Curling competition at Sudbury, Ontario
1983 Labatt Brier |
---|
Host city | Sudbury, Ontario |
---|
Arena | Sudbury Arena |
---|
Dates | March 6–13[1][2] |
---|
Attendance | 65,927[3] |
---|
Winner | Ontario |
---|
Curling club | Avonlea CC, Don Mills, Ontario |
---|
Skip | Ed Werenich |
---|
Third | Paul Savage |
---|
Second | John Kawaja |
---|
Lead | Neil Harrison |
---|
Finalist | Alberta (Mike Chernoff) |
---|
« 1982 1984 » |
The 1983 Labatt Brier, Canada's national men's curling championship, was held from March 6 to 13 at the Sudbury Arena in Sudbury, Ontario.
The "Dream Team"[4] of Ed Werenich, Paul Savage, John Kawaja and Neil Harrison representing Ontario won the event, defeating Ed Lukowich's Alberta rink (skipped by Mike Chernoff) in the final.
The 1983 Brier was the first to use wireless microphones on the players, so that CBC viewers at home could listen to the player's strategies. This meant for some amusing remarks made by some of the more colourful curlers being heard across the country.[5] The semi-final between Ontario and British Columbia's Bernie Sparkes rink is regarded as being one of the greatest curling games in Brier history,[6] as Werenich had to make numerous double- and triple-takeouts in the game.
Teams
The teams were listed as follows:[7]
Alberta | British Columbia | Manitoba | New Brunswick |
North Hill CC, Calgary Fourth: Ed Lukowich Skip: Mike Chernoff Second: Neil Houston Lead: Brent Syme | Vancouver CC, Vancouver Skip: Bernie Sparkes Third: Jim Armstrong Second: Al Cook Lead: Keiven Bauer | Valour Road CC, Winnipeg Skip: Lloyd Gunnlaugson Third: Robert Davidson Second: Gordon Paterson Lead: Harold Johannesson | Capital WC, Fredericton Skip: Charlie Sullivan, Sr. Third: Dave Sullivan Second: Shelly Palk Lead: Robert Cormier |
Newfoundland | Northern Ontario | Nova Scotia | Ontario |
Corner Brook CC, Corner Brook Skip: Gary Oke[a] Third: Don Ryan[a] Second: Darrell Martin Lead: Kevin Mitchell | Tarentorus CC, Sault Ste. Marie Skip: John MacFarlane Third: Al Harnden Second: Eric Harnden Lead: Rich Evoy | Mayflower CC, Halifax Skip: Steve Ogden Third: Jack Robar Second: Robert MacDonald Lead: Andrew Dauphinee | Avonlea CC, Don Mills Skip: Ed Werenich Third: Paul Savage Second: John Kawaja Lead: Neil Harrison |
Prince Edward Island | Quebec | Saskatchewan | Northwest Territories/Yukon |
Crapaud Community CC, Crapaud Skip: Ted MacFadyen Third: Bill MacFadyen Second: Mike Coady Lead: Sandy Foy | CC Laviolette, Trois-Rivières Skip: Denis Marchand Third: Denis Cecil[b] Second: Claude Lauziere[b] Lead: Yves Barrette | Estevan CC, Estevan Skip: Kirk Ziola Third: Jim Packet Second: Monte Ziola Lead: John Grundy | Yellowknife CC, Yellowknife Skip: Don Strang Third: Stephen Moss Second: Harry Lawrence Lead: Robert Hale |
Round robin standings
Final round robin standings[7]
Round robin results
Draw 1
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Nova Scotia (Ogden) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (MacFarlane) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Alberta (Chernoff) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Draw 2
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Sparkes) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Manitoba (Gunnlaugson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Ogden) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Ontario (Werenich) | 3 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Saskatchewan (Ziola) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Draw 3
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland (Oke) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Nova Scotia (Ogden) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Draw 4
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Oke) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Manitoba (Gunnlaugson) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Werenich) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Quebec (Marchand) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Draw 5
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Ontario (Werenich) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Gunnlaugson) | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 9 |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Draw 6
Draw 7
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland (Oke) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Ontario (Werenich) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (MacFarlane) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Manitoba (Gunnlaugson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
New Brunswick (Sullivan) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Nova Scotia (Ogden) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Draw 8
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (MacFarlane) | 0 | 1 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 7 |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Ogden) | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | X | X | 11 |
Saskatchewan (Ziola) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Draw 9
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | X | 9 |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Draw 10
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Gunnlaugson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Quebec (Marchand) | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Werenich) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
British Columbia (Sparkes) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Draw 11
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 6 |
Newfoundland (Oke) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Ontario (Werenich) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Ogden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 10 |
Manitoba (Gunnlaugson) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Draw 12
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Gunnlaugson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Alberta (Chernoff) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Nova Scotia (Ogden) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ziola) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Ontario (Werenich) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Draw 13
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Werenich) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 6 |
Northern Ontario (MacFarlane) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ziola) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Manitoba (Gunnlaugson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Sparkes) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Alberta (Chernoff) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Draw 14
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Saskatchewan (Ziola) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
New Brunswick (Sullivan) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 7 |
British Columbia (Sparkes) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Draw 15
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Marchand) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Newfoundland (Oke) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Werenich) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 6 |
Manitoba (Gunnlaugson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ziola) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Alberta (Chernoff) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Playoffs
Semifinal
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Werenich) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
British Columbia (Sparkes) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Final
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Chernoff) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Ontario (Werenich) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Statistics
Top 5 player percentages
Final round robin percentages[7]
Leads | % | Neil Harrison | 82 | Andrew Dauphinee | 78 | Brent Syme | 78 | John Grundy | 77 | Sandy Foy | 77 | | Seconds | % | John Kawaja | 84 | Claude Lauziere[c] | 81 | Robert MacDonald | 79 | Rich Evoy | 78 | Monte Ziola | 76 | Shelly Palk | 76 | | Thirds | % | Paul Savage | 80 | Jim Armstrong | 79 | Eric Harnden | 76 | Mike Chernoff (Skip) | 75 | Jack Robar | 73 | | |
Awards
The awards and all-star team are listed as follows:
All-Star Team
Ross Harstone Sportsmanship Award
The Ross Harstone Sportsmanship Award is presented to the player chosen by their fellow peers as the curler who best represented Harstone's high ideals of good sportsmanship, observance of the rules, exemplary conduct and curling ability.
Notes
- ^ a b For Draw 14, Team Newfoundland skip Gary Oke threw third stones while third Don Ryan threw skip stones.
- ^ a b For their final five draws, Team Quebec third Denis Cecil threw second stones while second Claude Lauziere threw third stones.
- ^ Lauziere's shot percentage includes the five draws where he threw third stones.
References
- ^ "The Phoenix - Google News Archive Search".
- ^ "The Phoenix - Google News Archive Search".
- ^ "Brier Records" (PDF). Soudog's Curling History Site. Retrieved 26 May 2013.
- ^ "The Brier", by Bob Weeks, pg 172
- ^ "The Brier", pg 177
- ^ "The Brier", pg 176
- ^ a b c "1983 Labatt Brier". Curling Canada Stats Archive. Curling Canada. Retrieved 29 February 2024.
External links
- Archived Statistical Summary
- Championship final on YouTube
Macdonald Brier | |
---|
Labatt Brier | |
---|
Nokia Brier | |
---|
Tim Hortons Brier | |
---|
Montana's Brier | |
---|