Herrarnas C-2 500 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 1996
Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1996 | ||||
---|---|---|---|---|
Slalom | ||||
C-1 | herrar | |||
C-2 | herrar | |||
K-1 | herrar | damer | ||
Sprint | ||||
C-1 500 m | herrar | |||
C-1 1000 m | herrar | |||
C-2 500 m | herrar | |||
C-2 1000 m | herrar | |||
K-1 500 m | herrar | damer | ||
K-1 1000 m | herrar | |||
K-2 500 m | herrar | damer | ||
K-2 1000 m | herrar | |||
K-4 500 m | damer | |||
K-4 1000 m | herrar |
Herrarnas C-2 500 meter vid olympiska sommarspelen 1996 hölls på Lake Lanier i USA.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
C-2, 500 meter[1] | Ungern György Kolonics Csaba Horváth | Moldavien Viktor Reneysky Nicolae Juravschi | Rumänien Grigore Obreja Gheorghe Andriev |
Resultat
Heat
Heat 1 | |||
1. | György Kolonics och Csaba Horváth (HUN) | 1:43.907 | QS |
2. | José Alfredo Bea och Oleg Shelestenko (ESP) | 1:45.635 | QS |
3. | Andrej Kabanov och Pavel Konovalov (RUS) | 1:46.307 | QS |
4. | Dražen Funtak och Ivan Šabjan (CRO) | 1:47.235 | QR |
5. | Attila Buday och Tamas Buday, Jr. (CAN) | 1:47.551 | QR |
6. | Dmitri Dovgalenok och Aleksandr Maseikov (BLR) | 1:47.923 | QR |
7. | Pavel Bednář och Petr Fuksa (CZE) | 1:47.955 | QR |
Heat 2 | |||
1. | Viktor Reneysky och Nicolae Juravschi (MDA) | 1:44.477 | QS |
2. | Andreas Dittmer och Gunnar Kirchbach (GER) | 1:45.145 | QS |
3. | Martin Marinov och Blagovest Stojanov (BUL) | 1:45.545 | QS |
4. | Csaba Orosz och Peter Páleš (SVK) | 1:45.893 | QR |
5. | Park Chang-Gyu och Jeon Gwang-Rak (KOR) | 1:47.453 | QR |
6. | Paweł Baraszkiewicz och Marcin Kobierski (POL) | 1:48.357 | QR |
7. | Vladimir Shayslamov och Sergey Shayslamov (UZB) | 1:51.929 | QR |
Heat 3 | |||
1. | Gheorghe Andriev och Grigore Obreja (ROU) | 1:43.548 | QS |
2. | Oleksandr Lytvyneenko och Oleksij Ihraiev (UKR) | 1:46.652 | QS |
3. | Domenico Cannone och Antonio Marmorino (ITA) | 1:46.996 | QS |
4. | Andrew Train och Stephen Train (GBR) | 1:47.892 | QR |
5. | Sergei Sergejev och Kajsar Nurmaganbetov (KAZ) | 1:49.252 | QR |
Återkval
Återkval 1 | |||
1. | Attila Buday och Tamas Buday, Jr. (CAN) | 1:49.820 | QS |
2. | Andrew Train och Stephen Train (GBR) | 1:50.476 | QS |
3. | Pavel Bednář och Petr Fuksa (CZE) | 1:50.480 | QS |
4. | Park Chang-Gyu och Jeon Gwang-Rak (KOR) | 1:50.776 | QS |
5. | Vladimir Shayslamov och Sergey Shayslamov (UZB) | 1:52.768 | |
Återkval 2 | |||
1. | Dmitri Dovgalenok och Aleksandr Maseikov (BLR) | 1:47.837 | QS |
2. | Csaba Orosz och Peter Páleš (SVK) | 1:47.965 | QS |
3. | Paweł Baraszkiewicz och Marcin Kobierski (POL) | 1:48.093 | QS |
4. | Dražen Funtak och Ivan Šabjan (CRO) | 1:50.473 | QS |
5. | Sergei Sergejev och Kajsar Nurmaganbetov (KAZ) | 1:51.533 | QS |
Semifinaler
Semifinal 1 | |||
1. | Gheorghe Andriev och Grigore Obreja (ROU) | 1:41.653 | QF |
2. | Viktor Reneysky och Nicolae Juravschi (MDA) | 1:42.029 | QF |
3. | José Alfredo Bea och Oleg Shelestenko (ESP) | 1:42.397 | QF |
4. | Andrej Kabanov och Pavel Konovalov (RUS) | 1:43.141 | QF |
5. | Csaba Orosz och Peter Páleš (SVK) | 1:43.757 | QF |
6. | Attila Buday och Tamas Buday, Jr. (CAN) | 1:44.213 | |
7. | Park Chang-Gyu och Jeon Gwang-Rak (KOR) | 1:44.453 | |
8. | Paweł Baraszkiewicz och Marcin Kobierski (POL) | 1:44.793 | |
9. | Domenico Cannone och Antonio Marmorino (ITA) | 1:47.557 | |
Semifinal 2 | |||
1. | György Kolonics och Csaba Horváth (HUN) | 1:42.186 | QF |
2. | Andreas Dittmer och Gunnar Kirchbach (GER) | 1:43.650 | QF |
3. | Dmitri Dovgalenok och Aleksandr Maseikov (BLR) | 1:43.938 | QF |
4. | Martin Marinov och Blagovest Stojanov (BUL) | 1:44.130 | QF |
5. | Dražen Funtak och Ivan Šabjan (CRO) | 1:44.770 | |
6. | Pavel Bednář och Petr Fuksa (CZE) | 1:44.902 | |
7. | Andrew Train och Stephen Train (GBR) | 1:45.638 | |
8. | Sergei Sergejev och Kajsar Nurmaganbetov (KAZ) | 1:45.998 | |
9. | Oleksandr Lytvyneenko och Oleksij Ihraiev (UKR) | 1:51.010 |
Final
György Kolonics och Csaba Horváth (HUN) | 1:40.420 | |
Viktor Reneysky och Nicolae Juravschi (MDA) | 1:40.456 | |
Gheorghe Andriev och Grigore Obreja (ROU) | 1:41.336 | |
4. | Andreas Dittmer och Gunnar Kirchbach (GER) | 1:41.760 |
5. | Martin Marinov och Blagovest Stojanov (BUL) | 1:42.208 |
6. | Andrej Kabanov och Pavel Konovalov (RUS) | 1:42.496 |
7. | José Alfredo Bea och Oleg Shelestenko (ESP) | 1:43.572 |
8. | Csaba Orosz och Peter Páleš (SVK) | 1:44.116 |
9. | Dmitri Dovgalenok och Aleksandr Maseikov (BLR) | 1:46.840 |
Referenser
- ^ ”Canoeing at the 1996 Atlanta Summer Games: Men's Canadian Doubles, 500 metres” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 20 juni 2009. https://web.archive.org/web/20090620171452/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1996/CAN/mens-canadian-doubles-500-metres.html. Läst 26 oktober 2008.
|