List of 1996 Summer Olympics medal winners
Part of a series on |
1996 Summer Olympics |
---|
|
|
This is a list of medalists at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, USA:
Contents | ||
Leading medal winners References |
Aquatics
Diving
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 3 metre springboard details | Xiong Ni China | Yu Zhuocheng China | Mark Lenzi United States |
Women's 3 metre springboard details | Fu Mingxia China | Irina Lashko Russia | Annie Pelletier Canada |
Men's 10 metre platform details | Dmitri Sautin Russia | Jan Hempel Germany | Xiao Hailiang China |
Women's 10 metre platform details | Fu Mingxia China | Annika Walter Germany | Mary Ellen Clark United States |
Swimming
* Swimmers who participated in the heats only and received medals.
Synchronized swimming
Water polo
Archery
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's individual details | Justin Huish United States | Magnus Petersson Sweden | Oh Kyo-Moon South Korea |
Men's team details | United States (USA) Justin Huish Butch Johnson Rod White | South Korea (KOR) Jang Yong-Ho Kim Bo-Ram Oh Kyo-Moon | Italy (ITA) Matteo Bisiani Michele Frangilli Andrea Parenti |
Women's individual details | Kim Kyung-Wook South Korea | He Ying China | Olena Sadovnycha Ukraine |
Women's team details | South Korea (KOR) Kim Jo-Sun Kim Kyung-Wook Yoon Hye-Young | Germany (GER) Barbara Mensing Cornelia Pfohl Sandra Wagner-Sachse | Poland (POL) Iwona Dzięcioł Katarzyna Klata Joanna Nowicka |
Athletics
Track
* Athletes who participated in the heats only and received medals.
Road
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Women's 10 kilometres walk details | Yelena Nikolayeva Russia | Elisabetta Perrone Italy | Wang Yan China |
Men's 20 kilometres walk details | Jefferson Pérez Ecuador | Ilya Markov Russia | Bernardo Segura Mexico |
Men's 50 kilometres walk details | Robert Korzeniowski Poland | Mikhail Shchennikov Russia | Valentí Massana Spain |
Men's Marathon details | Josia Thugwane South Africa | Lee Bong-Ju South Korea | Erick Wainaina Kenya |
Women's Marathon details | Fatuma Roba Ethiopia | Valentina Yegorova Russia | Yuko Arimori Japan |
Field
Baseball
Badminton
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles details | Poul-Erik Høyer Larsen (DEN) | Dong Jiong (CHN) | Rashid Sidek (MAS) |
Women's singles details | Bang Soo-hyun (KOR) | Mia Audina (INA) | Susi Susanti (INA) |
Men's doubles details | Ricky Subagja and Rexy Mainaky (INA) | Cheah Soon Kit and Yap Kim Hock (MAS) | Denny Kantono and Antonius Ariantho (INA) |
Women's doubles details | Ge Fei and Gu Jun (CHN) | Gil Young-ah and Jang Hye-ock (KOR) | Qin Yiyuan and Tang Yongshu (CHN) |
Mixed doubles details | Kim Dong-moon and Gil Young-ah (KOR) | Park Joo-bong and Ra Kyung-min (KOR) | Liu Jianjun and Sun Man (CHN) |
Basketball
Boxing
Canoeing
Slalom
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's slalom C-1 details | Michal Martikán Slovakia | Lukáš Pollert Czech Republic | Patrice Estanguet France |
Men's slalom C-2 details | France (FRA) Frank Adisson Wilfrid Forgues | Czech Republic (CZE) Jiří Rohan Miroslav Šimek | Germany (GER) André Ehrenberg Michael Senft |
Men's slalom K-1 details | Oliver Fix Germany | Andraž Vehovar Slovenia | Thomas Becker Germany |
Women's slalom K-1 details | Štěpánka Hilgertová Czech Republic | Dana Chladek United States | Myriam Fox-Jerusalmi France |
Sprint
Cycling
Road
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's road race details | Pascal Richard Switzerland | Rolf Sørensen Denmark | Max Sciandri Great Britain |
Women's road race details | Jeannie Longo France | Imelda Chiappa Italy | Clara Hughes Canada |
Men's time trial details | Miguel Induráin Spain | Abraham Olano Spain | Chris Boardman Great Britain |
Women's time trial details | Zulfiya Zabirova Russia | Jeannie Longo France | Clara Hughes Canada |
Track
Mountain bike
