Herrarnas K-2 500 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 2004
Kanotsport vid olympiska sommarspelen 2004 | ||||
---|---|---|---|---|
Slalom | ||||
C-1 | herrar | |||
C-2 | herrar | |||
K-1 | herrar | damer | ||
Sprint | ||||
C-1 500 m | herrar | |||
C-1 1000 m | herrar | |||
C-2 500 m | herrar | |||
C-2 1000 m | herrar | |||
K-1 500 m | herrar | damer | ||
K-1 1000 m | herrar | |||
K-2 500 m | herrar | damer | ||
K-2 1000 m | herrar | |||
K-4 500 m | damer | |||
K-4 1000 m | herrar |
Herrarnas K-2 500 meter vid olympiska sommarspelen 2004 hölls på Helliniko Olympic Complex i Aten.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-2, 500 meter[1] | Tyskland Ronald Rauhe Tim Wieskötter | Australien Clint Robinson Nathan Baggaley | Belarus Raman Piatrusjenka Vadzim Matjneu |
Resultat
Heat
Heat 1 | |||
1. | Ronald Rauhe och Tim Wieskötter (GER) | 1:28.866 | QF |
2. | Zoltán Kammerer och Botond Storcz (HUN) | 1:31.166 | QS |
3. | Damian Vindel och Francisco Llera (ESP) | 1:32.846 | QS |
4. | Yordan Yordanov och Ivan Hristov (BUL) | 1:33.222 | QS |
5. | Lasse Nielsen och Mads Kongsgaard Madsen (DEN) | 1:33.938 | QS |
6. | Marian Baban och Stefan Vasile (ROU) | 1:34.410 | QS |
7. | Aleksej Babadjanov och Sergej Borzov (UZB) | 1:34.782 | QS |
Heat 2 | |||
1. | Raman Piatrushenka och Vadzim Makhneu (BLR) | 1:28.925 | QF |
2. | Markus Oscarsson och Henrik Nilsson (SWE) | 1:29.717 | QS |
3. | Anatoli Tisjtjenko och Vladimir Grusjichin (RUS) | 1:30.761 | QS |
4. | Clint Robinson och Nathan Baggaley (AUS) | 1:30.869 | QS |
5. | Antonio Rossi och Beniamino Bonomi (ITA) | 1:33.565 | QS |
6. | Yin Yijun och Wang Lei (CHN) | 1:37.061 | QS |
Heat 3 | |||
1. | Marek Twardowski och Adam Wysocki (POL) | 1:29.069 | QF |
2. | Alvydas Duonėla och Egidijus Balčiūnas (LTU) | 1:30.521 | QS |
3. | Ognjen Filipović och Dragan Zorić (SCG) | 1:30.665 | QS |
4. | Bartosz Wolski och Rami Zur (USA) | 1:31.893 | QS |
5. | Steven Jorens och Richard Dober (CAN) | 1:31.985 | QS |
6. | Sebastian Cuattrin och Sebastian Szubski (BRA) | 1:35.917 | QS |
Semifinaler
Semifinal 1 | |||
1. | Zoltán Kammerer och Botond Storcz (HUN) | 1:30.438 | QF |
2. | Anatoli Tisjtjenko och Vladimir Grusjichin (RUS) | 1:31.786 | QF |
3. | Antonio Rossi och Beniamino Bonomi (ITA) | 1:31.830 | QF |
4. | Ognjen Filipović och Dragan Zorić (SCG) | 1:32.150 | |
5. | Jordan Jordanov och Ivan Hristov (BUL) | 1:33.182 | |
6. | Bartosz Wolski och Rami Zur (USA) | 1:33.482 | |
7. | Marian Baban och Stefan Vasile (ROU) | 1:34.398 | |
8. | Sebastian Cuattrin och Sebastian Szubski (BRA) | 1:37.466 | |
Semifinal 2 | |||
1. | Alvydas Duonėla och Egidijus Balčiūnas (LTU) | 1:30.270 | QF |
2. | Clint Robinson och Nathan Baggaley (AUS) | 1:30.710 | QF |
3. | Damian Vindel och Francisco Llera (ESP) | 1:30.998 | QF |
4. | Markus Oscarsson och Henrik Nilsson (SWE) | 1:31.030 | |
5. | Lasse Nielsen och Mads Kongsgaard Madsen (DEN) | 1:33.482 | |
6. | Aleksej Babadjanov och Sergej Borzov (UZB) | 1:33.654 | |
7. | Steven Jorens och Richard Dober (CAN) | 1:34.318 | |
8. | Yin Yijun och Wang Lei (CHN) | 1:38.554 |
Final
Ronald Rauhe och Tim Wieskötter (GER) | 1:27.040 | |
Clint Robinson och Nathan Baggaley (AUS) | 1:27.920 | |
Raman Piatrusjenka och Vadzim Machneu (BLR) | 1:27.996 | |
4. | Marek Twardowski och Adam Wysocki (POL) | 1:28.048 |
5. | Zoltán Kammerer och Botond Storcz (HUN) | 1:29.096 |
6. | Damian Vindel och Francisco Llera (ESP) | 1:29.532 |
7. | Alvydas Duonėla och Egidijus Balčiūnas (LTU) | 1:29.868 |
8. | Antonio Rossi och Beniamino Bonomi (ITA) | 1:30.804 |
9. | Anatoli Tisjtjenko och Vladimir Grusjichin (RUS) | 1:31.048 |
Referenser
- ^ ”Canoeing at the 2004 Athina Summer Games: Men's Kayak Doubles, 500 metres” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 20 maj 2011. https://web.archive.org/web/20110520014748/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2004/CAN/mens-kayak-doubles-500-metres.html. Läst 3 november 2008.
|