IHF Svjetsko rukometno prvenstvo 1970.
Svjetsko prvenstvo u rukometu - Francuska 1970. Championnat du monde de handball masculin 1970 | |
---|---|
Podaci o turniru | |
Domaćin | Francuska |
Vrijeme održavanja | 26. veljače – 8. ožujka 1970. |
Broj momčadi | 16 (iz 3 konfederacija) |
Dvorane | 23 (u 23 gradova) |
Pozicije | |
Prvaci | Rumunjska |
Drugoplasirani | Istočna Njemačka |
Trećeplasirani | SFR Jugoslavija |
Četvrtoplasirani | Danska |
Statistika | |
Odigrano utakmica | 42 |
Ukupno pogodaka | 1.262 (30.05 po utakmici) |
Najbolji strijelac | Vladimir Maksimov (31 gol) |
Infokutija ažurirana: 7. studenog 2014. |
Svjetsko prvenstvo u rukometu 1970. bilo je ukupno 7. izdanje IHF Svjetskog prvenstva koje se od 26. veljače do 8. ožujka 1970. godine održalo u Francuskoj. Bio je to prvi puta da je Francuska dobila domaćinstvo ovoga turnira. Sudjelovalo je ukupno 16 ekipa iz tri konfederacije, a igralo se u čak 22 grada. Prvak je po treći put postala Rumunjska, koja je u finalu pobijedila Istočnu Njemačku, kojoj je to bila prva medalja sa svjetskih prvenstava. Treće mjesto osvojila je SFR Jugoslavija, koja je porazila Dansku.
Najbolji strijelac turnira bio je sovjetski igrač Vladimir Maksimov s 31 postignutim golom.
Gradovi domaćini
Svjetsko prvenstvo 1970. igralo se u čak 23 različita grada, što je u to vrijeme bio rekord (srušen tek 1982. godine u Zapadnoj Njemačkoj). Grupna faza se igrala u četiri (A i B), odnosno pet gradova (C i D), dok se druga faza igrala u još pet novih gradova, uz Pariz. Finale i utakmice za plasman od trećeg do osmog mjesta igrale su se u Parizu.
Pregled gradova domaćina po fazama i grupama izgleda ovako:
- Grupna faza
|
|
|
|
- Druga faza
|
|
|
Kvalificirane momčadi
Država | Kvalificirala se kao | Datum | Prijašnji nastupi1, 2 |
---|---|---|---|
Francuska | Domaćin | 5 (1954., 1958., 1961., 1964., 1967.) | |
Čehoslovačka | Svjetski prvak | 19. siječnja 1967. | 5 (1954., 1958., 1961., 1964., 1967.) |
Danska | Drugi na Svjetskom prvenstvu 1967. | 19. siječnja 1967. | 6 (1938., 1954., 1958., 1961., 1964., 1967.) |
Rumunjska | Treći na Svjetskom prvenstvu 1967. | 21. siječnja 1967. | 4 (1958., 1961., 1964., 1967.) |
Švedska | Kvalifikacija bez borbe (odustao Portugal) | studeni 1969. | 6 (1938., 1954., 1958., 1961., 1964., 1967.) |
Poljska | Kvalifikacija bez borbe (odustao Maroko) | studeni 1969. | 2 (1958., 1967.) |
Sovjetski Savez | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Finske) | 29. studenog 1969. | 2 (1964., 1967.) |
Mađarska | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Bugarske) | 29. studenog 1969. | 3 (1958., 1964., 1967.) |
SFR Jugoslavija | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Španjolske) | 29. studenog 1969. | 4 (1958., 1961., 1964., 1967.) |
Švicarska | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Luksemburga) | 29. studenog 1969. | 4 (1954., 1961., 1964., 1967.) |
Istočna Njemačka | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Izraela) | 29. studenog 1969. | 2 (1964., 1967.) |
Sjedinjene Države | Pobjednik panameričkih kvalifikacija (protiv Kanade) | 29. studenog 1969. | 1 (1964.) |
Zapadna Njemačka | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Nizozemske) | 30. studenog 1969. | 6 (1938., 1954., 1958., 1961., 1964., 1967.) |
Norveška | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Belgije) | 30. studenog 1969. | 4 (1958., 1961., 1964., 1967.) |
Island | Pobjednik euroafričkih kvalifikacija (protiv Austrije) | 7. prosinca 1969. | 3 (1958., 1961., 1964.) |
Japan | Kvalifikant iz Azije | 1969. | 3 (1961., 1964., 1967.) |
- 1 Boldirne godine znače osvajanje prvenstva te godine.
