Taekwondo als Jocs Olímpics d'estiu de 1988
Tipus | esport de demostració |
---|---|
Esport | taekwondo |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1988 |
Format per | taekwondo at the 1988 Summer Olympics – men's flyweight taekwondo at the 1988 Summer Olympics – women's bantamweight taekwondo at the 1988 Summer Olympics – women's finweight + ../... 16 |
Nombre de participants | 183 |
Localització i Dates | |
Localització | Jangchung Arena (Jung-gu) 37° 33′ 29″ N, 127° 00′ 24″ E / 37.5581°N,127.0067°E / 37.5581; 127.0067 |
Data | 1988 |
← cap valor 1992 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1988 celebrats a la ciutat de Seül (Corea del Sud) es disputaren 16 proves de taekwondo dins el programa dels Jocs, vuit en categoria masculina i vuit més en categoria femenina. Aquesta fou la primera vegada que aquest esport formà part dels programa olímpic tot i que com a esport de demostració.[1] La competició tingué lloc entre els dies 17 i 20 de setembre de 1988 al Gimnàs Changchung.
Participaren un total de 183 taekwondistes, entre ells 120 homes i 63 dones, de 35 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
– 50 Kg Detalls | Tae Ho Kwon | Juan Moreno | Bidhan Lama |
Enrique Torroella | |||
– 54 Kg Detalls | Tae Kyung Ha | Gabriel García | Hisan Abushekha |
Adel Darraj | |||
– 58 Kg Detalls | Yong Suk Ji | José Sanabria | Feisal Danesh |
Han Won Lee | |||
– 64 Kg Detalls | Myung Sam Chang | Cengiz Yagiz | Ibrahim Al Gafar |
Samer Kamal | |||
– 70 Kg Detalls | Bong Kwon Park | José María Sánchez | Greg Baker |
Manuel Jurado | |||
– 76 Kg Detalls | Kook Hyun Chung | Luigi D'Oriano | Tsung Che Wu |
Jay Warwick | |||
– 83 Kg Detalls | Kye Haeng Lee | Amr Hussein | Metin ShainWu |
Markus Woznicki | |||
+ 83 Kg Detalls | Jimmy Kim | Jong Suk Kim | Michael Arndt |
José Luis Álvarez |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
– 50 Kg Detalls | Yu Fang Chin | Hwa Jin Lee | Vasugi Marathamuthu |
Mónica Torres | |||
– 54 Kg Detalls | Nan Yool Choo | María Ángela Naranjo | Pejo Mayumi |
Yun Yao Pai | |||
– 58 Kg Detalls | Yi An Chen | Debra Holloway | Josefina López |
Sun Young Park | |||
– 64 Kg Detalls | Annemette Christensen | Zuleyha Tan | Amparo Dolls |
So Young KIM | |||
– 70 Kg Detalls | Dana Hee | Karin Schwartz | Chen Jiun Feng |
Jolanda Van Duren | |||
– 76 Kg Detalls | Arlene Limas | Ji Sook KIM | Coral Bistuer |
Sonny Seidel | |||
– 83 Kg Detalls | Hyun Hee Kim | Margaretha De Jongh | Sharon Jewell |
Elena Navaz | |||
+ 83 Kg Detalls | Lynnette Love | Yoon Jung Jang | Yvonne Franssen |
Ute Guester |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Corea del Sud | 9 | 4 | 2 | 15 |
2 | Estats Units | 4 | 2 | 5 | 11 |
4 | Xina-Taipei | 2 | 0 | 3 | 5 |
4 | Dinamarca | 1 | 1 | 0 | 2 |
5 | Espanya | 0 | 4 | 5 | 9 |
6 | Turquia | 0 | 2 | 1 | 3 |
7 | Països Baixos | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Egipte | 0 | 1 | 0 | 1 |
Itàlia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
10 | RFA | 0 | 0 | 4 | 4 |
11 | Mèxic | 0 | 0 | 3 | 3 |
12 | Jordània | 0 | 0 | 2 | 2 |
13 | Aràbia Saudita | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bahrain | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Canadà | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Iran | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Malàisia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nepal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Notes
- ↑ Com a esport de demostració les madalles aconseguides no es tenen en compte en el còmput general de medalles de cada país.
Enllaços externs
- (anglès) World Taekwondo Federation