Olympiska sommarspelen 2004Ridsport Individuell fälttävlan |
Information |
---|
Datum | 15-18 augusti |
---|
Deltagare | 75 |
---|
Arena | Markopoulo Olympic Equestrian Centre |
---|
|
---|
| Leslie Law (GBR) | |
| Kimberly Severson (USA) | |
| Pippa Funnell (GBR) | |
Föregående | Följande | |
---|
|
Individuell fälttävlan i ridsport vid olympiska sommarspelen 2004 var en av sex ridsportgrenar som avgjordes under de olympiska sommarspelen 2004.
Medaljörer
Resultat
Ställning efter dressyr
Placering | Ryttare | Häst | Nation | Domare H | Domare C | Domare B | Poäng | Straffpoäng |
1 | Nicolas Touzaint | Galan de Sauvagere | Frankrike | 78,8 | 82,4 | 80,0 | 80,40 | 29,4 |
2 | Pippa Funnell | Primmore's Pride | Storbritannien | 81,2 | 77,6 | 78,4 | 79,07 | 31,4 |
3 | Bettina Hoy | Ringwood Cockatoo | Tyskland | 78,8 | 80,0 | 77,2 | 78,67 | 32,0 |
4 | Kimberly Severson | Winsome Adante | USA | 76,0 | 77,2 | 74,4 | 75,87 | 36,2 |
5 | Jean Teulere | Espoir de la Mare | Frankrike | 74,8 | 75,2 | 73,2 | 74,40 | 38,4 |
6 | William Fox-Pitt | Tamarillo | Storbritannien | 72,4 | 75,2 | 75,2 | 74,27 | 38,6 |
7 | Rebel Morrow | Oaklea Groover | Australien | 72,0 | 71,6 | 75,2 | 72,93 | 40,6 |
8 | Ingrid Klimke | Sleep Late | Tyskland | 69,6 | 76,0 | 72,4 | 72,67 | 41,0 |
9 | Frank Ostholt | Air Jordan | Tyskland | 68,4 | 77,2 | 71,6 | 72,40 | 41,4 |
10 | Leslie Law | Shear l'Eau | Storbritannien | 71,6 | 71,2 | 70,8 | 71,20 | 43,2 |
11 | Linda Algotsson | Stand By Me | Sverige | 70,0 | 73,6 | 69,2 | 70,93 | 43,6 |
11 | Andrew Hoy | Mr Pracatan | Australien | 70,4 | 73,6 | 68,8 | 70,93 | 43,6 |
13 | Heelan Tompkins | Glengarrick | Nya Zeeland | 71,2 | 71,6 | 69,2 | 70,67 | 44,0 |
14 | Hinrich Romeike | Marius | Tyskland | 70,8 | 72,4 | 68,0 | 70,40 | 44,4 |
15 | Darren Chiacchia | Windfall 2 | USA | 69,6 | 74,0 | 67,2 | 70,27 | 44,6 |
16 | Olivia Bunn | Top of the Line | Australien | 68,4 | 71,2 | 70,0 | 69,87 | 45,2 |
16 | Heidi Antikatzides | Michaelmas | Grekland | 66,8 | 73,2 | 69,6 | 69,87 | 45,2 |
18 | Andreas Dibowski | Little Lemon | Tyskland | 66,0 | 70,8 | 72,4 | 69,73 | 45,4 |
19 | Didier Courrèges | Debat d'Estruval | Frankrike | 66,0 | 72,4 | 70,4 | 69,60 | 45,6 |
20 | Arnaud Boiteau | Expo du Moulin | Frankrike | 68,4 | 72,4 | 67,6 | 69,47 | 45,8 |
21 | Phillip Dutton | Nova Top | Australien | 68,4 | 69,2 | 68,8 | 68,80 | 46,8 |
22 | Matthew Grayling | Revo | Nya Zeeland | 64,8 | 70,0 | 70,8 | 68,53 | 47,2 |
23 | John Williams | Carrick | USA | 66,4 | 70,0 | 68,4 | 68,27 | 47,6 |