- 2 Godine u italiku označavaju domaćinstvo prvenstva te godine.
Grupna faza
Grupa A
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | GR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Švedska | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 30 | 27 | +3 |
2. | Istočna Njemačka | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 32 | 30 | +2 |
3. | Sovjetski Savez | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 33 | 33 | 0 |
4. | Norveška | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 23 | 28 | -5 |
26. veljače 1970. | Istočna Njemačka | 13:11 | Sovjetski Savez | Saint-Nazaire |
(8:6) | ||||
26. veljače 1970. | Švedska | 8:6 | Norveška | Quimper |
(5:2) | ||||
28. veljače 1970. | Sovjetski Savez | 10:9 | Norveška | Rennes |
(5:4) | ||||
28. veljače 1970. | Švedska | 11:9 | Istočna Njemačka | Rennes |
1. ožujka 1970. | Istočna Njemačka | 10:8 | Norveška | |
(5:3) | ||||
1. ožujka 1970. | Sovjetski Savez | 12:11 | Švedska | Nantes |
(6:5) | ||||
Grupa B
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | GR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Čehoslovačka | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 58 | 33 | +25 |
2. | SFR Jugoslavija | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 66 | 41 | +25 |
3. | Japan | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 47 | 51 | -4 |
4. | Sjedinjene Američke Države | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 32 | 78 | -46 |
26. veljače 1970. | Čehoslovačka | 19:9 | Japan | Bayonne |
(8:1) | ||||
26. veljače 1970. | Jugoslavija | 34:8 | Sjedinjene Države | Angoulême |
(22:3) | ||||
28. veljače 1970. | Čehoslovačka | 23:9 | Sjedinjene Države | Agen |
(13:5) | ||||
28. veljače 1970. | Jugoslavija | 17:17 | Japan | Agen |
(10:8) | ||||
1. ožujka 1970. | Japan | 21:15 | Sjedinjene Države | |
(10:7) | ||||
1. ožujka 1970. | Čehoslovačka | 16:15 | Jugoslavija | Toulouse |
(8:11) | ||||
Grupa C
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | GR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Zapadna Njemačka | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 41 | 36 | +5 |
2. | Rumunjska | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 48 | 31 | +17 |
3. | Francuska | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 36 | 39 | -3 |
4. | Švicarska | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 29 | 48 | -19 |
26. veljače 1970. | Rumunjska | 12:9 | Francuska | Pariz |
(7:1) | ||||
26. veljače 1970. | Zapadna Njemačka | 11:10 | Švicarska | Rouen |
(7:3) | ||||
28. veljače 1970. | Rumunjska | 22:7 | Švicarska | Amiens |
(9:6) | ||||
28. veljače 1970. | Zapadna Njemačka | 15:12 | Francuska | Évreux |
(10:6) | ||||
1. ožujka 1970. | Francuska | 15:12 | Švicarska | Caen |
(7:3) | ||||
1. ožujka 1970. | Zapadna Njemačka | 15:14 | Rumunjska | Caen |
(5:9) | ||||
Grupa D
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | GR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mađarska | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 58 | 37 | +21 |
2. | Danska | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 61 | 53 | +8 |
3. | Island | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 43 | 56 | -13 |
4. | Poljska | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 43 | 59 | -16 |
26. veljače 1970. | Danska | 23:16 | Poljska | Longwy |
(10:6) | ||||
26. veljače 1970. | Mađarska | 19:9 | Island | Mulhouse |
(9:3) | ||||
