
- Philippe Léonard – Rapid București – 2007-2008
- Pieter Merlier – Universitatea Cluj, Universitatea Craiova – 2008-2009, 2009-
- Urko Rafael Pardo – Rapid București – 2008-2009
Bermuda
- Éric Fannis – Rapid CFR Suceava – 1997-2001
Bolivia
- Gualberto Mojica – CFR Cluj – 2006-2007
- Ricardo Pedriel – Steaua București – 2008-2010
Bosnia și Herțegovina
- Eldin Adilović – Unirea Alba Iulia – 2009-
- Fahrudin Alicković – CFR Cluj – 2004-2005
- Zdenko Baotić – Oțelul Galați – 2009-
- Kenan Čejvanović – FC Timișoara – 2008-2009
- Boris Keča – Național București, FC Brașov, Steaua București – 1999-2003, 2003-2005, 2004-2005
- Stevo Nikolić – Oțelul Galați, Poli Timișoara, Steaua București– 2008-2009 2009-2011 2011-
- Zoran Novaković – Steaua București – 1999-2000
- Adnan Gušo – Universitatea Craiova, Dinamo București, Argeș Pitești, Pandurii Târgu Jiu – 2003-2005, 2005-2006, 2006, 2006-2007
- Petar Jovanović – FC Vaslui – 2005-
- Darko Maletić – FC Vaslui – 2005-2006
- Slaviša Mitrović – Național București – 2000-2005
- Aleksandar Obrenović – CA Oradea – 2003-2004
- Duško Stajić – Ceahlăul Piatra Neamț – 2006-2007
Brazilia
- Andrey Nazário Afonso – Steaua București – 2006-2007
- Davi Alexandre Rancan Afonso – Oțelul Galați – 2006-2007
- Hugo Alcântara – CFR Cluj – 2008-2010
- Elinton Andrade – Rapid București – 2006-2009
- Andre Astorga – Universitatea Cluj – 2007-2008
- Roberto Ayza – Ceahlăul Piatra Neamț – 2006-2007
- Daniel Pollo Barioni – Rapid București – 2008-2009
- Arthuro Henrique Bernhardt – Steaua București – 2008-2009
- Fábio Bilica – Universitatea Cluj – 2007-2008
- Éder José de Oliveira Bonfim – FC Timișoara, Steaua București – -2010, 2010-2011
- Carlos Alexandre Cardoso – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- Roberto Carvalho Cauê – Poli Iași – 2008-2009
- Fabiano Ramos Coelho – Apulum Alba Iulia – 2003-2004
- Júlio César Santos Correa – Dinamo București – 2008-2009
- Leandro Alves da Cunha – Universitatea Craiova, Extensiv Craiova – 2002-2003, 2003-2004
- Edimar – CFR Cluj – 2009-
- Grillo Edson – Gaz Metan Mediaș – 2007-
- Ezequias – FC Brașov, Rapid București – 2008-2010, 2010-
- Vinicius de Oliveira Fabbron – Ceahlăul Piatra Neamț – 2009-
- Leandro Farias – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- Thiago Ramos Fernandes – UTA Arad – 2007-2008
- Rubenilson Monteiro Ferreira – Universitatea Craiova – 2004-2005
- André Galiassi – CFR Cluj – 2007-
- Willian Gerlem – Farul Constanța, FC Vaslui – 2006-2009, 2009-2011
- Élton José Xavier Gomes – Steaua București – 2007-2008
- Everton Luiz Guimaraes – Gloria Buzău – 2008
- Jessui – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2009
- José Anilton Júnior – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2009
- Aluisio da Silva Neres Junior – Rapid București – 2004-2005
- Edmílson dos Santos Carmo Júnior – Pandurii Târgu Jiu – 2007-2008
- Jaime Junior – CS Otopeni – 2008-2009
- Ademar Aparecido Xavier Júnior – Gloria Buzău – 2009-
- Cairo Roberto da Lima – Gaz Metan Mediaș – 2007-2008
- Nivaldo Vieira Lima – Rapid București, FCM Bacău – 2000-2001, 2001-2003
- Jackson Jose Lucas – Pandurii Târgu Jiu – 2007-2008
- Eduardo Roberto Magri – Universitatea Craiova – 2004-2005
- Marcus Da Silva Honorio Marquez – Universitatea Craiova – 2004-2005
- Victor da Silva Medeiros – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- José Rogerio de Melo – Rapid București – 2004-2005
