USA var värdland för de olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles . Det var nittonde gången som USA deltog, efter att ha bojkottat sommar-OS i Moskva 1980 . Truppen bestod av 522 deltagare, 339 män och 183 kvinnor.
USA:s trupp erhöll sammanlagt 83 guldmedaljer, 61 silvermedaljer samt 30 bronsmedaljer.[ 2]
Basket Herrar Gruppspel Nr Lag S V O F GM IM MS P 1 USA 5 5 0 0 511 315 +196 10 2 Spanien 5 4 0 1 457 438 +19 9 3 Kanada 5 3 0 2 462 401 +61 8 4 Uruguay 5 2 0 3 403 460 −57 7 5 Kina 5 1 0 4 364 477 −113 6 6 Frankrike 5 0 0 5 383 489 −106 5
Slutspel Damer Gruppspel Competed for the gold medal Kvalificerad till kvartsfinal
Lag V F PF PA PD Poäng Tie USA 5 0 431 265 +166 10 Sydkorea 4 1 292 302 −10 9 Kanada 2 3 313 335 −22 7 1W–0L Kina 2 3 318 348 −30 7 0W–1L Australien 1 4 267 317 −50 6 1W–0L Jugoslavien 1 4 293 347 −54 6 0W–1L
Slutspel Final
Boxning Lätt flugvikt
Flugvikt
Steve McCrory → Guld Första omgången — Besegrade Tad Joseph (GRN), walk-over Andra omgången — Besegrade Fausto Garcia (MEX), RSC-1 Kvartsfinal — Besegrade Peter Ayesu (MLW), 5:0 Semifinal — Besegrade Eyüp Can (TUR), 5:0 Final — Besegrade Redzep Redzepovski (YUG), 4:1 Bantamvikt
Robert Shannon Första omgången — Bye Andra omgången — Besegrade Sammy Mwangi (KEN), 5-0 Tredje omgången — Förlorade mot Moon Sung-Kil (KOR), domaren stoppade matchen i tredje omgången Mellanvikt
Virgil Hill → Silver Första omgången – Besegrade Edward Neblett (BAR), domaren stoppade matchen i andra omgången Andra omgången – Besegrade Brian Schumacher (GBR), på poäng (5:0) Kvartsfinal – Besegrade Damir Škaro (YUG), på poäng (4:1) Semifinal – Besegrade Mohamed Zaoui (ALG), på poäng (5:0) Final – Förlorade mot Shin Joon-Sup (KOR), på poäng (2:3) Tungvikt
Henry Tillman → Guld Första omgången – Bye Andra omgången – Besegrade Marvin Perez (BOL), RSC-1 Kvartsfinal – Besegrade Tevita Taufoou (TNG), RSC-2 Semifinal – Besegrade Angelo Musone (ITA), 5:0 Final – Besegrade Willie DeWit (CAN), 5:0 Brottning Bågskytte Damernas individuella
Katrina King — 2508 poäng (→ 7:e plats) Ruth Rowe — 2477 poäng (→ 12:e plats) Benita Edds — 2366 poäng (→ 34:e plats) Herrarnas individuella
Cykling Herrarnas linjelopp
Damernas linjelopp
Fotboll Herrar Gruppspel Spelade Vinster Oavgjorda Förluster Gjorda mål Insläppta mål Poäng Italien 3 2 0 1 2 1 4 Egypten 3 1 1 1 5 3 3 USA 3 1 1 1 4 2 3 Costa Rica 3 1 0 2 2 7 2
Friidrott Herrarnas 400 meter
Alonzo Babers Heat — 45,81 Kvartsfinal — 44,75 Semifinal — 45,17 Final — 44,27 (→ Guld ) Antonio McKay Heat — 45,55 Kvartsfinal — 44,72 Semifinal — 44,92 Final — 44,71 (→ Brons ) Sunder Nix Heat — 45,42 Kvartsfinal — 45,31 Semifinal — 45,51 Final — 44,75 (→ 5:e plats) Herrarnas 5 000 meter
Doug Padilla Heat — 13:52,56 Semifinal — 13:41,73 Final — 13:23,56 (→ 7:e plats) Don Clary Heat — 13:44,97 Semifinal — 13:46,02 (→ gick inte vidare) Steve Lacy Heat — 13:46,16 Semifinal — 13:46,65 (→ gick inte vidare) Herrarnas 10 000 meter
