2009 UK local government election
Elections to Northamptonshire County Council took place on 4 June 2009, having been delayed from 7 May, in order to coincide with elections to the European Parliament . The Liberal Democrats replaced the Labour Party as the main opposition.
Results 2009 Northamptonshire County Council election Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/− Conservative 56 12 -1 +11 76.7 51.3 96,788 Liberal Democrats 9 4 -2 +2 12.3 20.8 39,170 Labour 6 0 -15 -15 8.2 19.5 36,685 Green 0 0 0 0 0 2.3 4,341 Independent 2 2 0 +2 2.7 2.2 4,159 BNP 0 0 0 0 0 2.0 3,825 English Democrat 0 0 0 0 0 0.9 1,746 Save Our Services 0 0 0 0 0 0.8 1,446 CPA 0 0 0 0 0 0.2 424
Division-by-Division results, by District
Corby Borough Corby Central Division Party Candidate Votes % Labour Mark Bullock (*) 885 48.6 Conservative Lisa Jones 353 19.4 Liberal Democrats Eddie McGeown 327 18.0 BNP Roy Davies 256 14.1 Majority 532 29.2 Turnout 1,821 29.7 Labour hold
Corby Rural Division Party Candidate Votes % Conservative Stan Heggs 1,384 48.8 Liberal Democrats Phil Bromhall 744 26.2 Labour Mary Butcher 708 25 Majority 640 22.6 Turnout 2,836 Conservative hold
Danesholme Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Chris Stanbra 1,135 40 Conservative David John Sims 1,007 34.8 Labour Jim McKellar 732 25.3 Majority 128 5.2 Turnout 2,896 29.5 Liberal Democrats hold
Kingswood Division Party Candidate Votes % Labour John McGee 938 46.9 Conservative Yvonne Elizabeth Alice Von Bujtar 560 28 Liberal Democrats Barry O'Brian 504 25.2 Majority 378 18.9 Turnout 2,002 31.67 Labour hold
Lloyds Division Party Candidate Votes % Labour Bob Scott 982 44.9 Conservative Lynne Anne Wilson 526 24.1 BNP Gordon Riddell 363 16.6 Liberal Democrats Scott Ponton 314 14.4 Majority 456 20.8 Turnout 2,185 32.67 Labour hold
Shire Lodge Division Party Candidate Votes % Labour Julie Brookfield 904 40.1 Conservative Eve Howitt 645 28.6 BNP Annette Carroll 397 17.6 Liberal Democrats Terri Meechan 308 13.7 Majority 259 11.5 Turnout 2,254 32.18 Labour hold
[ 2]
Daventry District Braunston Division Party Candidate Votes % Conservative Robin Brown 1,934 59.7 Liberal Democrats John Barry Lathan 903 27.9 Labour Maureen Winifred Luke 400 12.4 Majority 1,031 31.8 Turnout 3,237 40.84 Conservative hold
Brixworth Division Party Candidate Votes % Conservative Chris Millar 2,344 72.3 Liberal Democrats Micheal Beardsworth 612 18.9 Labour Paul Anthony Corazzo 287 8.8 Majority 1,732 53.4 Turnout 3,243 42.18 Conservative hold
Daventry East Division Party Candidate Votes % Conservative Alan Hills 1,393 61.7 Liberal Democrats Trinni Crake 445 19.7 Labour Penny Price 421 18.6 Majority 948 42 Turnout 2,259 29.9 Conservative hold
Daventry West Division Party Candidate Votes % Conservative Chris Long 1,166 47.2 BNP David Jones 451 18.3 Labour Betty Richards 449 18.2 Liberal Democrats John Kenneth Crake 405 16.4 Majority 715 28.9 Turnout 2,471 28.65 Conservative hold
Long Buckby Division Party Candidate Votes % Conservative Steve Osbourne 1,743 62.7 Liberal Democrats Neil Arthur Crispin Farmer 672 24.2 Labour Chris Meyers 367 13.2 Majority 1071 38.5 Turnout 2,782 43.54 Conservative hold
Moulton Division Party Candidate Votes % Conservative Judy Shepard 1,938 73.5 Liberal Democrats David Garlick 697 26.5 Majority 1241 47 Turnout 2,635 41.46 Conservative hold
Uplands Division Party Candidate Votes % Conservative Catherine Broadman 2,407 68.2 Green Kathy Wicksteed 450 12.7 Liberal Democrats Ruth Williams 363 10.3 Labour Sue Meyers 311 8.8 Majority 1,957 55.5 Turnout 3,531 45.74 Conservative hold
