Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2011
Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2011 | |
Olympic Oval | |
Datum | 12-13 februari 2011 |
---|---|
Deltagare | |
Aktiva | 48 |
Värdskap | |
Land | Kanada |
Plats | Calgary, Alberta |
Arena | Olympic Oval |
Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2011[1] avgjordes i Olympic Oval i Calgary, Alberta, Kanada under perioden 12-13 februari 2011.
Damer
500 meter
| 3 000 meter
|
1 500 meter
| 5 000 meter
|
Källor: ISU results Women[2]
Allroundresultat
Placering | Åkare | Nation | 500 m | 3 000 m | 1 500 m | 5 000 m | Poäng |
Ireen Wüst | Nederländerna | 38.53 (3) | 3:58.01 (2) | 1:52.59 (1) | 6:55.85 (2) | 157.313 | |
Christine Nesbitt | Kanada | 37.72 (1) | 4:03.44 (8) | 1:53.22 (2) | 7:09.06 (12) | 158.939 | |
Martina Sáblíková | Tjeckien | 39.49 (14) | 3:55.55 (1) | 1:55.61 (8) | 7:00.04 (7) | 159.288 | |
4 | Marrit Leenstra | Nederländerna | 38.53 (3) | 4:02.74 (7) | 1:53.88 (3) | 7:06.74 (10) | 159.620 |
5 | Cindy Klassen | Kanada | 39.25 (10) | 4:02.55 (6) | 1:54.88 (4) | 6:59.54 (6) | 159.922 |
6 | Jorien Voorhuis | Nederländerna | 39.16 (7) | 4:04.43 (12) | 1:55.20 (6) | 6:59.23 (5) | 160.221 |
7 | Jilleanne Rookard | USA | 39.22 (8) | 4:04.15 (10) | 1:56.71 (13) | 6:58.40 (4) | 160.654 |
8 | Diane Valkenburg | Nederländerna | 39.48 (13) | 4:02.44 (4) | 1:55.54 (7) | 7:04.10 (9) | 160.809 |
9 | Brittany Schussler | Kanada | 39.24 (9) | 4:04.23 (11) | 1:54.91 (5) | 7:07.05 (11) | 160.953 |
10 | Eriko Ishino | Japan | 40.28 (18) | 4:03.59 (9) | 1:56.64 (12) | 7:00.84 (8) | 161.842 |
11 | Masako Hozumi | Japan | 40.74 (22) | 4:02.52 (5) | 1:57.72 (16) | 6:56.35 (3) | 162.035 |
12 | Stephanie Beckert | Tyskland | 41.98 (24) | 4:00.77 (3) | 1:58.53 (20) | 6:49.51 (1) | 162.569 |
NQ13 | Yekaterina Lobysheva | Ryssland | 38.69 (5) | 4:08.12 (17) | 1:57.02 (15) | 119.049 | |
NQ14 | Ida Njåtun | Norge | 39.36 (11) | 4:06.46 (13) | 1:56.25 (9) | 119.186 | |
NQ15 | Karolina Erbanová | Tjeckien | 38.22 (2) | 4:17.73 (24) | 1:56.37 (10) | 119.965 | |
NQ16 | Yekaterina Shikhova | Ryssland | 39.41 (12) | 4:11.55 (19) | 1:56.55 (11) | 120.185 | |
NQ17 | Hege Bøkko | Norge | 39.05 (6) | 4:12.81 (21) | 1:57.91 (17) | 120.488 | |
NQ18 | Isabell Ost | Tyskland | 40.45 (19) | 4:07.51 (14) | 1:56.72 (14) | 120.607 | |
NQ19 | Luiza Zlotkowska | Polen | 39.96 (15) | 4:07.58 (15) | 1:58.29 (18) | 120.653 | |
NQ20 | Ivanie Blondin | Kanada | 40.05 (16) | 4:07.86 (16) | 1:59.02 (21) | 121.033 | |
NQ21 | Mari Hemmer | Norge | 40.51 (20) | 4:09.40 (18) | 1:58.29 (18) | 121.506 | |
NQ22 | Ayaka Kikuchi | Japan | 40.17 (17) | 4:11.86 (20) | 1:59.57 (22) | 122.002 | |
NQ23 | Anna Rokita | Österrike | 40.73 (21) | 4:13.03 (22) | 2:01.54 (23) | 123.414 | |
NQ24 | Maria Lamb | USA | 41.00 (23) | 4:16.64 (23) | 2:03.72 (24) | 125.013 |
NQ = Ej kvalificerad för 5 000 meter (bara de 12 bästa fick vara med där)
DQ = diskvalificerad
Herrar
500 meter
| 5 000 meter
|
1 500 meter
| 10 000 meter
|
Källor: ISU results Men[3]
Allroundresultat