24 | Constantin van Rijckevorsel | Withcote Nellie | Belgien | 66,4 | 73,2 | 64,4 | 68,00 | 48,0 |
24 | Mary King | King Solomon III | Storbritannien | 69,2 | 68,8 | 66,0 | 68,00 | 48,0 |
26 | Marisa Cortesi | Peppermint III | Schweiz | 66,4 | 67,2 | 69,6 | 67,73 | 48,4 |
27 | Stuart Tinney | Jeepster | Australien | 68,4 | 67,6 | 66,4 | 67,47 | 48,8 |
28 | Jeanette Brakewell | Over to You | Storbritannien | 67,6 | 68,4 | 64,4 | 66,80 | 49,8 |
29 | Amy Tryon | Poggio II | USA | 65,2 | 70,8 | 62,8 | 66,27 | 50,6 |
30 | Kamil Rajnert | Marnego | Polen | 62,0 | 69,6 | 66,8 | 66,13 | 50,8 |
31 | Sasha Harrison | All Love du Fenaud | Irland | 64,8 | 62,8 | 66,8 | 64,80 | 52,8 |
32 | Harald Ambros | Miss Ferrari | Österrike | 63,6 | 68,0 | 60,4 | 64,00 | 54,0 |
33 | Cedric Lyard | Fine Mervielle | Frankrike | 61,2 | 65,6 | 64,4 | 63,73 | 54,4 |
34 | Joris Vanspringel | Over and Over | Belgien | 62,0 | 66,8 | 59,2 | 62,67 | 56,0 |
35 | Karin Donckers | Gormley | Belgien | 59,2 | 66,8 | 61,2 | 62,40 | 56,4 |
36 | Sara Algotsson | Robin des Bois | Sverige | 62,80 | 62,8 | 61,2 | 62,27 | 56,6 |
37 | Dolf Desmedt | Bold Action | Belgien | 59,2 | 64,4 | 62,4 | 62,00 | 57,0 |
38 | Jaroslav Hatla | Jennallas Boy | Tjeckien | 64,4 | 58,4 | 61,6 | 61,47 | 57,8 |
38 | Eddy Stibbe | Dusky Moon | Nederländska Antillerna | 62,4 | 61,2 | 60,8 | 61,47 | 57,8 |
40 | Niall Griffin | Sinead Cody | Irland | 61,6 | 60,8 | 60,8 | 61,07 | 58,4 |
41 | Susan Shortt | Just Beauty Queen | Irland | 60,8 | 60,4 | 61,2 | 60,80 | 58,8 |
42 | Tim Collins | Delton Magna | Bermuda | 58,8 | 59,6 | 62,8 | 60,40 | 59,4 |
43 | Andreas Zehrer | Raemmi Daemmi | Österrike | 58,4 | 59,2 | 61,6 | 59,73 | 60,4 |
43 | Andrzej Pasek | Dekalog | Polen | 58,4 | 60,4 | 60,4 | 59,73 | 60,4 |
45 | Harald Siegl | Gigant 2 | Österrike | 58,0 | 62,0 | 58,8 | 59,60 | 60,6 |
46 | Magnus Gällerdal | Keymaster | Sverige | 55,6 | 61,6 | 60,8 | 59,33 | 61,0 |
47 | Hawley Bennett | Livingstone | Kanada | 57,6 | 60,8 | 59,2 | 59,20 | 61,2 |
48 | Harald Riedl | Foxy XX | Österrike | 57,2 | 60,8 | 58,8 | 58,93 | 61,6 |
49 | Susanna Bordone | Ava | Italien | 58,4 | 58,4 | 57,6 | 58,13 | 62,8 |
50 | Mark Kyle | Drunken Disorderly | Irland | 59,2 | 56,4 | 58,4 | 58,00 | 63,0 |
51 | Michael Winter | Balista | Kanada | 56,8 | 59,2 | 57,6 | 57,87 | 63,2 |
52 | Garry Roque | Waikura | Kanada | 57,6 | 54,0 | 61,6 | 57,73 | 63,4 |
52 | Andrew Nicholson | Fenicio | Nya Zeeland | 58,0 | 57,2 | 58,0 | 57,73 | 63,4 |
54 | Hendrik Degros | Mr, Noppus | Belgien | 56,0 | 62,0 | 54,4 | 57,47 | 63,8 |
