Herrarnas värja vid olympiska sommarspelen 1988
Fäktning vid olympiska sommarspelen 1988 | ||||
---|---|---|---|---|
Värja | herrar | |||
Värja, lag | herrar | |||
Florett | herrar | damer | ||
Florett, lag | herrar | damer | ||
Sabel | herrar | |||
Sabel, lag | herrar |
Herrarnas värja-tävling i de olympiska fäktningstävlingarna 1988 i Seoul avgjordes den 23-24 september.
Medaljörer
Event | Guld | Silver | Brons |
Värja, herrar | Arnd Schmitt (FRG) | Philippe Riboud (FRA) | Andrej Tjuvalov (URS) |
Resultat
Placering | Fäktare | Land |
---|---|---|
1 | Arnd Schmitt | Västtyskland |
2 | Philippe Riboud | Frankrike |
3 | Andrej Sjuvalov | Sovjetunionen |
4 | Sandro Cuomo | Italien |
5 | Torsten Kühnemund | Östtyskland |
6 | Jerri Bergström | Sverige |
7 | Martin Brill | Nya Zeeland |
8 | Wladimir Reznitstjenko | Sovjetunionen |
9 | Alexander Pusch | Västtyskland |
10 | Ernő Kolczonay | Ungern |
11 | Arno Strohmeyer | Österrike |
12 | Mauricio Rivas | Colombia |
13 | Patrice Gaille | Schweiz |
14 | Stefano Pantano | Italien |
15 | Michel Poffet | Schweiz |
16 | Stéphane Ganeff | Nederländerna |
17 | Éric Srecki | Frankrike |
18 | Jean-Michel Henry | Frankrike |
19 | Lee Sang-Gi | Sydkorea |
20 | Zoltán Székely | Ungern |
21 | Witold Gadomski | Polen |
22 | Stefan Joos | Belgien |
23 | Thomas Gerull | Västtyskland |
24 | Johannes Nagele | Österrike |
25 | Angelo Mazzoni | Italien |
26 | Mjchailo Tjsjko | Sovjetunionen |
27 | Arwin Kardolus | Nederländerna |
28 | Yun Nam-Jin | Sydkorea |
29 | Péter Vánky | Sverige |
30 | Antônio Machado | Brasilien |
31 | Michel Dessureault | Kanada |
32 | Du Zhencheng | Kina |
33 | Ludomir Chronowski | Polen |
34 | Uwe Proske | Östtyskland |
35 | Douglas Fonseca | Brasilien |
36 | Szabolcs Pásztor | Ungern |
37 | Ma Zhi | Kina |
38T | Juan Miguel Paz | Colombia |
38T | Stephen Trevor | USA |
40 | John Llewellyn | Storbritannien |
41 | Rafael di Tella | Argentina |
42 | Roberto Lazzarini | Brasilien |
43 | Cezary Siess | Polen |
44 | Mohamed Al-Hamar | Kuwait |
45 | Joaquin Pinto | Colombia |
46 | André Kuhn | Schweiz |
47 | Rob Stull | USA |
48 | Axel Birnbaum | Österrike |
49 | Hugh Kernohan | Storbritannien |
50 | Lee Il-Hui | Sydkorea |
51 | Ángel Fernández | Spanien |
52 | Thierry Soumagne | Belgien |
53 | Younes Al-Mashmoum | Kuwait |
54T | Robert Davidson | Australien |
54T | Otto Drakenberg | Sverige |
56 | Fernando de la Peña | Spanien |
57T | Sergio Turiace | Argentina |
57T | Lars Winter | Finland |
59 | Chan Kai Sang | Hongkong |
60 | Roberto Durão | Portugal |
61 | Alain Côté | Kanada |
62 | Khaled Jahrami | Kuwait |
63 | Jean-Marc Chouinard | Kanada |
64 | Tong King King | Hongkong |
65 | Manuel Pereira | Spanien |
66 | Abdul Rahman Khalid | Bahrain |
67 | José Bandeira | Portugal |
68 | Saleh Farhan | Bahrain |
69 | Ahmed Al-Doseri | Bahrain |
70 | Austin Thomas | Aruba |
71 | Robert Marx | USA |
72 | Michiel Driessen | Nederländerna |
73 | Wang San-Tsai | Kinesiska Taipei |
74T | Zahi El-Khoury | Libanon |
74T | Óscar Pinto | Portugal |
74T | Ali Abuzamia | Jordanien |
77 | Tang Wing Keung | Hongkong |
78 | Michel Youssef | Libanon |
79 | Alfredo Bogarín | Paraguay |
Källor
- Resultat: värja florett
Referenser
|