Herrarnas turnering i handboll vid olympiska sommarspelen 2004
- Huvudartikel: Handboll vid olympiska sommarspelen 2004
Handboll vid olympiska sommarspelen 2004 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Turnering | herrar | damer | ||||
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas turnering i handboll vid olympiska sommarspelen 2004 arrangerades mellan 14 och 29 augusti, på arenorna Faliro Sports Pavilion Arena och Helliniko Olympic Arena i Aten. Tolv nationer var med i turneringen. De fyra bästa lagen i varje grupp avancerade till kvartsfinal. De lag som blev 5:a och 6:a i varje grupp blev placerade 9-12. Förlorarna i kvartsfinalerna spelade om 5-8 plats.
Medaljfördelning
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas turnering[1] | Kroatien
| Tyskland | Ryssland |
Gruppspel
De tolv lagen ingick i två grupper. Alla lag mötte alla i respektive grupp. De fyra främsta lagen i de båda grupperna gick vidare till slutspel.
Grupp A
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kroatien | 5 | 5 | 0 | 0 | 146 | 129 | +17 | 10 |
Spanien | 5 | 4 | 0 | 1 | 154 | 137 | +17 | 8 |
Sydkorea | 5 | 2 | 0 | 3 | 148 | 148 | 0 | 4 |
Ryssland | 5 | 2 | 0 | 3 | 145 | 145 | 0 | 4 |
Island | 5 | 1 | 0 | 4 | 143 | 158 | –15 | 2 |
Slovenien | 5 | 1 | 0 | 4 | 130 | 149 | –19 | 2 |
Alla tiger är östeuropeisk tid (UTC+2)
14 augusti 2004 | Spanien | 31 – 30 | Sydkorea | Sports Pavilion, Aten | ||
09:30 | García 6 | [1] | Yoon K, Paek 6 | Domare: Bavas, Migas | ||
14 augusti 2004 | Ryssland | 28 – 25 | Slovenien | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Koksjarov 9 | [2] | 3 spelare med 4 | Domare: Bord, Buy | ||
14 augusti 2004 | Kroatien | 34 – 30 | Island | Sports Pavilion, Aten | ||
19:30 | Metličić 8 | [3] | Stefansson 8 | Domare: Lemme, Ullrich | ||
16 augusti 2004 | Sydkorea | 35 – 32 | Ryssland | Sports Pavilion, Aten | ||
09:30 | Yoon K, Lee J 7 | [4] | Koksjarov 6 | Domare: Hansson, Olsson | ||
16 augusti 2004 | Slovenien | 26 – 27 | Kroatien | Sports Pavilion, Aten | ||
11:30 | Brumen 10 | [5] | Vori 8 | Domare: Oie, Togstad | ||
16 augusti 2004 | Island | 23 – 31 | Spanien | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Stefansson 6 | [6] | Dujshebaev, Romero 5 | Domare: Bord, Buy | ||
18 augusti 2004 | Kroatien | 29 – 26 | Sydkorea | Sports Pavilion, Aten | ||
09:30 | Džomba 9 | [7] | Yoon K 8 | Domare: Bord, Buy | ||
18 augusti 2004 | Island | 30 – 25 | Slovenien | Sports Pavilion, Aten | ||
11:30 | G. Sigurdsson 7 | [8] | Rutenka 10 | Domare: Baum, Goralczyk | ||
18 augusti 2004 | Spanien | 29 – 26 | Ryssland | Sports Pavilion, Aten | ||
19:30 | 3 spelare med 5 | [9] | Rastvortsev 6 | Domare: Nachevski, Nachevski | ||
20 augusti 2004 | Sydkorea | 34 – 30 | Island | Sports Pavilion, Aten | ||
09:30 | Yoon K 12 | [10] | Stefansson 10 | Domare: Nachevski, Nachevski | ||
20 augusti 2004 | Spanien | 41 – 28 | Slovenien | Sports Pavilion, Aten | ||
11:30 | Romero 7 | [11] | Tomšič, Pajovič 7 | Domare: Lemme, Ullrich | ||
20 augusti 2004 | Ryssland | 25 – 26 | Kroatien | Sports Pavilion, Aten | ||
19:30 | Torgovanov, Rastvortsev 6 | [12] | Lacković 9 | Domare: Hansson, Olsson | ||
22 augusti 2004 | Slovenien | 26 – 23 | Sydkorea | Sports Pavilion, Aten | ||
09:30 | Rutenka 7 | [13] | Lee J 6 | Domare: Hassan, Aly | ||
