IHF Svjetsko rukometno prvenstvo 2001.
IHF Svjetsko rukometno prvenstvo 2001. Championnat du monde de handball masculin 2001 | |
---|---|
Podaci o turniru | |
Domaćin | Francuska |
Vrijeme održavanja | 23. siječnja - 4. veljače 2001. |
Broj momčadi | 24 (iz 4 konfederacija) |
Dvorane | 9 (u 9 gradova) |
Pozicije | |
Prvaci | Francuska |
Drugoplasirani | Švedska |
Trećeplasirani | SR Jugoslavija |
Četvrtoplasirani | Egipat |
Statistika | |
Odigrano utakmica | 80 |
Ukupno pogodaka | 4.004 (50.05 po utakmici) |
Najbolji strijelac | Eduard Kokšarov (61 gol) |
Najbolji igrač | Stefan Lövgren |
Najbolji golman | David Barrufet |
Infokutija ažurirana: 1. studenog 2014. |
Svjetsko prvenstvo u rukometu 2001. bilo je 17. izdanje Svjetskog prvenstva u rukometu koje se održalo u Francuskoj od 23. siječnja do 4. veljače 2001. Utakmice su se igrale u 9 dvorana raspoređenih u 9 gradova, a finalna utakmica igrala se u Parizu. Najbolji strijelac turnira je, sa 61 golom, bio Eduard Kokšarov, najbolji igrač Stefan Lövgren, dok je za najboljeg vratara proglađen mladi francuski golman Thierry Omeyer
Svjetski prvaci postali su domaćini koji su u finalu savladali branitelje naslova Švedsku, dok je u utakmici za brončanu medalju SR Jugoslavija bila bolja od Egipta.
Gradovi domaćini
Pariz | Amnéville-les-Thermes | Besançon | Albertville |
---|---|---|---|
Paris-Bercy | Galaxie | Palais des sports de Besançon | Halle Olympique |
Kapacitet: 13.500 | Kapacitet: 6.000 | Kapacitet: 6.000 | Kapacitet: 5.700 |
Marseille | Toulouse | ||
Palais des sports de Marseille | Palais des sports de Toulouse | ||
Kapacitet: 5.600 | Kapacitet: 5.000 | ||
Nantes | Montpellier | Dunkerque | |
Palais des sports de Beaulieu | Palais des sports René Bougnol | Salle Dewerdt | |
Kapacitet: 4.600 | Kapacitet: 3.000 | Kapacitet: 2.400 | |
Kvalificirane momčadi
Konfederacija | Datum | Mjesto | Broj mjesta | Kvalifikanti |
---|---|---|---|---|
Domaćin | - | - | 1 | Francuska |
Branitelj naslova | 15. lipnja 1999. | Egipat | 1 | Švedska |
EHF | - | - | 11 | Češka Hrvatska Island Norveška Njemačka Portugal Rusija SR Jugoslavija Slovenija Španjolska Ukrajina |
AHF | - | - | 3 | Južna Koreja Kuvajt Saudijska Arabija |
Afričko prvenstvo u rukometu 2000./CAHB | 2000. | Alžir | 4 | Egipat Alžir Tunis Maroko |
PATHF | - | - | 4 | Brazil Argentina SAD Grenland |
Skupine
Na svjetsko prvenstvi kvalificirale su se 24 reprezentacije iz 4 kontinentalne federacije (OHF nije imao predstavnika). Na ždrijebu su te reprezentacije raspoređene u 4 skupine po 6 momčadi:
Skupina A | Skupina B | Skupina C | Skupina D |
---|---|---|---|
|
|
Suci
|
|
Prva faza natjecanja
Grupa A (Montpellier)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | RP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Švedska | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 147 | 122 | +35 |
2. | Egipat | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 124 | 115 | +9 |
3. | Island | 7 | 5 | 2 | 1 | 2 | 125 | 119 | +6 |
4. | Portugal | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 122 | 122 | 0 |
5. | Češka | 4 | 5 | 1 | 2 | 2 | 136 | 136 | 0 |
6. | Maroko | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 112 | 162 | -50 |
Grupa B (Nantes)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | RP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Francuska | 10 | 5 | 5 | 0 | 0 | 132 | 85 | +47 |
