Lista över medaljörer i världsmästerskapen i bågskytte
- Huvudartikel: Världsmästerskapen i bågskytte
Detta är en lista över samtliga medaljörer i världsmästerskapen i bågskytte.
Recurve
Herrar, individuellt
Tävlingsformat:
- 1933-1955: Internationell lång och kort runda (varierande)
- 1957-1985: FITA-runda (90m, 70m, 50m, 30m)
- 1987-: Olympisk runda (system från 2011)
Damer, individuellt
Tävlingsformat:
- 1933-1955: Internationell lång och kort runda (varierande)
- 1957-1985: FITA-runda (70m, 60m, 50m, 30m)
- 1987-: Olympisk runda (system från 2011)
Herrar, lag
Tävlingsformat:
- 1933-1955: Internationell lång och kort runda (varierande), kumulativ total av främsta bågskyttarna från länderna (1933-36 inofficiellt)
- 1957-1985: FITA-runda (90m, 70m, 50m, 30m), kumulativ total av främsta bågskyttarna från länderna
- 1987-: Olympisk runda
Damer, lag
Tävlingsformat:
- 1933-1955: Internationell lång och kort runda (varierande), kumulativ total av främsta bågskyttarna från länderna (1933-36 inofficiellt)
- 1957-1985: FITA-runda (90m, 70m, 50m, 30m), kumulativ total av främsta bågskyttarna från länderna
- 1987-: Olympisk runda
Mixade lag (2011-)
Tävlingsformat:
- 2011-: Olympisk runda
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Turin 2011 | Sydkorea | Mexiko | Storbritannien |
Belek 2013 | Sydkorea | USA | Taiwan |
Köpenhamn 2015 | Sydkorea | Taiwan | Kina |
Mexico City 2017 | Sydkorea Im Dong-hyun Kang Chae-young | Tyskland Florian Kahllund Lisa Unruh | Storbritannien Patrick Huston Naomi Folkard |
's-Hertogenbosch 2019 | Sydkorea Lee Woo-seok Kang Chae-young | Nederländerna Sjef van den Berg Gabriela Bayardo | Italien Mauro Nespoli Vanessa Landi |
Yankton 2021 | Sydkorea An San Kim Woo-jin | Ryska bågskytteförbundet Jelena Osipova Galsan Bazarzjapov | Turkiet Yasemin Anagöz Mete Gazoz |
Mixed, individuellt
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Lwów 1931 | Michal Sawicki (POL) | Janina Kurkowska (POL) | Rene Allexandre (FRA) |
Warszawa 1932 | Laurent Reth (BEL) | Zbigniew Kosinski (POL) | Janina Kurkowska (POL) |
Mixed, lag (1931-32)
- Detta var en inofficiell gren.
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Lwów 1931 | Frankrike herrar | Polen herrar | Polen damer |
Warszawa 1932 | Polen herrar | Polen damer | Frankrike herrar |
Compound
Herrar, individuellt
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Jakarta 1995 | Gary Broadhead (USA) | John Vozzy (USA) | Phillip Tremelling (AUS) |
Victoria 1997 | Dee Wilde (USA) | Terry Ragsdale (USA) | Clint Freeman (AUS) |
Riom 1999 | Dave Cousins (USA) | Stephen Gooden (GBR) | Tibor Ondrik (HUN) |
Peking 2001 | Dejan Sitar (SLO) | Morgan Lundin (SWE) | Morten Boe (NOR) |
New York 2003 | Clint Freeman (AUS) | Dave Cousins (USA) | Braden Gellenthien (USA) |
Madrid 2005 | Morgan Lundin (SWE) | Morten Boe (NOR) | Dejan Sitar (SLO) |
Leipzig 2007 | Dietmar Trillus (CAN) | Braden Gellenthien (USA) | Martin Damsbo (DEN) |
Ulsan 2009 | Reo Wilde (USA) | Liam Grimwood (GBR) | Stephen Clifton (NZL) |
Turin 2011 | Christopher Perkins (CAN) | Jesse Broadwater (USA) | Reo Wilde (USA) |
Belek 2013 | Mike Schloesser (NED) | Pierre Julien Deloche (FRA) | Alexander Dambaev (RUS) |
Köpenhamn 2015 | Stephan Hansen (DEN) | Rajat Chauhan (IND) | Adam Ravenscroft (GBR) |
