Herrarnas fyra med styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 1980
Rodd Herrarnas fyra med styrman | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 20 - 27 juli | ||
Nationer | 12 | ||
Deltagare | 60 | ||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Herrarnas fyra med styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 1980 avgjordes mellan den 20 och 27 juli 1980. Grenen hade totalt 60 deltagare från 12 länder.[1]
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Fyra med styrman[2] | Östtyskland Dieter Wendisch Walter Dießner Ullrich Dießner Gottfried Döhn Andreas Gregor (styrman) | Sovjetunionen Arturs Garonskis Dimants Krišjanis Dzintars Krišjanis Žoržs Tikmers Juris Berzinš (styrman) | Polen Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Ryszard Stadniuk Ryszard Kubiak (styrman) |
Resultat
Heat
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Dieter Wendisch, Walter Dießner, Ullrich Dießner, Gottfried Döhn, Andreas Gregor | Östtyskland | 6:44,49 |
2 | Grzegorz Stellak, Adam Tomasiak, Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk, Ryszard Kubiak | Polen | 6:47,61 |
3 | Artūrs Garonskis, Dimants Krišjānis, Dzintars Krišjānis, Žoržs Tikmers, Juris Bērziņš | Sovjetunionen | 6:50,29 |
4 | Christo Aleksandrov, Vilkhelm Germanov, Georgi Petkov, Stoyan Stoyanov, Nenko Dobrev | Bulgarien | 6:53,37 |
5 | Laildo Machado, Wandir Kuntze, Walter Soares, Henrique Johann, Manuel Mandel | Brasilien | 6:59,98 |
6 | Pavel Konvička, Martin Hladík, Jan Kabrhel, Milan Suchopár, Antonín Barák | Tjeckoslovakien | 7:06,38 |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | José Manuel Bermúdez, Isidro Martín, Salvador Verges, Luis Lasúrtegui, Javier Sabriá | Spanien | 6:43,35 |
2 | Lenny Robertson, Gordon Rankine, Colin Seymour, John Roberts, Alan Inns | Storbritannien | 6:52,57 |
3 | Daniel Homberger, Peter Rahn, Roland Stocker, Peter Stocker, Karl Graf | Schweiz | 6:53,66 |
4 | Iain Kennedy, Pat McDonagh, Ted Ryan, Davey Gray, Noel Graham | Irland | 7:00,28 |
5 | Milan Ćulibrk, Vladimir Krstić, Božidar Ðorđević, Dušan Kovačević, Saša Mimić | Jugoslavien | 7:00,58 |
6 | Francisco Mora, Juan Bueno, Juan Alfonso, Antonio Riaño, Enrique Carrillo | Kuba | 7:11,11 |
Återkval
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Grzegorz Stellak, Adam Tomasiak, Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk, Ryszard Kubiak | Polen | 6:32,28 |
2 | Daniel Homberger, Peter Rahn, Roland Stocker, Peter Stocker, Karl Graf | Schweiz | 6:35,29 |
3 | Laildo Machado, Wandir Kuntze, Walter Soares, Henrique Johann, Manuel Mandel | Brasilien | 6:37,07 |
4 | Pavel Konvička, Martin Hladík, Jan Kabrhel, Milan Suchopár, Antonín Barák | Tjeckoslovakien | 6:43,81 |
5 | Iain Kennedy, Pat McDonagh, Ted Ryan, Davey Gray, Noel Graham | Irland | 6:56,78 |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Artūrs Garonskis, Dimants Krišjānis, Dzintars Krišjānis, Žoržs Tikmers, Juris Bērziņš | Sovjetunionen | 6:28,14 |
2 | Christo Aleksandrov, Vilkhelm Germanov, Georgi Petkov, Stoyan Stoyanov, Nenko Dobrev | Bulgarien | 6:31,46 |
3 | Lenny Robertson, Gordon Rankine, Colin Seymour, John Roberts, Alan Inns | Storbritannien | 6:33,25 |
4 | Milan Ćulibrk, Vladimir Krstić, Božidar Ðorđević, Dušan Kovačević, Saša Mimić | Jugoslavien | 6:43,94 |
5 | Francisco Mora, Juan Bueno, Juan Alfonso, Antonio Riaño, Enrique Carrillo | Kuba | 6:54,32 |
Finaler
A-final
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
Dieter Wendisch, Walter Dießner, Ullrich Dießner, Gottfried Döhn, Andreas Gregor | Östtyskland | 6:14,51 | |
Artūrs Garonskis, Dimants Krišjānis, Dzintars Krišjānis, Žoržs Tikmers, Juris Bērziņš | Sovjetunionen | 6:19,05 | |
Grzegorz Stellak, Adam Tomasiak, Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk, Ryszard Kubiak | Polen | 6:22,52 | |
4 | José Manuel Bermúdez, Isidro Martín, Salvador Verges, Luis Lasúrtegui, Javier Sabriá | Spanien | 6:26,23 |
5 | Christo Aleksandrov, Vilkhelm Germanov, Georgi Petkov, Stoyan Stoyanov, Nenko Dobrev | Bulgarien | 6:28,13 |
6 | Daniel Homberger, Peter Rahn, Roland Stocker, Peter Stocker, Karl Graf | Schweiz | 6:30,26 |
B-final
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
7 | Lenny Robertson, Gordon Rankine, Colin Seymour, John Roberts, Alan Inns | Storbritannien | 6:27,11 |
8 | Laildo Machado, Wandir Kuntze, Walter Soares, Henrique Johann, Manuel Mandel | Brasilien | 6:33,29 |
9 | Pavel Konvička, Martin Hladík, Jan Kabrhel, Milan Suchopár, Antonín Barák | Tjeckoslovakien | 6:35,27 |
10 | Milan Ćulibrk, Vladimir Krstić, Božidar Ðorđević, Dušan Kovačević, Saša Mimić | Jugoslavien | 6:37,15 |
11 | Iain Kennedy, Pat McDonagh, Ted Ryan, Davey Gray, Noel Graham | Irland | 6:44,76 |
12 | Francisco Mora, Juan Bueno, Juan Alfonso, Antonio Riaño, Enrique Carrillo | Kuba | 6:53,37 |
Källor
- I. T. Novikov, red. The Official Report of the Games of the XXII Olympiad Moscow 1980 Volume Three. Sid. 106. http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialReports/1980/or1980v3.pdf.
Noter
- ^ Rowing at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Coxed Fours Arkiverad 6 mars 2016 hämtat från the Wayback Machine.. Sports Reference. Läst 11 februari 2015.
- ^ ”Sports-reference.com”. Arkiverad från originalet den 18 september 2011. https://web.archive.org/web/20110918121703/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1988/ROW/mens-coxed-fours.html. Läst 11 februari 2016.
|