Australia at the 2024 Summer Paralympics
Australia at the 2024 Summer Paralympics | |
---|---|
Flag of Australia | |
IPC code | AUS |
NPC | Paralympics Australia |
Website | www |
in Paris, France August 28, 2024 (2024-08-28) – September 8, 2024 (2024-09-08) | |
Competitors | 159 (89 men and 70 women) in 17 sports |
Flag bearers | Madison de Rozario and Brenden Hall (Opening) |
Medals |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Australia is scheduled to competed at the 2024 Summer Paralympics in Paris, France, from 28 August to 8 September 2024.
Administration
In June 2022, Paralympics Australia announced Kate McLoughlin as the Chef de Mission, her third Summer Paralympics in this role.[1] Assistant Chef de Missions: Bridie Kean, Tim Mannion and Ben Troy.[2] Curtis McGrath and Angie Ballard were appointed team captains.[3]
On 2 July 2024, Prime Minister Anthony Albanese and Opposition Leader Peter Dutton showed bipartisan support for the 2024 Australian Paralympic Team with the official team launch in the Great Hall of Parliament House in Canberra.[4]
On 12 July 2024, wheelchair racer Madison de Rozario and swimmer Brenden Hall were announced as Opening Ceremony flag bearers at a ceremony at Admiralty House in Kirribilli, Sydney. Both will be five-time Paralympians.[5]
The team's uniforms are designed and supplied by R.M.Williams, Belgravia, Birkenstock, Mizuno and Speedo.[6]
The Albanese government announced that gold medallists would be awarded $20,000, silver medallists $15,000 and bronze medallists $10,000. It brings Australian Paralympic medallists in line with Australian Olympic medallists who receive similar medal reward payments by the Australian Olympic Committee.[7]
The 160 strong team was finalised on 8 August 2024.[8]
Competitors
The following is the list of number of selected competitors in the Games.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 3 | 3 | 6 |
Athletics | 17 | 17 | 34 |
Badminton | 0 | 2 | 2 |
Boccia | 1 | 3 | 4 |
Cycling | 6 | 6 | 12 |
Equestrian | 0 | 4 | 4 |
Judo | 0 | 1 | 1 |
Paracanoeing | 2 | 1 | 3 |
Powerlifting | 1 | 1 | 2 |
Rowing | 4 | 4 | 8 |
Shooting | 1 | 1 | 2 |
Swimming | 15 | 15 | 30 |
Table tennis | 7 | 5 | 12 |
Triathlon | 9 | 4 | 13 |
Wheelchair basketball | 12 | 0 | 12 |
Wheelchair rugby | 9 | 3 | 12 |
Wheelchair tennis | 2 | 0 | 2 |
Total | 89 | 70 | 159 |
- Lauren Parker only included in triathlon but also competing in road cycling ; wheelchair tennis player Heath Davidson withdrew.
- Includes support athletes/assistants: Athletics - 2 guides ; Boccia - 2 ramp assistants ; Cycling - 2 pilots ; Triathlon - 1 guide ; Rowing - 1 coxswain - these are regarded as part of team by Paralympics Australia.
Archery
Australia secured seven quota places in all of the individual event, and two quotas in mixed team event, by virtue of their result at the 2023 World Para Archery Championships in Plzeň, Czech Republic; and at the 2024 Africa–Oceania Qualification Tournament in Dubai, United Arab Emirates.[9] Six athletes were selected by Paralympics Australia on 21 June 2024: Men - Jonathon Milne, Taymon Kenton-Smith, Patrick French ; Women - Amanda Jennings, Ameera Lee, Melissa Tanner[10] Reigning W1 men’s World Champion Christopher Davis was forced to withdraw from the team due to injury.
- Men
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Jonathon Milne | Individual compound | ||||||||
Patrick French | |||||||||
Taymon Kenton-Smith | Individual recurve |
- Women
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Ameera Lee | Individual compound | ||||||||
Melissa Tanner | |||||||||
AJ Jennings | Individual recurve |
- Mixed
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | |||
Patrick French Jonathon Milne Ameera Lee Melissa Tanner | Team compound | |||||||
Taymon Kenton-Smith AJ Jennings | Team recurve |
Athletics
Australian track and field athletes achieved quota places for the following events based on their results at the 2023 World Championships, 2024 World Championships, or through high performance allocation, as long as they meet the minimum entry standard (MES).
