Llista de medallistes olímpics de taekwondo
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de taekwondo:[1]
Medallistes
Categoria masculina
Pes mosca
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Michail Mouroutsos | Gabriel Esparza | Huang Chih-Hsiung |
2004 Atenes | Chu Mu-Yen | Óscar Salazar | Tamer Bayoumi |
2008 Pequín | Guillermo Pérez | Yulis Mercedes | Rohullah Nikpai |
Chu Mu-Yen | |||
2012 Londres | Joel González | Lee Dae-Hoon | Alexey Denisenko |
Óscar Muñoz | |||
2016 Rio | Zhao Shuai | Tawin Hanprab | Luisito Pié |
Kim Tae-hun | |||
2020 Tòquio | Vito Dell'Aquila | Mohamed Khalil Jendoubi | Mikhail Artamonov |
Jang Jun |
Pes lleuger
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Steven López | Sin Joon-Sik | Hadi Saei |
2004 Atenes | Hadi Saei | Huang Chih-Hsiung | Song Myeong-Seob |
2008 Pequín | Son Tae-Jin | Mark López | Servet Tazegül |
Sung Yu-Chi | |||
2012 Londres | Servet Tazegül | Mohammad Motamed | Terrence Jennings |
Rohullah Nikpai | |||
2016 Rio | Ahmad Abughaush | Alexey Denisenko | Lee Dae-Hoon |
Joel González | |||
2020 Tòquio | Ulugbek Rashitov | Bradly Sinden | Hakan Reçber |
Zhao Shuai |
Pes mitjà
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Ángel Matos | Faissal Ebnoutalib | Víctor Estrada |
2004 Atenes | Steven López | Bahri Tanrıkulu | Yousef Karami |
2008 Pequín | Hadi Saei | Mauro Sarmiento | Zhu Guo |
Steven López | |||
2012 Londres | Sebastián Crismanich | Nicolás García | Lutalo Muhammad |
Mauro Sarmiento | |||
2016 Rio | Cheick Sallah Cissé | Lutalo Muhammad | Milad Beigi |
Oussama Oueslati | |||
2020 Tòquio | Maksim Khramtsov | Saleh Al-Sharabaty | Toni Kanaet |
Seif Eissa |
Pes pesant
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Kim Kyong-Hun | Daniel Trenton | Pascal Gentil |
2004 Atenes | Moon Dae-Sung | Aléxandros Nikolaidis | Pascal Gentil |
2008 Pequín | Cha Dong-Min | Aléxandros Nikolaidis | Chika Chukwumerije |
Arman Chilmanov | |||
2012 Londres | Carlo Molfetta | Anthony Obame | Robelis Despaigne |
Liu Xiaobo | |||
2016 Rio | Radik Isayev | Abdoul Issoufou | Maicon Siqueira |
Cha Dong-min | |||
2020 Tòquio | Vladislav Larin | Dejan Georgievski | In Kyo-don |
Rafael Alba |
Categoria femenina
Pes mosca
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Lauren Burns | Urbia Meléndez | Chi Shu-Ju |
2004 Atenes | Chen Shih-Hsin | Yanelis Labrada | Yaowapa Boorapolchai |
2008 Pequín | Wu Jingyu | Buttree Puedpong | Daynellis Montejo |
Dalia Contreras | |||
2012 Londres | Wu Jingyu | Brigitte Yagüe | Chanatip Sonkham |
Lucija Zaninović | |||
2016 Rio | Kim So-hui | Tijana Bogdanović | Patimat Abakarova |
Panipak Wongpattanakit | |||
2020 Tòquio | Panipak Wongpattanakit | Adriana Cerezo | Avishag Semberg |
Tijana Bogdanović |
Pes lleuger
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Jung Jae-Eun | Tran Hieu Ngan | Hamide Bıkçın Tosun |
2004 Atenes | Jang Ji-Won | Nia Abdallah | Iridia Salazar |
2008 Pequín | Lim Su-Jeong | Azize Tanrıkulu | Diana López |
Martina Zubčić | |||
2012 Londres | Jade Jones | Hou Yuzhuo | Marlène Harnois |
Tseng Li-Cheng | |||
2016 Rio | Jade Jones | Eva Calvo | Kimia Alizadeh |
Hedaya Malak | |||
2020 Tòquio | Anastasija Zolotic | Tatiana Minina | Lo Chia-ling |
Hatice Kübra İlgün |
Pes mitjà
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Lee Sun-Hee | Trude Gundersen | Yoriko Okamoto |
2004 Atenes | Luo Wei | Elisavet Mystakidou | Hwang Kyung-Sun |
2008 Pequín | Hwang Kyung-Seon | Karine Sergerie | Gwladys Épangue |
Sandra Šarić | |||
2012 Londres | Hwang Kyung-Seon | Nur Tatar | Helena Fromm |
Paige McPherson | |||
2016 Rio | Oh Hye-ri | Haby Niaré | Ruth Gbagbi |
Nur Tatar | |||
2020 Tòquio | Matea Jelić | Lauren Williams | Ruth Gbagbi |
Hedaya Wahba |
Pes pesant
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Chen Zhong | Natalia Ivanova | Dominique Bosshart |
2004 Atenes | Chen Zhong | Myriam Baverel | Adriana Carmona |
2008 Pequín | Maria Espinoza | Nina Solheim | Sarah Stevenson |
Natália Falavigna | |||
2012 Londres | Milica Mandić | Anne-Caroline Graffe | Anastasia Baryshnikova |
Maria Espinoza | |||
2016 Rio | Zheng Shuyin | Maria Espinoza | Bianca Walkden |
Jackie Galloway | |||
2020 Tòquio | Milica Mandić | Lee Da-bin | Althéa Laurin |
Bianca Walkden |
Referències
- ↑ «Taekwondo - Summer Olympic Sport» (en anglès), 09-11-2020. [Consulta: 23 novembre 2020].
Vegeu també
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic