Maverick (film)

  • Mel Gibson
  • Jodie Foster
  • James Garner
  • Graham Greene
  • James Coburn
  • Alfred Molina
MuzikaRandy NewmanFotografijaVilmos ZsigmondMontažaStuart Baird
Mike KellyStudioIcon ProductionsDistribucijaWarner Bros.Datum(i) premijere
20. 5. 1994 (1994-05-20)
Trajanje127 min.[2]Zemlja Sjedinjene DržaveJezikengleskiBruto prihod183,031.272 $[3]

Maverick (engl. Maverick) američka je vestern komedija režisera Richarda Donnera iz 1994, nastala prema istoimenoj TV-seriji iz 1950-ih i scenariju Williama Goldmana. Glavne uloge tumače Mel Gibson, James Garner i Jodie Foster, uz još nekoliko kameo pojavljivanja drugih glumaca. Film je bio nominiran za Oscara za najbolji dizajn kostima.

Radnja

Smještena na Divlji zapad, priča filma prati duhovitog i dosjetljivog kockara Breta Mavericka i njegove zgode i nezgode na putu do mjesta gdje se održava veliki turnir u zatvorenom pokeru. Osim što želi osvojiti turnir i zaraditi poveliki iznos novca, također želi dokazati, jednom za sva vremena, da je "najbolji". Međutim, počinju mu se stalno javljati razne komplikacije.

Maverick dolazi u fiktivni grad Crystal River s namjerom da naplati dugove od svojih dužnika jer mu do svote od 25.000 dolara, koliko je potrebno uplatiti za učešće na turniru, nedostaju još 3.000. Njegovi pokušaji da prikupi tē 3.000 motiv su za dio radnje filma, kao i za diverzije koje uzrokuju troje ljudi s kojima se sreće u Crystal Riveru: negativac Angel, zatim Annabelle Bransford, mlada prevarantica s lažnim južnjačkim naglaskom, i legendarni čovjek od zakona, maršal Zane Cooper. Prvo dvoje također su Maverickovi protivnici u pokeru.

Maverick, Bransford i Cooper prevoze se istom kočijom (čiji vozač umire kad se konji dadnu u puni galop). Nakon toga se slože da pomognu grupi migranata evangelista koji su upali u razbojničku zasjedu za novčanu nagradu (koju na kraju Maverick nije imao srca prihvatiti). Nakon toga ih presretne grupa Indijanaca na čelu sa Josephom. Maverickovi saputnici, međutim, ne znaju da su on i Joseph dobri prijatelji i Maverick dopušta da bude "zarobljen". Joseph je još jedan od Maverickovih nepouzdanih dužnika, pa njih dvojica smišljaju i zatim izvode plan pomoću kojeg će "preveslati" bogatog ruskog velikog vojvodu (naravno, za novac).

Tokom ovog vremena Angle je primio tajanstveni telegram u kojem mu se naređuje da ne dozvoli Mavericku da dođe na turnir, a također saznaje da ga je upravo Maverick prevario u Crystal Riveru (nekad ranije). Angel sustiže Mavericka nakon što je ovaj napustio Josephovo pleme, pretuče ga i pokuša ga objesiti. Uprkos tome što je bio svezan i za stablo i za konja, Maverick se nešto kasnije uspijeva osloboditi i stiže na turnir, koji se održava na riječnom parobrodu. Bransford i Angel također su došli na turnir, a Cooper je angažiran da se brine o sigurnosti. Saznavši da Bransfordovoj još uvijek fali nekoliko hiljada dolara za učešće na turniru, Maverick na brodu opet pronalazi velikog vojvodu i na prevaru izmami od njega potreban iznos.

