Svenska mästerskapen i friidrott 2024
Svenska mästerskapen i friidrott utomhus 2024 | |
← 2023 2025 → |
Svenska mästerskapen i friidrott 2024 är de 129:e svenska mästerskapen, med följande deltävlingar[1]:
- SM traillöpning den 15 till 16 mars i Ljugarn; arrangör Wisby ULF
- SM gång 20 km/35 km den 27 april i Växjö; arrangör Växjö LK
- SM 100 km landsväg / 24-timmarslöpning den 27 till 28 april i Växjö; arrangör Växjö LK
- SM stafett den 25 till 26 maj på Uppsala friidrottsarena, Uppsala; arrangör Upsala IF
- SM maraton den 1 juni i Stockholm; arrangörer Hässelby SK och Spårvägens FK
- SM gång väg den 15 juni i Eskilstuna; arrangör Eskilstuna FI
- Stora SM (Friidrotts-SM) den 28 till 30 juni på Rimnersvallen, Uddevalla; arrangör IK Orient
Medaljörer
Herrar
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
100 meter[2] | Henrik Larsson | IF Göta | 10,24 | Linus Pihl | IK Lerum FI | 10,44 0PB0 | Zion Eriksson | Falu IK | 10,52 |
200 meter[2] | Henrik Larsson | IF Göta | 20,55 | Erik Erlandsson | IFK Lund | 20,57 | William Trulsson | Malmö AI | 20,86 0=PB0 |
400 meter[2] | Carl Bengtström | Örgryte IS | 45,74 0PB0 | Kasper Kadestål | Malmö AI | 46,14 0PB0 | Nick Ekelund-Arenander | Malmö AI | 46,73 0SB0 |
800 meter[2] | Habtom Asgede | Turebergs FK | 1.49,70 | Andreas Kramer | Ullevi FK | 1.49,73 | Samuel Pihlström | Hälle IF | 1.50,04 |
1 500 meter[2] | Samuel Pihlström | Hälle IF | 3.45,69 | Jonathan Grahn | Mölndals AIK | 3.49,34 | Yohannes Kiflay | Hässelby SK | 3.53,52 |
5 000 meter[2] | Karl Ottfalk | IFK Lidingö | 14.00,60 | Emil Danielsson | Spårvägens FK | 14.01,18 | Jonathan Grahn | Mölndals AIK | 14.02,15 0SB0 |
10 000 meter[2] | Samuel Russom | Hässelby SK | 29.35,19 0SB0 | Arvid Öhrn | Hälle IF | 29.36,36 0PB0 | Awet Mengsteab | Örgryte IS | 29.38,07 0PB0 |
Halvmaraton | |||||||||
Maraton[3] | Ebba Tulu Chala | Keep Up RC | 2:18.43 | Archibald Casteel | Spårvägens FK | 2:18.50 | Linus Rosdahl | Hässelby SK | 2:19.36 |
10 km landsväg | |||||||||
100 km landsväg[4] | Olle Meijer | Hälle IF | 6:20.51 0MR0, 0PB0, 0NR0 | Erik Anfält | Örebro AIK | 6:56.42 0PB0 | Fritjof Fagerlund | LK Roslagen | 7:26.51 0SB0 |
4 km terräng | |||||||||
10 km terräng | |||||||||
4 km terräng lag | |||||||||
10 km terräng lag | |||||||||
81 km traillöpning[5] | Anton Gustafsson | Hälle IF | 5:38.37 | Johan Lantz | Ockelbo SK | 5:48.42 | Joacim Lantz | Ockelbo SK | 5:53.22 |
Traillöpning lag[5] | Umara SC | Jon Brunk, Glenn Hammarlund, Jens Berkler, Edvin Simmingsköld, Mikael Svalstrand | 57 p | Wisby ULF | Johan Rosengren, Thomas Estrin, Gustav Jemt Gardell, Urban Sandgren, Peter Glans | 73 p | Wisby ULF | Mattias White, Johan Gråberg, Johan Ehrin | 110 p |
3 000 meter hinder[2] | Leo Magnusson | Sävedalens AIK | 8.22,03 0MR0 | Emil Blomberg | Hässelby SK | 8.22,17 | Vidar Johansson | Ullevi FK | 8.42,55 |
110 meter häck[2] | Anton Levin | IFK Lidingö | 14,29 | Sidrak Afework | Spårvägens FK | 14,35 | Ludvig All | Täby IS | 14,39 0PB0 |
400 meter häck[2] | David Thid | Spårvägens FK | 50,73 | Anton Bertilsson | IFK Växjö | 52,07 0SB0 | Gustav Karlsson | Örgryte IS | 52,73 0SB0 |
4 × 100 meter[6] | IFK Lidingö | Filip Olsson Desmond Rogo Simon Martinsson Jean-Christian Zirignon | 40,20 | Malmö AI | Thomas Jones Austin Hamilton Edvin Assarsson William Trulsson | 40,35 | Hammarby IF | Jonatan Borg Viktor Wall Alexander Pilgrim Dennis Otieno | 40,54 |
4 × 400 meter[6] | Malmö AI | Nick Ekelund-Arenander Ivano Bevanda Kasper Kadestål William Trulsson | 3.08,95 | Örgryte IS | Samuel Wiik Carl Bengtström Marcus Tornée Karl Wållgren | 3.09,29 | Turebergs FK | David Mattiasson Saviola Mbugua Waithira Habtom Asgede Emil Johansson | 3.13,91 |
4 × 800 meter[6] | Turebergs FK | Noa Steiner Johan Eriksson Valter Kjellberg Habtom Asgede | 7.35,25 | Hälle IF | Petter Svensson Arvid Öhrn Benjamin Åberg Jonas Magnusson | 7.42,76 | Mölndals AIK | Elias Eliasson Kevin Bodén Eric Källman Victor Wahlgren | 7.43,13 |
4 × 1 500 meter[6] | Spårvägens FK | Daniel Gleimar Kalle Berglund Oliver Löfqvist Abdelfath Yassin | 15.37,36 | IFK Lidingö | Axel Alness Borg Sebastian Lörstad Olof Silvander Karl Ottfalk | 15.47,34 | Hälle IF | Petter Svensson Olle Meijer Sharmarke Ahmed Arvid Öhrn | 16.04,61 |
Gång 10 000 m[2] | Hampus Otterborg | T Ultrasweden LK | 49.28,76 0PB0 | Christer Svensson | Växjö AIS | 49.42,72 0SB0 | Tobias Andervang | Borås LK | 50.35,09 0PB0 |
Gång 20 km[7] | Perseus Karlström | Eskilstuna FI | 1:33.43 | Christer Svensson | Växjö AIS | 1:47.40 | Mustafa Aenenboyr | Eskilstuna FI | 2:00.42 0SB0 |
Gång 35 km[8] | Christer Svensson | Växjö AIS | 3:31.15 0PB0 | Fredrik Svensson | Växjö AIS | 3:44.39 0SB0 | Henrik Kopp Söderström | Axa SC | 4:23.01 0PB0 |
24-timmarslöpning[4] | Torbjörn Gyllebring | Umara SC | 243,142 km 0SB0 | Christian Malmström | T Blekinge LF | 232,462 km 0SB0 | Mikael Gottberg | IF Kville | 221,793 km 0SB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Höjdhopp[2] | Melwin Lycke Holm | Kils AIK | 2,15 | Fabian Steene | IF Kville | 2,05 0PB0 | Albin Eriksson Svante Svensson Agustin Hilmersson | Tyresö FK Sävedalens AIK IK Orient | 2,01 |
Stavhopp[2] | Linus Jönsson | Tjalve FIF | 5,43 0PB0 | William Asker | Örgryte IS | 5,33 0=SB0 | Axel Rogö | IFK Göteborg | 5,02 |
Längdhopp[2] | Thobias Montler | Ullevi FK | 7,88 0SB0 | Joakim Hellbratt | Huddinge AIS | 7,63w | Elias Kapell | Hammarby IF | 7,62 0PB0 |
Tresteg[2] | Jesper Hellström | Hässelby SK | 15,95 0SB0 | Gabriel Wallmark | Örgryte IS | 15,72 | Melker Manne | Ullevi FK | 15,23 0PB0 |
Kulstötning[2] | Wictor Petersson | Malmö AI | 20,48 | Jesper Arbinge | Spårvägens FK | 20,18 | Viktor Gardenkrans | Högby IF | 18,76 |
Diskus[2] | Daniel Ståhl | Spårvägens FK | 65,59 | Simon Pettersson | Upsala IF | 61,83 | Jesper Ahlin | Turebergs FK | 55,45 |
Släggkastning[2] | Ragnar Carlsson | Hässelby SK | 75,65 | Hugo Sörby | Upsala IF | 66,97 | Alfons Haals | Västerås FK | 66,57 |
Spjutkastning[2] | Jakob Eriksson | IF Göta | 69,24 0SB0 | Albert Ottander | IFK Umeå | 66,23 0SB0 | Theodor Thor | Eskilstuna FI | 65,81 |
Övrigt
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Tiokamp[2] | Elliot Duvert | Hässelby SK | 7 813 p 0PB0 | Andreas Gustafsson | Upsala IF | 7 233 p 0SB0 | Malte Fuchs Edberg | IFK Lidingö | 6 792 p 0PB0 |
Lagtävling |
Damer