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- DQ = Disqualified
- PR = Paralympic Record
- AR = Area (or continental) Record
- NR = National Record
- SB = Season's Best
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Track & road events
- Men
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Luke Bailey | 100 m T54 | ||||
800 m T54 | |||||
400 m T54 | |||||
Jaryd Clifford Matthew Clarke & Tim Logan (guides) | 1500 m T13 | — | |||
5000 m T13 | — | ||||
Angus Hincksman | 1500 m T38 | — | |||
Reece Langdon | 1500 m T38 | — | |||
Rheed McCracken | 100 m T34 | ||||
800 m T34 | |||||
Sam McIntosh | 100 m T52 | ||||
Chad Perris | 100 m T13 | ||||
Sam Rizzo | 800 m T54 | — | |||
1500 m T54 | — | ||||
5000 m T54 | — | ||||
Michael Roeger | 1500 m T46 | — | |||
James Turner | 100 m T36 | ||||
400 m T36 |
- Women
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Angela Ballard | 400 metres T53 | ||||
800 metres T53 | |||||
Telaya Blacksmith | 400 metres T20 | ||||
Rhiannon Clarke | 100 metres T38 | ||||
400 metres T38 | |||||
Annabelle Colman | 1500 m T20 | — | |||
Abby Craswell | 100 metres T36 | ||||
Madison de Rozario | 1500 m T53 | — | |||
5000 m T53 | — | ||||
Marathon T53 | — | ||||
Mali Lovell | 100 metres T36 | ||||
200 metres T36 | |||||
Ella Pardy | 100 metres T38 |
- Field events
- Men
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Distance | Position | ||
Corey Anderson | Javelin throw F38 | ||
Michal Burian | Javelin throw F64 | ||
Jackson Hamilton | Javelin throw F13 | ||
Guy Henley | Discus throw F37 | ||
Nicholas Hum | Long jump T20 |
- Women
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Distance | Position | ||
Telaya Blacksmith | Long jump T20 | ||
Sarah Clifton-Bligh | Shot put F32 | ||
Club throw | |||
Dayna Crees | Javelin throw F34 | ||
Shot put F34 | |||
Sarah Edmiston | Discus throw F44 | ||
Ella Hose | Shot put F37 | ||
Discus Throw F38 | |||
Rosemary Little | Shot put F32 | ||
Club throw | |||
Vanessa Low | Long jump T63 | ||
Samantha Schmidt | Discus throw F38 | ||
Maria Strong | Shot put F33 | ||
Sarah Walsh | Long jump T64 |
Badminton
Two athletes were selected on 23 May 2024– Celine Vinot and Mischa Ginns.[11]
Athlete | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Mischa Ginns | Women's singles WH2 | Weitwithan (THA) | Jung (KOR) | — | |||||
Celine Vinot | Women's singles SL3 | Bolaji (NGR) | Mandeep Kaur (IND) | — |
Boccia
Daniel Michel and Jamieson Leeson, and their respective ramp operators Ash Maddern and Jasmine Haydon were selected on 11 June 2024.[12]
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Daniel Michel | Men's individual BC3 | Morapedi (RSA) | Wilson (GBR) | Arnott (GBR) | ||||||
Jamieson Leeson | Women's individual BC3 | Kang (KOR) | Kidson (GBR) | Oliveira (BRA) | ||||||
Daniel Michel Jamieson Leeson | Mixed pairs BC3 |
Cycling
Thirteen athletes selected on 31 July 2024 with Korey Boddington, Kane Perris and Alana Forster making their Paralympics debut.[13]
- Track Event — Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time | Rank | ||
Alana Forster | Individual pursuit C5 | ||||
Jessica Gallagher Pilot:Caitlin Ward | Women's individual pursuit B | ||||
Women's 1km time trial B | — | ||||
Meg Lemon | Individual pursuit C4 | ||||
Emily Petricola | Individual pursuit C4 | ||||
Amanda Reid | 500 m time trial C1-3 | — |
- Track Events - Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time | Rank | ||
Gordon Allan | Time trial C1-3 | — | |||
Korey Boddington | Time trial C4-5 | — | |||
Alistair Donohoe | Individual pursuit C5 | ||||
Darren Hicks | Individual pursuit C2 | ||||
Kane Perris Pilot:Luke Zaccaria | Men's 1 km time trial B | — | |||
Men's individual pursuit B | — |
- Track Event — Mixed
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time | Rank | ||
Korey Boddington Alistair Donohoe Gordon Allan | Mixed team sprint C1-5 |
- Road Events — Women
- Road Events — Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Grant Allen | Men's road race H4 | ||
Korey Boddington | Men's road race C4-5 | ||
Alistair Donohoe | Men's road time trial C5 | ||
Men's road race C4-5 | |||
Darren Hicks | Men's road time trial C2 | ||
Men's road race C1-3 |
Equestrian
Four riders selected on 4 July 2024 with Lisa Martin competing at her second Games.[14]
- Individual competition
- Team
Athlete | Horse | Event | Individual score | Total | |
---|---|---|---|---|---|
TT | Score | Rank | |||
Stella Barton | See above | Team | |||
Bridget Murphy | |||||
Dianne Barnes | |||||
Lisa Martin |
Judo
On 24 July 2024, Taylor Gosens was selected as Australia's first female judoka since 2004 Athens Paralympics.[15]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Repechage First round | Repechage Final | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Taylor Gosens | Women's +70 kg J2 |
Paracanoeing
Australia earned quota places for the following events through the 2023 ICF Canoe Sprint World Championships in Duisburg, Germany; 2024 ICF Canoe Sprint World Championships in Szeged, Hungary.
