2024 Avrupa Atletizm Şampiyonası
26. Avrupa Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Ev sahibi şehir | Roma, İtalya |
Tarih | 7-12 Haziran[1] |
Ev sahibi stad | Olimpiyat Stadyumu |
Düzey | Büyükler |
Tür | Açık hava |
Katılımcı ülke | 48 |
Katılımcı atlet | 1559 |
Etkinlik | 47 |
2026 Birmingham → |
26. Avrupa Atletizm Şampiyonası, 7-12 Haziran 2024 tarihleri arasında Roma, İtalya'daki Olimpiyat Stadyumu'nda düzenlenecektir.[2]
Bu etkinlik, 1934'te Torino'da sadece erkekler için düzenlenen ilk organizasyon ve 1974'te Roma'daki Olimpiyat Stadyumu'nda düzenlenen ilk organizasyonun ardından İtalya'nın üçüncü kez düzenlediği spor etkinliği olma özelliğini taşımaktadır. Böylece şehir ve mekan 50 yıl aradan sonra ikinci kez etkinliğe ev sahipliği yapacaktır. Olimpiyat Stadyumu 1960 Olimpiyat Oyunları ve 1987 Dünya Atletizm Şampiyonası'na da ev sahipliği yapmıştı. Salon 1990 yılında yenilenmiştir ve 70.000 seyirci kapasitelidir.
10 Kasım 2020'de Avrupa Atletizm Birliği (EAA), COVID-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen 160. Konsey Toplantısı'nda Roma'yı seçti. İtalya'nın başkenti Polonya'nın Katowice şehrine tercih edildi.[3]
Program
Tüm saatler yereldir (UTC+1).[4]
E | Elemeler | S | Eleme serileri | ½ | Yarı final | F | Final |
S = sabah seansı, A = akşam seansı |
Tarih → | 7 Haz | 8 Haz | 9 Haz | 10 Haz | 11 Haz | 12 Haz | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Etkinlik ↓ | S | A | S | A | S | A | S | A | S | A | A | ||
100 m | S | ½ | F | ||||||||||
200 m | S | ½ | F | ||||||||||
400 m | S | ½ | F | ||||||||||
800 m | S | ½ | F | ||||||||||
1500 m | S | F | |||||||||||
5000 m | F | ||||||||||||
10.000 m | F | ||||||||||||
Yarı maraton | F | ||||||||||||
3000 m su engelli | S | F | |||||||||||
110 m engelli | S | ½ | F | ||||||||||
400 m engelli | S | ½ | F | ||||||||||
Yüksek atlama | E | F | |||||||||||
Sırıkla atlama | E | F | |||||||||||
Uzun atlama | E | F | |||||||||||
Üç adım atlama | E | F | |||||||||||
Gülle atma | E | F | |||||||||||
Disk atma | E | F | |||||||||||
Çekiç atma | E | F | |||||||||||
Cirit atma | E | F | |||||||||||
Dekatlon | F | ||||||||||||
20 km yürüyüş | F | ||||||||||||
4 × 100 m bayrak yarışı | S | F | |||||||||||
4 × 400 m bayrak yarışı | S | F |
Tarih → | 7 Haz | 8 Haz | 9 Haz | 10 Haz | 11 Haz | 12 Haz | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Etkinlik ↓ | S | A | S | A | S | A | S | A | S | A | A | ||
100 m | S | ½ | F | ||||||||||
200 m | S | ½ | F | ||||||||||
400 m | S | ½ | F | ||||||||||
800 m | S | ½ | F | ||||||||||
1500 m | S | F | |||||||||||
5000 m | F | ||||||||||||
10.000 m | F | ||||||||||||
Yarı maraton | F | ||||||||||||
3000 m su engelli | S | F | |||||||||||
100 m engelli | S | ½ | F | ||||||||||
400 m engelli | S | ½ | F | ||||||||||
Yüksek atlama | E | F | |||||||||||
Sırıkla atlama | E | F | |||||||||||
Uzun atlama | E | F | |||||||||||
Üç adım atlama | E | F | |||||||||||
Gülle atma | E | F | |||||||||||
Disk atma | E | F | |||||||||||
Çekiç atma | E | F | |||||||||||
Cirit atma | E | F | |||||||||||
Heptatlon | F | ||||||||||||
20 km yürüyüş | F | ||||||||||||
4 × 100 m bayrak yarışı | S | F | |||||||||||
4 × 400 m bayrak yarışı | S | F |
Tarih → | 7 Haz | 8 Haz | 9 Haz | 10 Haz | 11 Haz | 12 Haz | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Etkinlik ↓ | S | A | S | A | S | A | S | A | S | A | A | ||
4 × 400 m bayrak yarışı | F |
Sonuçlar
Erkekler
Pist