- Edvan do Nascimento – Universitatea Cluj – 2007-2008
- Alexandre Negri – Universitatea Craiova – 2004-2005
- Roberto Volpato Neto – Dinamo București – 2009-
- Fábio Nunes – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- André Nunes – Steaua București, Gloria Buzău – 2007-2008, 2008-2009
- Alexandre Rodriguez de Oliveira – Universitatea Cluj – 2007-2008
- Fabio de Matos Pereira – FC Brașov – 2007-2008
- Eric de Oliveira Pereira – Gaz Metan Mediaș – 2007-
- Rodrigues Perreira – Ceahlăul Piatra Neamț – 2004-2005
- Marco Morales Magno Tavares – Unirea Urziceni – 2009-
- Rodrigo Teixeira – Ceahlăul Piatra Neamț – 2000-2001
- Eugênio da Silva Samuel – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- Wesley Lopes da Silva – FC Vaslui – 2009-
- Marcos Roberto Nascimento da Silva – Rapid București – 2007-2008
- Cleidimar Magalhães Silva – CFR Cluj – 2007-
- Carlos César dos Santos – Rapid București – 2007-
- Luis Fabiano Lima Dos Santos – Rapid București – 1999-2000
- Rafael Pereira dos Santos – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- Itamar Santos – FC Brașov – 2002-2004
- Marx Santos – Farul Constanța – 2008-
- Leandro Mariano da Silva – Poli Iași – 2009-
- Danilo Pereira da Silva – Gloria Bistrița – 2008-
- Ayres Cerqueira Simao – Gloria Bistrița – 2007-2008
- Juliano Gonçalves Spadacio – Rapid București – 2008-
- Alex Leandro De Souza – Unirea Urziceni – 2009-
- Júlio César da Silva e Souza – Rapid București – 2008-
- Alberto Thiago – Dinamo București – 2008-
- André Todescato – Poli Iași – 2009-
- Thiago Tremonti – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- André Vieira – Oțelul Galați – 2002-2003
- Ricardo Gomes Vilana – Unirea Urziceni STEAUA – 2006-
Bulgaria
- Krum Bibișkov – Steaua București – 2009-
- Stanislav Ghencev – FC Vaslui – 2008-
- Boian Iliev – Inter Curtea de Argeș – 2009-
- Rosen Kirilov – FC Vaslui – 2008-2009
- Stoian Kolev – Oțelul Galați – 2008-
- Milen Radukanov – Național București – 2003-2004
- Ilko Pirgov – CS Otopeni – 2008-2009
- Stoiko Sakaliev – Inter Curtea de Argeș – 2009-
- Radostin Stanev – Național București – 2004-2006
- Jivko Jelev – Oțelul Galați, Steaua București – 2007-2010, 2010
Burkina Faso
- Yssouf Koné – CFR Cluj – 2008-
- Salif Nogo – Oțelul Galați – 2006-2009
- Mamadou Zongo – Universitatea Cluj – 2007-2008
Camerun
- Éric Martial Bieme Aleokol – Universitatea Craiova – 2003-2004
- Nicolas Alnoudji – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2009
- Mindourna Romualdo Andela – UTA Arad – 1993-1994
- Innocent Awoa – Dinamo București – 2008-2009
- Patrick Bengondo – Universitatea Craiova – 2003-2004
- Roger Batoum – Unirea Urziceni – 2003-2004
- Pierre Boya – Rapid București – 2007-2009
- Daniel Chigou – Farul Constanța – 2007-2008
- Thierry Ekwalla – Universitatea Cluj – 2006-2007
- Nana Falemi – Steaua București, FC Vaslui, Gaz Metan Mediaș – 2000-2005, 2005-2006, 2008
- Jérémie N'Jock – UTA Arad, Universitatea Craiova – 2002-2003, 2003-2004, 2006 2009-
- Jean N'Kongue – Oțelul Galați – 2009-
- Kalle Sone – Unirea Urziceni, CS Otopeni – 2006-2007, 2007-
- Juste Herman Dongmo Sonfack – FC Onești – 2001-2003
- Jean Paul Yontcha – CS Otopeni – 2008-
- Patrick Ekeng – Dinamo București – 2016
Canada
- Lars Hirschfeld – CFR Cluj – 2008-
Capul Verde
- Emerson da Luz – Gloria Bistrița – 2008-2009
- Dany Mendes Ribeiro – Gloria Bistrița – 2008-2009
- Hugo Évora – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Néné – FC Brașov – 2009-
- Marco Soares – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2009
Republica Central Africană
- Habib Habibou – Steaua București – 2007-2008
- Manasse Enza-Yamissi – Petrolul Ploiești –2012-
Chile
- Nicolás Canales – CFR Cluj – 2007-2008
Coasta de Fildeș
- Anoh Attoukora – Dinamo București – 2008-
- Mariko Daouda – Universitatea Craiova, Dinamo București, Argeș Pitești, Dacia Mioveni – 2002-2005, 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008
- Zie Diabate – Dinamo București – 2008-
- Lamine Diarrassouba – Poli Iași – 2008-2009
- Constant Djakpa – Pandurii Târgu Jiu – 2007-2008
- Lamine Camara – Unirea Alba Iulia – 2009-
- Martial Bedi Esmel – Gloria Buzău – 2009-
- Youssouf Kamara – Argeș Pitești – 2008-
- Djakaridja Kone – Dinamo București – 2009-
- Emmanuel Koné – CFR Cluj – 2008-
- Seydou Kone – Inter Curtea de Argeș – 2009-
- Lacina Traoré – CFR Cluj – 2008-
- Diarrasouba Viera – CFR Cluj – 2008-
Columbia
- Dayro Moreno – Steaua București – 2008-
- José Moreno Mora – Steaua București – 2007-2008
- Juan Carlos Toja – Steaua București – 2008-
- Róbinson Zapata – Steaua București – 2007-
- Jesus Mejia – Poli Timișoara – 2009-
Coreea de Sud
- Kim Sang-Ki – Oțelul Galați – 2006-2007
- Kim Gil-Sik – Oțelul Galați – 2007-2008
- Kim Jong-Chun – Universitatea Cluj – 2006-2007
- Park Jae-Hong – Universitatea Cluj – 2007-2008
Costa Rica
- Winston Parks – FC Timișoara – 2008-
Croația
- Frane Vitaić – Oțelul Galați – 2008-
- Antun Palic – Dinamo București – 2015-
- Ante Puljic – Dinamo București – 2015-
Cehia
- Miloš Buchta – Gaz Metan Mediaș – 2009-
- Martin Černoch – Poli Iași, Ceahlăul Piatra Neamț – 2005-2007, 2007-2008
- Karel Kratochvíl – Gaz Metan Mediaș – 2009-
- Lukáš Magera – FC Timișoara – 2008-
- Radek Opršal – Astra Ploiești – 2009-
Congo
- Armel Disney - Pandurii Târgu Jiu, Farul Constanța – 2005-2006, 2006-2008
- Filston Bonsey Mongu Nkoy - Universitatea Craiova - 2004-2005
- Ferebory Dore - Petrolul Ploiești - 2013-2014
- Patrick N'Koyi - Petrolul Ploiești - 2013-2014
Republica Democrată Congo
- Ewango Tresor Metre – Universitatea Craiova – 2002-2003
- Camille Muzinga – Rapid București – 2003-2004
- Marlin Piana – Oțelul Galați – 2002-2003
Ecuador
- Darwin Caicedo – Dinamo București – 2006-2007
Egipt
- Tarek Amer – Gloria Buzău – 2008-
Elveția
- Nyema Gerhardt – CS Otopeni – 2008-2009
- Henri Siqueira – Argeș Pitești, Gloria Bistrița – 2006-2007, 2007-2008
Estonia
- Kert Kütt – CS Otopeni – 2009-
- Eduard Ratnikov – Oțelul Galați – 2007-2008
Franța
- Fabien Boudarène – Universitatea Cluj – 2007-2008
- Fabrice Fernandes – Dinamo București – 2007-2008
- Jean-Philippe Mendy – Dinamo București – 2006-2007
- Nasser Menassel – CS Otopeni – 2008-
- Xavier Méride – Dinamo București – 2003-2004
- Romuald Peiser – Rapid București – 2003-2004
- Steeve Joseph-Reinette – Astra Ploiești – 2009-
- Anthony da Silva – CFR Cluj – 2007-
- Cyril Théréau – Steaua București – 2006-2007
- Stéphane Zubar – FC Vaslui – 2009-
- Nicolas Robert Michel Godemèche – CFR Cluj – 2012-2013
- Robert Maah – CFR Cluj – 2012-2013
- Florent Sauvadet – Petrolul Ploiești – 2012-2013
- Steven Thicot – Dinamo București – 2013-2014
- Grégory Victor Tadé – CFR Cluj – 2013-2014-steaua bucuresti 2015-2016
- Stéphane Tritz – Oțelul Galați – 2013-2014
Germania
- Nikola Jozić – Gloria Buzău – 2007-2008
Ghana
- Eduard Abayeteye – Sportul Studențesc – 1994-1995
- Ben Acquah – Argeș Pitești – 1994-1995
- William Amamoo – Farul Constanța, Gaz Metan Mediaș – 2003-2004, 2009-
- Emmanuel Armah – Sportul Studențesc – 1994-1995
- Owusu Benson – Sportul Studențesc – 1994-1995
- Emmanuel Tetteh – Oțelul Galați – 1998-1999
- George Blay – Dinamo București – 2006-
- Ibrahim Dossey – FC Brașov, Rapid București, Pandurii Târgu Jiu – 2000-2005, 2005, 2006-2008
- Ben Dubatei – Sportul Studențesc – 1994-1995
- Raymond Fenny – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- Mustafa Jarra – FC Brașov – 2002-2003
- Nelson Mensah – Dinamo București – 1991-1993
- Hamza Mohammed – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Alex Nyarko – Steaua București – 1994-1995
- Mohammed Odoi – FC Brașov – 2001-2002
- Emmanuel Osei – FC Timișoara – 2005-2006
- Ben Owu – FC Onești – 2003-2004
- Bernard White – Rapid București – 1994-1995
Grecia
- Andreas Lagonikakis – Rapid București – 2002-2003, 2003-2004
- Panagiotis Giannopoulos – Argeș Pitești – 2006-2007
- Pantelis Kapetanos – Steaua București – 2008-
- Ioannis Matzourakis – CFR Cluj, Rapid București – 1967-1969, 1969-1971
- Charalambos Moisiadis – Gloria Buzău – 2008-2009
- Haris Parastatis – Gloria Buzău – 2008-2009
- Emmanouil Papasterianos – Concordia Chiajna – 2013-2014
Guinea
- Mbemba Sylla – Național București, FC Vaslui – 2002-2004, 2004-2006
Guinea-Bissau
- Djalo Bacari – Gloria Buzău – 2008-
- Bruno Fernandes – Ceahlăul Piatra Neamț, Unirea Urziceni – 2007-2008, 2008-
- Celestino Marques Silva Ilnhasse – Farul Constanța – 2007-2008
- Malá – Farul Constanța – 2007-2008
Irak
- Salih Jaber – Gloria Buzău, Universitatea Craiova – 2004-2005 2006-2009, 2005-2006,
- Raouf Hamid Ghassan – Sportul Studențesc – 1994-1995
- Ali Shnayin – Oțelul Galați – 1997-1998
Israel
- Kobi Nachtailer – FC Vaslui – 2006-2007
- Klemi Saban – Steaua București – 2006-2007
Italia
- Alessio Chiaverini – FC Vaslui – 2009-
- Roberto De Zerbi – CFR Cluj – 2010-2012
- Nicola Ascoli – Universitatea Cluj – 2010-2011
- Ricardo Corralo – Gloria Bistrița – 2010-2011
- Simone Cavalli – Gloria Bistrița – 2010-2011
- Carlo Zotti – FC Vaslui – 2011-2012
- Remo Amadio – CFR Cluj – 2010-2011
- Matteo Gritti – Petrolul Ploiești – 2011-2012
- Erminio Rullo – Dinamo București – 2012-2013
- Mario Titone – Ceahlăul Piatra Neamț – 2012-2013
- Federico Piovaccari – Steaua București – 2013-2014
- Giuseppe Prestia – Oțelul Galați – 2013-2014
Japonia
- Akihiro Nakauchi – Poiana Câmpina – 2002-2003
- Toru Nyamoto – Electroputere Craiova – 1994-1995
- Hiroki Mihara – Universitatea Craiova – 1998-1999
- Watanabe Manabu – Poiana Câmpina – 2002-2003
- Takayuki Seto – Astra Ploiești – 2009-
- Iuky Komada – Gaz Metan Mediaș – 2013-2014
Letonia
- Aleksandrs Koļinko – Dinamo București – 2009-
- Deniss Romanovs – Dinamo București – 2007-2009
- Māris Smirnovs – Dinamo București – 2006-2007
- Edgards Gaurac – Rapid București – 2010-
Liberia
- Ben Teekloh – Farul Constanța – 2007-
- Dulee Johnson – Săgeata Năvodari – 2013-2014
Lituania
- Davidas Arlauskis – Unirea Urziceni – 2008-
- Giedrius Arlauskis – Unirea Urziceni – 2008-
- Paulius Grybauskas – Oțelul Galați – 2007-
- Karolis Jasaitis – Oțelul Galați – 2006-2007
- Tadas Graziunas – Oțelul Galați – 2007-2008
- Tadas Labukas – Oțelul Galați – 2007-2008