Athlete | Event | Heats | Semi-Final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Curtis McGrath | Men's KL2 | ||||||
Men's VL3 | |||||||
Dylan Littlehales | Men's KL3 | ||||||
Susan Seipel | Women's KL2 | ||||||
Women's VL2 |
Paratriathlon
A team of twelve athletes and one guide was selected on 2024 July 2021. Seven athletes will be making their Paralympics Games debut and Sam Harding competing in triathlon after being a distance runner at the 2020 Tokyo Paralympics.[16]
- Men
Athlete | Event | Swim | Trans 1 | Bike | Trans 2 | Run | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nic Beveridge | PTWC | |||||||
Sam Harding Guide: Aaron Royle | PTVI | |||||||
Tom Goodman | PTS2 | |||||||
Justin Godfrey | PTS3 | |||||||
Jeremy Peacock | PTS4 | |||||||
Liam Twomey | PTS4 | |||||||
David Bryant | PTS5 | |||||||
Jack Howell | PTS5 |
- Women
Athlete | Event | Swim | Trans 1 | Bike | Trans 2 | Run | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lauren Parker | PTWC | |||||||
Anu Francis | PTS2 | |||||||
Grace Brimelow | PTS4 | |||||||
Sally Pilbeam | PTS4 |
Powerlifting
For the first time since 2012, Australia sent two powerlifters based on quotas as of 25 July 2024.[17]
Athlete | Event | Total lifted | Rank |
---|---|---|---|
Hani Watson | Women's +86 kg | ||
Ben Wright | Men's 88 kg |
Rowing
Australian rowers qualified boats in each of the following classes at the 2023 World Rowing Championships in Belgrade, Serbia.
Athlete | Event | Heats | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Erik Horrie | PR1 men's single sculls | ||||||
Nikki Ayers Jed Altschwager | PR3 mixed double sculls | ||||||
Susannah Lutze Alexandra Viney Tom Birtwhistle Tobiah Goffsassen Hannah Cowap (cox) | PR3 mixed coxed four |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); R=Repechage
Shooting
Two shooters were selected on 22 July 2024.[18]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Natalie Smith | Women's 10 m air rifle standing SH1 | ||||
Women's 50 metre air rifle 3 positions SH1 | |||||
Anton Zappelli | Mixed 10 metre air rifle prone SH1 | ||||
Mixed 50 metre rifle prone SH1 |
Swimming
Paralympics Australia named thirty athletes - fifteen men and fifteen women on 14 June 2024.[19] Eight athletes - four women and four men were selected to make their Paralympic Games debut.
- Men
- Women
- Mixed events
Athletes | Event | Final | |
---|---|---|---|
Time | Rank | ||
4 x 50 m freestyle 20pts | |||
4 x 50 m medley 20pts | |||
4 x 100 m freestyle S14 | |||
4 x 100 m freestyle S14 | |||
4 x 100 m freestyle 34 pts | |||
4 x 100 m medley 34 pts |
Table tennis
Australia entered 12 athletes for the Paralympic games. Six of them qualified for Paris 2024 by virtue of their gold medal results, in their respective class, through the 2023 Oceanian Championships in Honiara, Solomon Islands;[20] meanwhile the other athletes qualified through the allocations of ITTF final world ranking.