Kronoloji: 2020 | 2022 | 2024 | 2026 | 2028 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar | Marcell Jacobs (ITA) | 10.02 | Chituru Ali (ITA) | 10.05 | Romell Glave (GBR) | 10.06 |
200 metre ayrıntılar | Timothé Mumenthaler (SUI) | 20.28 EU23L | Filippo Tortu (ITA) | 20.41 | William Reais (SUI) | 20.47 |
400 metre ayrıntılar | Alexander Doom (BEL) | 44.15 | Charlie Dobson (GBR) | 44.38 | Liemarvin Bonevacia (NED) | 44.88 |
800 metre ayrıntılar | Gabriel Tual (FRA) | 1:44.87 | Mohamed Attaoui (ESP) | 1:45.20 | Catalin Tecuceanu (ITA) | 1:45.40 |
1500 metre ayrıntılar | ||||||
5000 metre ayrıntılar | Jakob Ingebrigtsen (NOR) | 13:20.11 | George Mills (GBR) | 13:21.38 | Dominic Lokinyomo Lobalu (SUI) | 13:21.61 |
10.000 metre ayrıntılar | ||||||
Yarı maraton ayrıntılar | Yemaneberhan Crippa (ITA) | 1:01:03 | Pietro Riva (ITA) | 1:01:04 | Amanal Petros (GER) | 1:01:07 |
İtalya (ITA) | 3:03:34 | İsrail (ISR) | 3:04:09 | Almanya (GER) | 3:05:33 | |
110 metre engelli ayrıntılar | Lorenzo Simonelli (ITA) | 13.05 EL | Enrique Llopis (ESP) | 13.16 | Jason Joseph (SUI) | 13.43 |
400 metre engelli ayrıntılar | Karsten Warholm (NOR) | 46.98 | Alessandro Sibilio (ITA) | 47.50 | Carl Bengtström (SWE) | 47.94 |
3000 metre su engelli ayrıntılar | Alexis Miellet (FRA) | 8:14.01 | Djilali Bedrani (FRA) | 8:14.36 | Karl Bebendorf (GER) | 8:14.41 |
4 × 100 metre bayrak yarışı ayrıntılar | ||||||
4 × 400 metre bayrak yarışı ayrıntılar | ||||||
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Perseus Karlström (SWE) | 1:19:13 | Paul McGrath (ESP) | 1:19:31 | Francesco Fortunato (ITA) | 1:19:54 |
DR dünya rekoru | AR Avrupa rekoru | ŞR şampiyona rekoru | UR ulusal rekor | WL dünyada yılın en iyi derecesi | EL Avrupa'da yılın en iyi derecesi | PB sporcu derecesi | SB sezon derecesi |
Saha
Kronoloji: 2020 | 2022 | 2024 | 2026 | 2028 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar | ||||||
Sırıkla atlama ayrıntılar | ||||||
Uzun atlama ayrıntılar | Miltiadis Tentoglu (GRE) | 8.65 | Mattia Furlani (ITA) | 8.38 WU20R | Simon Ehammer (SUI) | 8.31 |
Üç adım atlama ayrıntılar | Jordan Díaz (ESP) | 18.18 | Pedro Pichardo (POR) | 18.04 | Thomas Gogois (FRA) | 17.38 |
Gülle atma ayrıntılar | Leonardo Fabbri (ITA) | 22.45 | Filip Mihaljević (CRO) | 21.20 | Michał Haratyk (POL) | 20.94 |
Disk atma ayrıntılar | Kristjan Čeh (SLO) | 68.08 | Lukas Weißhaidinger (AUT) | 67.70 | Mykolas Alekna (LTU) | 67.48 |
Cirit atma ayrıntılar | ||||||
Çekiç atma ayrıntılar | Wojciech Nowicki (POL) | 80.95 | Bence Halász (HUN) | 80.49 | Mihaylo Kohan (UKR) | 80.18 |
DR dünya rekoru | AR Avrupa rekoru | ŞR şampiyona rekoru | UR ulusal rekor | WL dünyada yılın en iyi derecesi | EL Avrupa'da yılın en iyi derecesi | PB sporcu derecesi | SB sezon derecesi |
Kombine
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Dekatlon ayrıntılar | Johannes Erm (EST) | 8764 | Sander Skotheim (NOR) | 8635 | Makenson Gletty (FRA) | 8604 |
Kadınlar
Pist
Kronoloji: 2020 | 2022 | 2024 | 2026 | 2028 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre ayrıntılar | Dina Asher-Smith (GBR) | 10.99 | Ewa Swoboda (POL) | 11.03 | Zaynab Dosso (ITA) | 11.03 |
200 metre ayrıntılar | Mujinga Kambundji (SUI) | 22.49 | Daryll Neita (GBR) | 22.50 | Hélène Parisot (FRA) | 22.63 |
400 metre ayrıntılar | Natalia Kaczmarek (POL) | 48.98 EL | Rhasidat Adeleke (IRL) | 49.07 EU23L | Lieke Klaver (NED) | 50.08 |
800 metre ayrıntılar | ||||||
1500 metre ayrıntılar | Ciara Mageean (IRL) | 4:04.66 | Georgia Bell (GBR) | 4:05.33 | Agathe Guillemot (FRA) | 4:05.69 |