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
100 meter[2] | Julia Henriksson | Malmö AI | 11,08w | Elvira Tanderud | Ullevi FK | 11,47w | Michelle De Silva | Mölndals AIK | 11,54w |
200 meter[2] | Julia Henriksson | Malmö AI | 22,93 0MR0 | Nora Lindahl | Hässelby SK | 23,17 | Moa Hjelmer | Spårvägens FK | 23,95 0SB0 |
400 meter[2] | Jonna Claesson | Spårvägens FK | 53,49 0PB0 | Lisa Lilja | Örgryte IS | 53,51 | Moa Hjelmer | Spårvägens FK | 53,81 0SB0 |
800 meter[2] | Wilma Nielsen | Örgryte IS | 2.02,41 | Maria Freij | Malmö AI | 2.03,34 | Yolanda Ngarambe | Turebergs FK | 2.04,47 |
1 500 meter[2] | Yolanda Ngarambe | Turebergs FK | 4.11,71 | Hanna Hermansson | Turebergs FK | 4.12,14 | Wilma Nielsen | Örgryte IS | 4.12,51 |
5 000 meter[2] | Linn Söderholm | Sävedalens AIK | 15.38,14 0PB0 | Elsa Sundqvist | Upsala IF | 15.46,12 0NRJ0, 0PB0 | Emilia Lillemo | Täby IS | 15.49,63 0PB0 |
10 000 meter[2] | Lovisa Modig | Torsby LK | 34.24,74 | Evelina Henriksson | IFK Umeå | 34.38,94 0PB0 | Johanna Larsson | Örgryte IS | 34.58,18 |
Halvmaraton | |||||||||
Maraton[3] | Carolina Wikström | Upsala IF | 2:37.28 | Malin Starfelt | Runacademy IF | 2:41.25 0SB0 | Hanna Lindholm | Högby IF | 2:43.57 |
10 km landsväg | |||||||||
100 km landsväg[4] | Nikita Steiner | Hässelby SK | 7:35.39 0MR0, 0PB0 | Hanna Aho | Navåsens FK | 7:42.30 0PB0 | Madeleine Lundell | Vänersborgs AIK | 7:47.26 0PB0 |
4 km terräng | |||||||||
10 km terräng | |||||||||
4 km terräng lag | |||||||||
10 km terräng lag | |||||||||
81 km traillöpning[5] | Dagny Bengs | Täby IS | 7:11.37 | Maria Saxvall | Borlänge LK | 7:12.57 | Petra Klevmar | Umara SC | 7:17.05 |
3 000 meter hinder[2] | Emilia Lillemo | Täby IS | 9.28,99 0MR0, 0PB0 | Linn Söderholm | Sävedalens AIK | 9.54,33 | Julia Samuelsson | Högby IF | 9.58,33 |
100 meter häck[2] | Lovisa Karlsson | Högby IF | 13,14w | Johanna Carlsson | Malmö AI | 13,46w | Julia Wennersten | IK Ymer | 13,69w |
400 meter häck[2] | Moa Granat | Turebergs FK | 56,98 | Linnéa Frobe | Täby IS | 58,47 | Hanna Karlsson | IF Göta | 59,10 |
4 × 100 meter[6] | Mölndals AIK | Michelle De Silva Olivia Lundberg Madeleine Winberg Ane Torine Iversen | 45,94 | Örgryte IS | Fanny Runheim Lisa Lilja Clara Augustsson Cajsa Augustsson | 46,01 | Spårvägens FK | Lola Woody Moa Hjelmer Jonna Claesson Tuva Lindqvist | 46,57 |
4 × 400 meter[6] | Spårvägens FK | Tuva Lindqvist Jonna Claesson Hanna Enlund Moa Hjelmer | 3.44,07 | IF Göta | Irma Jonhed Lova Perman Lovisa Ellström Hanna Karlsson | 3.47,87 | Täby IS | Maria Södergren Lia Cederberg Linnéa Frobe Maja Sund | 3.52,39 |
4 × 800 meter[6] | Spårvägens FK | Fanny Szalkai Josefin Heier Frederica Richards Carmen Cernjul | 8.51,30 | Hälle IF | Majken Söderlund Larsson Ida Kraft Hanna Strand Nelly Elned | 8.54,08 | Täby IS | Greta Graziani Lovisa Linde Linnéa Frobe Maja Sund | 9.04,45 |
3 × 1 500 meter[6] | Spårvägens FK | Ebba Broms Frederica Richards Carmen Cernjul | 13.48,44 | Hälle IF | Liv Dinis Ida Kraft Hanna Strand | 13.48,66 | IFK Göteborg | Ebba-Stina Bjuve Lovisa Emanuelsson Madeleine Björlin-Delmar | 13.59,57 |
