Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 - ștafetă 4x10 km (masculin)
Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 | |||
---|---|---|---|
liber | masculin | feminin | |
schiatlon | masculin | feminin | |
sprint clasic | masculin | feminin | |
sprint liber echipe | masculin | feminin | |
start în masă | masculin | feminin | |
ștafetă | masculin | feminin |
Proba de schi fond, ștafetă 4x10 km masculin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud a avut loc pe 18 februarie 2018[1] la Alpensia Cross-Country Skiing Centre.[2]
Program
Orele sunt orele Coreei de Sud (ora României + 7 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
18 februarie | 15:15-17:10 | Finală |
Rezultate
Cursa a început la ora 15:15.[3]
Loc | Număr de concurs | Țară | Timp | Deficit |
---|---|---|---|---|
1 | 1 | Norvegia Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | 1:33:04,9 24:59,1 24:51,8 21:19,7 21:54,3 | +0:00,0 – |
2 | 2 | Sportivii Olimpici ai Rusiei Andrey Larkov Aleksandr Bolshunov Aleksey Chervotkin Denis Spitsov | 1:33:14,3 24:42,1 24:36,7 22:08,0 21:47,5 | +0:09,4 +9,4 |
3 | 7 | Franța Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Clément Parisse Adrien Backscheider | 1:33:41,8 24:51,7 24:55,1 21:24,2 22:30,8 | +0:36,9 +36,9 |
04 4 | 5 | Finlanda Perttu Hyvärinen Iivo Niskanen Matti Heikkinen Lari Lehtonen | 1:34:45,4 25:42,9 24:29,8 21:56,5 22:36,2 | +1:40,5 |
05 5 | 3 | Suedia Jens Burman Daniel Rickardsson Marcus Hellner Calle Halfvarsson | 1:35:10,5 25:17,8 25:57,0 21:53,3 22:02,4 | +2:05,6 |
06 6 | 6 | Germania Andreas Katz Thomas Bing Lucas Bögl Jonas Dobler | 1:35:13,1 25:55,5 25:17,2 21:56,6 22:03,8 | +2:08,2 |
07 7 | 8 | Italia Maicol Rastelli Francesco De Fabiani Giandomenico Salvadori Federico Pellegrino | 1:35:40,1 24:50,9 24:52,4 22:39,1 23:17,7 | +2:35,2 |
08 8 | 9 | Kazahstan Alexey Poltoranin Yevgeniy Velichko Vitaliy Pukhkalo Denis Volotka | 1:36:36,3 24:40,9 25:29,1 23:10,3 23:16,0 | +3:31,4 |
09 9 | 12 | Canada Len Väljas Graeme Killick Russell Kennedy Knute Johnsgaard | 1:36:45,9 25:56,3 25:15,9 22:06,7 23:27,0 | +3:41,0 |
10 | 11 | Cehia Aleš Razým Martin Jakš Petr Knop Michal Novák | 1:37:23,0 25:55,9 25:22,0 22:33,5 23:31,6 | +4:18,1 |
11 | 4 | Elveția Jonas Baumann Dario Cologna Toni Livers Roman Furger | 1:38:01,4 26:43,7 24:55,6 23:08,9 23:13,2 | +4:56,5 |
12 | 13 | Estonia Andreas Veerpalu Algo Kärp Karel Tammjärv Raido Ränkel | 1:38:21,7 26:17,7 26:28,8 22:06,5 23:28,7 | +5:16,8 |
13 | 14 | Austria Dominik Baldauf Max Hauke Bernhard Tritscher Luis Stadlober | 1:39:12,9 26:09,4 26:22,2 22:40,8 24:00,5 | +6:08,0 |
14 | 10 | Statele Unite ale Americii Andrew Newell Reese Hanneman Scott Patterson Noah Hoffman | 1:42:29,1 26:09,7 28:17,7 22:58,8 25:02,9 | +9:24,2 |
Referințe
- ^ „Program competiții”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Locații”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Rezultate finale