2. | SR Jugoslavija | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 146 | 89 | +57 |
3. | Alžir | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 107 | 102 | +5 |
4. | Argentina | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 94 | 118 | -24 |
5. | Brazil | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 108 | 124 | -16 |
6. | Kuvajt | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 76 | 145 | -69 |
Grupa C (Besançon)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | RP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Španjolska | 8 | 5 | 4 | 0 | 1 | 160 | 105 | +55 |
2. | Njemačka | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 157 | 100 | +57 |
3. | Hrvatska | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 154 | 115 | +39 |
4. | Južna Koreja | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 145 | 132 | +13 |
5. | Grenland | 2 | 5 | 1 | 0 | 4 | 85 | 140 | -55 |
6. | SAD | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 80 | 189 | -109 |
Grupa D (Dunkerque)
Reprezentacija | Bod. | Ut. | Pob. | N. | Por. | Pos. | Pri. | RP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rusija | 9 | 5 | 4 | 1 | 0 | 140 | 120 | +20 |
2. | Ukrajina | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 134 | 115 | +19 |
3. | Tunis | 6 | 5 | 3 | 0 | 2 | 116 | 110 | +6 |
4. | Norveška | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 116 | 127 | -11 |
5. | Slovenija | 4 | 5 | 2 | 0 | 3 | 145 | 137 | +8 |
6. | Saudijska Arabija | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 92 | 134 | -42 |
Druga faza natjecanja
Osmina finala | Četvrtfinale | Polufinale | Finale | |||||||||||
31. siječnja – Albertville | ||||||||||||||
Tunis | 23 | |||||||||||||
1. veljače – Albertville | ||||||||||||||
Njemačka | 26 | |||||||||||||
Njemačka | 23 | |||||||||||||
31. siječnja – Albertville | ||||||||||||||
Francuska | 26 (P) | |||||||||||||
Francuska | 23 | |||||||||||||
3. veljače – Pariz | ||||||||||||||
Portugal | 18 | |||||||||||||
Francuska | 24 | |||||||||||||
31. siječnja – Amnéville les Thermes | ||||||||||||||
Egipat | 21 | |||||||||||||
Alžir | 21 | |||||||||||||
1. veljače – Amnéville les Thermes | ||||||||||||||
Egipat | 24 | |||||||||||||
Egipat | 21 | |||||||||||||
31. siječnja – Amnéville les Thermes | ||||||||||||||
Rusija | 19 | |||||||||||||
Rusija | 28 | |||||||||||||
4. veljače – Pariz | ||||||||||||||
Južna Koreja | 26 | |||||||||||||
Francuska | 28 (P) | |||||||||||||
31. siječnja – Marseille | ||||||||||||||
Švedska | 25 | |||||||||||||
Švedska | 32 | |||||||||||||
1. veljače – Marseille | ||||||||||||||
Argentina | 23 | |||||||||||||
Švedska | 34 | |||||||||||||
31. siječnja – Marseille | ||||||||||||||
Ukrajina | 20 | |||||||||||||
Hrvatska | 34 | |||||||||||||
3. veljače – Pariz | ||||||||||||||
Ukrajina | 37 (P) | |||||||||||||
Švedska | 25 | |||||||||||||
31. siječnja – Toulouse | ||||||||||||||
SR Jugoslavija | 24 | Treće mjesto | ||||||||||||
Španjolska | 28 | |||||||||||||
1. veljače – Toulouse | 4. veljače – Pariz | |||||||||||||
Norveška | 23 | |||||||||||||
Španjolska | 24 | SR Jugoslavija | 27 | |||||||||||
31. siječnja – Toulouse | ||||||||||||||
SR Jugoslavija | 26 | Egipat | 17 | |||||||||||
Island | 27 | |||||||||||||
SR Jugoslavija | 31 | |||||||||||||
Osmina finala
31. siječnja 2001. | Švedska | 32:23 | Argentina | Palais des sports de Marseille, Marseille |