Gång 5000 m[2] | Monica Svensson | Växjö AIS | 25.55,82 0SB0 | Eleonora Olsmats | Umara SC | 27.16,52 0PB0 | Nashieli Karlström | Eskilstuna FI | 28.11,40 0PB0 |
Gång 10 km[7] | Eleonora Olsmats | Umara SC | 1:00.55 0PB0 | Nashieli Karlström | Eskilstuna FI | 1:01.33 0PB0 | Anna Klöfver | Axa SC | 1:09.56 0PB0 |
Gång 20 km[8] | Monica Svensson | Växjö AIS | 1:42.05 0SB0 | Kristina Ponting | IF Udd | 3:28.26 0PB0 | Ingen medaljör | ||
24-timmarslöpning[4] | Therese Fredriksson | Borås LK | 233,400 km 0MR0, 0PB0 | Sandra Lundqvist | Hälle IF | 218,920 km 0SB0 | Jessica Ström | Umara SC | 211,533 km 0PB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Höjdhopp[2] | Maja Nilsson | Örgryte IS | 1,89 | Ellen Ekholm | Ullevi FK | 1,87 0PB0 | Louise Ekman | Gefle IF | 1,85 0=SB0 |
Stavhopp[2] | Sara Winberg | Täby IS | 4,14 0SB0 | Beate Pott | Turebergs FK | 4,14 0PB0 | Sandra Alvero | IFK Växjö | 4,07 |
Längdhopp[2] | Emilia Kjellberg | IF Göta | 6,28 | Maja Åskag | Råby-Rekarne FIF | 6,27 | Tilde Johansson | Falkenbergs IK | 6,20 |
Tresteg[2] | Maja Åskag | Råby-Rekarne FIF | 13,83 | Emilia Sjöstrand | Hellas FK | 13,11w | Ella Alvelin Malm | Mölndals AIK | 13,04 0PB0 |
Kulstötning[2] | Axelina Johansson | Hässelby SK | 18,97 0=SB0 | Fanny Roos | Malmö AI | 18,57 | Sara Lennman | Spårvägens FK | 17,68 |
Diskus[2] | Vanessa Kamga | Hässelby SK | 59,90 | Caisa-Marie Lindfors | Upsala IF | 58,93 | Emma Ljungberg | Spårvägens FK | 53,02 |
Släggkastning[2] | Rebecka Hallerth | Spårvägens FK | 70,85 | Sara Forssell | IF Göta | 64,60 | Malin Garbell | Upsala IF | 62,77 |
Spjutkastning[2] | Beatrice Lantz | Hässelby SK | 54,38 0SB0 | Carolin Näslund | IF Göta | 52,30 0SB0 | Eunice Karlsson | Eskilstuna FI | 48,74 |
Övrigt
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Sjukamp | Bianca Salming | Turebergs FK | 5 906 p | Erika Wärff | IFK Växjö | 5 751 p 0PB0 | Elsa Wållgren | IK Lerum FI | 5 192 p 0PB0 |
Lagtävling |
Referenser
- ^ ”Alla SM-tävlingar 2024”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultatfri.php?season=2024&id=-1&cat=SM&lang=swe. Läst 18 juni 2024.
- ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am] ”Resultat: Friidrotts-SM, Uddevalla 28‐30.6.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13077169&Season=2024. Läst 29 juni 2024.
- ^ [a b] ”Resultat: SM Maraton, Stockholm 1.6.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13076592&Season=2024. Läst 29 juni 2024.
- ^ [a b c d] ”Resultat: SM-VSM 100 km / 24 timmar, Växjö 27‐28.4.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13067254&Season=2024. Läst 18 juni 2024.
- ^ [a b c] ”Resultat: SM-VSM Trail lång, Ljugarn 15‐16.3.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13060177&Season=2024. Läst 18 juni 2024.
- ^ [a b c d e f g h] ”Resultat: SM-JSM-USM-VSM Stafett, Uppsala 25‐26.5.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13073599&Season=2024. Läst 18 juni 2024.
- ^ [a b] ”Resultat: SM-VSM Gång väg, Eskilstuna 15.6.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13075957&Season=2024. Läst 29 juni 2024.
- ^ [a b] ”Resultat: SM Gång 20 km/35 km, Växjö 27.4.24”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13067208&Season=2024. Läst 29 juni 2024.
|