54 | Blyth Tait | Ready Teddy | Nya Zeeland | 56,8 | 56,4 | 59,2 | 57,47 | 63,8 |
56 | Fabio Magni | Vent d'Arade | Italien | 55,2 | 58,8 | 57,2 | 57,07 | 64,4 |
57 | Jennifer Eicher | Agent Mulder | Schweiz | 55,6 | 55,2 | 59,2 | 56,67 | 65,0 |
58 | Julie Richards | Jacob Two Two | USA | 54,0 | 54,4 | 60,8 | 56,40 | 65,4 |
59 | Rafael Gouveia Jr. | Mozart | Brasilien | 56,0 | 56,8 | 55,6 | 56,13 | 65,8 |
60 | Bruce Mandeville | Larissa | Kanada | 55,2 | 54,4 | 57,6 | 55,73 | 66,4 |
61 | Daniel Jocelyn | Silence | Nya Zeeland | 57,2 | 55,6 | 53,6 | 55,47 | 66,8 |
61 | Stefano Brecciaroli | Cappa Hill | Italien | 56,4 | 53,2 | 56,8 | 55,47 | 66,8 |
63 | Pawel Spisak | Weriusz | Polen | 54,0 | 57,6 | 54,4 | 55,33 | 67,0 |
64 | Edmond Gibney | Kings Highway | Irland | 54,8 | 56,4 | 52,8 | 54,67 | 68,0 |
65 | Pepo Puch | Banville d'Ivoy | Kroatien | 53,6 | 52,0 | 57,2 | 54,27 | 68,6 |
66 | Andre Paro | Land Heir | Brasilien | 54,0 | 52,4 | 53,6 | 53,33 | 70,0 |
66 | Sergio Marins | Rally LF | Brasilien | 56,4 | 49,6 | 54,0 | 53,33 | 70,0 |
68 | Ian Roberts | Mata-riki | Kanada | 54,0 | 50,4 | 54,4 | 52,93 | 70,6 |
69 | Giovanni Menchi | Hunefer | Italien | 51,6 | 50,0 | 53,6 | 51,73 | 72,4 |
70 | Carlos Grave | Laughton Hills | Portugal | 53,2 | 51,2 | 50,0 | 51,47 | 72,8 |
71 | Margit Appelt | Ice on Fire | Österrike | 50,8 | 50,8 | 49,2 | 50,27 | 74,6 |
71 | Pongsiree Bunluewong | Eliza Jane | Thailand | 50,0 | 46,0 | 54,8 | 50,27 | 74,6 |
73 | Raul Senna | Super Rocky | Brasilien | 49,2 | 48,8 | 50,0 | 49,33 | 76,0 |
74 | Remo Tellini | Especial Reserve | Brasilien | 47,2 | 46,8 | 46,8 | 46,93 | 79,6 |
75 | Viorel Bubau | Carnaval | Rumänien | 47,6 | 42,4 | 50,0 | 46,67 | 80,0 |
Ställning efter dressyr och cross-country
Placering | Ryttare | Häst | Nation | Fel | Tid | Poäng | Omg 1 | Totalt |
1 | Nicolas Touzaint | Galan de Sauvagere | Frankrike | 0 | 0 | 0 | 29,4 | 29,4 |
2 | Bettina Hoy | Ringwood Cockatoo | Tyskland | 0 | 3,6 | 3,6 | 32,0 | 35,6 |
3 | Kimberly Severson | Winsome Adante | USA | 0 | 0 | 0 | 36,2 | 36,2 |
4 | Jean Teulere | Espoir de la Mare | Frankrike | 0 | 0 | 0 | 38,4 | 38,4 |
5 | William Fox-Pitt | Tamarillo | Storbritannien | 0 | 0 | 0 | 38,6 | 38,6 |
6 | Ingrid Klimke | Sleep Late | Tyskland | 0 | 0 | 0 | 41,0 | 41,0 |
7 | Rebel Morrow | Oaklea Groover | Australien | 0 | 1,6 | 1,6 | 40,6 | 42,2 |
8 | Pippa Funnel | Primmore's Pride | Storbritannien | 0 | 11,2 | 11,2 | 31,4 | 42,6 |
9 | Frank Ostholt | Air Jordan | Tyskland | 0 | 1,6 | 1,6 | 41,4 | 43,0 |