Pat Porter Försöksheat — 28:19,94 Final — 28:34,59 (→ 15:e plats) Craig Virgin Försöksheat — 28:37,58 (→ gick inte vidare) Paul Cummings Försöksheat — 29:09,82 (→ gick inte vidare) Men's Marathon
Pete Pfitzinger — 2:13:53 (→ 11:e plats) Alberto Salazar — 2:14:19 (→ 15:e plats) John Tuttle — fullföljde inte (→ ingen placering) Herrarnas höjdhopp
Doug Nordquist Kval — 2,24m Final — 2,29m (→ 5:e plats) Milton Goode Kval — 2,24m Final — ingen notering (→ ingen placering) Herrarnas längdhopp
Mike McRae Kval — 7,89m Final — 7,63m (→ 11:e plats) Herrarnas tresteg
Mike Conley Final — 17,18m (→ Silver ) Herrarnas spjutkastning
Duncan Atwood Kval — 79,34m Final — 78,10m (→ 11:e plats) Steve Roller Kval — 75,50m (→ gick inte vidare, 18:e plats) Herrarnas stavhopp
Earl Bell Kval — 5,45m Final — 5,60m (→ Brons ) Doug Lytle Kval — 5,30m Final — 5,40m (→ 6:e plats) Herrarnas kulstötning
Mike Carter Kval — 20,69 m Final — 21,09 m (→ Silver ) Dave Laut Kval — 20,01 m Final — 20,97 m (→ Brons ) Augie Wolf Kval — 20,55 m Final — 20,93 m (→ 4:e plats) Herrarnas diskuskastning
John Powell Final — 65,46 m (→ Brons ) Art Burns Final — 64,98 m (→ 5:e plats) Herrarnas släggkastning
Bill Green Kval — 71,38 m Final — 75,60 m (→ 5:e plats) Jud Logan Kval — 71,18 m (→ gick inte vidare) Ed Burke Kval — 67,52 m (→ gick inte vidare) Herrarnas tiokamp
John Crist Slutlig placering — 8130 poäng (→ 6:e plats) Jim Wooding Slutlig placering — 8091 poäng (→ 7:e plats) Tim Bright Slutlig placering — 7862 poäng (→ 12:e plats) Herrarnas 20 kilometer gång
Marco Evoniuk Final — 1:25:42 (→ 7:e plats) Jim Heiring Final — 1:30:20 (→ 23:e plats) Daniel O'Connor Final — 1:35:12 (→ 33:e plats) Herrarnas 50 kilometer gång
Carl Schueler Final — 3:59:46 (→ 6:e plats) Vince O'Sullivan Final — 4:22:51 (→ 14:e plats) Marco Evoniuk Final — DNF (→ ingen placering) Damernas 1 500 meter
Ruth Wysocki Heat — 4:06,65 Final — 4:08,32 (→ 8:e plats) Missy Kane Heat — 4:11,86 (→ gick inte vidare) Diana Richburg Heat — 4:13,35 (→ gick inte vidare) Damernas 3 000 meter
Mary Decker Heat — 8,44,38 Final — fullföljde inte (→ ingen placering) Cindy Bremser Heat — 8:43,97 Final — 8:42,78 (→ 4:e plats) Joan Hansen Heat — 8:58,64 Final — 8:51,53 (→ 8:e plats) Damernas maraton
Julie Brown Final — 2:47:33 (→ 36:e plats) Julie Isphording Final — fullföljde inte (→ ingen placering) Damernas 400 meter häck
Judi Brown Heat — 55,97 Semifinal — 55,97 Final — 55,20 (→ Silver ) Shariella Barksdale Heat — 56,89 Semifinal — 56,19 (→ gick inte vidare) Angela Wright-Scott Heat — 59,77 (→ gick inte vidare) Damernas längdhopp
Angela Thacker Kval — 6,36 m Final — 6,78 m (→ 4:e plats) Damernas höjdhopp
Pamela Spencer Kval — 1,90m Final — 1,85m (→ 11:e plats) Damernas diskuskastning
