Fjädervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992
Brottning vid olympiska sommarspelen 1992 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen fjädervikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Fjädervikt | John Smith USA | Askari Mohammadian Iran | Lázaro Reinoso Kuba |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Lázaro Reinoso (CUB) | 1-3 PP | 6-11 | Magomed Azizov (EUN) | 0 | |
0 | Giovanni Schillaci (ITA) | 3-1 PP | 2-1 | Takumi Adachi (JPN) | 1 | |
0 | Karsten Polky (GER) | 3-1 PP | 5-3 | Tjaart du Plessis (RSA) | 1 | |
1 | İsmail Faikoğlu (TUR) | 1-3 PP | 2-3 | John Smith (USA) | 0 | |
0 | Kim Gwang-Chol (PRK) | 3-1 PP | 6-2 | Shin Sang-Kyu (KOR) | 1 | |
0 | Marty Calder (CAN) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
1 | Marty Calder (CAN) | 1-3 PP | 7-10 | Lázaro Reinoso (CUB) | 1 | |
0 | Magomed Azizov (EUN) | 3-1 PP | 3-1 | Giovanni Schillaci (ITA) | 1 | |
2 | Takumi Adachi (JPN) | 1-3 PP | 5-7 | Karsten Polky (GER) | 0 | |
2 | Tjaart du Plessis (RSA) | 0-3 PO | 0-9 | İsmail Faikoğlu (TUR) | 1 | |
0 | John Smith (USA) | 3-1 PP | 2-1 | Kim Gwang-Chol (PRK) | 1 | |
1 | Shin Sang-Kyu (KOR) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
1 | Shin Sang-Kyu (KOR) | 3-1 PP | 5-2 | Marty Calder (CAN) | 2 | |
1 | Lázaro Reinoso (CUB) | 3-1 PP | 3-1 | Giovanni Schillaci (ITA) | 2 | |
0 | Magomed Azizov (EUN) | 3-1 PP | 2-1 | İsmail Faikoğlu (TUR) | 2 | |
1 | Karsten Polky (GER) | 0-3 PO | 0-8 | John Smith (USA) | 0 | |
1 | Kim Gwang-Chol (PRK) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
2 | Kim Gwang-Chol (PRK) | 1-3 PP | 4-6 | Lázaro Reinoso (CUB) | 1 | |
1 | Shin Sang-Kyu (KOR) | 3-1 PP | 5-2 | Karsten Polky (GER) | 2 | |
1 | Magomed Azizov (EUN) | 0-4 ST | 1-17 | John Smith (USA) | 0 | |
Omgång 5 | ||||||
2 | Shin Sang-Kyu (KOR) | 1-3 PP | 5-11 | Magomed Azizov (EUN) | 1 | |
1 | Lázaro Reinoso (CUB) | 3-1 PP | 3-1 | John Smith (USA) | 1 |
Brottare | L | ER | CP | Tiebreaker |
---|---|---|---|---|
John Smith (USA) | 1 | - | 14 | 5 |
Lázaro Reinoso (CUB) | 1 | - | 13 | 4 |
Magomed Azizov (EUN) | 1 | - | 12 | 3 |
Shin Sang-Kyu (KOR) | 2 | 5 | 8 | |
Karsten Polky (GER) | 2 | 4 | 7 | |
Kim Gwang-Chol (PRK) | 2 | 4 | 5 | |
İsmail Faikoğlu (TUR) | 2 | 3 | 5 | |
Giovanni Schillaci (ITA) | 2 | 3 | 5 | |
Marty Calder (CAN) | 2 | 3 | 2 | |
Takumi Adachi (JPN) | 2 | 2 | 2 | |
