2024–25 Russian First League
Football league season
Season | 2024–25 |
---|---|
Dates | 13 July 2024 - 25 May 2025 |
Matches played | 45 |
Goals scored | 88 (1.96 per match) |
Top goalscorer | Ruslan Bart (Sochi) (3 goals) |
Biggest home win | Torpedo 4–0 SKA-Khabarovsk 14 July 2024 Chayka 4–0 Neftekhimik 28 July 2024 |
Biggest away win | SKA-Khabarovsk 0–3 Alania 3 August 2024 |
Highest scoring | Chernomorets 3–2 Ural 27 July 2024 |
Longest winning run | 4 matches Arsenal |
Longest unbeaten run | 5 matches Arsenal Baltika Chayka Sokol Torpedo |
Longest winless run | 5 matches Shinnik Ufa |
Longest losing run | 4 matches Shinnik |
Highest attendance | 19,109 Rotor 1–1 Torpedo 22 July 2024 |
Lowest attendance | 253 SKA-Khabarovsk 1–1 Baltika 10 August 2024 (played in Ramenskoye) |
Total attendance | 193,202 |
Average attendance | 4,293 |
← 2023–24 2025–26 → All statistics correct as of 12 August 2024. |
The 2024–25 Russian First League is the 33rd season of Russia's second-tier football league since the dissolution of the Soviet Union. The season began on 13 July 2024, and will have a 3-month winter break between game weeks 21 and 22 (November to March).
Team changes
To First League
- Promoted from Second League Division A
- Relegated from Premier League
From First League
- Relegated to Second League
- Leningradets
- Volgar Astrakhan
- Kuban Krasnodar
- Promoted to Premier League
Stadia by locations
League table
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion, qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arsenal Tula | 5 | 4 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 13 | Promotion to Premier League |
2 | Ural Yekaterinburg | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 4 | +4 | 10 | |
3 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 10 | Qualification to Premier League play-offs |
4 | Chayka Peschanokopskoye | 5 | 2 | 3 | 0 | 10 | 5 | +5 | 9[a] | |
5 | Torpedo Moscow | 5 | 2 | 3 | 0 | 8 | 3 | +5 | 9[a] | |
6 | Sokol Saratov | 5 | 2 | 3 | 0 | 4 | 2 | +2 | 9[a] | |
7 | Rodina Moscow | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 8 | |
8 | Alania Vladikavkaz | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 2 | +2 | 7[b] | |
9 | Sochi | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 7[b] | |
10 | Rotor Volgograd | 5 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 7[b] | |
11 | Baltika Kaliningrad | 5 | 1 | 4 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7[b] | |
12 | Yenisey Krasnoyarsk | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 5 | −1 | 6 | |
13 | KAMAZ Naberezhnye Chelny | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 5 | −2 | 4 | |
14 | Tyumen | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 7 | −3 | 4 | |
15 | SKA-Khabarovsk | 5 | 1 | 1 | 3 | 2 | 9 | −7 | 4 | |
16 | Chernomorets Novorossiysk | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 9 | −4 | 3 | Relegation to Second League |
17 | Ufa | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 7 | −3 | 3 | |
18 | Shinnik Yaroslavl | 5 | 0 | 1 | 4 | 1 | 7 | −6 | 1 |
Updated to match(es) played on 12 August 2024. Source: Soccerway
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head matches won; 4) Head-to-head goal difference; 5) Head-to-head goals scored; 6) Head-to-head away goals scored; 7) Matches won; 8) Goal difference; 9) Goals scored; 10) Away matches won; 11) Away goals scored; 12) Best disciplinary record (3 points for red card, 1 point for yellow card); 13) Drawing lots. If teams tied on points did not play an equal number of head-to-head games, head-to-head criteria and disciplinary record are not used for positioning. If 1st- and 2nd-placed teams are tied in the final standings on the first 12 criteria, a winner is determined in an additional play-off game, with no extra time and a penalty-shootout if tied at the end of regulation, instead of drawing lots.[2]
Notes:
