Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen flugvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 24-26 september i Sydney i Sydney Convention and Exhibition Centre.
Medaljörer
Resultat
Förkortningar
- EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
- E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
- EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
- EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
- PA — Skada/uteblivande
- PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
- PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
- SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
- ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- TO — Vinst efter fall
- KP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
Utslagningsronder
Grupp 1
Grupp 2
Tävlande | Vunna | Förlorade | KP | TP |
Sim Kwon-Ho (KOR) | 2 | 0 | 7 | 12 |
Raqymzjan Äsembekov (KAZ) | 1 | 1 | 5 | 9 |
Dariusz Jabłoński (POL) | 0 | 2 | 0 | 2 |
Röd | Blå | KP | TP |
Dariusz Jabłoński | Sim Kwon-Ho | 0-4 ST | 0-10 |
Raqymzjan Äsembekov | Dariusz Jabłoński | 4-0 TO | 4:14 |
Sim Kwon-Ho | Raqymzjan Äsembekov | 3-1 PP | 2-2 |
Grupp 3
Tävlande | Vunna | Förlorade | KP | TP |
Wang Hui (CHN) | 2 | 0 | 6 | 16 |
Hassan Rangraz (IRI) | 1 | 1 | 4 | 10 |
Petr Švehla (CZE) | 0 | 2 | 2 | 5 |
Röd | Blå | KP | TP |
Petr Švehla | Wang Hui | 1-3 PP | 3-8 |
Hassan Rangraz | Petr Švehla | 3-1 PP | 8-2 |
Wang Hui | Hassan Rangraz | 3-1 PP | 8-2 |
Grupp 4
Tävlande | Vunna | Förlorade | KP | TP |
Kang Yong-Gyun (PRK) | 1 | 1 | 4 | 17 |
Aleksej Sjevtsov (RUS) | 1 | 1 | 4 | 16 |
Marian Sandu (ROU) | 1 | 1 | 4 | 16 |
Grupp 5
Tävlande | Vunna | Förlorade | KP | TP |
Andrij Kalasjnykov (UKR) | 3 | 0 | 11 | 30 |
Uran Kalilov (KGZ) | 2 | 1 | 7 | 13 |
Mohamed Abou Elela (EGY) | 1 | 2 | 5 | 8 |
Steven Mays (USA) | 0 | 3 | 1 | 3 |
Röd | Blå | KP | TP |
Uran Kalilov | Steven Mays | 4-0 ST | 10-0 |
Mohamed Abou Elela | Andrij Kalasjnykov | 1-4 SP | 2-16 |
Uran Kalilov | Mohamed Abou Elela | 3-1 PP | 3-1 |
Steven Mays | Andrij Kalasjnykov | 0-4 ST | 0-11 |
Uran Kalilov | Andrij Kalasjnykov | 0-3 PO | 0-3 |
Steven Mays | Mohamed Abou Elela | 1-3 PP | 3-5 |
Grupp 6
Tävlande | Vunna | Förlorade | KP | TP |
Lázaro Rivas (CUB) | 3 | 0 | 11 | 31 |
Natiq Eyvazov (AZE) | 2 | 1 | 8 | 14 |
Ercan Yıldız (TUR) | 1 | 2 | 4 | 16 |
Jonathan Pellew (NZL) | 0 | 3 | 0 | 0 |
Röd | Blå | KP | TP |
Ercan Yıldız | Lázaro Rivas | 0-4 ST | 0-10 |
Jonathan Pellew | Natig Eyvazov | 0-4 ST | 0-10 |
Ercan Yıldız | Jonathan Pellew | 4-0 ST | 16-0 |
Lázaro Rivas | Natig Eyvazov | 3-1 PP | 6-1 |
Ercan Yıldız | Natig Eyvazov | 0-3 PO | 0-3 |
Lázaro Rivas | Jonathan Pellew | 4-0 ST | 15-0 |
Utslagningsträd
Källor
- Officiell OS-rapport, resultat