Mexico City 2017 | Sebastien Peineau (FRA) | Stephan Hansen (DEN) | Braden Gellenthien (USA) |
's-Hertogenbosch 2019 | James Lutz (USA) | Anders Faugstad (NOR) | Kim Jong-ho (KOR) |
Yankton 2021 | Nico Wiener (AUT) | Mike Schloesser (NED) | Robin Jäätma (EST) |
Individuellt, damer
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Jakarta 1995 | Angela Moscarelli (USA) | Petra Ericsson (SWE) | Inga Low (USA) |
Victoria 1997 | Fabiola Palazzini (ITA) | Catherine Pellen (FRA) | Jamie van Natta (USA) |
Riom 1999 | Catherine Pellen (FRA) | Shih Ya-Ping (TPE) | Fabiola Palazzini (ITA) |
Peking 2001 | Ulrika Sjoewall (SWE) | Bettina Thiele (GER) | Sirkka Sokka-Matikainen (FIN) |
New York 2003 | Mary Zorn (USA) | Amber Dawson (USA) | Irma Luyting (NED) |
Madrid 2005 | Sofia Goncharova (RUS) | Arminda Bastos (MEX) | Svetlana Kondrashenko (RUS) |
Leipzig 2007 | Eugenia Salvi (ITA) | Albina Loginova (RUS) | Amandine Bouillot (FRA) |
Ulsan 2009 | Albina Loginova (RUS) | Jorina Coetzee (RSA) | Laura Longo (ITA) |
Turin 2011 | Albina Loginova (RUS) | Pascale Lebecque (FRA) | Erika Anschutz (USA) |
Belek 2013 | Kristina Berger (GER) | Ivana Buden (CRO) | Gerda Roux (RSA) |
Köpenhamn 2015 | Kim Yun-hee (KOR) | Crystal Gauvin (USA) | Sara López (COL) |
Mexico City 2017 | Song Yun-soo (KOR) | Yeşim Bostan (TUR) | Kristina Heigenhauser (GER) |
's-Hertogenbosch 2019 | Natalja Avdejeva (RUS) | Paige Pearce (USA) | Jyothi Surekha Vennam (IND) |
Yankton 2021 | Sara López (COL) | Jyothi Surekha Vennam (IND) | Andrea Becerra (MEX) |
Herrar, lag
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Jakarta 1995 | Frankrike | USA | Australien |
Victoria 1997 | Ungern | Spanien | Kanada |
Riom 1999 | USA | Ungern | Storbritannien |
Peking 2001 | Norge | Tyskland | Storbritannien |
New York 2003 | USA | Italien | Kanada |
Madrid 2005 | USA | Norge | Australien |
Leipzig 2007 | USA | Australien | Sverige Morgan Lundin Anders Malm Fredrik Lindblad |
Ulsan 2009 | USA | Ryssland | El Salvador |
Turin 2011 | USA | Danmark | Kanada |
Belek 2013 | Danmark | Sydafrika | Frankrike |
Köpenhamn 2015 | Iran | Kanada | Danmark |
Mexico City 2017 | USA Steve Anderson Braden Gellenthien Kristofer Schaff | Italien Sergio Pagni Federico Pagnoni Alberto Simonelli | Colombia Sebastián Arenas Camilo Andrés Cardona Daniel Muñoz |
's-Hertogenbosch 2019 | Sydkorea Choi Yong-hee Kim Jong-ho Yang Jae-won | Turkiet Süleyman Araz Evren Çağıran Muhammed Yetim | Nederländerna Peter Elzinga Sil Pater Mike Schloesser |
Yankton 2021 | USA Braden Gellenthien James Lutz Kris Schaff | Mexiko Miguel Becerra Antonio Hidalgo Uriel Olvera | Österrike Stefan Heincz Michael Matzner Nico Wiener |
Damer, lag
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Jakarta 1995 | USA | Sverige | Italien |
Victoria 1997 | Italien | USA | Frankrike |
Riom 1999 | Taiwan | Nederländerna | Tyskland |
Peking 2001 | Frankrike | Italien | Nederländerna |
New York 2003 | USA | Frankrike | Tyskland |
Madrid 2005 | Frankrike | USA | Danmark |
Leipzig 2007 | Belgien | Italien | USA |
Ulsan 2009 | Ryssland | Sydkorea | USA |
Turin 2011 | USA | Iran | Venezuela |
Belek 2013 | Colombia | Nederländerna | Frankrike |
Köpenhamn 2015 | Ukraina | Nederländerna | Sydkorea |