Weedon Bec & Woodford Division Party Candidate Votes % Conservative Gina Ogden 1,715 63.5 Liberal Democrats Christopher Robin Salaman 672 24.9 Labour Bruce Armstrong Nichols 314 11.6 Majority 1,043 38.6 Turnout 2,701 38.44 Conservative hold
[ 2]
East Northamptonshire District Higham Ferrers Division Party Candidate Votes % Conservative Derek Lawson 2,245 Labour Alan Dunn 690 Majority Turnout 2,935 36.37
Irthlingborough Division Party Candidate Votes % Conservative Andrew Langley 1,900 Labour John Gray 906 Majority Turnout 2,806 35.23
Oundle Division Party Candidate Votes % Conservative Rupert Reichhold 1,943 Liberal Democrats Grant Bowles 631 Labour Paul King 443 Majority Turnout 3,017 43.81
Prebebdal Division Party Candidate Votes % Conservative Heather Smith 2,062 Liberal Democrats Ian Preston 530 Labour David Fisher 307 Majority Turnout 2,899 47.59
Raunds Division Party Candidate Votes % Conservative Dudley Hughes 1,298 Green Ryta Lyndley 585 Labour Neil Harvey 452 Majority Turnout 2,335 35.54
Rushden East Division Party Candidate Votes % Conservative Andrew Mercer 1,358 Liberal Democrats David Hooton 581 Labour Stephen Allen 468 Majority Turnout 2,407 31.84
Rushden South Division Party Candidate Votes % Conservative Michael Tye 1,861 Liberal Democrats James Wilson 467 Labour Christine Allen 406 BNP Wim Wauters 317 Majority Turnout 3,051 37.94
Rushden West Division Party Candidate Votes % Conservative Ronald Pinnock 1,208 Labour Robert Nightingale 402 BNP Derry Smith 320 Liberal Democrats Rachel Fearnley 298 Majority Turnout 2,228 34.25
Thrapston Division Party Candidate Votes % Conservative Bob Seery 1,729 Liberal Democrats Cerri Glynane 613 Labour Kevin McKeever 398 Majority Turnout 2,740 36.97
Kettering Borough Brambleside Division Party Candidate Votes % Conservative Bill Parker 1,204 Labour Ellie Mans 452 English Democrat Derek Hilling 420 Liberal Democrats Alan Window 219 Green David Lane 189 Majority Turnout 2,484 39.69
Burton Division Party Candidate Votes % Independent Christopher Groome 1,321 Conservative Christopher Lamb 958 Labour Ronald Steele 348 Majority Turnout 2,627 36.72
Desborough Division Party Candidate Votes % Conservative Belinda Humfrey 1,801 Labour Mark Watson 636 Liberal Democrats Philip Rice 581 Majority Turnout 3,018 39.38
Grange Division Party Candidate Votes % Conservative Carolyn Maxted 477 Labour Eileen Hales 463 Independent Roy Mayhew 459 BNP Clive Skinner 245 Liberal Democrats Michael Quinn 126 Majority Turnout 1,770 30.73
Ise Division Party Candidate Votes % Conservative Bob Civil 1,276 Liberal Democrats Chris Nelson 925 Labour Adrian Perrin 342 Majority Turnout 2,543 40.96
Kettering Central Division Party Candidate Votes % Conservative Larry Henson 1,276 Labour Keli Watts 958 Liberal Democrats Jehad Soliman 444 Majority Turnout 35.71
Kettering Rural Division Party Candidate Votes % Conservative Jim Harker 2,625 Liberal Democrats Stan Freeman 798 Labour Peter Weston 546 Majority Turnout 3,969 45.4
Rothwell Division Party Candidate Votes % Conservative Alan Clifford 1,130 Labour Alan Mills 649 Independent Kevin Sills 259 Liberal Democrats Daniel Garside 231 Majority Turnout 2,269 38.39
St Andrew's and St Peter's Division Party Candidate Votes % Conservative Matt Lynch 1,360 Labour Jonathan West 655 Liberal Democrats Cindy McGrath 339 Green Alan Heath 314 Majority Turnout 2,668 35.09
Wickstead Division Party Candidate Votes % Conservative Scott Edwards 1,449 Liberal Democrats Chris McGlynn 664 Labour Maggie Don 608 Majority Turnout 2,721 37.82
Northampton Borough Abington Division Party Candidate Votes % Conservative Rebecca Harding 624 Liberal Democrats Brian Hoare 615 Green Jac Higgs 440 Labour Trevor Owen 376 Majority Turnout 2,055 29.7
