Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - 200 m bras (masculin)
Natație la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
50 m liber | masculin | feminin |
100 m liber | masculin | feminin |
200 m liber | masculin | feminin |
400 m liber | masculin | feminin |
800 m liber | masculin | feminin |
1.500 m liber | masculin | feminin |
100 m spate | masculin | feminin |
200 m spate | masculin | feminin |
100 m bras | masculin | feminin |
200 m bras | masculin | feminin |
100 m fluture | masculin | feminin |
200 m fluture | masculin | feminin |
200 m mixt | masculin | feminin |
400 m mixt | masculin | feminin |
4x100 m liber | masculin | feminin |
4x200 m liber | masculin | feminin |
4x100 m mixt ștafetă | masculin | feminin |
10 km maraton | masculin | feminin |
4x100 m mixt | mixt |
Proba de 200 de metri bras masculin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 27-29 iulie 2021 la Tokyo Aquatics Centre.[1]
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
---|---|---|---|---|
Mondial | Anton Ciupkov (RUS) | 2:06,12 | Gwangju, Coreea de Sud | 26 iulie 2019 |
Olimpic | Ippei Watanabe (JPN) | 2:07,12 | Rio de Janeiro, Brazilia | 9 august 2016 |
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Marți, 27 iulie 2021 | 19:38 | Calificări |
Miercuri, 28 iulie 2021 | 11:21 | Semifinale |
Joi, 29 iulie 2021 | 10:44 | Finala |
Rezultate
Calificări
Primii 16 înotători cu cei mai buni timpi au avansat în semifinale.[2]
Loc | Serie | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2:07,37 | C |
4 | 5 | Arno Kamminga | Olanda | C | ||
3 | 3 | 2 | Matti Mattsson | Finlanda | 2:08,44 | C |
4 | 5 | 3 | Nic Fink | Statele Unite ale Americii | 2:08,48 | C |
5 | 5 | 4 | Anton Ciupkov | COR | 2:08,54 | C |
6 | 5 | 6 | Erik Persson | Suedia | 2:08,76 | C |
7 | 5 | 2 | Dmitriy Balandin | Kazahstan | 2:08,99 | C |
8 | 4 | 3 | Ryuya Mura | Japonia | 2:09,00 | C |
9 | 4 | 2 | Kirill Prigoda | COR | 2:09,21 | C |
10 | 5 | 5 | Matthew Wilson | Australia | 2:09,29 | C |
11 | 3 | 4 | Shoma Sato | Japonia | 2:09,43 | C |
12 | 3 | 8 | Antoine Viquerat | Franța | 2:09,54 | C |
13 | 5 | 1 | Andrius Šidlauskas | Lituania | 2:09,56 | C |
14 | 4 | 8 | Lyubomir Epitropov | Bulgaria | 2:09,68 | C |
15 | 3 | 5 | James Wilby | Marea Britanie | 2:09,70 | C |
16 | 3 | 6 | Ross Murdoch | Marea Britanie | 2:09,95 | C |
17 | 4 | 6 | Andrew Wilson | Statele Unite ale Americii | 2:09,97 | |
18 | 2 | 3 | Denis Petrashov | Kârgâzstan | 2:10,07 | |
19 | 3 | 7 | Cho Sung-jae | Coreea de Sud | 2:10,17 | |
20 | 3 | 3 | Marco Koch | Germania | 2:10,18 | |
21 | 4 | 7 | Caspar Corbeau | Olanda | 2:10,21 | |
22 | 4 | 1 | Berkay Öğretir | Turcia | 2:10,73 | |
23 | 5 | 8 | Darragh Greene | Irlanda | 2:11,09 | |
24 | 2 | 4 | Anton McKee | Islanda | 2:11,64 | |
25 | 2 | 5 | Martin Allikvee | Estonia | 2:12,60 | |
26 | 2 | 2 | Amro Al-Wir | Iordania | 2:12,61 | |
27 | 2 | 7 | Ron Polonsky | Israel | 2:12,71 | |
28 | 3 | 1 | Christopher Rothbauer | Austria | 2:13,19 | |
29 | 1 | 2 | Tyler Christianson | Panama | 2:13,41 | |
30 | 2 | 6 | Jorge Murillo | Columbia | 2:13,46 | |
31 | 2 | 8 | Daniils Bobrovs | Letonia | 2:14,25 | |
32 | 1 | 6 | Ryan Maskelyne | Papua Noua Guinee | 2:15,33 | |
33 | 2 | 1 | Adriel Sanes | Insulele Virgine Americane | 2:16,87 | |
34 | 1 | 3 | Josué Domínguez | Republica Dominicană | 2:17,34 | |
35 | 1 | 4 | Taichi Vakasama | Fiji | 2:17,35 | |
36 | 1 | 5 | Izaak Bastian | Bahamas | 2:17,40 | |
37 | 1 | 7 | Julio Horrego | Honduras | 2:17,51 | |
38 | 1 | 1 | Arnoldo Herrera | Costa Rica | 2:20,09 | |
39 | 1 | 8 | Abdulaziz Al-Obaidly | Qatar | 2:23,22 | |
40 | 5 | 7 | Qin Haiyang | China | 9 DS |
Semifinale
Primii 8 înotători cu cei mai buni timpi au avansat în finală.[3]
Loc | Serie | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2:07,35 | C |
2 | 2 | 8 | James Wilby | Marea Britanie | 2:07,91 | C |
3 | 1 | 4 | Arno Kamminga | Olanda | 2:07,99 | C |
4 | 1 | 5 | Nic Fink | Statele Unite ale Americii | 2:08,00 | C |
5 | 2 | 5 | Matti Mattsson | Finlanda | 2:08,22 | C |
6 | 1 | 6 | Ryuya Mura | Japonia | 2:08,27 | C |
7 | 2 | 3 | Anton Chupkov | COR | 2:08,54 | C |
8 | 1 | 3 | Erik Persson | Suedia | 2:08,76 | C |
9 | 2 | 2 | Kirill Prigoda | COR | 2:08,88 | |
10 | 2 | 7 | Shoma Sato | Japonia | 2:09,04 | |
11 | 2 | 6 | Dmitriy Balandin | Kazahstan | 2:09,22 | |
12 | 1 | 7 | Antoine Viquerat | Franța | 2:09,97 | |
1 | 8 | Ross Murdoch | Marea Britanie | |||
14 | 1 | 2 | Matthew Wilson | Australia | 2:10,10 | |
15 | 1 | 1 | Lyubomir Epitropov | Bulgaria | 2:10,33 | |
16 | 2 | 1 | Andrius Šidlauskas | Lituania | 2:10,69 |
Finala
[4]
Loc | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2:06,38 | Record Olimpic |
2 | 3 | Arno Kamminga | Olanda | 2:07,01 | |
3 | 2 | Matti Mattsson | Finlanda | 2:07,13 | |
4 | 1 | Anton Ciupkov | COR | 2:07,24 | |
5 | 6 | Nic Fink | Statele Unite ale Americii | 2:07,93 | |
6 | 5 | James Wilby | Marea Britanie | 2:08,19 | |
7 | 7 | Ryuya Mura | Japonia | 2:08,42 | |
8 | 8 | Erik Persson | Suedia | 2:08,88 |