1960 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 200 metre Seye, Berruti ve Carney madalya kürsüsünde Yer Olimpiyat Stadyumu Ülke sayısı 47 Sporcu sayısı 62 Madalya kazananlar Livio Berruti İtalya Lester Carney Amerika Birleşik Devletleri Abdoulaye Seye Fransa
← 1956 1964 →
1960 Yaz Olimpiyatları 'nda atletizm Pist yarışları 100 m erkekler kadınlar 200 m erkekler kadınlar 400 m erkekler 800 m erkekler kadınlar 1500 m erkekler 5000 m erkekler 10.000 m erkekler 80 m engelli kadınlar 110 m engelli erkekler 400 m engelli erkekler 3000 m su engelli erkekler 4×100 m bayrak erkekler kadınlar 4×400 m bayrak erkekler Yol yarışları Maraton erkekler 20 km yürüyüş erkekler 50 km yürüyüş erkekler Saha yarışları Uzun atlama erkekler kadınlar Üç adım atlama erkekler Yüksek atlama erkekler kadınlar Sırıkla atlama erkekler Gülle atma erkekler kadınlar Disk atma erkekler kadınlar Cirit atma erkekler kadınlar Çekiç atma erkekler Kombine yarışlar Dekatlon erkekler
1960 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 200 metre atletizm müsabakaları 2-3 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. 54 ülkeden 74 atletin katılması planlanan 200 metre kategorisinde, 47 ülkeden 62 atlet mücadele etti.[ 1]
Tarihçe 1896'da yapılmayan ancak daha sonraki tüm Olimpiyatlarda takvimde yer alan 200 metre yarışı, 1960 Roma'da 13. kez yapıldı. 1956 Olimpiyatları'nda final koşan isimlerden sadece Brezilyalı José da Conceição tekrar mücadele verdi. 200 metrenin favorisi 1959-1960 Amerika ve 1959 Panamerikan Oyunları şampiyonu Amerikalı Ray Norton'du. Diğer atletler içinde Norton'u 1959 yılında geçebilmiş tek isim olan İtalyan Livio Berruti, ev sahibi ülkenin madalya beklediği sporcuydu.[ 2]
Mücadelede 1920'de getirilen dört aşamalı sistem (eleme serileri, çeyrek final, yarı final ve final) kullanıldı. Ancak önemli bir değişiklik olan "en hızlı kaybeden" uygulaması getirildi. Daha önce atletler tamamen serilerindeki sıralamaya göre tur atlıyordu. 1960'dan başlayarak tüm serilerin toplamından, serilerinde tur atlayacak sıralamaya giremeyen en hızlı isimlere de bir sonraki tura geçme şansı verildi.
Rekorlar 1960 Roma öncesi mevcut rekorlar aşaıdaki gibiydi.
Dünya rekoru Stone Johnson (USA ) 20.5 Stanford, ABD 2 Temmuz 1960 Olimpiyat rekoru Bobby Morrow (USA ) 20.6 Melbourne, Avustralya 27 Kasım 1956
Program Tüm saatler Orta Avrupa Saati (UTC+1) iledir.
Tarih Saat Aşama 2 Eylül 1960, Cuma 9:00 15:20 Elemeler Çeyrek final 3 Eylül 1960, Cumartesi 15:45 18:00 Yarı final Final
Sonuçlar
Eleme serileri
Seri 1 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Paul Genevay Fransa 21.2 Q 2 Vadim Arhipçuk Sovyetler Birliği 21.5 Q 3 James Omagbemi Nijerya 26.2 — İftihar Şah Pakistan DNS Abebe Hailou Etiyopya DNS Enrique Figuerola Küba DNS
Seri 2 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Les Carney Amerika Birleşik Devletleri 21.1 Q 2 David Segal Büyük Britanya 21.3 Q 3 Peter Laeng İsviçre 21.6 4 Shahrudin Mohamed Ali Malaya 22.3 — Hilmar Thorbjörnsson İzlanda DNS
Seri 3 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Stone Johnson Amerika Birleşik Devletleri 21.7 Q 2 Nikolaos Georgopulos Yunanistan 22.0 Q 3 Clayton Glasgow Guyana 22.6 4 James Roberts Liberya 23.1 — Harry Jerome Kanada DNS
Seri 4 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Marcel Wendelin Birleşik Almanya Takımı 21.6 Q 2 Leonid Bartenev Sovyetler Birliği 21.8 Q 3 Michael Okantey Gana 21.8 4 Santiago Plaza Meksika 22.0 5 Huang Suh-Chuang Çin Cumhuriyeti 22.9 6 Abdül Halik Pakistan 23.1
Seri 5 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Peter Radford Büyük Britanya 21.1 Q 2 Erasmus Amukun Uganda 21.3 Q 3 Csaba Csutorás Macaristan 21.7 4 Sitiveni Moceidreke Fiji 21.8 5 Elmar Kunauer Avusturya 22.2 — Emmanuel Putu Liberya DNS
Seri 6 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Ray Norton Amerika Birleşik Devletleri 21.2 Q 2 David Jones Büyük Britanya 21.2 Q 3 Yuri Konovalov Sovyetler Birliği 21.4 q 4 Ramón Vega Porto Riko 21.8 5 Patrick Lowry İrlanda 22.1 — Vilém Mandlík Çekoslovakya DNF
Seri 7 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Livio Berruti İtalya 21.0 Q 2 Tom Robinson Bahamalar 21.4 Q 3 Lloyd Murad Venezuela 21.8 4 Pentti Rekola Finlandiya 22.2 5 Buşeyb El-Maşi Fas 22.3 — Jalal Gozal Endonezya DNS