Laura De Snoo Kval — 53,76m Final — 54,84m (→ 10:e plats) Lorna Griffin Kval — 53,34m Final — 50,16m (→ 12:e plats) Damernas kulstötning
Carol Cady Final — 17,23 m (→ 7:e plats) Lorna Griffin Final — 17,00 m (→ 9:e plats) Ramona Pagel Final — 16,06 m (→ 11:e plats) Damernas spjutkastning
Karin Smith Kval — 61,38m Final — 62,06m (→ 8:e plats) Cathy Sulinski Kval — 59,00m Final — 58,38m (→ 10:e plats) Lynda Suffin Kval — 55,92m (→ gick inte vidare) Damernas sjukamp
Cindy Greiner Slutlig placering — 6281 poäng (→ 4:e plats) Jodi Anderson Slutlig placering — fullföljde inte (→ ingen placering) Fäktning Herrarnas florett
Peter Lewison Greg Massialas Mike McCahey Herrarnas florett, lag
Mike Marx, Greg Massialas, Peter Lewison, Mark Smith, Mike McCahey Herrarnas värja
Stephen Trevor Robert Marx Lee Shelley Herrarnas värja, lag
Robert Marx, John Moreau, Peter Schifrin, Lee Shelley, Stephen Trevor Herrarnas sabel
Herrarnas sabel, lag
Peter Westbrook , Steve Mormando, Phillip Reilly, Joel Glucksman, Michael Lofton Damernas florett
Debra Waples Vincent Bradford Jana Angelakis Damernas florett, lag
Vincent Bradford, Sharon Monplaisir, Susan Badders, Debra Waples, Jana Angelakis Gymnastik USA:s president Ronald Reagan tillsammans med guldmedaljören Mary Lou Retton . Handboll Herrar Gruppspel Rank Lag Pld W D L GF GA Poäng 1. Västtyskland 5 5 0 0 114 95 10 X 20:18 18:17 18:16 21:19 37:25 2. Danmark 5 4 0 1 115 99 8 18:20 X 26:19 21:16 19:16 31:28 3. Sverige 5 3 0 2 119 110 6 17:18 19:26 X 26:25 21:18 36:23 4. Spanien 5 2 0 3 105 106 4 16:18 16:21 25:26 X 17:16 31:25 5. USA 5 0 1 4 91 100 1 19:21 16:19 18:21 16:17 X 22:22 6. Sydkorea 5 0 1 4 123 157 1 25:37 28:31 23:36 25:31 22:22 X
Damer Rank Lag Pld W D L GF GA Poäng Jugoslavien 5 5 0 0 143 102 10 X 29:23 31:25 33:20 20:19 30:15 Sydkorea 5 3 1 1 125 119 7 23:29 X 24:24 29:27 26:17 23:22 Kina 5 2 1 2 112 115 5 25:31 24:24 X 22:25 20:19 21:16 4. Västtyskland 5 2 0 3 91 100 4 19:20 17:26 19:20 18:17 X 18:17 5. USA 5 2 0 3 114 123 4 20:33 27:29 25:22 X 17:18 25:21 6. Österrike 5 0 0 5 91 117 0 15:30 22:23 16:21 21:25 17:18 X
Judo Kanotsport Konstsim Landhockey Damer Herrar Gruppspel Kvalificerade till semifinal Modern femkamp Herrarnas individuella tävling
Herrarnas lagtävling
Mike Storm Greg Losey Dean Glenesk Ridsport Rodd Segling Simhopp Herrarnas 3 m Volleyboll Referenser ^ ”History of United States Olympic team flagbearers” (på engelska). www.nbcolympics.com . National Broadcasting Company . 5 april 2021. https://www.nbcolympics.com/news/history-united-states-olympic-team-flagbearers . Läst 15 november 2023 . ^ ”LOS ANGELES 1984 MEDAL TABLE” (på engelska). olympics.com . Internationella olympiska kommittén . https://olympics.com/en/olympic-games/los-angeles-1984/medals . Läst 15 november 2023 . Externa länkar Wikimedia Commons har media som rör USA i olympiska sommarspelen 1984.