Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1975
Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 1975 anordnades i Belgrad i Jugoslavien.
Medaljsummering
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 6 | 3 | 3 | 12 |
2 | Ungern | 4 | 3 | 5 | 12 |
3 | Rumänien | 0 | 6 | 2 | 8 |
4 | Östtyskland | 4 | 2 | 1 | 7 |
5 | Polen | 1 | 0 | 3 | 4 |
6 | Italien | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Spanien | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Bulgarien | 0 | 0 | 2 | 2 |
9 | Norge | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Tjeckoslovakien | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Västtyskland | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | SFR Jugoslavien | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 19 | 17 | 18 | 54 |
Herrar
Kanadensare
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Sergej Petrenko (URS) | Miklós Darvas (HUN) | Borislav Ananiev (BUL) | |||
C-1 1000 m | Vasilij Jurtjenko (URS) | Ivan Patzaichin (ROU) | Tamás Wichmann (HUN) | |||
C-1 10000 m | Vasilij Jurtjenko (URS) | Károly Szegedi (HUN) | Matija Ljubek (YUG) | |||
C-2 500 m | Sovjetunionen Aleksandr Vinogradov Jurij Lobanov | Tjeckoslovakien Tomáš Šach Jiří Čtvrtečka | Ungern Gábor Arva Péter Povázsay | |||
C-2 1000 m | Ungern Gábor Arva Péter Povázsay | Rumänien Georghe Danielov Gheorghe Simionov | Sovjetunionen Roman Vjzjenko Aleksandr Vinogradov | |||
C-2 10000 m | Sovjetunionen Vladas Česiūnas Jurij Lobanov | Ungern Tamás Buday Oszkár Frey | Bulgarien Ivan Burtschin Stefan Iliev |
Kajak
Damer
Kajak
Gren | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Anke Ohde (GDR) | Galina Kreft (URS) | Maria Mihareanu (ROU) | |||
K-2 500 m | Östtyskland Bärbel Köster Carola Zirzow | Sovjetunionen Galina Kreft Jekaterina Nagimaja | Polen Maria Kazanecka Katarzyna Kulczak | |||
K-4 500 m | Östtyskland Bärbel Köster Anke Ohde Bettina Müller Carola Zirzow | Sovjetunionen Larissa Besnitzkaja Galina Kreft Jekaterina Nagimaja Nadezjda Tratjimenok | Ungern Ilona Töszer Mária Zakariás Klára Rajnai Ágnes Pozsonyi |
Referenser
Externa länkar
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 1: flatwater (now sprint): 1936-2007.
- ICF medalists for Olympic and World Championships - Part 2: rest of flatwater (now sprint) and remaining canoeing disciplines: 1936-2007.
|