5000 metre ayrıntılar | Nadia Battocletti (ITA) | 14:35.29 | Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR) | 14:38.62 | Marta García (ESP) | 14:44.04 |
10.000 metre ayrıntılar | Nadia Battocletti (ITA) | 30:51.32 | Diane van Es (NED) | 30:57.24 | Megan Keith (GBR) | 31:04.77 |
Yarı maraton ayrıntılar | Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR) | 1:08:09 | Joan Chelimo Melly (ROM) | 1:08:55 | Calli Thackery (GBR) | 1:08:58 |
Büyük Britanya (GBR) | 3:29:01 | Almanya (GER) | 3:31:59 | İspanya (ESP) | 3:33:16 | |
100 metre engelli ayrıntılar | Cyréna Samba-Mayela (FRA) | 12.31 | Ditaji Kambundji (SUI) | 12.40 EU23R | Pia Skrzyszowska (POL) | 12.42 |
400 metre engelli ayrıntılar | Femke Bol (NED) | 52.49 | Louise Maraval (FRA) | 54.23 | Cathelijn Peeters (NED) | 54.37 |
3000 metre su engelli ayrıntılar | Alice Finot (FRA) | 9:16.22 | Gesa Felicitas Krause (GER) | 9:18.06 | Elizabeth Bird (GBR) | 9:18.39 |
4 × 100 metre bayrak yarışı ayrıntılar | ||||||
4 × 400 metre bayrak yarışı ayrıntılar | ||||||
20 kilometre yürüyüş ayrıntılar | Antonella Palmisano (ITA) | 1:28:09 | Valentina Trapletti (ITA) | 1:28:37 | Lüdmila Olyanovska (UKR) | 1:28:48 |
DR dünya rekoru | AR Avrupa rekoru | ŞR şampiyona rekoru | UR ulusal rekor | WL dünyada yılın en iyi derecesi | EL Avrupa'da yılın en iyi derecesi | PB sporcu derecesi | SB sezon derecesi |
Saha
Kronoloji: 2020 | 2022 | 2024 | 2026 | 2028 |
---|
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yüksek atlama ayrıntılar | Yaroslava Mahuçih (UKR) | 2.01 | Angelina Topić (SRB) | 1.97 | İrina Heraşçenko (UKR) | 1.95 = |
Sırıkla atlama ayrıntılar | Angelica Moser (SUI) | 4.78 = | Katerina Stefanidi (GRE) | 4.73 | Molly Caudery (GBR) | 4.73 |
Uzun atlama ayrıntılar | ||||||
Üç adım atlama ayrıntılar | Ana Peleteiro (ESP) | 14.85 =EL | Tuğba Danışmaz (TUR) | 14.57 | Ilionis Guillaume (FRA) | 14.43 |
Gülle atma ayrıntılar | Jessica Schilder (NED) | 18.77 | Jorinde van Klinken (NED) | 18.67 | Yemisi Ogunleye (GER) | 18.62 |
Disk atma ayrıntılar | Sandra Elkasević (CRO) | 67.04 | Jorinde van Klinken (NED) | 65.99 | Liliana Cá (POR) | 64.53 |
Cirit atma ayrıntılar | ||||||
Çekiç atma ayrıntılar | Sara Fantini (ITA) | 74.18 | Anita Włodarczyk (POL) | 72.92 | Rose Loga (FRA) | 72.68 |
DR dünya rekoru | AR Avrupa rekoru | ŞR şampiyona rekoru | UR ulusal rekor | WL dünyada yılın en iyi derecesi | EL Avrupa'da yılın en iyi derecesi | PB sporcu derecesi | SB sezon derecesi |
Kombine
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Heptatlon ayrıntılar | Nafissatou Thiam (BEL) | 6848 | Auriana Lazraq-Khlass (FRA) | 6635 | Noor Vidts (BEL) | 6596 |
Karma
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 metre bayrak yarışı ayrıntılar | İrlanda (IRL) Christopher O'Donnell Rhasidat Adeleke Thomas Barr Sharlene Mawdsley | 3:09.92 | İtalya (ITA) Luca Sito Anna Polinari Edoardo Scotti Alice Mangione | 3:10.69 | Hollanda (NED) Liemarvin Bonevacia Lieke Klaver Isaya Klein Ikkink Femke Bol | 3:10.73 |
Madalya tablosu
* Ev sahibi ülke ( İtalya)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | İtalya (ITA)* | 10 | 7 | 3 | 20 |
2 | Fransa (FRA) | 4 | 3 | 6 | 13 |
3 | Norveç (NOR) | 3 | 2 | 1 | 6 |
4 | İsviçre (SUI) | 3 | 1 | 4 | 8 |
5 | Büyük Britanya (GBR) | 2 | 4 | 5 | 11 |
6 | Hollanda (NED) | 2 | 3 | 4 | 9 |
7 | İspanya (ESP) | 2 | 3 | 2 | 7 |
8 | Polonya (POL) | 2 | 2 | 2 | 6 |
9 | İrlanda (IRL) | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Belçika (BEL) | 2 | 0 | 1 | 3 |
