UCI Yol Dünya Şampiyonası - Erkekler takım zamana karşı
Yarış detayları | |
---|---|
Tarih | Sezon sonu |
Yerel ad(lar) | UCI Road World Championships - Men's team time trial (İngilizce) |
Disiplin | Yol bisikleti yarışı |
Yarışma | Takım zamana karşı |
Tip | Tek günlük |
Düzenleyen | UCI |
Tarihçe | |
İlk sürüm | 1962 (1962) |
Sayısı | 34 |
Son sürüm | 2018 (2018) |
İlk kazanan | İtalya |
En çok kazanan | İtalya 7 kez |
Son kazanan | Quick-Step Floors |
UCI Yol Dünya Şampiyonası - Erkekler takım zamana karşı, takım zamana karşı (TTT) disiplininde yol bisikleti yarışı için bir dünya şampiyonasıydı. Dünya yönetim organı Union Cycliste Internationale (UCI) tarafından organize edilirdi.
Milli Takımlar
1962'de Milli Takımlar için bir şampiyona getirildi ve 1994'e kadar düzenlendi. 1972'den itibaren TTT Olimpiyat yıllarında yapılmadı. 100 kilometre uzunluğunda bir rotada takım başına 4 bisikletçi vardı. İtalya yedi zaferle en başarılı ülkedir.
Madalya kazananlar
Şampiyonalar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1962 Salò | İtalya Mario Maino Antonio Tagliani Dino Zandegu Danilo Grassi | Danimarka Ole Ritter Vagn Bangsburg Mogens Twilling Ole Kroier | Uruguay Ruben Etchebarne Juan Jose Timon Vid Cencic Rene Pezzati |
1963 Ronse | Fransa Michel Bechet Dominique Motte Marcel Ernest Bidault Georges Chappe | İtalya Mario Maino Pasquale Fabbri Danilo Grassi Dino Zandegu | Sovyetler Birliği Viktor Kapitonov Gainan Saidschushin Yuri Melichov Anatoli Olizarenko |
1964 Sallanches | İtalya Severino Andreoli Luciano Dalla Bona Pietro Guerra Ferruccio Manza | İspanya Gines Garcia Jose-Ramon Goyeneche Ramón Sáez Luis Pedro Santamarina | Belçika Rene Heuvelmans Roland De Neve Roland Van De Rijse Albert Van Vlierberghe |
1965 Lasarte | İtalya Pietro Guerra Luciano Dalla Bona Mino Denti Giuseppe Soldi | İspanya Ventura Diaz José Manuel López José Manuel Lasa Domingo Perurena | Fransa André Desvages Gerard Swertvaeger Henri Heintz Claude Lechatelier |
1966 Adenau | Danimarka Werner Blaudzun Jørgen Hansen Ole Hojlund Flemming Wisborg | Hollanda Eddy Beugels Tiemen Groen Harry Steevens Rini Wagtmans | İtalya Attilio Benfatto Luciano Dalla Bona Mino Denti Pietro Guerra |
1967 Heerlen | İsveç Erik Pettersson Gösta Pettersson Sture Pettersson Tomas Pettersson | Danimarka Werner Blaudzun Jørgen Hansen Leif Mortensen Henning Pedersen | İtalya Lorenzo Bosisio Benito Pigato Vittorio Marcelli Flavio Martini |
1968 Imola | İsveç Erik Pettersson Gösta Pettersson Sture Pettersson Tomas Pettersson | İsviçre Bruno Hubschmid Robert Thalmann Walter Burki Erich Spahn | İtalya Vittorio Marcelli Flavio Martini Giovanni Bramucci Benito Pigato |
1969 Zolder | İsveç Erik Pettersson Gösta Pettersson Sture Pettersson Tomas Pettersson | Danimarka Mogens Frey Jørgen Hansen Joergen Lund Leif Mortensen | İsviçre Xavier Kurmann Bruno Hubschmid Josef Fuchs Walter Burki |
1970 Leicester | Sovyetler Birliği Valery Yardy Viktor Sokolov Boris Shoukov Valeri Likatchev | Çekoslovakya Jiri Mainus Frantisek Rezac Milan Puzrla Petr Matousek | Hollanda Fedor den Hertog Popke Oosterhof Tino Tabak Adri Duyker |
1971 Mendrisio | Belçika Gustaaf Hermans Gustaaf Van Cauter Louis Verreydt Ludo Van Der Linden | Hollanda Fedor den Hertog Adri Duyker Frits Schur Aad van den Hoek | Polonya Edward Barcik Stanisław Szozda Jan Smyrak Lucjan Lis |