- Vytautas Cerniauskas - Dinamo București - 2015-2017
Macedonia
- Jane Gavalovski – Universitatea Craiova – 2004-2005
- Slavčo Georgievski – CFR Cluj – 2004-2005
- Hristijan Kirovski – FC Vaslui – 2009-
- Stojan Ignatov – Poli Iași – 2008-
- Igor Mitreski – Universitatea Craiova – 2004-2006
- Gjorgji Mojsov – Oțelul Galați – 2009-
- Jurica Siljanoski – Bihor Oradea – 2003-2005
- Blaže Todorovski – Dinamo București, Gloria Bistrița – 2008, 2008-2009
- Wandeir Oliveira dos Santos – Pandurii Târgu Jiu – 2008-2009
Mali
- Mourtala Diakité – Dinamo București – 2008-2009
Maroc
- Khalid Fouhami – Dinamo București – 1998-2000
- Ismail Kouha – Oțelul Galați – 2007-2008
- Ali El-Omari – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Noureddine Ziyati – Rapid București – 2003-2004
Moldova
- Valeriu Andronic – Dinamo București – 2000-2002
- Andrian Bogdan – FC Timișoara – 2002-2004
- Gheorghe Boghiu – Oțelul Galați – 2007-2008
- Igor Bugaiov – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Eugeniu Cebotaru – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Dumitru Ciumac – Ceahlăul Piatra Neamț – 2003-2004
- Viorel Frunză – FC Vaslui, CFR Cluj, Ceahlăul Piatra Neamț – 2004-2006, 2006-2007, 2007-2008
- Alexandru Golban – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Alexandru Guzun – Rapid București – 1992-1994
- Gheorghe Harea – Rapid București – 1993-1994
- Serghei Kirilov – Sportul Studențesc, Rapid București, Apulum Alba Iulia – 1993-1996, 1999-2000, 1999-2001
- Vladislav Lungu – FC Vaslui – 2005-2006
- Valentin Lupașcu – Oțelul Galați – 1996-1997
- Ghenadie Ochincă – Gloria Buzău – 2008-2009
- Artur Pătraș – FC Timișoara – 2006-2007
- Denis Zmeu – FC Vaslui – 2007-
Muntenegru
- Vladimir Božović – Rapid București – 2007-
- Radomir Đalović – Rapid București – 2008-
- Milan Jovanović – FC Vaslui, Universitatea Craiova, Unirea Urziceni, Universitatea Cluj – 2003-2004, 2004-2005, 2006-2007, 2007-2008
- Igor Lambulić – Oțelul Galați – 2008-2009
- Aleksandar Madzar – FC Vaslui – 2005-2006
- Vladimir Gluščević – FC Timișoara – 2006-2007
- Vukašin Poleksić – Steaua București – 2004-2005
Noua Zeelandă
- Glen Moss – Dinamo București – 2006-2007
Niger
- Kassaly Daouda – Rapid București – 2009-
Nigeria
- Olubayo Adefemi – Rapid București – 2008-2009
- Joseph Afusi – Unirea Alba Iulia – 2009-
- Abiodun Agunbiade – Național București, FC Timișoara – 2004-2006, 2007-
- Kevin Amuneke – FC Timișoara – 2009-
- Amusan – Unirea Urziceni – 2009-
- Bosun Ayeni – FC Timișoara – 1998-1999
- Rabiu Baita – Național București – 2004-2006
- Prince Ikpe Ekong – UTA Arad – 1999-2000
- Ifeanyi Emeghara – FC Timișoara, Steaua București – 2006-2007, 2007-
- Gideon Ejebitimi – Oțelul Galați – 2001-2002
- Dino Eze – Dinamo București, UTA Arad, Gloria Buzău, Steaua București – 2006, 2006-2007, 2007-2008, 2008
- Kehinde Fatai – Farul Constanța – 2008-
- John Ike Ibeh – Oțelul Galați – 2009-
- Prince Chukunyere Ikpe – Oțelul Galați – 2001-2002
- Henry Makinwa – Rapid București – 2003-2004
- Ibezito Ogbonna – CFR Cluj – 2007-2008
- Gbenga Okunowo – Dinamo București – 2003-2004
- Peter Omoduemuke – FC Timișoara, CS Otopeni – 2007, 2008-2009
- Wisdom Chibuike Onyekwere – Național București – 2003-2004
Olanda
- Moussa Kalisse – FCM Târgu Mureș – 2011-2012
- Jeremy Bokila – Petrolul Ploiești – 2012-2013
- Frank Wiafe Danquah – FC Brașov – 2013-2014