11 | Ukrayna (UKR) | 1 | 1 | 4 | 6 |
12 | Avusturya (AUT) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Yunanistan (GRE) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Hırvatistan (CRO) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
15 | İsveç (SWE) | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Estonya (EST) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Slovenya (SLO) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | Almanya (GER) | 0 | 2 | 4 | 6 |
19 | Sırbistan (SRB) | 0 | 2 | 0 | 2 |
20 | Portekiz (POR) | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Türkiye (TUR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Macaristan (HUN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Romanya (ROU) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
İsrail (ISR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
25 | Litvanya (LTU) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Toplam (25 Ülke) | 39 | 39 | 39 | 117 |
Katılımcı ülkeler
48 ülkeden 761 kadın ve 798 erkek olmak üzere 1559 atletin katılması bekleniyor.[5] Rusya'nın Ukrayna işgali sonucunda Rusya ve Belarus sporcularının 2024 Avrupa Şampiyonası'nda yarışmaları yasaklandı.[6]
- Andorra (AND) (1)
- Almanya (GER) (112)
- Arnavutluk (ALB) (2)
- Avusturya (AUT) (22)
- Azerbaycan (AZE) (4)
- Belçika (BEL) (59)
- Bosna-Hersek (BIH) (2)
- Bulgaristan (BUL) (10)
- Büyük Britanya (GBR) (71)
- Cebelitarık (GIB) (1)
- Çekya (CZE) (52)
- Danimarka (DEN) (26)
- Ermenistan (ARM) (2)
- Estonya (EST) (19)
- Finlandiya (FIN) (67)
- Fransa (FRA) (99)
- Gürcistan (GEO) (2)
- Hırvatistan (CRO) (17)
- Hollanda (NED) (60)
- İrlanda (IRL) (41)
- İspanya (ESP) (86)
- İsrail (ISR) (18)
- İsveç (SWE) (60)
- İsviçre (SUI) (60)
- İtalya (ITA) (116)
- İzlanda (ISL) (8)
- Karadağ (MNE) (3)
- Kıbrıs Cumhuriyeti (CYP) (9)
- Kosova (KOS) (2)
- Makedonya (MKD) (2)
- Letonya (LAT) (12)
- Litvanya (LTU) (22)
- Lüksemburg (LUX) (6)
- Macaristan (HUN) (58)
- Malta (MLT) (2)
- Moldova (MDA) (6)
- Monako (MON) (1)
- Norveç (NOR) (51)
- Polonya (POL) (94)
- Portekiz (POR) (49)
- Romanya (ROM) (23)
- San Marino (SMR) (2)
- Sırbistan (SRB) (16)
- Slovakya (SVK) (17)
- Slovenya (SLO) (24)
- Türkiye (TUR) (44)
- Ukrayna (UKR) (46)
- Yunanistan (GRE) (53)
Kaynakça
- ^ "Roma 2024, gli Europei decollano da Monaco". Erişim tarihi: 4 Haziran 2024. Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link)
- ^ "Roma 2024 European Athletics Championships dates announced". Avrupa Atletizm Birliği (İngilizce). 18 Ağustos 2022. Erişim tarihi: 25 Mart 2023. Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link)
- ^ "Rome to stage 2024 European Athletics Championships". Avrupa Atletizm Birliği (İngilizce). 10 Kasım 2020. Erişim tarihi: 25 Mart 2023. Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link)
- ^ "European Athletics Championships Timetable" (PDF). https://www.european-athletics.com. 4 Haziran 2024. Erişim tarihi: 4 Haziran 2024.
|yayıncı=
dış bağlantı (yardım)Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link) - ^ "Sport Entries" (PDF). www.european-athletics.com. 30 Mayıs 2024. Erişim tarihi: 1 Haziran 2024. Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link)
- ^ "European Athletics reaffirms position on Russia and Belarus". www.www.european-athletics.com. 15 Mart 2023. Erişim tarihi: 4 Haziran 2024. Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link)
Dış bağlantılar
- Resmî web sitesi
- EAA web sitesi