Cykling vid panamerikanska spelen 2011
Cykling | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 15–22 oktober 2011 | ||
Deltagare | 220 | ||
Grenar | 18 grenar i 4 discipliner | ||
| |||
|
Cykling vid panamerikanska spelen 2011 anordnades i Guadalajara, Mexiko under perioden 15–22 oktober 2011.
Medaljsummering
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Colombia | 7 | 2 | 4 | 13 |
2 | Venezuela | 5 | 3 | 0 | 8 |
3 | USA | 2 | 3 | 2 | 7 |
4 | Kuba | 2 | 2 | 3 | 7 |
5 | Kanada | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Nederländska Antillerna | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Mexiko | 0 | 3 | 1 | 4 |
8 | Chile | 0 | 2 | 1 | 3 |
9 | Argentina | 0 | 1 | 4 | 5 |
10 | El Salvador | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Trinidad och Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 18 | 18 | 18 | 54 |
Bancykling
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damernas lagförföljelse | Kanada Laura Brown Jasmin Glaesser Stephanie Roorda | Kuba Yumari Gonzalez Dalila Rodriguez Yudelmis Dominguez | Colombia María Luisa Calle Serika Guluma Lorena Vargas |
Herrarnas lagförföljelse | Colombia Juan Esteban Arango Edwin Avila Arles Castro Weimar Roldan | Chile Antonio Cabrera Gonzalo Miranda Pablo Seisdedos Luis Sepulveda | Argentina Maximiliano Almada Marcos Crespo Walter Pérez Eduardo Sepulveda |
Damernas sprint | Lisandra Guerra (CUB) | Daniela Larreal (VEN) | Diana Garcia (COL) |
Herrarnas sprint | Hersony Canelon (VEN) | Fabian Puerta (COL) | Njisane Phillip (TTO) |
Damernas lagsprint | Venezuela Daniela Larreal Mariaesthela Vilera | Colombia Diana Garcia Juliana Gaviria | Mexiko Nancy Contreras Luz Daniela Gaxiola |
Herrarnas lagsprint | Venezuela Hersony Canelon Cesar Marcano Angel Pulgar | USA Michael Blatchford Dean Tracy James Watkins | Colombia Jonathan Marin Fabian Puerta Christian Tamayo |
Damernas keirin | Daniela Larreal (VEN) | Luz Daniela Gaxiola (MEX) | Dana Feiss (USA) |
Herrarnas keirin | Fabian Puerta (COL) | Hersony Canelon (VEN) | Leandro Botasso (ARG) |
Damernas omnium | Angie González (VEN) | Sofia Arreola (MEX) | Marlies Mejias (CUB) |
Herrarnas omnium | Juan Esteban Arango (COL) | Luis Mansilla (CHI) | Walter Pérez (ARG) |
BMX
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damernas BMX | Mariana Pajón (COL) | Arielle Martin (USA) | Gabriela Díaz (ARG) |
Herrarnas BMX | Connor Fields (USA) | Nicholas Long (USA) | Andrés Jiménez Caicedo (COL) |
Landsvägscykling
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damernas linjelopp | Arlenis Sierra (CUB) | Yumari González (CUB) | Yudelmis Domínguez (CUB) |
Herrarnas linjelopp | Marc de Maar (AHO) | Miguel Ubeto (VEN) | Arnold Alcolea (CUB) |
Damernas tempolopp | María Luisa Calle (COL) | Evelyn García (ESA) | Laura Brown (CAN) |
Herrarnas tempolopp | Marlon Pérez (COL) | Matias Médici (ARG) | Carlos Oyarzún (CHI) |
Mountainbike
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damernas mountainbike | Heather Irmiger (USA) | Lorenza Morfin (MEX) | Amanda Sin (CAN) |
Herrarnas mountainbike | Hector Paez (COL) | Max Plaxton (CAN) | Jeremiah Bishop (USA) |
Källor
Referenser
|
|