- Gevaro Nepomuceno – Petrolul Ploiești – 2013-2014
Paraguay
- Nelson Cabrera – CFR Cluj – 2009-
- José Montiel – Poli Iași – 2008-2009
Peru
- John Galliquio – Dinamo București – 2007-2008
- Andrés Mendoza – Steaua București – 2007-2008
- Ryan Salazar – FC Vaslui – 2008-2009
- Daniel Chávez – Oțelul Galați – 2011-
Polonia
- Paweł Golański – Steaua București – 2007-
- Rafał Grzelak – Steaua București – 2009-
- Łukasz Kubik – Argeș Pitești – 2003-2004
- Jakub Wilk – FC Vaslui – 2013-2014
- Kamil Bilinski – Dinamo București – 2013-2014
- Michał Gliwa – Pandurii Târgu Jiu – 2013-2014
Portugalia
- Paolo Adriano – FC Brașov – 2008-
- José Rodrigues Alves – CS Otopeni – 2007-2008
- Eurípedes Amoreirinha – CFR Cluj – 2007-2008
- Diogo Andrade – UTA Arad – 2007-2008
- João Paulo Andrade – Rapid București – 2008-
- Russiano Branco – Gloria Buzău – 2008-
- Francisco Jose Castro – Farul Constanța – 2008-
- Nuno Claro – CFR Cluj – 2007-
- Bruno Costa – CS Otopeni – 2008-
- Luis Dias – Gloria Buzău – 2008-
- Nuno Miguel Pereira Diogo – CS Otopeni – 2008-
- Rui Duarte – FC Brașov – 2008-
- Miguel Luis Fallardo – Gloria Buzău – 2008-
- Tavares Frederico – CFR Cluj – 2007-
- Thiago Felipe – Gloria Buzău – 2008-
- Carlos Fernandes – Steaua București – 2006-2007
- Ricardo Manuel da Silva Fernandes – Rapid București – 2008-
- Tiago Filipe Figueiras Gomes – Steaua București – 2008-
- André Leão – CFR Cluj – 2007-
- Fabio Lima – Gloria Buzău – 2008-
- Hugo Luz – FC Vaslui – 2008-
- Vasco Matos – Rapid București – 2008-2009
- Cláudio Mejolaro – Rapid București – 2008-
- Carlos Alberto Lourenco Milhazes – FC Timișoara – 2008-2009
- Paulo Monteiro – Farul Constanța – 2007-2008
- Pedro Moreira – Gloria Buzău – 2008-
- Pedro Oliveira – CFR Cluj – 2006-2008
- Juan Pedro – Gloria Bistrița – 2008-
- Carlos Pintassilgo – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- Miquel Queiroz – Gloria Bistrița – 2008-
- Diogo Ramos – Gloria Bistrița – 2008-
- João Pedro Mingote Ribeiro – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- João Paulo Pinto Ribeiro – Rapid București – 2008-
- António Semedo – CFR Cluj, Steaua București – 2006-2008, 2008-
- João Pedro Azevedo Silva – Gloria Bistrița – 2008-
- Diogo Lézico da Silva – Gloria Buzău – 2008-
- Bruno Martins Simão – UTA Arad, Dinamo București – 2006-2009, 2009-
- Daniel da Silva Soares – CFR Cluj – 2007-
- Ricardo Manuel Ferreira Sousa – CFR Cluj – 2006-
- Edson Rolando Silva Sousa – UTA Arad – 2007-2008
- Pedro Taborda – FC Timișoara – 2008-2009
- Jorge Tavares – Gloria Buzău – 2008-
- Miguel Tininho – Pandurii Târgu Jiu, Steaua București – 2008-2009, 2009-
- Manuel José Vieira – CFR Cluj – 2006-2009
- Vitinha – CFR Cluj, CS Otopeni – 2006-2007, 2009-
- Nuno Viveiros – Poli Iași – 2008-
- Mário Camora – CFR Cluj – 2011-
Republica Congo
- Armel Disney – Pandurii Târgu Jiu, Farul Constanța – 2005-2006, 2006-2008
- Filston Bonsey Mongu Nkoy – Universitatea Craiova – 2004-2005
Rusia
- Valentin Filatov – Unirea Urziceni – 2005-2006
Senegal
- Papa Malick Ba – Dinamo București – 2009-
- Seydou Pape Diop – Dinamo București – 2002-2003
- Pape Omar Faye – Argeș Pitești – 2008-2009
- Mohammed Manga – Poli Iași – 2006-2007
- Gueye Mansour – FC Timișoara, Gloria Buzău – 2004-2008, 2009-
- Gaston Mendy – Farul Constanța – 2007-
- Ousmane N'Doye – FC Vaslui, Dinamo București, Săgeata Năvodari – 2008, 2008- 2013....
