Афрички куп нација 2013.
Лого Афричког купа нација 2013. | |
Детаљи такмичења | |
---|---|
Држава домаћин | Јужноафричка Република |
Датум | 19. јануар - 10. фебруар |
Екипе | 16 (из 1. конфедерације) |
Стадиони | 5 (из 5 градова) |
Коначан пласман | |
Шампиони | Нигерија (3. титула) |
Друго место | Буркина Фасо |
Треће место | Мали |
Четврто место | Гана |
Статистике турнира | |
Одиграно утакмица | 32 |
Постигнуто голова | 69 (2,16 по мечу) |
Укупно гледалаца | 729.000 (22.781 по мечу) |
Најбољи стрелац | Емануел Еменике Мубарак Вакасо (4 гола) |
Најбољи играч | Џонатан Питроипа |
Афрички куп нација 2013. је 29. континентално првенство Африке у фудбалу, које ће се одржало у Јужноафричкој Републици од 21. јануара до 10. фебруара 2013. године. Први део првенства се играо по групама, а затим се играла елиминациона фаза. Победник је постао шампион Африке. Укупно се играло 32 утакмице.
Првобитно је домаћинство додељено Либији, али је због рата у Либији одлучено да домаћинство припадне Јужноафричкој Републици, а Либија би требало бити домаћин 2017. године.
Шампион Африке 2013. постала је Нигерија победивши у финалу Буркину Фасу 1:0. Треће место је освојила репрезентација Малија. Победник афричког купа нације ће представљати Африку на Купу конфедерација 2013. у Бразилу.
Стадиони
Утакмице ће бити игране на пет стадиона на којима је играно и Светско првенство 2010. године.
Јоханезбург | Дурбан | Порт Елизабет | |||
---|---|---|---|---|---|
Сокер сити | Стадион Мозес Мабида | Стадион Нелсон Мандела Беј | |||
26° 14′ 5.27″ S 27° 58′ 56.47″ E / 26.2347972° Ј; 27.9823528° И / -26.2347972; 27.9823528 (Soccer City) | 29° 49′ 46″ S 31° 01′ 49″ E / 29.82944° Ј; 31.03028° И / -29.82944; 31.03028 (Moses Mabhida Stadium) | 33° 56′ 16″ S 25° 35′ 56″ E / 33.93778° Ј; 25.59889° И / -33.93778; 25.59889 (Nelson Mandela Bay Stadium) | |||
Капацитет: 94.700 | Капацитет: 54.000 | Капацитет: 48.000 | |||
Мбомбела | Рустенбург | ||||
25° 27′ 42″ Ј; 30° 55′ 47″ И / 25.46172° Ј; 30.929689° И / -25.46172; 30.929689 (Mbombela Stadium) | 25° 34′ 43″ Ј; 27° 09′ 39″ И / 25.5786° Ј; 27.1607° И / -25.5786; 27.1607 (Royal Bafokeng Stadium) | ||||
Стадион Мбомбела | Краљевски стадион Бафокенг | ||||
Капацитет: 41.000 | Капацитет: 42.000 | ||||
Квалификације
У квалификацијама је учествовало 46 репрезентација из земаља чланица КАФ, а такмичили су се за 15 места која су водила на завршницу такмичења. Преостала место је додељено репрезентацији Јужне Африке, која се директно квалификовала за финални турнир као домаћин првенства.