Placering | Åkare | Nation | 500 meter | 5 000 meter | 1 500 meter | 10 000 meter | Poäng |
Ivan Skobrev | Ryssland | 35.90 (7) | 6:10.99 (1) | 1:42.94 (1) | 12:58.36 (2) | 146.230 | |
Håvard Bøkko | Norge | 35.90 (7) | 6:12.98 (3) | 1:43.55 (5) | 12:53.89 (1) | 146.408 | |
Jan Blokhuijsen | Nederländerna | 35.59 (4) | 6:14.18 (4) | 1:43.78 (6) | 13:00.04 (3) | 146.603 | |
4 | Koen Verweij | Nederländerna | 35.64 (5) | 6:12.20 (2) | 1:43.92 (7) | 13:08.97 (5) | 146.948 |
5 | Jonathan Kuck | USA | 35.97 (9) | 6:17.88 (8) | 1:43.12 (2) | 13:11.24 (6) | 147.693 |
6 | Brian Hansen | USA | 35.33 (2) | 6:19.14 (9) | 1:43.35 (3) | 13:24.11 (9) | 147.899 |
7 | Shani Davis | USA | 35.08 (1) | 6:23.58 (14) | 1:43.45 (4) | 13:19.59 (8) | 147.900 |
8 | Wouter Olde Heuvel | Nederländerna | 36.41 (12) | 6:17.45 (6) | 1:44.24 (8) | 13:17.75 (7) | 148.788 |
9 | Shane Dobbin | Nya Zeeland | 37.59 (23) | 6:15.69 (5) | 1:46.61 (18) | 13:06.17 (4) | 150.003 |
10 | Renz Rotteveel | Nederländerna | 36.49 (13) | 6:20.25 (10) | 1:45.34 (13) | 13:33.94 (10) | 150.325 |
11 | Alexis Contin | Frankrike | 36.66 (17) | 6:17.72 (7) | 1:45.31 (12) | 13:36.91 (11) | 150.380 |
12 | Lucas Makowsky | Kanada | 35.76 (6) | 6:26.73 (15) | 1:44.74 (10) | 13:53.71 (12) | 151.031 |
NQ13 | Konrad Niedzwiedzki | Polen | 35.35 (3) | 6:35.08 (20) | 1:45.26 (11) | 109.944 | |
NQ14 | Sverre Lunde Pedersen | Norge | 36.56 (15) | 6:22.83 (12) | 1:45.48 (14) | 110.003 | |
NQ15 | Mathieu Giroux | Kanada | 36.27 (11) | 6:34.29 (18) | 1:44.30 (9) | 110.465 | |
NQ16 | Henrik Christiansen | Norge | 37.19 (21) | 6:20.74 (11) | 1:46.68 (19) | 110.824 | |
NQ17 | Dmitry Babenko | Kazakstan | 37.16 (20) | 6:22.96 (13) | 1:46.30 (16) | 110.889 | |
NQ18 | Joel Eriksson | Sverige | 36.08 (10) | 6:38.38 (24) | 1:45.96 (15) | 111.238 | |
NQ19 | Pavel Baynov | Ryssland | 36.55 (14) | 6:35.66 (21) | 1:46.98 (21) | 111.776 | |
NQ20 | Jan Szymanski | Polen | 36.91 (19) | 6:34.72 (19) | 1:46.89 (20) | 112.012 | |
NQ21 | Justin Warsylewicz | Kanada | 36.60 (16) | 6:37.54 (23) | 1:47.79 (22) | 112.284 | |
NQ22 | Luca Stefani | Italien | 36.72 (18) | 6:33.23 (17) | 1:48.77 (24) | 112.299 | |
NQ23 | Shota Nakamura | Japan | 37.42 (22) | 6:36.77 (22) | 1:48.05 (23) | 113.113 | |
NQ24 | Robert Lehmann | Tyskland | DQ (24) | 6:29.72 (16) | 1:46.57 (17) | 994.495 |
NQ = NQ = Ej kvalificerad för 10 000 meter (bara de 12 bästa fick vara med där)
DQ = diskvalificerad
Regler
Alla 24 deltagare åkte de tre första distanserna; 12 åkare deltog sedan inte på fjärde distansen. Dessa 12 åkare utsågs genom ställningen vid på den längsta av de tre distanserna, samt total ställning efter alla tre distanser, samt följande jämförelser:
- De 12 främsta på båda listorna kvalificerade sig.
- För att kunna ta ut 12 åkare, ranordnades åkarna sedan upp i ordning efter sina bästa resultat på vardera lista. Kunde man ändå inte avgöra, hade totalställning företräde framför resultat på längsta distansen.
Källor
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 15 september 2012.