- Christian Sagna – Gloria Buzău – 2008-
- Ousmane Thiandoum – Farul Constanța – 2002-2003
Serbia
- Miodrag Anđelković – Pandurii Târgu Jiu – 2009-
- Branko Baković – Poli Iași – 2008-2009
- Marko Basara – Pandurii Târgu Jiu – 2009-
- Peter Bazić – Apulum Alba Iulia – 2004-2005
- Djordje Vlajic – Oțelul Galați – 2005-2006
- Danilo Belić – CS Otopeni – 2007-2008
- Bojan Djordjevic – Unirea Alba Iulia – 2009-
- Sead Bruncevic – CFR Cluj, Gloria Bistrița – 2004-2005, 2005-2006
- Milos Bogdanović – Ceahlăul Piatra Neamț – 2003-2004
- Milorad Bukvić – FC Vaslui – 2006-2008
- Bojan Cukić – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- Slaviša Čula – Dinamo București – 1996-1997
- Ranko Despotović – Rapid București – 2008-2009
- Ivan Đoković – UTA Arad – 2007-2008
- Njegoš Goločevac – Oțelul Galați – 2009-
- Dragan Gosic – Farul Constanța – 2008
- Ivan Gvozdenović – Dinamo București – 2007-2008
- Sead Hadzibulic – Gloria Bistrița – 2007
- Radiša Ilić – Național București – 2003-2004
- Đorđe Ivelja – Rapid București – 2009-
- Goran Janković – UTA Arad – 2006-2007
- Vladimir Jasic – Farul Constanța – 2008-
- Nemanja Jovanović – Unirea Urziceni, Argeș Pitești, Pandurii Târgu Jiu, Universitatea Cluj, FC Vaslui – 2003-2004 2004-2006, 2004, 2006-2007, 2007-2008, 2008-
- Željko Kalajdžić – UTA Arad – 2006-2007
- Igor Kojić – Dinamo București – 2009-
- Sead Kolasinac – CFR Cluj – 2004-2005
- Nenad Kutlacic – Pandurii Târgu Jiu – 2009-
- Predrag Lazić – CS Otopeni – 2008-
- Leo Lerinc – Dinamo București – 2006-2007
- Marko Ljubinković – FC Vaslui – 2006-
- Davor Magoč – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- Darko Marić – FC Brașov – 2004-2005
- Neven Marković – FC Vaslui – 2008-
- Zarko Marković – Gaz Metan Mediaș – 2008-
- Marko Marović – Gaz Metan Mediaș – 2009-
- Novak Martinović – Pandurii Târgu Jiu – 2009-
- Vladimir Matjasevic – FC Vaslui – 2006-2007
- Ersin Mehmedović – FC Timișoara, Național București, Unirea Urziceni – 2005-2007, 2005-2006, 2007-
- Svetozar Mijin – CFR Cluj, Poli Iași – 2004-2007, 2007-
- Uroš Milošavljević – UTA Arad, Gloria Buzău – 2006-2007, 2007-2009
- Zoran Milošević – CFR Cluj, Argeș Pitești – 2004-2007, 2007-2009
- Dalibor Mitrović – Argeș Pitești – 2006-2007
- Sreten Mitrovic – Poli Iași – 2006-2007
- Veljko Nikitović – FC Vaslui – 2007-2008
- Milorad Ognjanov – Chinezul Timișoara – 1926-1927
- Miloš Pavlović – FC Vaslui – 2009-
- Nebojša Pavlović – Apulum Alba Iulia – 2004-2005
- Nino Pekarić – Dinamo București – 2009-
- Mitar Peković – Farul Constanța – 2008-2009
- Milan Perendija – Oțelul Galați – 2008-
- Dragan Perišić – Pandurii Târgu Jiu – 2005-2006
- Dejan Pešić – FC Brașov, FC Vaslui – 2005-2006, 2006-2007
- Minja Popović – CS Otopeni – 2008-
- Danilo Pustinjaković – Pandurii Târgu Jiu – 2005-2006
- Marko Radojčić – Național București – 2004-2005
- Branko Radovanović – UTA Arad – 2007-2008
- Kenan Ragipović – Gloria Bistrița – 2007-2008
- Predrag Ranđelović – Universitatea Craiova – 2003-2004
- Milan Radulović – UTA Arad – 2006-2007
- Milanko Rašković – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- Dejan Rusmir – Ceahlăul Piatra Neamț, Farul Constanța – 2006-2008, 2008-
- Aleksandar Šarić – FC Timișoara – 2002-2003
- Predrag Sikimić – UTA Arad – 2004-2006
- Sreten Sretenović – FC Timișoara – 2008-2009
- Duško Stajić – Ceahlăul Piatra Neamț – 2006-2007
- Sreten Stanić – FC Timișoara, Dinamo București – 2006-2007, 2007