Квалификоване репрезентације
Држава | Квалификован | Датум квалификовања | Учешћа | Најбољи пласман |
---|---|---|---|---|
Јужноафричка Република | 00Домаћин | 0028. септембар 2011. | 7 | Победник (1996) |
Гана | 00Победили Малави | 0013. октобар 2012. | 18 | Победник (1963,1965,1978,1982) |
Мали | 00Победили Боцвану | 0013. октобар 2012. | 7 | 2. место (1972) |
Замбија | 00Победили Уганду | 0013. октобар 2012. | 15 | Победник (2012) |
Нигерија | 00Победили Либерију | 0013. октобар 2012. | 16 | Победник (1980,1994) |
Тунис | 00Победили Сијера Леоне | 0013. октобар 2012. | 15 | Победник (2004) |
Обала Слоноваче | 00Победили Сенегал | 0013. октобар 2012. | 19 | Победник (1992) |
Мароко | 00Победили Мозамбик | 0013. октобар 2012. | 14 | Победник (1976) |
Етиопија | 00Победили Судан | 0014. октобар 2012. | 9 | Победник (1962) |
Зеленортска Острва | 00Победили Камерун | 0014. октобар 2012. | 0 | Дебитант |
Ангола | 00Победили Зимбабве | 0014. октобар 2012. | 6 | четвртфинале (2008,2010) |
Нигер | 00Победили Гвинеја | 0014. октобар 2012. | 1 | 1. рунда (2012) |
Того | 00Победили Габон | 0014. октобар 2012. | 6 | 1. рунда (1972,1984,1998,2000,2002,2006) |
Congo DR | 00Победили Екваторијална Гвинеја | 0015. октобар 2012. | 15 | Победник (1968,1974) |
Буркина Фасо | 00Победили Централноафричку републику | 0014. октобар 2012. | 8 | 4. место (1998) |
Алжир | 00Победили Либија | 0014. октобар 2012. | 15 | Победник (1990) |
Састави шешира
Шешир 1 | Шешир 2 | Шешир 3 | Шешир 4 |
---|---|---|---|
Групна фаза
Пласирали се у четвртфинале |
Елиминисани из такмичења |
Група А
Јужноафричка Република | 2:0 | Ангола |
---|---|---|
Сангвени 30’ Маџоро 62’ |
Мароко | 1:1 | Зеленортска Острва |
---|---|---|
Ел-Араби 78’ | Платини 36’ |
Мароко | 2:2 | Јужноафричка Република |
---|---|---|
Ел Адоуа 10’ Хафиди 82’ | Махлангу 71’ Сангвени 86’ |
Зеленортска Острва | 2:1 | Ангола |
---|---|---|
Варела 81’ Хелдон 90+1’ | Невеш 33’ (а.г) |
Тим | Ута. | Д | Н | П | ДГ | ПГ | ГР | Б |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Јужноафричка Република | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 |
Зеленортска Острва | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 |
Мароко | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 |
Ангола | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 |
Група Б
Гана | 2:2 | Congo DR |
---|---|---|
Агеманг-Баду 40’ Асамоа 50’ | Мпуту 53’ Мбокани 68’ (пен.) |
Тим | Ута. | Д | Н | П | ДГ | ПГ | ГР | Б |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Гана | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 |
Мали | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 |
Congo DR | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 |
Нигер | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 |
Група Ц
Нигерија | 1:1 | Буркина Фасо |
---|---|---|
Еменике 23’ | Траоре 90+4’ |
Буркина Фасо | 4:0 | Етиопија |
---|---|---|
Траоре 34’ 74’ Ђ. Коне 79’ Питроипа 90+5’ |
Тим | Ута. | Д | Н | П | ДГ | ПГ | ГР | Б |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Буркина Фасо | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 1 | +4 | 5 |
Нигерија | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 |
Замбија | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 |