10 | Heelan Tompkins | Glengarrick | Nya Zeeland | 0 | 0 | 0 | 44,0 | 44,0 |
11 | Leslie Law | Shear l'Eau | Storbritannien | 0 | 1,2 | 1,2 | 43,2 | 44,4 |
12 | Darren Chiacchia | Windfall 2 | USA | 0 | 0 | 0 | 44,6 | 44,6 |
13 | Hinrich Romeike | Marius | Tyskland | 0 | 0,8 | 0,8 | 44,4 | 45,2 |
14 | Didier Courrèges | Debat d'Estruval | Frankrike | 0 | 0 | 0 | 45,6 | 45,6 |
15 | Olivia Bunn | Top of the Line | Australien | 0 | 1,2 | 1,2 | 45,2 | 46,4 |
16 | Phillip Dutton | Nova Top | Australien | 0 | 0 | 0 | 46,8 | 46,8 |
17 | Matthew Grayling | Revo | Nya Zeeland | 0 | 0 | 0 | 47,2 | 47,2 |
18 | Mary King | King Solomon III | Storbritannien | 0 | 0 | 0 | 48,0 | 48,0 |
19 | Stuart Tinney | Jeepster | Australien | 0 | 0 | 0 | 48,8 | 48,8 |
19 | John Williams | Carrick | USA | 0 | 1,2 | 1,2 | 47,6 | 48,8 |
21 | Andreas Dibowski | Little Lemon | Tyskland | 0 | 3,6 | 3,6 | 45,4 | 49,0 |
22 | Amy Tryon | Poggio II | USA | 0 | 1,2 | 1,2 | 50,6 | 51,8 |
23 | Jeanette Brakewell | Over to You | Storbritannien | 0 | 4,0 | 4,0 | 49,8 | 53,8 |
24 | Constantin van Rijckevorsel | Withcote Nellie | Belgien | 0 | 6,4 | 6,4 | 48,0 | 54,4 |
25 | Karin Donckers | Gormley | Belgien | 0 | 0 | 0 | 56,4 | 56,4 |
26 | Cedric Lyard | Fine Mervielle | Frankrike | 0 | 3,2 | 3,2 | 54,4 | 57,6 |
27 | Harald Ambros | Miss Ferrari | Österrike | 0 | 7,2 | 7,2 | 54,0 | 61,2 |
28 | Jaroslav Hatla | Jennallas Boy | Tjeckien | 0 | 5,2 | 5,2 | 57,8 | 63,0 |
28 | Mark Kyle | Drunken Disorderly | Irland | 0 | 0 | 0 | 63,0 | 63,0 |
30 | Niall Griffin | Lorgaine | Irland | 0 | 4,8 | 4,8 | 58,4 | 63,2 |
31 | Magnus Gallerdal | Keymaster | Sverige | 0 | 2,8 | 2,8 | 61,0 | 63,8 |
32 | Susan Shortt | Just Beauty Queen | Irland | 0 | 6,0 | 6,0 | 58,8 | 64,8 |
33 | Blyth Tait | Ready Teddy | Nya Zeeland | 0 | 1,2 | 1,2 | 63,8 | 65,0 |
33 | Jennifer Eicher | Agent Mulder | Schweiz | 0 | 0,0 | 0,0 | 65,0 | 65,0 |
35 | Daniel Jocelyn | Silence | Nya Zeeland | 0 | 0,0 | 0,0 | 66,8 | 66,8 |
36 | Julie Richards | Jacob Two Two | USA | 0 | 1,6 | 1,6 | 65,4 | 67,0 |
37 | Sara Algotson | Robin des Bois | Sverige | 0 | 11,2 | 11,2 | 56,6 | 67,8 |
38 | Tim Collins | Delton Magna | Bermuda | 0 | 9,2 | 9,2 | 59,4 | 68,6 |
39 | Rafael Gouveia Jr, | Mozart | Brasilien | 0 | 4,8 | 4,8 | 65,8 | 70,6 |
40 | Kamil Rajnert | Marnego | Polen | 0 | 24,4 | 24,4 | 50,8 | 75,2 |
41 | Giovanni Menchi | Hunefer | Italien | 0 | 4,0 | 4,0 | 72,4 | 76,4 |
42 | Bruce Mandeville | Larissa | Kanada | 0 | 10,8 | 10,8 | 66,4 | 77,2 |
43 | Pongsiree Bunluewong | Eliza Jane | Thailand | 0 | 4,4 | 4,4 | 74,6 | 79,0 |