Nakon što su svi eliminirani, u finalu ostaju Maverick, Bransford, Angel i komodor Duvall, koji je vlasnik broda i organizator turnira. Maverick umalo nije uspio stići za stol do 5 sati, dokad je bio rok da se svi finalisti pojave, jer je nepoznata osoba lancima zablokirala vrata njegove kabine nakon kratkog "randesa" s Branfordovom. Partija se nastavlja, a prva je eliminirana Bransford. Nakon toga je preostalim igračima podijeljena namještena ruka. Komodor je dobio poker osmica, Angel skalu u boji (straight flush), a Maverick ima desetku, žandara, damu i kralja (sve pik), tj. fali mu samo pikov as za najjaču moguću ruku u pokeru (royal flush). I komodor i Angel ulažu sve (idu all in). Maverick primjećuje da djelitelj dijeli sa dna špila (umjesto s vrha), protestira zbog nepoštenog dijeljenja i na kraju zatraži da mu Angel lično podijeli tu posljednju kartu, nakon čega prati ulog, ne pogledavši koju je kartu dobio. Ispalo je da je dobio upravo pikovog asa, što mu je donijelo nepobjedivi royal flush ("kraljevska" skala u boji) i pobjedu na turniru. Razljućeni Angel poteže pištolj, ali njega i njegove pomagače iz publike savladaju Maverick i Cooper.

Nakon Maverickove pobjede dešavaju se tri preokreta u radnji. Prvo Cooper krade nagradu za pobjednika (ogromnih 500.000 dolara) umjesto da je preda Mavericku. Zatim se otkriva da su komodor i Cooper cijelo vrijeme tajno sarađivali i planirali tu krađu i da Angel zapravo radi za komodora. Nakon toga komodor izdaje Coopera, ali prije nego što ga je mogao upucati, Maverick iz zasjede napada njih obojicu, koji su bili oko logorske vatre, i krade novac, a njima ostavlja jedan pištolj da riješe razmirice. Pištolj, međutim, nije bio napunjen i Cooper uspijeva pretući komodora, a zatim polazi u potjeru za Maverickom, u namjeri da mu se osveti.

Nešto kasnije vidimo Mavericka kako se opušta u kadi punoj vode. Cooper ga pronalazi i tada "skida masku" (pred gledaocima filma) i saznajemo da je Cooper ustvari Maverickov otac. Pravu zavjeru skovala su zapravo njih dvojica. Međutim, Bransford ulazi u prostoriju i krade im novac, govoreći im da je shvatila njihovu rodbinsku povezanost po njihovim sličnim manirima. Nakon što ona pobjegne, Bret otkriva da je otišla samo s polovinom novca jer je on drugu polovinu sakrio u svojim čizmama. Zatim se njih dvojica nasmiješe, a Bret govori kako će biti vraški zabavno vratiti ostatak novca od nje.

Uloge

  • Mel Gibson - Bret Maverick
  • Jodie Foster - Annabelle Bransford
  • James Garner - maršal Zane Cooper
  • Graham Greene - Joseph
  • Alfred Molina - Angel
  • James Coburn - komodor Duvall
  • Paul L. Smith - veliki vojvoda
  • Dan Hedaya - Twitchy (pokeraš) itd.

Izbrisana scena

U svom radu Pet scenarija s esejima Goldman opisuje raniju verziju scenarija u kojoj Maverick objašnjava da ima magičnu sposobnost da iz špila "pozove" kartu koja mu treba. Iako to ne može raditi toliko uspješno, stara pustinjakinja (Linda Hunt), kojoj on to pokuša demonstrirati, govori mu da u njemu zaista ima neke magije.[4]