Mexico City 2017 | Colombia Sara López Alejandra Usquiano Nora Valdez | Indien Trisha Deb Lily Chanu Paonam Jyothi Surekha Vennam | Sydkorea Choi Bo-min So Chae-won Song Yun-soo |
's-Hertogenbosch 2019 | Taiwan Chen Li-ju Chen Yi-hsuan Huang I-jou | USA Cassidy Cox Paige Pearce Alexis Ruiz | Indien Raj Kaur Muskan Kirar Jyothi Surekha Vennam |
Yankton 2021 | Colombia Sara López Alejandra Usquiano Nora Valdez | Indien Priya Gurjar Muskan Kirar Jyothi Surekha Vennam | USA Linda Ochoa-Anderson Paige Pearce Makenna Proctor |
Mixed, lag (2011-)
Mästerskap | Guld | Silver | Brons |
Turin 2011 | Italien | Nederländerna | Sydkorea |
Belek 2013 | Italien | Ryssland | USA |
Köpenhamn 2015 | Sydkorea | Frankrike | Sydafrika |
Mexico City 2017 | Sydkorea Kim Jong-ho Song Yun-soo | Tyskland Marcel Trachsel Kristina Heigenhauser | Italien Sergio Pagni Irene Franchini |
's-Hertogenbosch 2019 | Sydkorea Kim Jong-ho So Chae-won | Frankrike Pierre-Julien Deloche Sophie Dodemont | Taiwan Chen Chieh-lun Chen Yi-hsuan |
Yankton 2021 | Colombia Sara López Daniel Muñoz | Indien Abhishek Verma Jyothi Surekha Vennam | Sydkorea Kim Jong-ho Kim Yun-hee |
Medaljtabell (1931–2021)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 64 | 39 | 34 | 137 |
2 | Sydkorea | 64 | 26 | 26 | 116 |
3 | Sverige | 19 | 22 | 23 | 64 |
4 | Polen | 17 | 15 | 12 | 44 |
5 | Sovjetunionen | 14 | 9 | 4 | 27 |
6 | Storbritannien | 11 | 19 | 26 | 56 |
7 | Italien | 11 | 9 | 8 | 28 |
8 | Frankrike | 9 | 15 | 16 | 40 |
9 | Danmark | 7 | 12 | 9 | 28 |
10 | Tjeckoslovakien | 7 | 5 | 9 | 21 |
11 | Ryssland | 7 | 5 | 6 | 18 |
12 | Finland | 6 | 12 | 10 | 28 |
13 | Belgien | 5 | 9 | 9 | 23 |
14 | Colombia | 5 | 0 | 3 | 8 |
15 | Kinesiska Taipei | 4 | 6 | 7 | 17 |
16 | Kina | 3 | 2 | 7 | 12 |
17 | Kanada | 3 | 2 | 6 | 11 |
18 | Australien | 2 | 2 | 9 | 13 |
19 | Nederländerna | 1 | 8 | 5 | 14 |
20 | Tyskland | 1 | 6 | 4 | 11 |
21 | Norge | 1 | 4 | 1 | 6 |
22 | Västtyskland | 1 | 3 | 1 | 5 |
23 | Ukraina | 1 | 2 | 4 | 7 |
24 | Ungern | 1 | 1 | 1 | 3 |
25 | Iran | 1 | 1 | 0 | 2 |
Ryska bågskytteförbundet | 1 | 1 | 0 | 2 | |
27 | Slovenien | 1 | 0 | 1 | 2 |
Österrike | 1 | 0 | 1 | 2 | |
29 | Chile | 1 | 0 | 0 | 1 |
Moldavien | 1 | 0 | 0 | 1 | |
31 | Indien | 0 | 9 | 2 | 11 |
32 | Japan | 0 | 5 | 4 | 9 |
33 | Mexiko | 0 | 5 | 1 | 6 |
34 | Sydafrika | 0 | 3 | 5 | 8 |
35 | Turkiet | 0 | 3 | 3 | 6 |
36 | Nordkorea | 0 | 1 | 1 | 2 |
37 | Belarus | 0 | 1 | 0 | 1 |
Brasilien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Georgien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kroatien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Malaysia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Spanien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
43 | Bangladesh | 0 | 0 | 1 | 1 |
El Salvador | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Estland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Indonesien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kazakstan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nya Zeeland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Venezuela | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (49 nationer) | 270 | 267 | 265 | 802 |
Se även
Externa länkar
- History of FITA 1931-1961 by Robert Rhode
- Archery Champions by Robert Rhode
- FITA World Championships home page
- FITA World Championships results
|