Етиопија | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | -6 | 1 |
Група Д
Обала Слоноваче | 2:1 | Того |
---|---|---|
Јаја Туре 8’ Жервињо 88’ | Џ. Ајите 45+2’ |
Обала Слоноваче | 3:0 | Тунис |
---|---|---|
Жервињо 21’ Ј. Туре 87’ Ја Конан 90’ |
Алжир | 2:2 | Обала Слоноваче |
---|---|---|
Фегули 64’ (пен.) Судани 70’ | Дрогба 77’ Бони 81’ |
Тим | Ута. | Д | Н | П | ДГ | ПГ | ГР | Б |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Обала Слоноваче | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 |
Того | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 |
Тунис | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 |
Алжир | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 |
Завршница
Четвртфинале | Полуфинале | Финале | ||||||||
2. фебруар – Дурбан | ||||||||||
Јужноафричка Република | 1 (1) | |||||||||
6. фебруар – Дурбан | ||||||||||
Мали (пен) | 1 (3) | |||||||||
Мали | 1 | |||||||||
3. фебруар – Рустенбург | ||||||||||
Нигерија | 4 | |||||||||
Обала Слоноваче | 1 | |||||||||
10 фебруар – Јоханезбург | ||||||||||
Нигерија | 2 | |||||||||
Нигерија | 1 | |||||||||
3. фебруар – Мбомбела | ||||||||||
Буркина Фасо | 0 | |||||||||
Буркина Фасо (пр.) | 1 | |||||||||
6. фебруар – Мбомбела | ||||||||||
Того | 0 | |||||||||
Буркина Фасо | 1 (3) | |||||||||
2. фебруар – Порт Елизабет | ||||||||||
Гана | 1 (2) | Треће место | ||||||||
Гана | 2 | |||||||||
9 фебруар – Порт Елизабет | ||||||||||
Зеленортска Острва | 0 | |||||||||
Мали | 3 | |||||||||
Гана | 1 | |||||||||
Четвртфинале
Гана | 2:0 | Зеленортска Острва |
---|---|---|
Мубарак 54’ (пен.), 90+5' |
Јужноафричка Република | 1:1 | Мали |
---|---|---|
Ренти 31’ | Кејта 58’ | |
Пенали | ||
Чабалала Фурман Махлангу Маџоро | 1:3 | Дијабате Тамбура Траоре |
Обала Слоноваче | 1:2 | Нигерија |
---|---|---|
Тиоте 50’ | Еменике 43’ Мба 78’ |
Буркина Фасо | 1:0 (пр) | Того |
---|---|---|
Питроипа 105’ |
Полуфинале
Буркина Фасо | 1:1 | Гана |
---|---|---|
Бјансе 60’ | Вакасо 13’ (пен.) | |
Пенали | ||
Коне Х. Траоре Коулбали Бјансе | 3:2 | Коулбали Атсу Афул Клотеу Агуеманг Баду |
Утакмица за 3. место
Финале
Нигерија | 1:0 | Буркина Фасо |
---|---|---|
Мба 40’ |
2° место Буркина Фасо | Победник 29. Афричког купа нација Нигерија 3° титула | 3° место Мали |
Коначни пласман учесника
1. место 2. место 3. место | 4. место Од 5. до 8. места Од 9. до 16. места |
# | Репрезентација |
---|---|
1 | Нигерија |
2 | Буркина Фасо |
3 | Мали |
4 | Гана |
5 | Обала Слоноваче |
6 | Јужноафричка Република |
7 | Зеленортска Острва |
8 | Того |
9 | Тунис |
10 | Congo DR |
11 | Мароко |
12 | Замбија |
13 | Алжир |
14 | Ангола |
15 | Нигер |
16 | Етиопија |
Спољашње везе
- Званичан сајт
- п
- р
- у
- Судан 1957.
- Египат 1959.
- Етиопија 1962.
- Гана 1963.
- Tунис 1965.
- Eтиопијa 1968.
- Судан 1970.
- Камерун 1972.
- Египат 1974.
- Етиопија 1976.
- Гана 1978.
- Нигерија 1980.
- Либија 1982.
- Обала Слоноваче 1984.
- Египат 1986.
- Mароко 1988.
- Алжир 1990.
- Сенегал 1992.
- Тунис 1994.
- Јужна Африка 1996.
- Буркина Фасо 1998.
- Гана/Нигерија 2000.
- Мали 2002.
- Tунис 2004.
- Египат 2006.
- Гана 2008.
- Aнгола 2010.
- Габон/Екваторијална Гвинеја 2012.
- Јужна Африка 2013.
- Екваторијална Гвинеја 2015.
- Габон 2017.
- Египат 2019.
- Камерун 2021.
- Обала Слоноваче 2023.