Öppet vatten-simning vid världsmästerskapen i simsport 2022 – Damernas 10 km
Damernas 10 km vid världsmästerskapen i simsport 2022 | |
Datum | 29 juni |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 37 |
Aktiva | 61 |
Värdskap | |
Land | Ungern |
Ort | Budapest |
Plats | Lupa-tó |
Placeringar | |
Guld | Sharon van Rouwendaal Nederländerna |
Silver | Leonie Beck Tyskland |
Brons | Ana Marcela Cunha Brasilien |
← 2019 2023 → |
Världsmästerskapen i simsport 2022 | ||
---|---|---|
Konstsim | ||
Solo | ||
Tekniskt program | damer | |
Fritt program | damer | |
Par | ||
Tekniskt program | damer | |
Tekniskt program | mixat | |
Fritt program | damer | |
Fritt program | mixat | |
Lag | ||
Tekniskt program | damer | |
Fritt program | damer | |
Kombination | damer | |
Highlight | damer | |
Simhopp | ||
Individuellt | ||
1 m | herrar | damer |
3 m | herrar | damer |
10 m | herrar | damer |
3 m & 10 m | mixlag | |
Parhopp | ||
3 m | herrar | damer |
3 m | mixat | |
10 m | herrar | damer |
10 m | mixat | |
Öppet vatten-simning | ||
Individuellt | ||
5 km | herrar | damer |
10 km | herrar | damer |
25 km | herrar | damer |
Stafett | ||
4×1,25 km | mixat | |
Simning | ||
Frisim | ||
50 m | herrar | damer |
100 m | herrar | damer |
200 m | herrar | damer |
400 m | herrar | damer |
800 m | herrar | damer |
1 500 m | herrar | damer |
Ryggsim | ||
50 m | herrar | damer |
100 m | herrar | damer |
200 m | herrar | damer |
Bröstsim | ||
50 m | herrar | damer |
100 m | herrar | damer |
200 m | herrar | damer |
Fjärilsim | ||
50 m | herrar | damer |
100 m | herrar | damer |
200 m | herrar | damer |
Medley | ||
200 m | herrar | damer |
400 m | herrar | damer |
Stafett – frisim | ||
4×100 m | herrar | damer |
mixat | ||
4×200 m | herrar | damer |
Stafett – medley | ||
4×100 m | herrar | damer |
mixat | ||
Vattenpolo | ||
Turneringen | herrar | damer |
Spelartrupper | herrar | damer |
Damernas 10 km vid världsmästerskapen i simsport 2022 avgjordes den 29 juni 2022 i Lupa-tó i Budapest i Ungern.[1][2]
Nederländska Sharon van Rouwendaal tog guld efter ett lopp på 2 timmar, 2 minuter och 29,2 sekunder. Silvret togs av tyska Leonie Beck som endast var en halv sekund bakom i mål och bronset togs av brasilianska Ana Marcela Cunha som var 1,5 sekund bakom Rouwendaal.[3]
Resultat
Loppet startade klockan 08:00.[4]
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
Sharon van Rouwendaal | Nederländerna | 2:02.29,2 | |
Leonie Beck | Tyskland | 2:02.29,7 | |
Ana Marcela Cunha | Brasilien | 2:02.30,7 | |
4 | Aurélie Muller | Frankrike | 2:02.36,1 |
5 | Katie Grimes | USA | 2:02.37,2 |
6 | Anna Olasz | Ungern | 2:02.39,1 |
7 | Angélica André | Portugal | 2:02.39,3 |
8 | Lea Boy | Tyskland | 2:02.40,5 |
9 | Moesha Johnson | Australien | 2:02.42,0 |
10 | María de Valdés | Spanien | 2:02.42,8 |
11 | Špela Perše | Slovenien | 2:02.43,4 |
12 | Mafalda Rosa | Portugal | 2:02.48,3 |