Kameo pojavljivanja

On i Maverick dijele scenu u kojoj Glover upada u banku s mahramom na licu u namjeri da je opljačka. Nedugo nakon toga Maverick mu skine mahramu i oni se 2-3 puta pogledaju kao da se odnekud poznaju (tokom tog gledanja začuje se nekoliko taktova muzičke teme iz Smrtonosnog oružja), ali onda ipak otresu glavom. Bježeći iz banke s novcem, Glover progunđa: "Postajem prestar za ovo sranje!", rečenicu koja je zaštitni znak njegovog lika u sva 4 Smrtonosna oružja.
  • Steve Kahan kao djelitelj u finalnoj partiji.
Kahan, inače Donnerov rođak, najpoznatiji je po ulozi kapetana Murphyja u serijalu Smrtonosno oružje. mimo toga, pojavio se u Supermenu kao policijski detektiv te u Predatoru 2, u kojem glume i Glover (koji je bio i u Mavericku i u Smrtonosnom oružju) i Gary Busey (Smrtonosno oružje).
  • Dub Taylor kao recepcioner.
Taylor se pojavio kao Doc Schultz u filmu Podržite svog lokalnog revolveraša (1971) zajedno s Garnerom (uloga: Latigo).
  • Leo Gordon kao kartaš u Maverickovoj prvoj partiji.
Gordon se zapravo pojavio u 5 epizoda originalne serije kao Veliki Mike McComb, a imao je i 3 nastupa u još jednoj seriji u kojoj je glumio Garner, Rockfordovi dosjei.
  • Robert Fuller kao posljednji kartaš u Annabelleinoj prvoj partiji.
Pojavio se u serijama Laramie i Teretni voz.
  • Geoffrey Lewis kao Matthew Wicker alias Eugene (bankar).
Lewis se pojavio u nekoliko vesterna s Clintom Eastwoodom.
  • Hal Ketchum i Corey Feldman kao dvojica od 4 pljačkaša banke.
  • Paul Brinegar kao vozač kočije.
Glumio u seriji Rawhide, u kojoj je Eastwood imao prvu značajniju ulogu u karijeri.
  • Country pjevačica Carlene Carter kao konobarica na komodorovom brodu.
  • Country pjevači Waylon Jennings i Kathy Mattea kao par kod kojeg je pronađeno oružje.
  • Read Morgan kao djelitelj.
Pojavio se u mnogim epizodama američkih vestern serija.
  • Denver Pyle, koga bace s broda u rijeku zbog varanja na pokeru.
Glumio u serijama Majstori opasnosti i Život i vrijeme Grizzlyja Adamsa.
  • Country pjevač Clint Black također je bačen s broda zbog varanja.
  • Country pjevač Vince Gill i njegova tadašnja supruga Janice kao posmatrači partije.
  • Johnny Cash kao kartaš čije vrijeme na ekranu nije duže od 5 sekundi.
  • Doug McClure kao jedan od kartaša na brodu.
Glumio u seriji Čovjek iz Virginije.
  • Henry Darrow kao jedan od kartaša na brodu.
Glumio u seriji The High Chaparral.
  • Margot Kidder kao mještanka kojoj je opljačkan novac za misiju.
Kidder je glumila Lois Lane u Supermenu (koji je također režirao Donner). Također je glumila s Garnerom u seriji Nichols (1971), i to konobaricu Ruth, ljubav šerifa Nicholsa, te u kontroverznoj kriminalističkoj drami The Glitter Dome (1984).

Ovo je bio posljednji film Williama Marshalla, Douga McClurea, Lea Gordona, Denvera Pylea i Duba Taylora, jedan od rijetkih filmova s toliko glumaca u njihovim posljednjim ulogama.

Prijem

James Berardinelli, s Reelviews.net, dao je filmu 3.5 od 4 zvjezdice. Izjavio je: "Maverickova snaga leži u lahkoći s kojom prelazi s komedije na akciju i ponovo nazad... Osvježavajuće je naći nešto što ispunjava očekivanja."[5] Pišući za Chicago Sun-Times, Roger Ebert dao je filmu 3 zvjezdice od moguće 4, navodeći: "Prvi veseli, na smijeh orijentirani porodični vestern u dugo vremena i jedna od lijepih stvari u vezi s njime jeste da ne osjeća potrebu da objasni svoje postojanje. Ponaša se kao da je biti vestern najprirodnija stvar na svijetu."[6] Film je općenito dobio dobre kritike.[7]

Film trenutno drži rejting svježine od 70% na Rotten Tomatoesu uz konsenzus da "nije nešto dubok, ali je duhovit i neporecivo šarmantan, a glumačka ekipa očevidno se zabavlja", a u odjeljku "Top Critics" ima rejting od 100%.[8]

Box office

Film je postigao uspjeh na blagajnama.[9][10]