28. veljače 1970. | Danska | 19:13 | Island | Hagondange |
(11:9) | ||||
28. veljače 1970. | Mađarska | 15:9 | Poljska | Strasbourg |
(4:4) | ||||
1. ožujka 1970. | Island | 21:18 | Poljska | Metz |
(14:9) | ||||
1. ožujka 1970. | Mađarska | 24:19 | Danska | Metz |
(13:6) | ||||
Druga faza
Grupno razigravanje (9. - 12. mjesto)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | GR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sovjetski Savez | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 72 | 41 | +31 |
2. | Japan | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 54 | 60 | -6 |
3. | Island | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 53 | 56 | -3 |
4. | Francuska | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 44 | 66 | -22 |
3. ožujka 1970. | Sovjetski Savez | 25:14 | Francuska | Pariz |
3. ožujka 1970. | Japan | 20:19 | Island | Pariz |
(12:9) | ||||
4. ožujka 1970. | Sovjetski Savez | 19:15 | Island | Pariz |
(12:8) | ||||
5. ožujka 1970. | Japan | 22:13 | Francuska | Pariz |
(13:7) | ||||
6. ožujka 1970. | Sovjetski Savez | 28:12 | Japan | Pariz |
(11:6) | ||||
6. ožujka 1970. | Island | 19:17 | Francuska | Pariz |
(12:10) | ||||
|
|
Četvrtfinale
3. ožujka 1970. | Švedska | 13:15 | Rumunjska | Pariz |
(6:10) | ||||
3. ožujka 1970. | Čehoslovačka | 16:18 | Danska | Besançon |
(7:10) | ||||
3. ožujka 1970. | Zapadna Njemačka | 17:18 (pr.) | Istočna Njemačka | Orléans |
(11:8) | ||||
FT: 16:16 ET: 17:18 |
3. ožujka 1970. | Mađarska | 10:11 | Jugoslavija | Grenoble |
(5:6) | ||||
Utakmice za plasman (5. - 8. mjesto)
5. ožujka 20:30 | Švedska | 12:11 | Čehoslovačka | Évreux |
(5:7) | ||||
5. ožujka 20:30 | Zapadna Njemačka | 15:13 | Mađarska | Troyes |
(8:7) | ||||
Utakmica za 7. mjesto
8. ožujka 1970. | Čehoslovačka | 21:14 | Mađarska | Pariz |
Utakmica za 5. mjesto
7. ožujka 1970. 19:30 | Švedska | 14:15 | Zapadna Njemačka | Pariz |
(8:8) | ||||
Polufinale
5. ožujka 1970. 20:30 | Rumunjska | 18:12 | Danska | Lyon |
(9:6) | ||||
5. ožujka 1970. 20:30 | Istočna Njemačka | 17:13 | Jugoslavija | Bordeaux |
(8:6) | ||||
Utakmica za treće mjesto
7. ožujka 1970. | Danska | 12:29 | Jugoslavija | Pariz Suci: Rosmanith, Schneider |
K. Andersen 3 | (6:13) | Lazarević, Horvat 6 | ||
Izvještaj |
Finale
8. ožujka 1970. 16:30 | Rumunjska | 13:12 (pr.) | Istočna Njemačka | Halle Georges-Carpentier, Pariz Gledatelja: 7,000–7,500 Suci: Janerstam, Larsson |
Gruia 4 | (4:5) | Rost 3 | ||
4× | Izvještaj | 2× | ||
FT: 10:10 ET: 11:11, 13:12 |
Nagrade
|
|
- p
- r
- u
Njemačka 1938. • Švedska 1954. • Istočna Njemačka 1958. • Zapadna Njemačka 1961. • Čehoslovačka 1964. • Švedska 1967. • Francuska 1970. • Istočna Njemačka 1974. • Danska 1978. • Zapadna Njemačka 1982. • Švicarska 1986. • Čehoslovačka 1990. • Švedska 1993. • Island 1995. • Japan 1997. • Egipat 1999. • Francuska 2001. • Portugal 2003. • Tunis 2005. • Njemačka 2007. • Hrvatska 2009. • Švedska 2011. • Španija 2013. • Katar 2015. • Francuska 2017. • Danska i Njemačka 2019. • Egipat 2021. • Poljska i Švedska 2023.
SFR Jugoslavija 1957. • Rumunjska 1962. • Zapadna Njemačka 1965. • Nizozemska 1971. • SFR Jugoslavija 1973. • Sovjetski Savez 1975. • Čehoslovačka 1978. • Mađarska 1982. • Nizozemska 1986. • Južna Koreja 1990. • Norveška 1993. • Austrija i Mađarska 1995. • Njemačka 1997. • Norveška i Danska 1999. • Italija 2001. • Hrvatska 2003. • Rusija 2005. • Francuska 2007. • Kina 2009. • Brazil 2011. • Srbija 2013. • Danska 2015. • Njemačka 2017. • Japan 2019.