44 | Stefano Brecciaroli | Cappa Hill | Italien | 0 | 13,2 | 13,2 | 66,8 | 80,0 |
44 | Michael Winter | Balista | Kanada | 0 | 16,8 | 16,8 | 63,2 | 80,0 |
46 | Hendrik Degros | Mr, Noppus | Belgien | 0 | 18,4 | 18,4 | 63,8 | 82,2 |
47 | Linda Algotsson | Stand By Me | Sverige | 20,0 | 18,8 | 38,8 | 43,6 | 82,4 |
48 | Harald Siegl | Gigant 2 | Österrike | 0 | 23,2 | 23,2 | 60,6 | 83,8 |
49 | Carlos Grave | Laughton Hills | Portugal | 0 | 12,8 | 12,8 | 72,8 | 85,6 |
50 | Sergio Marins | Rally LF | Brasilien | 0 | 16,0 | 16,0 | 70,0 | 86,0 |
51 | Andre Paro | Land Heir | Brasilien | 0 | 16,8 | 16,8 | 70,0 | 86,8 |
51 | Andrzej Pasek | Dekalog | Polen | 0 | 26,4 | 26,4 | 60,4 | 86,8 |
53 | Dolf Desmedt | Bold Action | Belgien | 20,0 | 11,2 | 31,2 | 57,0 | 88,2 |
54 | Fabio Magni | Vent d'Arade | Italien | 0 | 24,4 | 24,4 | 64,4 | 88,8 |
55 | Raul Senna | Super Rocky | Brasilien | 0 | 14,4 | 14,4 | 76,0 | 90,4 |
56 | Sasha Harrison | All Love du Fenaud | Irland | 20,0 | 21,6 | 41,6 | 52,8 | 94,4 |
57 | Remo Tellini | Especial Reserve | Brasilien | 0 | 17,6 | 17,6 | 79,6 | 97,2 |
58 | Eddy Stibbe | Dusky Moon | Nederländska Antillerna | 20,0 | 29,2 | 49,2 | 57,8 | 107,0 |
59 | Garry Roque | Waikura | Kanada | 0 | 45,6 | 45,6 | 63,4 | 109,0 |
60 | Susanna Bordone | Ava | Italien | 20,0 | 27,2 | 47,2 | 62,8 | 110,0 |
61 | Harald Riedl | Foxy XX | Österrike | 20,0 | 32,8 | 52,8 | 61,6 | 114,4 |
62 | Andrew Hoy | Mr Pracatan | Australien | 65,0 | 10,8 | 75,8 | 43,6 | 119,4 |
63 | Heidi Antikatzides | Michaelmas | Grekland | 65,0 | 21,6 | 86,6 | 45,2 | 131,8 |
64 | Andrew Nicholson | Fenicio | Nya Zeeland | 65,0 | 7,2 | 72,2 | 63,4 | 135,6 |
65 | Edmond Gibney | Kings Highway | Irland | 65,0 | 15,6 | 80,6 | 68 | 148,6 |
66 | Pepo Puch | Banville d'Ivoy | Kroatien | 65,0 | 15,6 | 80,6 | 68,6 | 149,2 |
67 | Hawley Bennett | Livingstone | Kanada | 40,0 | 54,8 | 94,8 | 61,2 | 156,0 |
68 | Marisa Cortesi | Peppermint III | Schweiz | 85,0 | 26,0 | 111,0 | 48,4 | 159,4 |
69 | Pawel Spisak | Weriusz | Polen | 65,0 | 34,4 | 99,4 | 67,0 | 166,4 |
70 | Ian Roberts | Mata-riki | Kanada | 85,0 | 52,0 | 137,0 | 70,6 | 207,6 |
71 | Margit Appelt | Ice on Fire | Österrike | 65,0 | 97,2 | 162,2 | 74,6 | 236,8 |
DNF | Arnaud Boiteau | Expo du Moulin | Frankrike | - | - | - | 45,8 | - |
DNF | Joris Vanspringel | Over and Over | Belgien | - | - | - | 56,0 | - |
DNF | Andreas Zehrer | Raemmi Daemmi | Österrike | - | - | - | 60,4 | - |
DNF | Viorel Bubau | Carnaval | Rumänien | - | - | - | 80,0 | - |