13 | Chelsea Gubecka | Australien | 2:02.51,7 |
14 | Giulia Gabbrielleschi | Italien | 2:02.52,2 |
15 | Mariah Denigan | USA | 2:02.54,1 |
16 | Viviane Jungblut | Brasilien | 2:03.04,9 |
17 | Vivien Balogh | Ungern | 2:03.07,8 |
18 | Rachele Bruni | Italien | 2:03.17,3 |
19 | Eva Fabian | Israel | 2:03.20,2 |
20 | Sun Jiake | Kina | 2:05.23,6 |
21 | Airi Ebina | Japan | 2:05.51,7 |
22 | Amica de Jager | Sydafrika | 2:06.00,2 |
23 | Candela Giordanino | Argentina | 2:06.02,6 |
24 | Xin Xin | Kina | 2:06.48,0 |
25 | Ángela Martínez | Spanien | 2:06.50,9 |
26 | Krystyna Pantjisjko | Ukraina | 2:06.52,8 |
27 | Lenka Štěrbová | Tjeckien | 2:06.54,0 |
28 | Catherine van Rensburg | Sydafrika | 2:06.54,2 |
29 | Martha Sandoval | Mexiko | 2:06.54,4 |
30 | Nip Tsz Yin | Hongkong | 2:06.58,2 |
31 | Caroline Jouisse | Frankrike | 2:07.07,0 |
32 | Nikita Lam | Hongkong | 2:08.00,1 |
33 | Burcu Naz Narin | Turkiet | 2:09.11,2 |
34 | Katrina Bellio | Kanada | 2:09.13,2 |
35 | Romina Imwinkelried | Argentina | 2:09.14,5 |
36 | Diana Taszhanova | Kazakstan | 2:09.40,7 |
37 | María Bramont-Arias | Peru | 2:10.07,6 |
38 | Abby Dunford | Kanada | 2:10.21,2 |
39 | Teng Yu-wen | Kinesiska Taipei | 2:10.24,9 |
40 | Yumi Tou | Japan | 2:10.32,2 |
41 | Paulina Alanis | Mexiko | 2:10.43,0 |
42 | Arianna Valloni | San Marino | 2:10.43,3 |
43 | Lee Hae-rim | Sydkorea | 2:13.08,6 |
44 | Ruby Heath | Nya Zeeland | 2:13.44,6 |
45 | Chantal Liew | Singapore | 2:14.09,0 |
46 | Fátima Portillo | El Salvador | 2:15.24,2 |
47 | Pimpun Choopong | Thailand | 2:15.32,4 |
48 | Park Jung-ju | Sydkorea | 2:18.11,9 |
49 | Sofía Guevara | Ecuador | 2:18.18,7 |
50 | Jocelyn Bermeo | Ecuador | 2:18.21,6 |
51 | Marija Bondarenko | Ukraina | 2:18.41,7 |
52 | Wang Yi-chen | Kinesiska Taipei | 2:19.46,3 |
53 | Samantha Yeo | Singapore | 2:20.02,4 |
54 | María Porres | Guatemala | 2:24.08,3 |
55 | Leandra Díaz | Puerto Rico | 2:24.08,4 |
56 | Alondra Quiles | Puerto Rico | 2:26.11,8 |
57 | Natwara Bavornsukseri | Thailand | 2:27.59,5 |
58 | Maiza Cardozo | Uruguay | 2:31.14,5 |
59 | Ashmitha Chandra | Indien | 8 Utanför tidsgränsen |
Diana Quirós | Costa Rica | 8 Fullföljde inte | |
Xeniya Romanchuk | Kazakstan |
Referenser
- ^ ”Schedule” (PDF). fina.org. 15 juni 2022. https://resources.fina.org/fina/document/2022/06/08/ebb81413-5888-4614-8536-249c0d292fd2/BUDAPEST_WCH_10.pdf. Läst 1 juli 2022.
- ^ ”Start list” (PDF). omegatiming.com. 16 juni 2022. https://www.omegatiming.com/File/000117030002DA04FFFFFFFFFFFFFF01.pdf. Läst 1 juli 2022.
- ^ ”Sharon van Rouwendaal takes first 10km open water world title”. fina.org. 29 juni 2022. https://www.fina.org/news/2661053/sharon-van-rouwendaal-win-10km-open-water-world-title-fina-world-championships-budapest-2022. Läst 1 juli 2022.
- ^ ”Final results” (PDF). omegatiming.com. 29 juni 2022. https://www.omegatiming.com/File/000117030002DA04FFFFFFFFFFFFFF02.pdf. Läst 1 juli 2022.