Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 – 500 m (feminin)
Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
500 m | masculin | feminin | ||
1.000 m | masculin | feminin | ||
1.500 m | masculin | feminin | ||
Ștafetă 2.000 m | mixt | |||
Ștafetă 3.000 m | feminin | |||
Ștafetă 5.000 m | masculin |
Proba de patinaj viteză pe pistă scurtă, 500 m feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing, China a avut loc pe 5 și 7 februarie 2022[1] la Capital Indoor Stadium.
Program
Orele sunt orele Chinei (ora României + 6 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
5 februarie | 19:00-19:24 | Calificări |
7 februarie | 19:30-19:42 20:13-20:19 20:41-20:46 20:46-20:51 | Sferturi de finală Semifinale Finala B Finala A |
Calificări
Din fiecare serie s-au calificat în sferturile de finală sportivele de pe primele 2 locuri, plus încă patru sportivele care au obținut cei mai buni patru timpi dintre toate celelalte sportive.[2]
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Selma Poutsma | Olanda | 43,742 | C |
2 | 1 | Florence Brunelle | Canada | 43,477 | C |
3 | 1 | Valentina Aščić | Croația | 44,681 | |
4 | 1 | Tifany Huot-Marchand | Franța | 54,758 | |
1 | 2 | Fan Kexin | China | 43,275 | C |
2 | 2 | Sofia Prosvirnova | COR | 43,331 | C |
3 | 2 | Zsófia Kónya | Ungaria | 43,905 | |
4 | 2 | Gwendoline Daudet | Franța | 45,515 | |
1 | 3 | Kim Boutin | Canada | 42,732 | C |
2 | 3 | Petra Jászapáti | Ungaria | 42,848 | C |
3 | 3 | Maame Biney | Statele Unite ale Americii | 42,919 | c |
4 | 3 | Kamila Stormowska | Polonia | 44,053 | |
1 | 4 | Suzanne Schulting | Olanda | 42,379 | C, RO |
2 | 4 | Alyson Charles | Canada | 42,991 | C |
3 | 4 | Arianna Valcepina | Italia | 43,070 | c |
4 | 4 | Ekaterina Efremenkova | COR | 43,140 | |
1 | 5 | Arianna Fontana | Italia | 42,940 | C |
2 | 5 | Zhang Yuting | China | 43,233 | C |
3 | 5 | Michaela Hrůzová | Cehia | 45,060 | |
4 | 5 | Corinne Stoddard | Statele Unite ale Americii | Fără timp | |
1 | 6 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 42,853 | C |
2 | 6 | Martina Valcepina | Italia | 43,606 | C |
3 | 6 | Patrycja Maliszewska | Polonia | 44,130 | |
4 | 6 | Kathryn Thomson | Marea Britanie | 1:06,594 | |
1 | 7 | Xandra Velzeboer | Olanda | 42,563 | C |
2 | 7 | Qu Chunyu | China | 42,691 | C |
3 | 7 | Sumire Kikuchi | Japonia | 42,829 | c |
4 | 7 | Lee Yu-bin | Coreea de Sud | 43,141 | |
1 | 8 | Kristen Santos | Statele Unite ale Americii | 43,579 | C |
2 | 8 | Elena Seregina | COR | 43,605 | C |
3 | 8 | Hanne Desmet | Belgia | 43,702 | c |
4 | 8 | Nikola Mazur | Polonia | 43,732 |
Runda eliminatorie
Sferturi de finală
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Kim Boutin | Canada | 42,391 | CSE |
2 | 1 | Arianna Valcepina | Italia | 42,891 | CSE |
3 | 1 | Fan Kexin | China | 1:03,594 | |
4 | 1 | Alyson Charles | Canada | 1:07,206 | CSE |
1 | Florence Brunelle | Canada | PEN | ||
1 | 2 | Petra Jászapáti | Ungaria | 43,476 | CSE |
2 | 2 | Elena Seregina | COR | 43,712 | CSE |
3 | 2 | Maame Biney | Statele Unite ale Americii | 46,099 | |
4 | 2 | Selma Poutsma | Olanda | 1:07,285 | |
2 | Xandra Velzeboer | Olanda | PEN | ||
1 | 3 | Arianna Fontana | Italia | 42,635 | CSE |
2 | 3 | Hanne Desmet | Belgia | 42,991 | CSE |
3 | 3 | Zhang Yuting | China | 54,211 | CSE |
4 | 3 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 1:04,939 | |
3 | Sofia Prosvirnova | COR | PEN | ||
1 | 4 | Suzanne Schulting | Olanda | 42,922 | CSE |
2 | 4 | Qu Chunyu | China | 43,029 | CSE |
4 | Sumire Kikuchi | Japonia | 56,092 | ||
4 | Kristen Santos | Statele Unite ale Americii | PEN | ||
4 | Martina Valcepina | Italia | PEN |
Semifinale
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Arianna Fontana | Italia | 42,387 | CA |
2 | 1 | Kim Boutin | Canada | 42,664 | CA |
3 | 1 | Elena Seregina | COR | 42,685 | CB |
4 | 1 | Alyson Charles | Canada | 42,829 | CB |
5 | 1 | Arianna Valcepina | Italia | 44,044 | |
1 | 2 | Suzanne Schulting | Olanda | 42,475 | CA |
2 | 2 | Zhang Yuting | China | 43,196 | CA |
3 | 2 | Petra Jászapáti | Ungaria | 43,198 | CB |
4 | 2 | Hanne Desmet | Belgia | 55,304 | CA |
2 | Qu Chunyu | China | PEN |
Finala B
Loc | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
6 | Elena Seregina | COR | 42,972 | |
7 | Petra Jászapáti | Ungaria | 43,004 | |
8 | Alyson Charles | Canada | 43,273 |
Finala A
Loc | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Arianna Fontana | Italia | 42,488 | |
2 | Suzanne Schulting | Olanda | 42,559 | |
3 | Kim Boutin | Canada | 42,724 | |
4 | Zhang Yuting | China | 42,803 | |
5 | Hanne Desmet | Belgia | 42,941 |