Ställningar efter hoppning omg 1
Placering | Ryttare | Häst | Nation | Fel | Tid | Poäng | Omg 1+2 | Totalt |
1 | Nicolas Touzaint | Galan de Sauvagere | Frankrike | 4 | 0 | 4 | 29,4 | 33,4 |
2 | Kimberly Severson | Winsome Adante | USA | 4 | 1 | 5 | 36,2 | 41,2 |
3 | Philippa Funnel | Primmore's Pride | Storbritannien | 0 | 0 | 0 | 42,6 | 42,6 |
4 | Leslie Law | Shear l'Eau | Storbritannien | 0 | 0 | 0 | 44,4 | 44,4 |
5 | Hinrich Romeike | Marius | Tyskland | 0 | 0 | 0 | 45,2 | 45,2 |
6 | Jean Teulere | Espoir de la Mare | Frankrike | 4 | 4 | 8 | 38,4 | 46,4 |
7 | Heelan Tompkins | Glengarrick | Nya Zeeland | 4 | 0 | 4 | 44,0 | 48,0 |
8 | Bettina Hoy | Ringwood Cockatoo | Tyskland | 0 | 14 | 14 | 35,6 | 49,6 |
9 | Rebel Morrow | Oaklea Groover | Australien | 4 | 4 | 8 | 42,2 | 50,2 |
10 | Phillip Dutton | Nova Top | Australien | 4 | 0 | 4 | 46,8 | 50,8 |
11 | Amy Tryon | Poggio II | USA | 0 | 0 | 0 | 51,8 | 51,8 |
12 | Darren Chiacchia | Windfall 2 | USA | 8 | 0 | 8 | 44,6 | 52,6 |
13 | Andreas Dibowski | Little Lemon | Tyskland | 4 | 0 | 4 | 49 | 53,0 |
14 | Frank Ostholt | Air Jordan | Tyskland | 8 | 3 | 11 | 43,0 | 54,0 |
15 | Constantin van Rijckevorsel | Withcote Nellie | Belgien | 0 | 0 | 0 | 54,4 | 54,4 |
16 | Mary King | King Solomon III | Storbritannien | 8 | 0 | 0 | 48,0 | 56,0 |
17 | Karin Donckers | Gormley | Belgien | 0 | 0 | 0 | 56,4 | 56,4 |
18 | Jeanette Brakewell | Over to You | Storbritannien | 4 | 0 | 4 | 53,8 | 57,8 |
19 | Matthew Grayling | Revo | Nya Zeeland | 12 | 0 | 12 | 47,2 | 59,2 |
20 | Didier Courrèges | Debat d'Estruval | Frankrike | 12 | 3 | 15 | 45,6 | 60,6 |
21 | John Williams | Carrick | USA | 12 | 0 | 12 | 48,8 | 60,8 |
22 | Magnus Gallerdal | Keymaster | Sverige | 0 | 0 | 0 | 63,8 | 63,8 |
23 | Jaroslav Hatla | Jennallas Boy | Tjeckien | 4 | 0 | 4 | 63,0 | 67,0 |
23 | Julie Richards | Jacob Two Two | USA | 0 | 0 | 0 | 67,0 | 67,0 |
23 | Mark Kyle | Drunken Disorderly | Irland | 4 | 0 | 0 | 63,0 | 67,0 |
26 | Blyth Tait | Ready Teddy | Nya Zeeland | 4 | 0 | 4 | 65,0 | 69,0 |
27 | Harald Ambros | Miss Ferrari | Österrike | 8 | 0 | 8 | 61,2 | 69,2 |
28 | Cedric Lyard | Fine Mervielle | Frankrike | 12 | 1 | 13 | 57,6 | 70,6 |
29 | Daniel Jocelyn | Silence | Nya Zeeland | 4 | 0 | 4 | 66,8 | 70,8 |
30 | Niall Griffin | Lorgaine | Irland | 8 | 2 | 10 | 63,2 | 73,2 |
31 | Giovanni Menchi | Hunefer | Italien | 0 | 0 | 0 | 76,4 | 76,4 |
32 | Susan Shortt | Just Beauty Queen | Irland | 12 | 0 | 12 | 64,8 | 76,8 |
33 | Jennifer Eicher | Agent Mulder | Schweiz | 12 | 0 | 12 | 65,0 | 77,0 |