(18:10) | ||||
31. siječnja 2001. | Španjolska | 28:23 | Norveška | Palais des sports de Toulouse, Toulouse |
(16:11) | ||||
31. siječnja 2001. | Alžir | 20:25 | Egipat | Dvorana Galaxie, Amnéville-les-Thermes |
(8:12) | ||||
31. siječnja 2001. | Tunis | 24:26 | Njemačka | Halle Olympique, Albertville |
(11:15) | ||||
31. siječnja 2001. | Island | 27:31 | SR Jugoslavija | Palais des sports de Toulouse, Toulouse |
(10:15) | ||||
31. siječnja 2001. | Hrvatska | 34:37 (pr.) | Ukrajina | Palais des sports de Marseille, Marseille |
(11:15) | ||||
FT: 29:29 ET: 33:33, 34:37 |
31. siječnja 2001. | Francuska | 23:18 | Portugal | Halle Olympique, Albertville |
(10:10) | ||||
31. siječnja 2001. | Rusija | 28:26 | Južna Koreja | Dvorana Galaxie, Amnéville-les-Thermes |
(11:12) | ||||
Četvrtfinale
1. veljače 2001. | Švedska | 34:20 | Ukrajina | Palais des sports de Marseille, Marseille |
(14:9) | ||||
1. veljače 2001. | Španjolska | 24:26 | SR Jugoslavija | Palais des sports de Toulouse, Toulouse |
(10:11) | ||||
1. veljače 2001. | Egipat | 21:19 | Rusija | Dvorana Galaxie, Amnéville-les-Thermes |
(9:7) | ||||
1. veljače 2001. | Njemačka | 23:26 (pr.) | Francuska | Halle Olympique, Albertville |
(8:11) | ||||
FT: 22:22 ET: 23:26 |
Utakmice za plasman (5. do 8. mjesta)
3. veljače 2001. | Ukrajina | 23:24 | Španjolska | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(7:14) | ||||
3. veljače 2001. | Njemačka | 29:33 | Rusija | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(16:17) | ||||
Utakmica za 7. mjesto
4. veljače 2001. | Njemačka | 24:30 | Ukrajina | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(8:17) | ||||
Utakmica za 5. mjesto
4. veljače 2001. | Španjolska | 40:38 (pr.) | Rusija | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(18:15) | ||||
FT: 35:35 ET: 40:38 |
Polufinale
3. veljače 2001. | Švedska | 25:24 | SR Jugoslavija | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(14:9) | ||||
3. veljače 2001. | Francuska | 24:21 | Egipat | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(8:10) | ||||
Za 3. mjesto
4. veljače 2001. | SR Jugoslavija | 27:17 | Egipat | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz |
(11:8) | ||||
Finale
4. veljače 2001. | Francuska | 28:25 (pr.) | Švedska | Palais omnisports de Paris-Bercy, Pariz Gledatelja: 15,000 |
(11:10) | ||||
FT: 22:22 ET: 25:25, 28:25 |
|
|
Konačan plasman
|
| All-star momčad:[1][2]
|
Reference
- p
- r
- u
Njemačka 1938. • Švedska 1954. • Istočna Njemačka 1958. • Zapadna Njemačka 1961. • Čehoslovačka 1964. • Švedska 1967. • Francuska 1970. • Istočna Njemačka 1974. • Danska 1978. • Zapadna Njemačka 1982. • Švicarska 1986. • Čehoslovačka 1990. • Švedska 1993. • Island 1995. • Japan 1997. • Egipat 1999. • Francuska 2001. • Portugal 2003. • Tunis 2005. • Njemačka 2007. • Hrvatska 2009. • Švedska 2011. • Španija 2013. • Katar 2015. • Francuska 2017. • Danska i Njemačka 2019. • Egipat 2021. • Poljska i Švedska 2023.
SFR Jugoslavija 1957. • Rumunjska 1962. • Zapadna Njemačka 1965. • Nizozemska 1971. • SFR Jugoslavija 1973. • Sovjetski Savez 1975. • Čehoslovačka 1978. • Mađarska 1982. • Nizozemska 1986. • Južna Koreja 1990. • Norveška 1993. • Austrija i Mađarska 1995. • Njemačka 1997. • Norveška i Danska 1999. • Italija 2001. • Hrvatska 2003. • Rusija 2005. • Francuska 2007. • Kina 2009. • Brazil 2011. • Srbija 2013. • Danska 2015. • Njemačka 2017. • Japan 2019.