- Filip Stankovic – Gloria Buzău – 2008-
- Rajko Stanković – Național București – 2005-2006
- Borislav Stevanović – Universitatea Craiova – 2004-2005
- Aleksandar Stefanović – Bihor Oradea – 2003-2004
- Boban Stojanović – UTA Arad – 2007-2008
- Jasmin Trtovac – Gloria Bistrița – 2008-
- Miodrag Vasiljević – UTA Arad – 2006-2007
- Nemanja Vasiljević – UTA Arad – 2006-2008
- Rade Veljović – CFR Cluj – 2009-
- Nemanja Vidaković – Pandurii Târgu Jiu, Gaz Metan Mediaș – 2006-2007, 2008-
- Đorđe Vlajić – Oțelul Galați – 2005-2006
- Vojislav Vranjković – Pandurii Târgu Jiu, Dinamo București, Ceahlăul Piatra Neamț – 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008
- Branislav Vukomanović – Farul Constanța – 2009-
- Srđan Žakula – Unirea Urziceni – 2007-2009
- Marko Zorić – Dinamo București – 2007-2008
Sierra Leone
- Musa Kallon – Sportul Studențesc – 1995-1996
- Julius Wobay – Universitatea Craiova – 2007-
Slovacia
- Balázs Borbély – FC Timișoara – 2008-
- Miloš Brezinský – FC Timișoara – 2008-
- Marián Čišovský – FC Timișoara – 2008-
- Pavol Farkas – FC Vaslui – 2009-
- Michal Kubala – Gaz Metan Mediaș – 2009-
- Dušan Kuciak – FC Vaslui – 2008-
- Ivan Pecha – Ceahlăul Piatra Neamț – 2007-2008
- Jan Zolna – FC Vaslui – 2006-2007
- Boris Peškovič – CFR Cluj – 2009-
Slovenia
- Domen Beršnjak – Poli Iași – 2008-
- Darijan Matič – Rapid București – 2009-
- Boris Mijatovič – Unirea Urziceni – 2009-
- Jan Pahor – Farul Constanța – 2009-
- Andrej Pečnik – Poli Iași – 2008-
- Andrej Rastovac – Farul Constanța – 2008-
- Dejan Rusič – FC Timișoara – 2007-
- Jaka Stromajer – Pandurii Târgu Jiu – 2007-
- Dare Vršič – FC Timișoara – 2007-
Spania
- Victor Aldana – FC Timișoara – 2009-
- Ibón Pérez Arrieta – Pandurii Târgu Jiu – 2008-
- Francisco Molinero – Dinamo București – 2009-
- Abel Gómez Moreno – Steaua București – 2008-2009
- David Sánchez Rodríguez – FC Timișoara – 2008-
Statele Unite
- Steve Reese – FC Timișoara – 2002-2003
Suedia
- Admir Catovic – Gaz Metan Mediaș – 2009-
- Mikael Dorsin – CFR Cluj – 2007-2008
- Niklas Sandberg – CFR Cluj – 2007-2008
Togo
- Serge Akakpo – FC Vaslui – 2009-
- Komlan Amewou – Gloria Buzău – 2004-2005
- Zanzan Atte-Oudeyi – CS Otopeni – 2008-2009
- Daré Nibombé – CS Otopeni – 2008-
Tunisia
- Zied Bhairi – Gloria Bistrița – 2008-2009
- Haykel Guemamdia – Ceahlăul Piatra Neamț – 2008
Turcia
- Hakan Sedat – Astra Ploiești – 2002-2003
- Bülent Seyrun – Astra Ploiești – 2002-2003
Ucraina
- Oleksandr Lavrentsov – Sportul Studențesc – 1994-1995
- Vitaliy Balytskiy – CFR Cluj – 2004-2005
- Andrey Fedorenko – Ceahlăul Piatra Neamț – 2006-2007
- Pavlo Ianchuk – Argeș Pitești – 2007-2008
- Nikolai Zbarach – Petrolul Ploiești – 2004-2005
Ungaria
- István Avar – AMEF Arad, Colțea Brașov, Rapid București – 1919-1926, 1926-1927, 1936-1941
- Zoltán Csehi – Bihor Oradea – 2002-2003
- Gyula Lóránt – UTA Arad – 1946-1947
- Vasile Miriuță – Dinamo București – 1990-1991
- Péter Simek – FC Timișoara – 2006-2007
- Vilmos Sipos – Rapid București – 1938-1942
Uruguay
- Alvaro Pereira – CFR Cluj – 2008-2009
- Darío Flores – CFR Cluj – 2009-
- Agustín Viana – CFR Cluj – 2009-
- Mauro Goicoechea – Oțelul Galați – 2013-2014
Venezuela
- Gualberto Campos – Dinamo București – 2008-2009
- Ricardo Páez – FC Timișoara – 2004-2005
- Mikhael Jaimez-Ruiz – CFR Cluj – 2004-2005
Zimbabwe
- Mike Temwanjera – FC Vaslui – 2007-
Vezi și
Legături externe
- romaniansoccer.ro Jucători străini