Izvori

  1. Hall, Carla (1994-05-15). „SUMMER SNEAKS '94 : Was, Is and Always a Maverick : His signatures are Rockford and Maverick--can anybody in Hollywood do cool and canny better than James Garner?”. The Los Angeles Times. Pristupljeno 2010-11-23. 
  2. „Maverick”. bbfc.co.uk. British Board of Film Classification. May 26, 1994. Pristupljeno 31. VIII 2012. 
  3. „Maverick”. Box Office Mojo. Amazon.com. Pristupljeno 31. VIII 2012. 
  4. William Goldman, William Goldman: Pet scenarija s esejima, Hal Leonard Corporation, 2000, str. 474-479; ISBN 978-1-55783-362-4
  5. Berardinellijeva kritika Mavericka
  6. Ebertova kritika Mavericka Arhivirano 2011-05-11 na Wayback Machine-u, Chicago Sun-Times, 20. maj 1994.
  7. "Na Maverickovom kormilu", Chicago Tribune, 23. juni 1994.
  8. Maverickov "Tomatometer"
  9. David J. Fox, "Maverick osvojio veliki iznos na blagajnama", Los Angeles Times, 23. maj 1994.
  10. David J. Fox, "Box office za vikend za Dan sjećanja: Jako velika zarada na blagajnama", Los Angeles Times, 1. juni 1994; izvor: Exhibitor Relations Co.

Eksterni linkovi

  • Maverick na sajtu IMDb
  • Maverick na Rotten Tomatoesu
  • Maverick[mrtav link] na Allrovi.com
  • Intervju s Garnerom u Charlie Rose Showu Arhivirano 2008-01-03 na Wayback Machine-u
  • Intervjui s Garnerom na Arhivu Američke televizije
  • p
  • r
  • u
Filmovi koje je režirao Richard Donner
1960-e
X-15 (1961) · Salt and Pepper (1968) · Twinky (1969)
1970-e
The Omen (1976) · Superman (1978)
1980-e
Inside Moves (1980) · The Toy (1982) · The Goonies (1985) · Ladyhawke (1985) · Lethal Weapon (1987) · Scrooged (1988) · Lethal Weapon 2 (1989)
1990-e
Radio Flyer (1992) · Lethal Weapon 3 (1992) · Maverick (1994) · Assassins (1995) · Conspiracy Theory (1997) · Lethal Weapon 4 (1998)
2000-e
Timeline (2003) · 16 Blocks (2006) · Superman II: The Richard Donner Cut (2006)
  • p
  • r
  • u
Djela čiji je autor William Goldman
Drame
  • Tenderloin (1960)
  • Blood, Sweat and Stanley Poole (1961)
  • A Family Affair (1962)
  • Misery (2012)
Romani
  • The Temple of Gold (1957)
  • Your Turn to Curtsy, My Turn to Bow (1958)
  • Soldier in the Rain (1960)
  • Boys and Girls Together (1964)
  • No Way to Treat a Lady (1964)
  • The Thing of It Is... (1967)
  • Father's Day (1971; nastavak The Thing of It Is)
  • The Princess Bride (1973)
  • Wigger (1974)
  • Marathon Man (1974)
  • Magic (1976)
  • Tinsel (1979)
  • Control (1982)
  • The Silent Gondoliers (1983)
  • The Color of Light (1984)
  • Heat (1985)
  • Brothers (1986)
Scenariji
  • Masquerade (1965)
  • Harper (1966)
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
  • The Hot Rock (1972)
  • The Stepford Wives (1975)
  • The Great Waldo Pepper (1975)
  • Marathon Man (1976)
  • All the President's Men (1976)
  • A Bridge Too Far (1977)
  • Magic (1978)
  • Mr. Horn (1979, TV)
  • Heat (1987)
  • The Princess Bride (1987)
  • Misery (1990)
  • Memoirs of an Invisible Man (1992)
  • Year of the Comet (1992)
  • Chaplin (1992)
  • Maverick (1994)
  • The Chamber (1996)
  • The Ghost and the Darkness (1996)
  • Absolute Power (1997)
  • The General's Daughter (1999)
  • Hearts in Atlantis (2001)
  • Dreamcatcher (2003)
  • Wild Card (2015)
Publicistika
  • The Season: A Candid Look at Broadway (1969)
  • The Story of 'A Bridge Too Far' (1977)
  • Adventures in the Screen Trade (1983)
  • Wait Till Next Year (with Mike Lupica, 1988)
  • Hype and Glory (1990)
  • Which Lie Did I Tell? (2000)
  • The Big Picture: Who Killed Hollywood? and Other Essays (2000)