Tjaart du Plessis (RSA) | 2 | 2 | 1 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Martin Müller (SUI) | 1-3 PP | 1-5 | Askari Mohammadian (IRI) | 0 | |
1 | Dharan Singh Dahiya (IND) | 1-3 PP | 4-6 | Georgios Moustopoulos (GRE) | 0 | |
0 | Eduards Žukovs (LAT) | 4-0 TO | 1:25 | Musa Ilhan (AUS) | 1 | |
1 | Dariusz Grzywiński (POL) | 0-4 TO | 2:15 | Anibál Nieves (PUR) | 0 | |
1 | Vicente Cáceres (ESP) | 1-3 PP | 3-10 | Rosen Vasilev (BUL) | 0 | |
Omgång 2 | ||||||
1 | Martin Müller (SUI) | 3-1 PP | 8-2 | Dharan Singh Dahiya (IND) | 2 | |
0 | Askari Mohammadian (IRI) | 3-0 PO | 4-0 | Georgios Moustopoulos (GRE) | 1 | |
1 | Eduards Žukovs (LAT) | 1-3 PP | 2-4 | Dariusz Grzywiński (POL) | 1 | |
1 | Musa Ilhan (AUS) | 3-1 PP | 11-4 | Vicente Cáceres (ESP) | 2 | |
1 | Anibál Nieves (PUR) | 1-3 PP | 2-6 | Rosen Vasilev (BUL) | 0 | |
Omgång 3 | ||||||
1 | Martin Müller (SUI) | 4-0 PA | 2:51 | Georgios Moustopoulos (GRE) | 2 | |
0 | Askari Mohammadian (IRI) | 3-0 PO | 11-0 | Eduards Žukovs (LAT) | 2 | |
1 | Musa Ilhan (AUS) | 4-0 TO | 4:36 | Anibál Nieves (PUR) | 2 | |
2 | Dariusz Grzywiński (POL) | 1-3 PP | 4-5 | Rosen Vasilev (BUL) | 0 | |
Omgång 4 | ||||||
2 | Martin Müller (SUI) | 1-3 PP | 3-4 | Musa Ilhan (AUS) | 1 | |
0 | Askari Mohammadian (IRI) | 3-1 PP | 4-2 | Rosen Vasilev (BUL) | 1 | |
Omgång 5 | ||||||
0 | Askari Mohammadian (IRI) | 3-0 PO | 6-0 | Musa Ilhan (AUS) | 2 | |
1 | Rosen Vasilev (BUL) | Bye | ||||
För femteplats | ||||||
Eduards Žukovs (LAT) | 1-3 PP | 1-6 | Anibál Nieves (PUR) | |||
För andraplats | ||||||
Musa Ilhan (AUS) | 1-3 PP | 3-8 | Rosen Vasilev (BUL) |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Askari Mohammadian (IRI) | 0 | - | 15 |
Rosen Vasilev (BUL) | 1 | - | 10 |
Musa Ilhan (AUS) | 2 | 5 | 10 |
Martin Müller (SUI) | 2 | 4 | 9 |
Anibál Nieves (PUR) | 2 | 3 | 5 |
Eduards Žukovs (LAT) | 2 | 3 | 5 |
Dariusz Grzywiński (POL) | 2 | 3 | 4 |
Georgios Moustopoulos (GRE) | 2 | 3 | 3 |
Vicente Cáceres (ESP) | 2 | 2 | 2 |
Dharan Singh Dahiya (IND) | 2 | 2 | 2 |
Slutkamper
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
9:e plats | ||||
Karsten Polky (GER) | 4-0 PA | Anibál Nieves (PUR) | ||
7:e plats | ||||
Shin Sang-Kyu (KOR) | 0-4 TO | 3:39 | Martin Müller (SUI) | |
5:e plats | ||||
Magomed Azizov (EUN) | 3-1 PP | 11-5 | Musa Ilhan (AUS) | |
Bronsmatch | ||||
Lázaro Reinoso (CUB) | 3-0 PO | 4-0 | Rosen Vasilev (BUL) | |
Final | ||||
John Smith (USA) | 3-0 PO | 6-0 | Askari Mohammadian (IRI) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|