- Men
Athlete | Event | Group Stage | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Jessy Chen | Individual C3 | ||||||||
Chris Addis | Individual C4 | ||||||||
Zhi Ming Huo | Individual C5 | ||||||||
Trevor Hirth | Individual C6 | ||||||||
Nathan Pellissier | Individual C8 | ||||||||
Ma Lin | Individual C9 | ||||||||
Samuel Von Einem | Individual C11 |
- Women
Athlete | Event | Group Stage | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Hayley Sands | Individual C1–2 | ||||||||
Daniela Di Toro | Individual C4 | ||||||||
Lei Lina | Individual C9 | ||||||||
Yang Qian | Individual C10 | ||||||||
Melissa Tapper |
- Doubles
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Chris Addis Jessy Chen | Men's doubles MD8 | ||||||
Ma Lin Nathan Pellissier | Men's doubles MD18 | ||||||
Daniela Di Toro Hayley Sands | Women's doubles WD10 | ||||||
Lei Lina Yang Qian | Women's doubles WD20 | ||||||
Chris Addis Hayley Sands | Mixed doubles XD7 | ||||||
Jessy Chen Daniela Di Toro | |||||||
Nathan Pellissier Lei Lina | Mixed doubles XD17 | ||||||
Trevor Hirth Melissa Tapper |
Wheelchair basketball
Australia men have qualified to compete at Paris 2024, following the triumph of the nations gold medal results at the 2024 IWBF Asia-Oceania Championships in Bangkok, Thailand.[21]
- Summary
Team | Event | Group Stage | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Australia men's | Men's tournament | Netherlands | Spain | United States |
Men's tournament
Found team: Australia The following is the Australia roster in the men's wheelchair basketball tournament of the 2024 Summer Paralympics.[22]
Australia men's national wheelchair basketball team - 2024 Summer Paralympics roster | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Wheelchair rugby
Australia has qualified to compete at the Paralympic games, by virtue of their top three highest ranked team results, at the 2024 Paralympic Qualification Tournament in Wellington, New Zealand.[23]
- Summary
Team | Event | Pool round | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Australia national team | Mixed tournament | Great Britain | France | Denmark |
- Team roster
On 10 July 2024, Australia selected twelve players.
- Ryley Batt
- Chris Bond
- Ben Fawcett
- Brayden Foxley-Connolly
- Andrew Edmondson
- Shae Graham
- Jake Howe
- Josh Nicholson
- James McQuillan
- Emilie Miller
- Ella Sabljak
- Beau Vernon
- Group play
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Semi-finals |
2 | Denmark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | France (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Placings rounds |
4 | Great Britain | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
(H) Hosts
Australia | v | France |
---|---|---|
Denmark | v | Australia |
---|---|---|
Wheelchair tennis
Three players selected on 5 August 2024. Heath Davidson withdrew on 26 August 2024 due to an illness in his family.[24]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Ben Weekes | Men's singles | Rodrigues (BRA) | ||||||
Anderson Parker | Casco (ARG) | |||||||
Anderson Parker Ben Weekes | Men's doubles | — | Carneiro Silva / Rodrigues (BRA) |
Facts
- Paralympics Games representation: Eight - Daniela di Toro (tennis / table tennis) ; Seven – Angie Ballard (athletics) ; Six - Lei Li Na (table tennis), Tristan Knowles (wheelchair basketball), Shaun Norris (wheelchair basketball), Ryley Batt (wheelchair rugby) Ben Weekes (wheelchair tennis) [25]
- Indigenous athletes – Amanda Reid (cycling), Ruby Storm (swimming), Telaya Blacksmith (athletics) and Samantha Schmidt (athletics) [26]
- Youngest – Holly Warn (swimming) and oldest Dianne Barnes (equestrian) [26]
- Dual Paralympian and Olympian – Melissa Tapper (table tennis) [26]
- Multiple Paralympic sports representation – Daniela di Toro (tennis / table tennis), Amanda Reid (swimming / cycling), A J Jennings (canoeing / archery), Jessica Gallagher (athletics / skiing / cycling), Ella Sabljak (wheelchair basketball / wheeelchair rugby). At the 2024 Games, Lauren Parker will be competing in triathlon and road cycling. [26]
- Families - brothers Chad Perris (athletics) and Kane Perris (track cycling) ; Taylor Gosens (judo) joins father Gerrad Gosens (goalball / athletics) ; Tom Goodman's (triathlon) sister Molly Goodman competed at the Olympics. [26]
- Represented other Paralympic nations – Ma Lin, Lei Li Na, Yang Qian (All represented China in table tennis), Vanessa Low (represented Germany in athletics) [26]
See also
References
- ^ "McLoughlin Ready For Two-Year Lead-In As Paris 2024 Chef De Mission". Paralympics Australia. 20 June 2022. Retrieved 20 June 2022.