1973 Barcelona | Polonya Lucjan Lis Ryszard Szurkowski Stanisław Szozda Tadeusz Mytnik | Sovyetler Birliği Gennady Komnatov Youri Mikhailov Boris Shoukov Sergey Sinizin | İsveç Tord Filipsson Lennart Fagerlund Leif Hansson Sven-Ake Nilsson |
1974 Montréal | İsveç Lennart Fagerlund Bernt Johansson Tord Filipsson Sven-Åke Nilsson | Sovyetler Birliği Gennady Komnatov Rinat Szarafaoulin Vladimir Kaminski Valery Chaplygin | Doğu Almanya Hans-Joachim Hartnick Karl Dietrich Diers Horst Tischoff Gerhard Lauke |
1975 Yvoir | Polonya Tadeusz Mytnik Mieczyslaw Nowicki Ryszard Szurkowski Stanisław Szozda | Sovyetler Birliği Gennady Komnatov Valery Chaplygin Aavo Pikkuus Vladimir Kaminski | Çekoslovakya Petr Matousek Vlastimil Moravec Vladimir Vondracek Petr Buchacek |
1977 San Cristóbal | Sovyetler Birliği Valery Chaplygin Aavo Pikkuus Vladimir Kaminski Anatoli Chukanov | İtalya Mirko Bernardi Mauro De Pellegrin Vito Da Ros Dino Porrini | Polonya Tadeusz Mytnik Mieczyslaw Nowicki Stanisław Szozda Czesław Lang |
1978 Adenau | Hollanda Guus Bierings Bert Oosterbosch Bart van Est Jan van Houwelingen | Sovyetler Birliği Aavo Pikkuus Vladimir Kaminski Alguimantus Goushavitchous Vladimir Kouznetsov | İsviçre Gilbert Glaus Stefan Mutter Richard Trinkler Kurt Ehrensperger |
1979 Valkenburg | Doğu Almanya Bernd Drogan Hans-Joachim Hartnick Andreas Petermann Falk Boden | Polonya Jan Jankiewicz Czesław Lang Stefan Ciekanski Witold Plutecki | Norveç Geir Digerud Morten Sæther Jostein Wilmann Hans Petter Ødegård |
1981 Praha | Doğu Almanya Falk Boden Bernd Drogan Mario Kummer Olaf Ludwig | Sovyetler Birliği Youri Kashirin Oleg Logvin Sergej Kadazki Anatoli Yarkin | Çekoslovakya Milan Jurčo Michal Klasa Alipi Kostadinov Jiří Škoda |
1982 Goodwood | Hollanda Maarten Ducrot Gerard Schipper Gerrit Solleveld Frits Van Bindsbergen | İsviçre Alfred Achermann Daniel Heggli Richard Trinkler Urs Zimmermann | Sovyetler Birliği Youri Kashirin Oleg Logvin Sergej Voronin Oleg Tchugda |
1983 Altenrhein | Sovyetler Birliği Youri Kashirin Sergej Novolokin Oleg Tchugda Alexandre Zinoviev | İsviçre Daniel Heggli Heinz Imboden Othmar Haefliger Benno Wiss | Norveç Terje Gjengaar Dag Hopen Hans Petter Ødegård Tom Pedersen |
1985 Giavera del Montello | Sovyetler Birliği Vassili Jdanov Viktor Klimov Igor Sumnikov Alexandre Zinoviev | Çekoslovakya Vladimir Hruza Milan Jurčo Michal Klasa Milan Kren | İtalya Marcello Bartalini Massimo Podenzana Eros Poli Claudio Vandelli |
1986 Colorado Springs | Hollanda Tom Cordes Gerrit de Vries John Talen Rob Harmeling | İtalya Eros Poli Massimo Podenzana Mario Scirea Flavio Vanzella | Doğu Almanya Uwe Ampler Uwe Raab Mario Kummer Dan Radtke |
1987 Villach | İtalya Roberto Fortunato Eros Poli Mario Scirea Flavio Vanzella | Sovyetler Birliği Viktor Klimov Asjat Saitow Igor Sumnikov Evgueni Zagrebelny | Avusturya Helmut Wechselberger Bernard Rassinger Mario Traxl Johann Lienhart |
1989 Chambéry | Doğu Almanya Mario Kummer Maik Landsmann Jan Schur Falk Boden | Polonya Zenon Jaskuła Joachim Halupczok Marek Leśniewski Andrzej Sypytkowski | Sovyetler Birliği Youri Manouylov Viktor Klimov Evgueni Zagrebelny Oleg Galkin |
1990 Utsunomiya | Sovyetler Birliği Oleg Galkin Rouslan Zotov Igor Patenko Alexander Markovich | Doğu Almanya Maik Landsmann Uwe Peschel Uwe Berndt Falk Boden | Batı Almanya Rolf Aldag Kai Hundertmarck Raimund Lehnert Michael Rich |
1991 Stuttgart | İtalya Flavio Anastasia Luca Colombo Gianfranco Contri Andrea Peron | Almanya Uwe Berndt Bernd Dittert Uwe Peschel Michael Rich | Norveç Stig Kristiansen Johnny Sæther Roar Skaane Bjørn Stenersen |
