Canadian national curling championship edition
2015 Travelers Curling Club Championship |
---|
Host city | Ottawa |
---|
Arena | Ottawa Hunt and Golf Club |
---|
Dates | November 23–28 |
---|
Men's winner | Newfoundland and Labrador |
---|
Curling club | St. John's CC, St. John's |
---|
Skip | Andrew Symonds |
---|
Third | Mark Healy |
---|
Second | Cory Ewart |
---|
Lead | Keith Jewer |
---|
Finalist | Manitoba (Tyler Drews) |
---|
Women's winner | Prince Edward Island |
---|
Curling club | Cornwall CC, Cornwall |
---|
Skip | Lisa Jackson |
---|
Third | Carolyn Coulson |
---|
Second | Melissa Morrow |
---|
Lead | Jodi Murphy |
---|
Finalist | Ontario (Tina Mazerolle) |
---|
|
The 2015 Travelers Curling Club Championship was held from November 23 to 28 at the Ottawa Hunt and Golf Club in Ottawa, Ontario.
Men
Teams
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Alberta | Curtis Harrish | Brian Kushinski | Tyler Wasieczko | Daniel Munro | Calmar CC, Calmar |
British Columbia | Kevin Britz | Kenneth Britz | James Crawford | Darren Jarvis | Chilliwack CC, Chilliwack |
Manitoba | Tyler Drews | Joshua Drews | Daryl Evans | Jake Zelenewich | Fort Rouge CC, Winnipeg |
New Brunswick | Shawn Ingersoll | Moe Gautreau | Michael Prince | Hubert Williston | Miramichi CC, Miramichi |
Newfoundland and Labrador | Andrew Symonds | Mark Healy | Cory Ewart | Keith Jewer | St. John's CC, St. John's |
Northern Ontario | Mike Assad | Mitch Shallow | Andrew Hackner | Dwayne Sutherland | Geraldton CC, Geraldton |
Northwest Territories | Nick Sautrino | Mark Robertson | Kevin McLeod | Gordie Kasook | Inuvik CC, Inuvik |
Nova Scotia | Mike Callaghan | Logan Ward | Ian Wilson | Brad Wilson | Mayflower CC, Halifax |
Nunavut | Edmund MacDonald | Greg Howard | Darryl McGrath | Alexandre Larabie | Iqaluit CC, Iqaluit |
Ontario | Mike Benjamins | Kevin Ross | Jeff Fotheringham | Don Wilkin | Palmerston CC, Palmerston |
Prince Edward Island | Freddy Fraser | Daryl Macdonald | Blaine Hutt | John Ellsworth | Western Community CC, Alberton |
Quebec | Stephane Lamy | Eric Gravel | Gaetan Lachapelle | Pierre Clermont | CC Laval-sur-le-Lac, Laval |
Saskatchewan | Shane Vollman | Kevin Fetsch | Garry Janz | Bob Sonder | Highland CC, Regina |
Yukon | Jim Sias | Greg Thom | Lee Malanchuk | Brad Wilson | Whitehorse CC, Whitehorse |
Round-robin standings
Pool A
Pool B
Tie-Breaker
Friday, November 27, 9:30
Playoffs
Quarterfinals
Friday, November 27, 14:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 |
Quebec | 0 | 3 | 2 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | 11 |
Semifinals
Friday, November 27, 19:30
Bronze-medal game
Saturday, November 28, 11:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Quebec | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 6 |
Nova Scotia | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Final
Saturday, November 28, 11:00
Women
Teams
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Alberta | Nanette Dupont | Samantha Davies | Kendra Nakagama | Avice DeKelver | Lethbridge CC, Lethbridge |
British Columbia | Leanne Andrews | Jenn Routliffe | Kim McLandress | Philippa Johnston | Cloverdale CC, Surrey |
Manitoba | Marlene Lang | Pamela Kok | Jackie Hendrickson | Lori Campbell | St. Vital CC, Winnipeg |
New Brunswick | Paulette Girvan | Nicole Richard | Jennifer Gallagher | Denise Grant | Rexton CC, Rexton |
Newfoundland and Labrador | Pam Osborne | Candy Thomas | Carolyn Walters | Susie Ennis | St. John's CC, St. John's |
Northern Ontario | Kathie Jackson | Teresa McFayden | Jackie McCormick | Leanne Eluik | Fort Frances CC, Fort Frances |
Northwest Territories | Diane Baxter | Donna Maring | Eleanor Jerome | Wilhelmina Lennie | Inuvik CC, Inuvik |
Nova Scotia | Monica Moriarty | Karen Langlois | Cheryl Mallet Skelton | Jodi Vacheresse | Mayflower CC, Halifax |
Nunavut | Angela Dale | Annette Boucher | Megan Ingram | Rebecca Pearson | Qavik CC, Rankin Inlet |
Ontario | Tina Mazerolle | Allison Singh | Erin Cook | Laura Davis-Cook | Guelph CC, Guelph |
Prince Edward Island | Lisa Jackson | Carolyn Coulson | Melissa Morrow | Jodi Murphy | Cornwall CC, Cornwall |
Quebec | Sonia Simard | Josée Bédard | Guylaine Sauvageau | Mona Léonard | CC Amos, Amos |
Saskatchewan | Candace Newkirk | Tina Hill | Kaitlin Corbin | Rebecca Fowler | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
Yukon | Jody Smallwood | Joan Hyrve | April Williams | Laura Williamson | Whitehorse CC, Whitehorse |
Round-robin standings
Pool A
Pool B
Playoffs
Quarterfinals
Friday, November 27, 14:30
Semifinals
Friday, November 23, 19:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Ontario | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 7 |
Bronze-medal game
Saturday, November 28, 11:00
Final
Saturday, November 28, 11:00
External links