Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - 100 m bras (feminin)
Natație la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
50 m liber | masculin | feminin |
100 m liber | masculin | feminin |
200 m liber | masculin | feminin |
400 m liber | masculin | feminin |
800 m liber | masculin | feminin |
1.500 m liber | masculin | feminin |
100 m spate | masculin | feminin |
200 m spate | masculin | feminin |
100 m bras | masculin | feminin |
200 m bras | masculin | feminin |
100 m fluture | masculin | feminin |
200 m fluture | masculin | feminin |
200 m mixt | masculin | feminin |
400 m mixt | masculin | feminin |
4x100 m liber | masculin | feminin |
4x200 m liber | masculin | feminin |
4x100 m mixt ștafetă | masculin | feminin |
10 km maraton | masculin | feminin |
4x100 m mixt | mixt |
Proba de 100 de metri bras feminin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 25-27 iulie 2021 la Tokyo Aquatics Centre.[1]
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
---|---|---|---|---|
Mondial | Lilly King (USA) | 1:04,13 | Budapesta, Ungaria | 25 iulie 2017 |
Olimpic | Lilly King (USA) | 1:04,93 | Rio de Janeiro, Brazilia | 8 august 2016 |
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Duminică, 25 iulie 2021 | 19:34 | Calificări |
Luni, 26 iulie 2021 | 10:50 | Semifinale |
Marți, 27 iulie 2021 | 11:17 | Finala |
Rezultate
Calificări
Înotătoarele cu cei mai buni 16 timpi au avansat în semifinale.[2]
Loc | Serie | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 5 | Tatjana Schoenmaker | Africa de Sud | 1:04,82 | C, RO, RC |
2 | 5 | 4 | Lydia Jacoby | Statele Unite ale Americii | 1:05,52 | C |
3 | 6 | 4 | Lilly King | Statele Unite ale Americii | 1:05,55 | C |
4 | 6 | 5 | Sophie Hansson | Suedia | 1:05,66 | C |
5 | 6 | 3 | Martina Carraro | Italia | 1:05,85 | C |
6 | 6 | 6 | Evgeniia Chikunova | COR | 1:06,16 | C |
7 | 6 | 8 | Ida Hulkko | Finlanda | 1:06,19 | C |
8 | 4 | 4 | Yuliya Yefimova | COR | 1:06,21 | C |
9 | 5 | 6 | Mona McSharry | Irlanda | 1:06,39 | C |
10 | 4 | 3 | Tang Qianting | China | 1:06,47 | C |
11 | 6 | 2 | Sarah Vasey | Marea Britanie | 1:06,61 | C |
12 | 5 | 3 | Chelsea Hodges | Australia | 1:06,70 | C |
13 | 5 | 7 | Lisa Mamié | Elveția | 1:06,76 | C |
14 | 5 | 2 | Eneli Jefimova | Estonia | 1:06,79 | C |
15 | 3 | 1 | Kotryna Teterevkova | Lituania | 1:06,82 | C |
16 | 3 | 2 | Anna Elendt | Germania | 1:06,96 | C |
17 | 4 | 2 | Kanako Watanabe | Japonia | 1:07,01 | |
18 | 5 | 1 | Jessica Vall | Spania | 1:07,07 | |
19 | 4 | 6 | Reona Aoki | Japonia | 1:07,29 | |
20 | 4 | 1 | Jessica Hansen | Australia | 1:07,50 | |
21 | 4 | 7 | Alina Zmushka | Belarus | 1:07,58 | |
22 | 3 | 6 | Alia Atkinson | Jamaica | 1:07,70 | |
23 | 4 | 8 | Kelsey Wog | Canada | 1:07,73 | |