1993 Oslo | İtalya Cristian Salvato Gianfranco Contri Rossano Brasi Rosario Fina | Almanya Christian Meyer Uwe Peschel Michael Rich Andreas Walzer | İsviçre Roman Jeker Beat Meister Markus Kennel Roland Meier |
1994 Agrigento | İtalya Cristian Salvato Gianfranco Contri Gianluca Colombo Dario Andriotto | Fransa Jean-Francois Anti Dominique Bozzi Pascal Derame Christophe Moreau | Almanya Ralf Grabsch Uwe Peschel Michael Rich Jan Schaffrath |
Ülkelere göre madalyalar
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | İtalya (ITA) | 7 | 3 | 4 | 14 |
2 | Sovyetler Birliği (URS) | 5 | 6 | 3 | 14 |
3 | İsveç (SWE) | 4 | 0 | 1 | 5 |
4 | Hollanda (NED) | 3 | 2 | 1 | 6 |
5 | Doğu Almanya (DDR) | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | Polonya (POL) | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | Danimarka (DEN) | 1 | 3 | 0 | 4 |
8 | Fransa (FRA) | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Belçika (BEL) | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | İsviçre (SUI) | 0 | 3 | 3 | 6 |
11 | Çekoslovakya (TCH) | 0 | 2 | 2 | 4 |
Almanya (GER) | 0 | 2 | 2 | 4 | |
13 | İspanya (ESP) | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Norveç (NOR) | 0 | 0 | 3 | 3 |
15 | Avusturya (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Uruguay (URU) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (16 Ülke) | 27 | 27 | 27 | 81 |
En başarılı bisikletçiler
Sıra | Bisikletçi | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Falk Boden (DDR) | 3 | 1 | 0 | 4 |
2 | Gianfranco Contri (ITA) Erik Pettersson (SWE) Gösta Pettersson (SWE) Sture Pettersson (SWE) Tomas Pettersson (SWE) | 3 | 0 | 0 | 3 |
7 | Stanisław Szozda (POL) | 2 | 0 | 2 | 4 |
8 | Luciano Dalla Bona (ITA) Pietro Guerra (ITA) Mario Kummer (DDR) Tadeusz Mytnik (POL) | 2 | 0 | 1 | 3 |
UCI Takımlar (2012-2018)
2012'de profesyonel takımlar için bir şampiyona çıkana kadar uzun bir ara oldu. Takım başına 6 bisikletçi vardı. Şampiyona 2018'e kadar düzenlendi.
Madalya kazananlar
Şampiyonalar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2012 Valkenburg ayrıntılar | Omega Pharma–Quick-Step | BMC Racing Team | Orica-GreenEDGE |
Tom Boonen (BEL) Sylvain Chavanel (FRA) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Kristof Vandewalle (BEL) Peter Velits (SVK) | Alessandro Ballan (ITA) Philippe Gilbert (BEL) Taylor Phinney (USA) Marco Pinotti (ITA) Manuel Quinziato (ITA) Tejay van Garderen (USA) | Sam Bewley (NZL) Luke Durbridge (AUS) Sebastian Langeveld (NED) Cameron Meyer (AUS) Jens Mouris (NED) Svein Tuft (CAN) | |
2013 Florence ayrıntılar | Omega Pharma–Quick-Step | Orica-GreenEDGE | Team Sky |
Sylvain Chavanel (FRA) Michał Kwiatkowski (POL) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Kristof Vandewalle (BEL) Peter Velits (SVK) | Luke Durbridge (AUS) Michael Hepburn (AUS) Daryl Impey (RSA) Brett Lancaster (AUS) Jens Mouris (NED) Svein Tuft (CAN) | Edvald Boasson Hagen (NOR) Chris Froome (GBR) Vasil Kiryienka (BLR) Richie Porte (AUS) Kanstantsin Sivtsov (BLR) Geraint Thomas (GBR) | |
2014 Ponferrada ayrıntılar | BMC Racing Team | Orica-GreenEDGE | Omega Pharma–Quick-Step |
Rohan Dennis (AUS) Silvan Dillier (SUI) Daniel Oss (ITA) Manuel Quinziato (ITA) Tejay van Garderen (USA) Peter Velits (SVK) | Luke Durbridge (AUS) Michael Hepburn (AUS) Damien Howson (AUS) Brett Lancaster (AUS) Jens Mouris (NED) Svein Tuft (CAN) | Tom Boonen (BEL) Michał Kwiatkowski (POL) Tony Martin (GER) Pieter Serry (BEL) Niki Terpstra (NED) Julien Vermote (BEL) | |
