2008 Yaz Olimpiyatları'nda Belarus
Olimpiyat Oyunları'nda Belarus | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
2008 Yaz Olimpiyatları'nda | ||||||||||||
Sporcular | 24 sporda 177 sporcu | |||||||||||
Bayrak taşıyıcısı | Aleksandr Romankov | |||||||||||
Madalyalar Derece: 16 | Altın 4 | Gümüş 5 | Bronz 10 | Toplam 19 | ||||||||
Olimpiyatlar tarihi (özet) | ||||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||||
Kış Olimpiyatları | ||||||||||||
| ||||||||||||
İlgili diğer katılımlar | ||||||||||||
Sovyetler Birliği (1952-1988) Birleşik Takım (1992) |
Belarus, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları'na 177 sporcuyla katıldı. 24 farklı sporda mücadele eden sporcular, 4'ü altın olmak üzere toplamda 19 madalya kazanmayı başardı. Bu sonuçta Beyaz Rusya, oyunların madalya sıralamasında 16. sırada yer aldı.
Madalya kazananlar
Madalya | Sporcu | Spor | Etkinlik |
---|---|---|---|
1 Altın | Andrei Aramnau | Halter | Erkekler 105 kg |
1 Altın | Aksana Miankova | Atletizm | Kadınlar çekiç atma |
1 Altın | Andrei Bahdanoviç Aliaksandr Bahdanoviç | Kano | Erkekler C-2 1000 m |
1 Altın | Raman Piatruşenka Aliaksei Abalmasau Artur Litvinçuk Vadzim Mahneu | Kano | Erkekler K-4 1000 m |
2 Gümüş | Vadim Devyatovskiy | Atletizm | Erkekler çekiç atma |
2 Gümüş | Natallia Mihneviç | Atletizm | Kadınlar gülle atma |
2 Gümüş | Andrei Rybakou | Halter | Erkekler 85 kg |
2 Gümüş | Andrei Krauçanka | Atletizm | Erkekler dekatlon |
2 Gümüş | İnna Jukova | Jimnastik | Ritmik genel toplam |
3 Bronz | Nastassia Novikava | Halter | Kadınlar 53 kg |
3 Bronz | Ekaterina Karsten | Kürek | Kadınlar tek çifte |
3 Bronz | Yuliya Biçyk Natallia Helah | Kürek | Kadınlar dümencisiz çifte |
3 Bronz | İvan Tsihan | Atletizm | Erkekler çekiç atma |
3 Bronz | Andrei Mihneviç | Atletizm | Erkekler gülle atma |
3 Bronz | Nadzeya Ostapçuk | Atletizm | Kadınlar gülle atma |
3 Bronz | Mihail Siamionau | Güreş | Erkekler serbest 66 kg |
3 Bronz | Murad Gaidarov | Güreş | Erkekler serbest 74 kg |
3 Bronz | Vadzim Mahneu Raman Piatruşenka | Kano | Erkekler K-2 500 m |
3 Bronz | Olesya Babuşkina Anastasia Ivankova Zinaida Lunina Glafira Martinoviç Ksenia Sankoviç Alina Tumiloviç | Jimnastik | Ritmik genel toplam |
Dış bağlantılar
- Sports-reference.com'da yer alan istatistikler 13 Mart 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)