Seri 8 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Dennis Johnson İngiliz Batı Hint Adaları 21.2 Q 2 José da Conceição Brezilya 21.3 Q 3 Sebald Schnellmann İsviçre 21.4 q 4 Jean-Pierre Barra Belçika 22.3 5 Enrique Bautista Filipinler 23.0 6 Ali Yusuf Zeyd Afganistan 23.1
Seri 9 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Abdoulaye Seye Fransa 21.1 Q 2 Carl Fredrik Bunæs Norveç 21.3 Q 3 Clifton Bertrand İngiliz Batı Hint Adaları 21.3 q 4 Amos Grodzinowsky İsrail 21.8 5 Barry Robinson Yeni Zelanda 22.2 6 Lennart Jonsson İsveç 22.3
Seri 10 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Marian Foik Polonya 21.1 Q 2 Jocelyn Delecour Fransa 21.3 Q 3 Armando Sardi İtalya 21.6 4 Lynn Eves Kanada 21.9 5 Mihail Baçvarov Bulgaristan 22.2 6 Roger Bofferding Lüksemburg 23.2
Seri 11 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Seraphino Antao Kenya 21.3 Q 2 Rafael Romero Venezuela 21.4 Q 3 Manfred Germar Birleşik Almanya Takımı 21.6 4 Romain Poté Belçika 22.1 5 Melanio Asensio İspanya 22.3 6 Aydın Onur Türkiye 22.5
Seri 12 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Edward Jefferys Güney Afrika 21.1 Q 2 Salvatore Giannone İtalya 21.5 Q 3 Kimitada Hayase Japonya 22.3 4 Falih Fahmi Irak 22.6 5 Dennis Tipping Avustralya 22.9 — Milkha Singh Hindistan DNS
Çeyrek final
Çeyrek final 1 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Stone Johnson Amerika Birleşik Devletleri 20.9 Q 2 Edward Jefferys Güney Afrika 21.1 Q 3 Tom Robinson Bahamalar 21.2 Q 4 Erasmus Amukun Uganda 21.3 5 Yuri Konovalov Sovyetler Birliği 21.3 6 Clifton Bertrand İngiliz Batı Hint Adaları 21.4 7 Rafael Romero Venezuela 21.4
Çeyrek final 2 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Abdoulaye Seye Fransa 20.8 Q 2 Ray Norton Amerika Birleşik Devletleri 21.0 Q 3 David Segal Büyük Britanya 21.1 Q 4 Seraphino Antao Kenya 21.3 5 Vadim Arhipçuk Sovyetler Birliği 21.5 6 José da Conceição Brezilya 21.5 7 Nikolaos Georgopulos Yunanistan 22.0
Çeyrek final 3 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Les Carney Amerika Birleşik Devletleri 20.9 Q 2 Peter Radford Büyük Britanya 21.0 Q 3 Dennis Johnson İngiliz Batı Hint Adaları 21.1 Q 4 Jocelyn Delecour Fransa 21.5 5 Leonid Bartenev Sovyetler Birliği 21.5 6 Sebald Schnellmann İsviçre 21.5 7 Salvatore Giannone İtalya 21.8
Çeyrek final 4 Paul Genevay ile Livio Berruti'nin çeyrek finalde önüne çıkan güvercin Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Livio Berruti İtalya 20.8 Q 2 Marian Foik Polonya 20.9 Q 3 Paul Genevay Fransa 21.1 Q 4 David Jones Büyük Britanya 21.2 5 Carl Fredrik Bunæs Norveç 21.4 6 Marcel Wendelin Birleşik Almanya Takımı 21.6
Yarı final
Yarı final 1 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Abdoulaye Seye Fransa 20.8 Q 2 Marian Foik Polonya 21.0 Q 3 Les Carney Amerika Birleşik Devletleri 21.1 Q 4 Edward Jefferys Güney Afrika 21.3 5 Tom Robinson Bahamalar 21.5 — David Segal Büyük Britanya DSQ
Yarı final 2 Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar 1 Livio Berruti İtalya 20.5 Q , =DR 2 Ray Norton Amerika Birleşik Devletleri 20.7 Q 3 Stone Johnson Amerika Birleşik Devletleri 20.8 Q 4 Peter Radford Büyük Britanya 20.9 5 Dennis Johnson İngiliz Batı Hint Adaları 21.0 6 Paul Genevay Fransa 21.0
Final Sıra Sporcu Ülke Derece Notlar Livio Berruti İtalya 20.5 =DR Les Carney Amerika Birleşik Devletleri 20.6 Abdoulaye Seye Fransa 20.7 4 Marian Foik Polonya 20.8 5 Stone Johnson Amerika Birleşik Devletleri 20.8 6 Ray Norton Amerika Birleşik Devletleri 20.9
Kaynakça ^ "Athletics at the 1960 Rome Summer Games: Men's 200 metres". Sports Reference . 17 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017 . ^ "200 metres, Men". Olympedia . 8 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2020 . Erkekler 1900 1904 1908 1912 1920 1924 1928 1932 1936 1948 1952 1956 1960 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 2024 Kadınlar 1900 1904 1908 1912 1920 1924 1928 1932 1936 1948 1952 1956 1960 1964 1968 1972 1976 1980 1984 1988 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020 2024