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head matches won; 4) Head-to-head goal difference; 5) Head-to-head goals scored; 6) Head-to-head away goals scored; 7) Matches won; 8) Goal difference; 9) Goals scored; 10) Away matches won; 11) Away goals scored; 12) Best disciplinary record (3 points for red card, 1 point for yellow card); 13) Drawing lots. If teams tied on points did not play an equal number of head-to-head games, head-to-head criteria and disciplinary record are not used for positioning. If 1st- and 2nd-placed teams are tied in the final standings on the first 12 criteria, a winner is determined in an additional play-off game, with no extra time and a penalty-shootout if tied at the end of regulation, instead of drawing lots.[2]
Notes:
- ^ a b c Torpedo 1–1 Chayka (not used for standings)
- ^ a b c d Sochi 1–1 Baltika (not used for standings)
Positions by round
Updated to match(es) played on 12 August 2024. Source: everysport.com
Results by round
Team ╲ Round | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alania Vladikavkaz | D | W | L | W | L | |||||||||||||||||||||||||||||
Arsenal Tula | W | W | W | W | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Baltika Kaliningrad | D | D | D | W | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Chayka Peschanokopskoye | D | W | W | D | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Chernomorets Novorossiysk | L | L | W | L | L | |||||||||||||||||||||||||||||
KAMAZ Naberezhnye Chelny | L | L | L | W | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Neftekhimik Nizhnekamsk | W | W | L | W | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Rodina Moscow | D | W | W | L | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Rotor Volgograd | W | D | L | L | W | |||||||||||||||||||||||||||||
Shinnik Yaroslavl | L | L | L | L | D | |||||||||||||||||||||||||||||
SKA-Khabarovsk | L | L | W | L | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Sochi | L | D | L | W | W | |||||||||||||||||||||||||||||
Sokol Saratov | D | W | W | D | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Torpedo Moscow | W | D | W | D | D | |||||||||||||||||||||||||||||
Tyumen | L | L | W | D | L | |||||||||||||||||||||||||||||
Ufa | D | L | D | D | L | |||||||||||||||||||||||||||||
Ural Yekaterinburg | W | W | L | D | W | |||||||||||||||||||||||||||||
Yenisey Krasnoyarsk | W | L | L | L | W |
Updated to match(es) played on 12 August 2024. Source: Soccerstats.com (in English)
W = Win; D = Draw; L = Lose
W = Win; D = Draw; L = Lose
Results
Home \ Away | ALA | ARS | BAL | CHA | CHE | KAM | NEF | ROD | ROT | SHI | SKA | SOC | SOK | TOR | TYU | UFA | URA | YEN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alania Vladikavkaz | 0–1 | 0–0 | 0–1 | |||||||||||||||
Arsenal Tula | 1–0 | 1–0 | 1–1 | 2–1 | ||||||||||||||
Baltika Kaliningrad | 2–0 | 1–1 | ||||||||||||||||
Chayka Peschanokopskoye | 4–0 | 2–2 | 1–1 | |||||||||||||||
Chernomorets Novorossiysk | 1–2 | 3–2 | ||||||||||||||||
KAMAZ Naberezhnye Chelny | 1–1 | |||||||||||||||||
Neftekhimik Nizhnekamsk | 1–0 | 3–0 | 2–1 | |||||||||||||||
Rodina Moscow | 0–0 | 0–1 | 1–0 | |||||||||||||||
Rotor Volgograd | 0–1 | 1–1 | ||||||||||||||||
Shinnik Yaroslavl | 0–1 | 0–2 | 0–2 | |||||||||||||||
SKA-Khabarovsk | 0–3 | 0–0 | ||||||||||||||||
Sochi | 1–1 | 2–1 | 1–2 | |||||||||||||||
Sokol Saratov | 1–1 | 1–0 | 1–0 | |||||||||||||||
Torpedo Moscow | 1–1 | 4–0 | ||||||||||||||||
Tyumen | 0–1 | 0–1 | ||||||||||||||||
Ufa | 2–2 | 0–2 | ||||||||||||||||
Ural Yekaterinburg | 2–1 | 2–0 | 0–0 | |||||||||||||||
Yenisey Krasnoyarsk | 2–1 | 0–1 |
Updated to match(es) played on 12 August 2024. Source: First League (in Russian), Soccerway
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Legend: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
Season statistics
Top goalscorers
- As of 12 August 2024
Rank | Player | Club | Goals[3] |
---|---|---|---|
1 | Ruslan Bart | Sochi | 3 |