24 | 6 | 7 | Kierra Smith | Canada | 1:07,87 | |
25 | 3 | 4 | Tes Schouten | Olanda | 1:07,89 | |
26 | 3 | 5 | Fanny Lecluyse | Belgia | 1:07,93 | |
27 | 6 | 1 | Emelie Fast | Suedia | 1:07,98 | |
28 | 2 | 3 | Andrea Podmaníková | Slovacia | 1:08,36 | RN |
29 | 2 | 5 | Phee Jinq En | Malaezia | 1:08,40 | RN |
30 | 3 | 7 | Melissa Rodríguez | Mexic | 1:08,76 | |
31 | 3 | 3 | Julia Sebastián | Argentina | 1:09,35 | |
32 | 2 | 7 | Tilali Scanlan | Samoa Americană | 1:10,01 | |
33 | 2 | 4 | Ema Rajić | Croația | 1:10,02 | |
34 | 3 | 8 | Diana Petkova | Bulgaria | 1:10,61 | |
35 | 2 | 6 | Emily Santos | Panama | 1:12,10 | |
36 | 2 | 8 | Kirsten Fisher-Marsters | Insulele Cook | 1:13,98 | |
37 | 1 | 3 | Emilie Grand'Pierre | Haiti | 1:14,82 | RN |
38 | 2 | 2 | Alicia Kok Shun | Mauritius | 1:15,42 | |
39 | 1 | 5 | Darya Semyonova | Turkmenistan | 1:16,37 | |
40 | 1 | 4 | Jayla Pina | Republica Capului Verde | 1:16,96 | |
41 | 1 | 2 | Taeyanna Adams | Micronezia | 1:25,36 | |
42 | 1 | 7 | Nooran Ba-Matraf | Yemen | 1:27,79 | |
43 | 1 | 6 | Aishath Sajina | Maldive | 1:33,59 | |
— | 2 | 1 | Claudia Verdino | Monaco | DS | |
4 | 5 | Benedetta Pilato | Italia | DS | ||
1 | 1 | Mariama Toure | Guineea | NS | ||
5 | 8 | Anastasia Gorbenko | Israel | NS |
Semifinale
Înotătoarele cu cei mai buni 8 timpi au avansat în finală.[3]
Loc | Serie | Culoar | Înotătoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Tatjana Schoenmaker | Africa de Sud | 1:05,07 | C |
2 | 2 | 5 | Lilly King | Statele Unite ale Americii | 1:05,40 | C |
3 | 1 | 4 | Lydia Jacoby | Statele Unite ale Americii | 1:05,72 | C |
4 | 1 | 5 | Sophie Hansson | Suedia | 1:05,81 | C |
5 | 1 | 6 | Yuliya Yefimova | COR | 1:06,34 | C |
6 | 1 | 3 | Evgeniia Chikunova | COR | 1:06,47 | C |
7 | 2 | 3 | Martina Carraro | Italia | 1:06,50 | C |
8 | 2 | 2 | Mona McSharry | Irlanda | 1:06,59 | C |
9 | 1 | 7 | Chelsea Hodges | Australia | 1:06,60 | |
10 | 1 | 2 | Tang Qianting | China | 1:06,63 | |
11 | 2 | 7 | Sarah Vasey | Marea Britanie | 1:06,87 | |
12 | 2 | 6 | Ida Hulkko | Finlanda | 1:07,02 | |
13 | 1 | 8 | Anna Elendt | Germania | 1:07,31 | |
14 | 2 | 8 | Kotryna Teterevkova | Lituania | 1:07,39 | |
15 | 2 | 1 | Lisa Mamié | Elveția | 1:07,41 | |
16 | 1 | 1 | Eneli Jefimova | Estonia | 1:07,58 |
Finala
[4]
Loc | Culoar | Înotătoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Lydia Jacoby | Statele Unite ale Americii | 1:04,95 | |
2 | 4 | Tatjana Schoenmaker | Africa de Sud | 1:05,22 | |
3 | 5 | Lilly King | Statele Unite ale Americii | 1:05,54 | |
4 | 7 | Evgeniia Chikunova | COR | 1:05,90 | |
5 | 2 | Yuliya Yefimova | COR | 1:06,02 | |
6 | 6 | Sophie Hansson | Suedia | 1:06,07 | |
7 | 1 | Martina Carraro | Italia | 1:06,19 | |
8 | 8 | Mona McSharry | Irlanda | 1:06,94 |