- ^ "'Lived Experience' Key To Prominent Games Appointment | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 18 October 2023. Retrieved 22 October 2023.
- ^ "Superb Athletes And Fierce Advocates: Australia's Paris 2024 Co-Captains Named". Paralympics Australia. 28 August 2023. Retrieved 28 August 2023.
- ^ "Federal Parliament Officially Launches Australian Paralympic Team | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 2 July 2024. Retrieved 2 July 2024.
- ^ "Flag bearers named as superstar Paralympians get nod". Nine. 12 July 2024. Retrieved 12 July 2024.
- ^ "Paralympic Team uniform launched at Australian fashion week". Paralympics Australia. 8 August 2024. Retrieved 12 August 2024.
- ^ "Federal Government Backs Australian Paralympians With Rewards For Medallists | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 26 August 2024. Retrieved 27 August 2024.
- ^ "Record-Breakers, Change-Makers: Australian Paralympic Team Finalised For Paris 2024". Paralympics Australia. 8 August 2024. Retrieved 12 August 2024.
- ^ "Olszewska serves two thrillers to grab Paris 2024 quota and reach final". World Archery. 21 July 2023.
- ^ "Governor-General Hosts Paralympic Archery Team Announcement | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 21 June 2024. Retrieved 24 June 2024.
- ^ "Paralympics Australia Announces Badminton Duo For Paris 2024 | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 23 May 2024. Retrieved 23 May 2024.
- ^ "World Champion Boccia Stars Confirmed For Paris 2024 | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 11 June 2024. Retrieved 11 June 2024.
- ^ "Paralympics Australia Names Cycling Team For Paris 2024 | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 30 July 2024. Retrieved 30 July 2024.
- ^ "Sliding Doors Moments That Led Riders To Paralympic Selection | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 4 July 2024. Retrieved 5 July 2024.
- ^ "Australia's Sole Judoka For Paris 2024 Means Business | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 24 July 2024. Retrieved 24 July 2024.
- ^ "Paralympics Australia Announces Powerful Triathlon Team For Paris 2024 | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 19 July 2024. Retrieved 19 July 2024.
- ^ "Powerlifting Resurgence Gains Pace With Paris 2024 Selections | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 25 July 2024. Retrieved 25 July 2024.
- ^ "Shooting Tradition Continues With Experienced Duo Named For Paris | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 22 July 2024. Retrieved 22 July 2024.
- ^ "Paralympics Australia Names Swimming Team For Paris 2024 Games". Paralympics Australia. 14 June 2024. Retrieved 15 June 2024.
- ^ "Paralympic Games Places Reserved as Australians Write Names Amongst Successful Ever". International Table Tennis Federation. 20 November 2023. Retrieved 3 December 2023.
- ^ "THRILLING CHAMPIONSHIP VICTORY SECURES GOLD AND PARIS 2024 BERTH FOR AUSTRALIA". International Wheelchair Basketball Federation. 22 January 2024. Retrieved 27 January 2024.
- ^ "Australia men's national wheelchair basketball team". Tokyo 2020 Paralympics. Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. Archived from the original on 1 September 2021. Retrieved 30 August 2021.
- ^ "Steelers Set Sights On Paralympic Gold After Overtime Epic | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 24 March 2024. Retrieved 25 March 2024.
- ^ "Wheelchair Tennis Gold Medallist Withdraws From Australian Team | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 26 August 2024. Retrieved 27 August 2024.
- ^ Paralympics Australia 2024, p. 40.
- ^ a b c d e f "Record-Breakers, Change-Makers: Australian Paralympic Team Finalised For Paris 2024 | Paralympics Australia". www.paralympic.org.au. 8 August 2024. Retrieved 12 August 2024.
Bibliography
- Paralympics Australia Media Guide Paris 2024 Paralympic Games (PDF). Paralympics Australia. 2024. Retrieved 26 August 2024.
External links
- Paralympics Australia Paris 2024 website
- Official website