Billing Division Party Candidate Votes % Conservative Christopher Malpas 1,176 Labour Trevor Bailey 516 Liberal Democrats Philip Buchan 389 Majority Turnout 2,081 33.17
Boughton Green Division Party Candidate Votes % Conservative Graham Lawman 969 Liberal Democrats John Yates 878 Labour Janet Phillips 496 Majority Turnout 2,343 37.37
Castle Division Party Candidate Votes % Independent Tony Clarke 760 Labour Tess Scott 440 Conservative Ian McCann 361 Green Julie Hawkins 201 Liberal Democrats Roger Conroy 194 Majority Turnout 1,956 26.65
Delapre Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Brendan Glynane 662 Conservative Mick Ford 621 Labour Kathy Smith 372 BNP Clive Lomax 275 Save Our Services Norman Adams 219 Majority Turnout 2,149 30.03
East Hunsbury Division Party Candidate Votes % Conservative Andre Gonzalez de Savage 1,258 Liberal Democrats Shaun Hope 539 Labour Robert Burnell 351 Majority Turnout 2,148 32.7
Eastfield Division Party Candidate Votes % Conservative Alan Wright 832 Liberal Democrats Jean Hawkins 686 Labour Steve O'Connor 323 BNP Jim Avery 239 CPA Colin Bricher 112 English Democrat Teresa Cannon 110 Majority Turnout 2,302 34.99
Ecton Brook Division Party Candidate Votes % Conservative David Mackintosh 853 Labour Keith Davies 497 Liberal Democrats Prince Chaudhury 402 Majority Turnout 1,752 34.66
Headlands Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Marion Minney 904 Conservative Brian Sargeant 828 English Democrat Sue Willis 502 Labour Nadim Choudary 414 Majority Turnout 2,648 41.8
Kingsley Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Richard Church 709 Independent Fitzy Fitzpatrick 493 Labour Catherine Russell 463 Conservative Gary Austin 457 Green Marcus Rock 284 Majority Turnout 2,406 34.09
Kingsthorpe Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Sally Beardsworth 1,173 Conservative Laura Hutchings 633 BNP Ray Beasley 392 Labour Chris Grethe 328 Majority Turnout 2,526 37.83
Lumbertubs Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Richard Giddings 527 Labour Ulric Gravesande 524 Conservative Lesley Callnon 351 Save Our Services Harry Tuttle 277 Majority Turnout 1,679 29.19
Nene Valley Division Party Candidate Votes % Conservative Phil Larratt 1,943 Liberal Democrats Laura Glynane 773 Labour Michael Vaughan 409 Majority Turnout 3,125 36.32
New Duston Division Party Candidate Votes % Conservative Matthew Goldby 1,719 Labour Geoff Howes 375 Liberal Democrats Suzanne Jwanczuk 322 Majority Turnout 2,416 37.71
Old Duston Division Party Candidate Votes % Conservative Don Edwards 1,011 Save Our Services Dave Green 950 Labour Janice Duffy 351 Liberal Democrats Daniel Jwanczuk 89 Majority Turnout 2,401 38.4
Parklands Division Party Candidate Votes % Conservative Mike Hallam 1,390 Liberal Democrats Portia Wilson 962 Labour Ifty Choudary 303 CPA Philip Bricher 167 Majority Turnout 2,822 44.88
Spencer Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Jenny Conroy 793 Labour Anjona Roy 577 Conservative Ivan Sljivic 392 Majority Turnout 1,762 28.99
St Crispin Division Party Candidate Votes % Labour Winston Strachan 603 Independent Russ Cooper 494 Conservative Penny Flavel 460 Green Hannah Gibson 225 Liberal Democrats Fern Conroy 198 Majority Turnout 1,980 30.13
St David Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Jane Hollis 596 Conservative Richard Cullis 589 Labour Ven Subbarayan 572 Majority Turnout 1,757 26.98
St James Division Party Candidate Votes % Conservative Suresh Patel 943 Labour Terry Wire 724 Liberal Democrats Pam Varnsverry 507 Majority Turnout 2,174 32.43
Thorpelands Division Party Candidate Votes % Liberal Democrats Dennis Meredith 806 Conservative Ray Kelly 352 Labour Joy Capstick 307 Green Mark Eales 204 Majority Turnout 1,669 30.27
