Herrarnas tungvikt i taekwondo vid olympiska sommarspelen 2016
Taekwondo Herrarnas tungvikt | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 20 augusti | ||
Deltagare | 16 deltagare från 16 nationer | ||
Anläggning | Carioca Arena 3 | ||
| |||
|
Taekwondo vid OS 2016 | |||
| |||
---|---|---|---|
| |||
| |||
| |||
| |||
|
Herrarnas +80 kg i taekwondo vid olympiska sommarspelen 2016 avgjordes den 20 augusti 2016 i Rio de Janeiro i Carioca Arena 3.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
+80 kg | Radik Isajev Azerbajdzjan | Abdoul Issoufou Niger | Maicon Siqueira Brasilien | |||
Cha Dong-min Sydkorea |
Resultat
- Förkortningar
- PTG – Vinst med poängavstånd
- SUD – Vinst med sudden death
- SUP – Vinst med överlägsenhet
Huvudträd
Omgång 1 | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||||||
13 | Stephen Lambdin (USA) | 7 | ||||||||||||||||
4 | Maicon Siqueira (BRA) | 9 | ||||||||||||||||
4 | Maicon Siqueira (BRA) | 1 | ||||||||||||||||
12 | Abdoul Issoufou (NIG) | 6 | ||||||||||||||||
5 | M'bar N'diaye (FRA) | 0 | ||||||||||||||||
12 | Abdoul Issoufou (NIG) | 6 | ||||||||||||||||
12 | Abdoul Issoufou (NIG) | 8 | ||||||||||||||||
1 | Dmitrij Sjokin (UZB) | 2 | ||||||||||||||||
9 | Rafael Castillo (CUB) | 13 | ||||||||||||||||
8 | Yassine Trabelsi (TUN) | 4 | ||||||||||||||||
9 | Rafael Castillo (CUB) | 1 | ||||||||||||||||
1 | Dmitrij Sjokin (UZB) | 1 (SUP) | ||||||||||||||||
1 | Dmitrij Sjokin (UZB) | 15 | ||||||||||||||||
16 | Qiao Sen (CHN) | 8 | ||||||||||||||||
12 | Abdoul Issoufou (NIG) | 2 | ||||||||||||||||
3 | Radik Isajev (AZE) | 6 | ||||||||||||||||
15 | Pita Taufatofua (TGA) | 1 | ||||||||||||||||
2 | Sajjad Mardani (IRI) | 16 (PTG) | ||||||||||||||||
2 | Sajjad Mardani (IRI) | 3 | ||||||||||||||||
10 | Mahama Cho (GBR) | 4 (SUD) | ||||||||||||||||
7 | Anthony Obame (GAB) | 6 | ||||||||||||||||
10 | Mahama Cho (GBR) | 12 | ||||||||||||||||
10 | Mahama Cho (GBR) | 1 | ||||||||||||||||
3 | Radik Isajev (AZE) | 4 | ||||||||||||||||
11 | Arman-Marshall Silla (BLR) | DSQ | ||||||||||||||||
6 | Cha Dong-min (KOR) | |||||||||||||||||
6 | Cha Dong-min (KOR) | 8 | ||||||||||||||||
3 | Radik Isajev (AZE) | 12 | ||||||||||||||||
3 | Radik Isajev (AZE) | 11 | ||||||||||||||||
14 | Ruslan Zjaparov (KAZ) | 2 |
Återkval
Återkval | Bronsmatcher | ||||||||||
5 | M'bar N'diaye (FRA) | 2 | 10 | Mahama Cho (GBR) | 4 | ||||||
4 | Maicon Siqueira (BRA) | 5 | 4 | Maicon Siqueira (BRA) | 5 | ||||||
14 | Ruslan Zjaparov (KAZ) | 8 | 6 | Cha Dong-min (KOR) | 4 (SUD) | ||||||
6 | Cha Dong-min (KOR) | 15 | 1 | Dmitrij Sjokin (UZB) | 3 |
Referenser
- Resultat
|