OFC Champions League 2022
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 4 juni–17 augusti 2022 | ||
Arrangör | OFC | ||
Deltagare | |||
Antal lag | 14 | ||
Statistik | |||
Matcher | 15 | ||
Mål | 47 (3,1 per match) | ||
Publik | 2 340 (156 per match) | ||
Flest mål | Teaonui Tehau (4 mål) | ||
0 | |||
Mästare | Auckland City (10:e titeln) | ||
Finalist | Vénus | ||
| |||
|
OFC Champions League 2022 var den 21:a säsongen av Oceaniens klubbmästerskap, Oceaniens främsta klubblagsfotbollsturnering som anordnas av OFC och den 16:e säsongen under sitt nuvarande namn (OFC Champions League).
Kvalspel
Kvalificerad för gruppspel |
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Ne Drehu | 3–4 | Hienghène Sport | 2–2 | 1–2 |
Lautoka | 1–5 | Rewa | 1–1 | 0–4 |
Ruerue | 0–5 | Galaxy | 0–0 | 0–5 |
Solomon Warriors | 3–3 (2–4 str.) | Central Coast | 1–1 | 2–2 (e.f.) |
Lae City | 2–1 | Hekari United | ||
Pirae | 00000–1 (e.f.) | Vénus |
Gruppspel
Grupp A
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vénus | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | +3 | 6 |
2 | Central Coast | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 6 |
3 | Galaxy | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 4 |
4 | Lae City | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 1 |
4 augusti 2022 | Galaxy | 2 – 2 | Lae City | Ngahue Reserve | ||
12:00 UTC+12 | Felix Komolong 28′ (sjm.) Kensi Tangis 46′ | (1 – 1) Rapport | 34′ (sjm.) Dondy Kileteir 75′ Jonathan Allen | Auckland Publik: 100 Domare: Campbell-Kirk Kawana-Waugh (Nya Zeeland) | ||
4 augusti 2022 | Central Coast | 0 – 3 | Vénus | Ngahue Reserve | ||
15:00 UTC+12 | (0 – 2) Rapport | 12′, 17′ (str.), 46′ Teaonui Tehau | Auckland Publik: 100 Domare: Mederic Lacour (Nya Kaledonien) | |||
7 augusti 2022 | Central Coast | 3 – 1 | Galaxy | Ngahue Reserve | ||
12:00 UTC+12 | Jeffery Bule 36′ Junior Fordney 45′ Clifford Fafale 56′ | (2 – 1) Rapport | 13′ Kensi Tangis | Auckland Publik: 100 Domare: Veer Singh (Fiji) | ||
7 augusti 2022 | Vénus | 1 – 0 | Lae City | Ngahue Reserve | ||
15:00 UTC+12 | Kevin Barbe 80′ | (0 – 0) Rapport | Auckland Publik: 150 Domare: Matthew Conger (Nya Zeeland) | |||
10 augusti 2022 | Lae Cit | 2 – 3 | Central Coast | Ngahue Reserve | ||
12:00 UTC+12 | Mathew David 41′ Jonathan Allen 76′ | (1 – 3) Rapport | 12′ Junior Fordney 21′, 42′ Clifford Fafale | Auckland Publik: 100 Domare: Matthew Conger (Nya Zeeland) | ||
10 augusti 2022 | Vénus | 0 – 1 | Galaxy | Ngahue Reserve | ||
15:00 UTC+12 | (0 – 0) Rapport | 54′ Bong Kalo | Auckland Publik: 100 Domare: Campbell-Kirk Kawana-Waugh (Nya Zeeland) | |||
Grupp B
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Auckland City | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 9 |
2 | Hienghène Sport | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 5 | −2 | 6 |
3 | Rewa | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
4 | Nikao Sokattak | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | −6 | 0 |
5 augusti 2022 | Auckland City | 5 – 0 | Hienghène Sport | Ngahue Reserve | ||
12:00 UTC+12 | Adam Mitchell 8′ Cameron Howieson 14′ Dylan Manickum 38′ Mario Ilich 48′ Liam Gillion 88′ | (3 – 0) Rapport | Auckland Publik: 120 Domare: Norbert Hauata (Tahiti) | |||
5 augusti 2022 | Rewa | 3 – 1 | Nikao Sokattack | Ngahue Reserve | ||
15:00 UTC+12 | Abbu Zahid 2′, 56′ Tevita Waranaivalu 45+3′ | (2 – 0) Rapport | 78′ Mark Leito | Auckland Publik: 200 Domare: David Yareboinen (Papua Nya Guinea) | ||
8 augusti 2022 | Rewa | 0 – 3 | Auckland City | Ngahue Reserve | ||
12:00 UTC+12 | (0 – 2) Rapport | 26′ (str.) Cameron Howieson 35′ Mario Ilich 90+4′ Emiliano Tade | Auckland Publik: 150 Domare: Ben Aukwai (Salomonöarna) | |||
8 augusti 2022 | Nikao Sokattack | 0 – 1 | Hienghène Sport | Ngahue Reserve | ||
15:00 UTC+12 | (0 – 0) Rapport | 58′ Fonzy Ranchain | Auckland Publik: 100 Domare: Teremoana Roihau (Tahiti) | |||
11 augusti 2022 | Hienghène Sport | 2 – 0 | Rewa | Ngahue Reserve | ||
12:00 UTC+12 | Fonzy Ranchain 64′ Joseph Athale 74′ | (0 – 0) Rapport | Auckland Publik: 120 Domare: Norbert Hauata (Tahiti) | |||
11 augusti 2022 | Nikao Sokattack | 1 – 4 | Auckland City | Ngahue Reserve | ||
15:00 UTC+12 | Stephen Willis 39′ | (1 – 1) Rapport | 40′, 50′ Gerard Garriga 55′ Joseph Lee 65′ Matt Ellis | Auckland Publik: 140 Domare: David Yareboinen (Papua Nya Guinea) | ||
Slutspel
Slutspelsträd
Semifinaler | Final | ||||||
Vénus | 4 | ||||||
Hienghène Sport | 0 | ||||||
Vénus | 0 | ||||||
Auckland City | 3 | ||||||
Auckland City | 2 | ||||||
Central Coast | 0 |
Semifinaler
14 augusti 2022 | Vénus | 4 – 0 | Hienghène Sport | Ngahue Reserve | ||
11:30 UTC+12 | Teaonui Tehau 17′ Tauhiti Keck 24′, 79′ Roonui Tehau 27′ | (3 – 0) Rapport | Auckland Publik: 110 Domare: Matthew Conger (Nya Zeeland) | |||
14 augusti 2022 | Auckland City | 2 – 0 | Central Coast | Ngahue Reserve | ||
14:30 UTC+12 | Adam Mitchell 26′ Dylan Manickum 90+5′ | (1 – 0) Rapport | Auckland Publik: 350 Domare: Norbert Hauata (Tahiti) | |||
Final
17 augusti 2022 | Vénus | 0 – 3 | Auckland City | Ngahue Reserve | ||
14:00 UTC+12 | (0 – 2) Rapport | 13′ (str.) Cameron Howieson 29′ Gerard Garriga 88′ Emiliano Tade | Auckland Publik: 400 Domare: David Yareboinen (Papua Nya Guinea) | |||
Källor
- Officiell hemsida
|