33 | Sara Algotson | Robin des Bois | Sverige | 12 | 0 | 12 | 67,8 | 79,8 |
35 | Stefano Brecciaroli | Cappa Hill | Italien | 0 | 0 | 0 | 80,0 | 80,0 |
36 | Tim Collins | Delton Magna | Bermuda | 4 | 9 | 13 | 68,6 | 81,6 |
37 | Hendrik Degros | Mr, Noppus | Belgien | 0 | 0 | 0 | 82,2 | 82,2 |
38 | Stuart Tinney | Jeepster | Australien | 36 | 0 | 36 | 48,8 | 84,8 |
39 | Kamil Rajnert | Marnego | Polen | 4 | 8 | 12 | 75,2 | 87,2 |
40 | Michael Winter | Balista | Kanada | 8 | 0 | 8 | 80,0 | 88,0 |
41 | Bruce Mandeville | Larissa | Kanada | 12 | 0 | 12 | 77,2 | 89,2 |
42 | Linda Algotsson | Stand By Me | Sverige | 8 | 0 | 8 | 82,4 | 90,4 |
43 | Dolf Desmedt | Bold Action | Belgien | 4 | 0 | 4 | 88,2 | 92,2 |
44 | Raul Senna | Super Rocky | Brasilien | 4 | 1 | 5 | 90,4 | 95,4 |
45 | Harald Siegl | Gigant 2 | Österrike | 12 | 0 | 12 | 83,8 | 95,8 |
46 | Carlos Grave | Laughton Hills | Portugal | 8 | 3 | 11 | 85,6 | 96,6 |
47 | Rafael Gouveia Jr, | Mozart | Brasilien | 24 | 6 | 30 | 70,6 | 100,6 |
48 | Fabio Magni | Vent d'Arade | Italien | 12 | 0 | 12 | 88,8 | 100,8 |
49 | Sasha Harrison | All Love du Fenaud | Irland | 8 | 0 | 8 | 94,4 | 102,4 |
50 | Sergio Marins | Rally LF | Brasilien | 12 | 7 | 19 | 86,0 | 105,0 |
51 | Pongsiree Bunluewong | Eliza Jane | Thailand | 32 | 0 | 32 | 79,0 | 111,0 |
51 | Andrzej Pasek | Dekalog | Polen | 24 | 4 | 28 | 86,8 | 114,8 |
53 | Eddy Stibbe | Dusky Moon | Nederländska Antillerna | 4 | 4 | 8 | 107,0 | 115,0 |
54 | Andre Paro | Land Heir | Brasilien | 16 | 21 | 37 | 86,8 | 123,8 |
55 | Garry Roque | Waikura | Kanada | 12 | 3 | 15 | 109,0 | 124,0 |
56 | Susanna Bordone | Ava | Italien | 12 | 3 | 15 | 110,0 | 125,0 |
57 | Andrew Hoy | Mr Pracatan | Australien | 16 | 0 | 16 | 119,4 | 135,4 |
58 | Harald Riedl | Foxy XX | Österrike | 24 | 3 | 27 | 114,4 | 141,4 |
59 | Remo Tellini | Especial Reserve | Brasilien | 44 | 7 | 51 | 97,2 | 148,2 |
60 | Heidi Antikatzides | Michaelmas | Grekland | 12 | 5 | 17 | 131,8 | 148,8 |
61 | Andrew Nicholson | Fenicio | Nya Zeeland | 8 | 6 | 14 | 135,6 | 149,6 |
62 | Edmond Gibney | Kings Highway | Irland | 4 | 0 | 4 | 148,6 | 152,6 |
63 | Pepo Puch | Banville d'Ivoy | Kroatien | 4 | 5 | 9 | 149,2 | 158,2 |
64 | Hawley Bennett | Livingstone | Kanada | 12 | 0 | 12 | 156,0 | 168,0 |
65 | Marisa Cortesi | Peppermint III | Schweiz | 4 | 8 | 12 | 159,4 | 171,4 |
66 | Pawel Spisak | Weriusz | Polen | 8 | 0 | 8 | 166,4 | 174,4 |
67 | Ian Roberts | Mata-riki | Kanada | 20 | 2 | 22 | 207,6 | 229,6 |