22 augusti 2004 | Kroatien | 30 – 22 | Spanien | Sports Pavilion, Aten | ||
11:30 | Džomba 7 | [14] | García 5 | Domare: Baum, Goralczyk | ||
22 augusti 2004 | Ryssland | 34 – 30 | Island | Sports Pavilion, Aten | ||
19:30 | Rastvortsev 10 | [15] | Stefansson 10 | Domare: Bord, Buy | ||
Grupp B
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Frankrike | 5 | 5 | 0 | 0 | 135 | 108 | +27 | 10 |
Ungern | 5 | 4 | 0 | 1 | 132 | 124 | +8 | 8 |
Tyskland | 5 | 3 | 0 | 2 | 139 | 110 | +29 | 6 |
Grekland | 5 | 2 | 0 | 3 | 117 | 130 | –13 | 4 |
Brasilien | 5 | 1 | 0 | 4 | 105 | 133 | –28 | 2 |
Egypten | 5 | 0 | 0 | 5 | 110 | 133 | –23 | 0 |
Alla tider är östeuropeisk tid (UTC+2)
14 augusti 2004 | Ungern | 33 – 28 | Egypten | Sports Pavilion, Aten | ||
11:30 | Pasztor 9 | [16] | Zaky 10 | Domare: Boye, Jensen | ||
14 augusti 2004 | Tyskland | 28 – 18 | Grekland | Sports Pavilion, Aten | ||
16:30 | Schwarzer, Kehrmann 6 | [17] | Grammatikos 5 | Domare: Breto, Huelin Trillo | ||
14 augusti 2004 | Frankrike | 31 – 17 | Brasilien | Sports Pavilion, Aten | ||
21:30 | Anquetil 7 | [18] | Silva 6 | Domare: Arnaldsson, Vidarsson | ||
16 augusti 2004 | Grekland | 25 – 29 | Frankrike | Sports Pavilion, Aten | ||
16:30 | Karypidis 7 | [19] | Anquetil 9 | Domare: Boye, Jensen | ||
16 augusti 2004 | Brasilien | 19 – 20 | Ungern | Sports Pavilion, Aten | ||
19:30 | Souza 5 | [20] | 4 spelare med 3 | Domare: Nachevski, Nachevski | ||
16 augusti 2004 | Egypten | 14 – 26 | Tyskland | Sports Pavilion, Aten | ||
21:30 | Yosry 4 | [21] | 3 spelare med 5 | Domare: Arnaldsson, Vidarsson | ||
18 augusti 2004 | Frankrike | 26 – 23 | Ungern | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Guigou 6 | [22] | Pérez 10 | Domare: Hansson, Olsson | ||
18 augusti 2004 | Grekland | 26 – 25 | Egypten | Sports Pavilion, Aten | ||
16:30 | Karypidis 10 | [23] | Keshk 7 | Domare: Oie, Togstad | ||
18 augusti 2004 | Tyskland | 34 – 21 | Brasilien | Sports Pavilion, Aten | ||
21:30 | Kretzschmar, Stephan 7 | [24] | Souza 7 | Domare: Pozeznik, Repensek | ||
20 augusti 2004 | Brasilien | 22 – 26 | Grekland | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Justino 6 | [25] | Grammatikos 7 | Domare: Arnaldsson, Vidarsson | ||
20 augusti 2004 | Ungern | 30 – 29 | Tyskland | Sports Pavilion, Aten | ||
16:30 | Nagy 11 | [26] | Kretzschmar 8 | Domare: Boye, Jensen | ||
20 augusti 2004 | Frankrike | 22 – 21 | Egypten | Sports Pavilion, Aten | ||
21:30 | Girault 8 | [27] | Keshk 6 | Domare: Breto, Huelin Trillo | ||
22 augusti 2004 | Tyskland | 22 – 27 | Frankrike | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Schwarzer, Kehrmann 5 | [28] | Fernandez 6 | Domare: Oie, Togstad | ||
22 augusti 2004 | Ungern | 26 – 22 | Grekland | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Pérez 7 | [29] | Voglis 7 | Domare: Pozeznik, Repensek | ||
22 augusti 2004 | Egypten | 22 – 26 | Brasilien | Sports Pavilion, Aten | ||
21:30 | Abdel Salam 5 | [30] | Kojoroski 6 | Domare: Hansson, Olsson | ||
Slutspel
Quarter-finals | Semi-finals | Gold medal final | ||||||||
Kroatien | 33 | |||||||||
Grekland | 27 | |||||||||
Kroatien | 33 | |||||||||
Ungern | 31 | |||||||||
Sydkorea | 25 | |||||||||
Ungern | 30 | |||||||||
Kroatien | 26 | |||||||||
Tyskland | 24 | |||||||||
Tyskland | 32 | |||||||||
Spanien | 30 | |||||||||
Tyskland | 21 | Bronze medal final | ||||||||
Ryssland | 15 | |||||||||
Frankrike | 24 | Ungern | 26 | |||||||
Ryssland | 26 | Ryssland | 28 | |||||||
Kvartsfinaler
24 augusti 2004 | Sydkorea | 25 – 30 | Ungern | Sports Pavilion, Aten | ||
14:30 | Yoon K 7 | [31] | Nagy 9 | Domare: Baum, Goralczyk | ||
24 augusti 2004 | Kroatien | 33 – 27 | Grekland | Sports Pavilion, Aten | ||
16:30 | Džomba 11 | [32] | Balomenos, Alvanos 6 | Domare: Lemme, Ullrich | ||
24 augusti 2004 | Tyskland | 32 – 30 (e.fl.) | Spanien | Sports Pavilion, Aten | ||
19:30 | Schwarzer, Stephan 9 | [33] | Garcia 7 | Domare: Arnaldsson, Vidarsson | ||
FT : 27–27 | ||||||
24 augusti 2004 | Frankrike | 24 – 26 | Ryssland | Sports Pavilion, Aten | ||
22:05 | Abati 6 | [34] | Ivanov, Koksjarov 5 | Domare: Nachevski, Nachevski | ||
Semifinaler
27 augusti 2004 | Kroatien | 33 – 31 | Ungern | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
14:30 | Balić 9 | [35] | Pérez 8 | Domare: Arnaldsson, Vidarsson | ||
27 augusti 2004 | Tyskland | 21 – 15 | Ryssland | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
16:30 | Kretzschmar 5 | [36] | Torgovanov 5 | Domare: Bord, Buy | ||
Bronsmatch
28 augusti 2004 | Ungern | 26 – 28 | Ryssland | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
21:30 | Pérez 10 | [37] | Koksjarov 8 | Domare: Bavas, Migas | ||
Final
29 augusti 2004 | Kroatien | 26 – 24 | Tyskland | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
16:45 | Džomba 9 | [38] | Kretzschmar 9 | Domare: Hansson, Olsson | ||
Klassificering
5:e till 8:e plats
5th–8th place matches | 5th place match | ||||||
Grekland | 29 | ||||||
Sydkorea | 24 | ||||||
Grekland | 15 | ||||||
Frankrike | 33 | ||||||
7th place match | |||||||
Spanien | 27 | Sydkorea | 24 | ||||
Frankrike | 29 | Spanien | 31 |
27 augusti 2004 | Grekland | 29 – 24 | Sydkorea | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
11:30 | Balomenos 8 | [39] | Yoon 6 | Domare: Nachevski, Nachevski | ||
27 augusti 2004 | Spanien | 27 – 29 | Frankrike | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
09:30 | Romero, Ortega 5 | [40] | Burdet, Girault 8 | Domare: Boye, Jensen | ||
28 augusti 2004 | Sydkorea | 24 – 31 | Spanien | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
14:30 | Yoon K 7 | [41] | Colón 7 | Domare: Gardinovacki, Maric | ||
28 augusti 2004 | Grekland | 15 – 33 | Frankrike | Helliniko Olympic Indoor Arena | ||
19:30 | Grammatikos 7 | [42] | Fernandez 9 | Domare: Lemme, Ullrich | ||
9:e plats
24 augusti 2004 | Brasilien | 25 – 29 | Island | Sports Pavilion, Aten | ||
11:30 | Tupan, Souza 6 | [43] | Sigurdsson 8 | Domare: Hassan, Aly | ||
11:e plats
24 augusti 2004 | Slovenien | 30 – 24 | Egypten | Sports Pavilion, Aten | ||
09:30 | Brumen, Zvizej 6 | [44] | Yosry 6 | Domare: Hansson, Olsson | ||
Ranking och statistik
|
|
Se även
Referenser
- ^ ”Handball at the 2004 Athina Summer Games: Men's Handball” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 10 juni 2009. https://web.archive.org/web/20090610035842/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2004/HAN/mens-handball.html. Läst 28 december 2012.
- ^ PDF http://ihf.info/upload/matchresuts/SReihe_Olympic_Games1.pdf.pdf
Källor
- Summer Olympics official report Volume 2.
|