West Hunsbury Division Party Candidate Votes % Conservative David Hugheston-Roberts 1,642 Liberal Democrats Paul Varnsverry 1,031 Labour Kathleen Franklin 282 Majority Turnout 2,955 39.24
West Weston Division Party Candidate Votes % Conservative Stephen Legg 1,668 Liberal Democrats Maureen Hill 537 Green Ellie Shelton 401 Labour Bob Purser 368 Majority Turnout 2,974 43.82
South Northamptonshire District Brackley East Division Party Candidate Votes % Conservative Andrew Grant 1,803 Liberal Democrats Martin Johns 811 Labour Samuel Emerson 297 Majority Turnout 2,911 36.31
Brackley West Division Party Candidate Votes % Conservative Ron Sawbridge 1,765 Liberal Democrats Malcolm Mildren 596 Labour Gemma Maxwell-Evans 246 Majority Turnout 2,607 41.23
Bugbrooke Division Party Candidate Votes % Conservative Joan Kirkbride 1,715 Liberal Democrats Sue Pace 665 Labour Lynda Davies 330 Majority Turnout 2,710 41.94
Deanshanger Division Party Candidate Votes % Conservative Allan Walker 1,918 Liberal Democrats Hannah Saul 755 Labour Ann Macfarlane 399 Majority Turnout 3,072 40.52
Greens Norton Division Party Candidate Votes % Conservative Ben Smith 2,268 Liberal Democrats Christopher Lofts 814 Labour Wendy Randall 253 Majority Turnout 3,335 46.79
Hackleton Division Party Candidate Votes % Conservative Michael Clark 2,127 Liberal Democrats Marianne Taylor 888 Majority Turnout 3,015 46.1
Middleton Cheney Division Party Candidate Votes % Conservative Ken Melling 1,875 Liberal Democrats David Austin 806 Labour David James 336 Majority Turnout 3,017 39.58
Roade Division Party Candidate Votes % Conservative Bernard Ingram 1,859 Liberal Democrats Richard Matthews 777 Independent Mark James 401 Labour Thomas Clugston 314 Majority Turnout 3,351 38.89
Towcester Division Party Candidate Votes % Conservative Rosemary Bromwich 1,648 Liberal Democrats Scott Collins 760 Labour Giles Barringham 293 Majority Turnout 2,701 37.27
Wellingborough Borough Croyland Division Party Candidate Votes % Conservative Jay Walia 1,053 English Democrat Terry Spencer 714 Labour Les Rolfe 610 Liberal Democrats Kevin Barron 400 Majority Turnout 2,777 33.45
Earls Barton Division Party Candidate Votes % Labour George Blackwell 1,349 Liberal Democrats Jane Brown 1,346 Conservative Brandon Eldred 501 Majority Turnout 3,196 44.77
Finedon Division Party Candidate Votes % Conservative John Bailey 1,984 Liberal Democrats Daniel Jones 465 Green Miriam Grzesiukowicz 349 Labour Ayo Ajanaku 308 Majority Turnout 3,106 43.4
Hemmingwell Division Party Candidate Votes % Conservative Bhupendra Patel 1,366 Labour Peter Wright 680 Liberal Democrats Irene Markham 364 BNP Simon Robinson 296 Majority Turnout 2,706 36.81
Irchester Division Party Candidate Votes % Conservative Sue Homer 1,517 Labour Tim McGuire 1,353 Liberal Democrats Charles Markham 262 Majority Turnout 3,132 48.79
Queensway Division Party Candidate Votes % Conservative David Dean 872 Labour Andrew Scarborough 553 Green Emma Hornett 347 Liberal Democrats Veronica Meredith 271 Majority Turnout 2,043 33.34
Redwell Division Party Candidate Votes % Conservative Malcolm Waters 1,487 Labour Adam Henley 456 Liberal Democrats Penny Wilkins 394 Green Shasha Khan 146 Majority Turnout 2,483 41.87
Swanspool Division Party Candidate Votes % Conservative Paul Bell 958 Labour Pat Cass 543 Liberal Democrats Julie White 282 BNP David Robinson 274 Green Jonathan Hornett 270 Majority Turnout 2,327 36.11
References ^ "Local Election Summaries 2009". The Elections Centre. Retrieved 24 June 2019 . ^ a b "Northamptonshire County Council Election 2009". northamptonshire.gov.uk . Archived from the original on 8 June 2009.