68 | Margit Appelt | Ice on Fire | Österrike | 28 | 7 | 35 | 236,8 | 271,8 |
WD | William Fox-Pitt | Tamarillo | Storbritannien | - | - | - | 38,6 | X |
DNS | Ingrid Klimke | Sleep Late | Tyskland | - | - | - | 41,0 | X |
WD | Olivia Bunn | Top of the Line | Australien | - | - | - | 45,2 | X |
X | Arnaud Boiteau | Expo du Moulin | Frankrike | - | - | - | 45,8 | - |
X | Joris Vanspringel | Over and Over | Belgien | - | - | - | 56,0 | - |
X | Andreas Zehrer | Raemmi Daemmi | Österrike | - | - | - | 60,4 | - |
X | Viorel Bubau | Carnaval | Rumänien | - | - | - | 80,0 | - |
Resultat efter hoppfinal
Placering | Ryttare | Häst | Nation | Fel | Tid | Poäng | Fel 1-3 | Totalt |
| Leslie Law | Shear l'Eau | Storbritannien | 0 | 0 | 0 | 44,4 | 44,4 |
| Kimberly Severson | Winsome Adante | USA | 4 | 0 | 4 | 41,2 | 45,2 |
| Philippa Funnel | Primmore's Pride | Storbritannien | 4 | 0 | 4 | 42,6 | 46,6 |
4 | Jean Teulere | Espoir de la Mare | Frankrike | 4 | 0 | 4 | 46,4 | 50,4 |
5 | Hinrich Romeike | Marius | Tyskland | 4 | 2 | 6 | 45,2 | 51,2 |
6 | Amy Tryon | Poggio II | USA | 0 | 0 | 0 | 51,8 | 51,8 |
7 | Heelan Tompkins | Glengarrick | Nya Zeeland | 4 | 0 | 4 | 48,0 | 52,0 |
8 | Nicolas Touzaint | Galan de Sauvagere | Frankrike | 16 | 3 | 19 | 33,4 | 52,4 |
9 | Bettina Hoy | Ringwood Cockatoo | Tyskland | 4 | 2 | 6 | 49,6 | 55,6 |
10 | Constantin van Rijckevorsel | Withcote Nellie | Belgien | 4 | 0 | 4 | 54,4 | 58,4 |
11 | Rebel Morrow | Oaklea Groover | Australien | 8 | 2 | 10 | 50,2 | 60,2 |
12 | Darren Chiacchia | Windfall 2 | USA | 8 | 0 | 8 | 52,6 | 60,6 |
13 | Phillip Dutton | Nova Top | Australien | 12 | 0 | 12 | 50,8 | 62,8 |
14 | Andreas Dibowski | Little Lemon | Tyskland | 8 | 2 | 10 | 53,0 | 63,0 |
15 | Matthew Grayling | Revo | Nya Zeeland | 4 | 0 | 4 | 59,2 | 63,2 |
16 | Karin Donckers | Gormley | Belgien | 8 | 0 | 8 | 56,4 | 64,4 |
17 | Magnus Gallerdal | Keymaster | Sverige | 8 | 0 | 8 | 63,8 | 71,8 |
18 | Blyth Tait | Ready Teddy | Nya Zeeland | 4 | 0 | 4 | 69,0 | 73,0 |
19 | Harald Ambros | Miss Ferrari | Österrike | 4 | 0 | 4 | 69,2 | 73,2 |
20 | Mary King | King Solomon III | Storbritannien | 12 | 6 | 18 | 56,0 | 74,0 |
21 | Mark Kyle | Drunken Disorderly | Irland | 8 | 0 | 8 | 67,0 | 75,0 |
21 | Jaroslav Hatla | Jennallas Boy | Tjeckien | 8 | 0 | 8 | 67,0 | 75,0 |
23 | Niall Griffin | Lorgaine | Irland | 8 | 2 | 10 | 73,2 | 83,2 |
24 | Giovanni Menchi | Hunefer | Italien | 12 | 0 | 12 | 76,4 | 88,4 |
25 | Didier Courrèges | Debat d'Estruval | Frankrike | 24 | 21 | 45 | 60,6 | 105,6 |
Referenser
Externa länkar