2015 Richmond ayrıntılar | BMC Racing Team | Etixx–Quick-Step | Movistar Team |
Rohan Dennis (AUS) Silvan Dillier (SUI) Stefan Küng (SUI) Daniel Oss (ITA) Taylor Phinney (USA) Manuel Quinziato (ITA) | Tom Boonen (BEL) Michał Kwiatkowski (POL) Yves Lampaert (BEL) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Rigoberto Urán (COL) | Andrey Amador (CRC) Jonathan Castroviejo (ESP) Alex Dowsett (GBR) Jon Izagirre (ESP) Adriano Malori (ITA) Jasha Sütterlin (GER) | |
2016 Doha ayrıntılar | Etixx–Quick-Step | BMC Racing Team | Orica-BikeExchange |
Bob Jungels (LUX) Marcel Kittel (GER) Yves Lampaert (BEL) Tony Martin (GER) Niki Terpstra (NED) Julien Vermote (BEL) | Rohan Dennis (AUS) Stefan Küng (SUI) Daniel Oss (ITA) Taylor Phinney (USA) Manuel Quinziato (ITA) Joey Rosskopf (USA) | Luke Durbridge (AUS) Alex Edmondson (AUS) Michael Hepburn (AUS) Daryl Impey (RSA) Michael Matthews (AUS) Svein Tuft (CAN) | |
2017 Bergen ayrıntılar | Team Sunweb | BMC Racing Team | Team Sky |
Tom Dumoulin (NED) Lennard Kämna (GER) Wilco Kelderman (NED) Søren Kragh Andersen (DEN) Michael Matthews (AUS) Sam Oomen (NED) | Rohan Dennis (AUS) Silvan Dillier (SUI) Stefan Küng (SUI) Daniel Oss (ITA) Miles Scotson (AUS) Tejay van Garderen (USA) | Owain Doull (GBR) Chris Froome (GBR) Vasil Kiryienka (BLR) Michał Kwiatkowski (POL) Gianni Moscon (ITA) Geraint Thomas (GBR) | |
2018 Innsbruck ayrıntılar | Quick-Step Floors | Team Sunweb | BMC Racing Team |
Kasper Asgreen (DEN) Laurens De Plus (BEL) Bob Jungels (LUX) Yves Lampaert (BEL) Maximilian Schachmann (GER) Niki Terpstra (NED) | Tom Dumoulin (NED) Chad Haga (USA) Wilco Kelderman (NED) Søren Kragh Andersen (DEN) Michael Matthews (AUS) Sam Oomen (NED) | Patrick Bevin (NZL) Damiano Caruso (ITA) Rohan Dennis (AUS) Stefan Küng (SUI) Greg Van Avermaet (BEL) Tejay van Garderen (USA) |
En başarılı takımlar
Sıra | Takım | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Quick-Step | 4 | 1 | 1 | 6 |
2 | BMC Racing Team | 2 | 3 | 1 | 6 |
3 | Team Sunweb | 1 | 1 | 0 | 2 |
4 | Mitchelton-Scott | 0 | 2 | 2 | 4 |
5 | Ineos Grenadiers | 0 | 0 | 2 | 2 |
6 | Movistar Team | 0 | 0 | 1 | 1 |
En başarılı bisikletçiler
Sıra | Bisikletçi | Takım(lar) | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Niki Terpstra (NED) | Quick-Step (2012-2016, 2018) | 4 | 1 | 1 | 6 |
2 | Tony Martin (GER) | Quick-Step (2012-2016) | 3 | 1 | 1 | 5 |
3 | Peter Velits (SVK) | Quick-Step (2012-2013), BMC Racing Team (2014) | 3 | 0 | 0 | 3 |
4 | Rohan Dennis (AUS) | BMC Racing Team (2014-2018) | 2 | 2 | 1 | 5 |
5 | Daniel Oss (ITA) | BMC Racing Team (2014-2017) | 2 | 2 | 0 | 4 |
Manuel Quinziato (ITA) | BMC Racing Team (2012, 2014-2016) | 2 | 2 | 0 | 4 | |
7 | Silvan Dillier (SUI) | BMC Racing Team (2014-2015, 2017) | 2 | 1 | 0 | 3 |
Yves Lampaert (BEL) | Quick-Step (2015-2016, 2018) | 2 | 1 | 0 | 3 | |
9 | Sylvain Chavanel (FRA) | Quick-Step (2012-2013) | 2 | 0 | 0 | 2 |
Bob Jungels (LUX) | Quick-Step (2016, 2018) | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Kristof Vandewalle (BEL) | Quick-Step (2012-2013) | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kaynakça
- "Road Cycling World Championships Men: Team Time Trial". Sports 123. 1 Mart 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2012.
- Wilcockson, John; Sunada, Yuzuru. "The Much-Awaited Return of the World TTT". Peloton. 20 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2012.