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's cross-country details | Bart Brentjens Netherlands | Thomas Frischknecht Switzerland | Miguel Martinez France |
Women's cross-country details | Paola Pezzo Italy | Alison Sydor Canada | Susan DeMattei United States |
Equestrian
Fencing
Field hockey
Football
Gymnastics
Artistic
Rhythmic
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Group all-around details | Spain (ESP) Estela Giménez Cid Marta Baldó Marín Nuria Cabanillas Provencio Lorena Guréndez García Estíbaliz Martínez Yerro Tania Lamarca Celada | Bulgaria (BUL) Ina Deltcheva Valentina Kevlian Maria Koleva Maja Tabakova Ivelina Taleva Vjara Vatachka | Russia (RUS) Yevgeniya Bochkaryova Irina Dzyuba Yuliya Ivanova Yelena Krivoshey Olga Shtyrenko Angelina Yushkova |
Individual all-around details | Ekaterina Serebrianskaya Ukraine | Yanina Batyrchina Russia | Elena Vitrichenko Ukraine |
Handball
Judo
Modern pentathlon
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's individual details | Alexander Parygin Kazakhstan | Eduard Zenovka Russia | János Martinek Hungary |
Rowing
Sailing
Shooting
Softball
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Women's details | United States (USA) Laura Berg Gillian Boxx Sheila Cornell Lisa Fernandez Michele Granger Lori Harrigan Dionna Harris Kim Maher Leah O'Brien Dot Richardson Julie Smith Michele Smith Shelly Stokes Danielle Tyler Christa Lee Williams | China (CHN) An Zhongxin Chen Hong He Liping Lei Li Liu Xuqing Liu Yaju Ma Ying Ou Jingbai Tao Hua Wang Lihong Wang Ying Wei Qiang Xu Jian Yan Fang Zhang Chunfang | Australia (AUS) Joanne Brown Kim Cooper Carolyn Crudgington Kerry Dienelt Peta Edebone Tanya Harding Jennifer Holliday Joyce Lester Sally McDermid Francine McRae Haylea Petrie Nicole Richardson Melanie Roche Natalie Ward Brooke Wilkins |
Table tennis
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles details | Liu Guoliang China | Wang Tao China | Jörg Roßkopf Germany |
Men's doubles details | China (CHN) Liu Guoliang Kong Linghui | China (CHN) Lü Lin Wang Tao | South Korea (KOR) Lee Chul-Seung Yoo Nam-Kyu |
Women's singles details | Deng Yaping China | Chen Jing Chinese Taipei | Qiao Hong China |
Women's doubles details | China (CHN) Deng Yaping Qiao Hong | China (CHN) Liu Wei Qiao Yunping | South Korea (KOR) Park Hae-Jung Ryu Ji-Hae |
Tennis
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles details | Andre Agassi United States | Sergi Bruguera Spain | Leander Paes India |
Women's singles details | Lindsay Davenport United States | Arantxa Sánchez Vicario Spain | Jana Novotná Czech Republic |
Men's doubles details | Australia (AUS) Todd Woodbridge Mark Woodforde | Great Britain (GBR) Neil Broad Tim Henman | Germany (GER) Marc-Kevin Goellner David Prinosil |
Women's doubles details | United States (USA) Gigi Fernández Mary Joe Fernández | Czech Republic (CZE) Jana Novotná Helena Suková | Spain (ESP) Conchita Martínez Arantxa Sánchez Vicario |
Volleyball
Beach
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's team details | Charles "Karch" Kiraly and Kent Steffes (USA) | Michael Dodd and Mike Whitmarsh (USA) | John Child and Mark Heese (CAN) |
Women's team details | Jackie Silva and Sandra Pires (BRA) | Mônica Rodrigues and Adriana Samuel (BRA) | Natalie Cook and Kerri Pottharst (AUS) |
Indoor
Weightlifting
Wrestling
Freestyle
Greco-Roman
Leading medal winners
23 competitors won at least three medals.[1]
Athlete | Nation | Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Alexei Nemov | Russia (RUS) | Gymnastics | 2 | 1 | 3 | 6 |
Amy Van Dyken | United States (USA) | Swimming | 4 | 0 | 0 | 4 |
Michelle Smith | Ireland (IRL) | Swimming | 3 | 0 | 1 | 4 |
Alexander Popov | Russia (RUS) | Swimming | 2 | 2 | 0 | 4 |
Gary Hall Jr. | United States (USA) | Swimming | 2 | 2 | 0 | 4 |
Angel Martino | United States (USA) | Swimming | 2 | 0 | 2 | 4 |
Simona Amânar | Romania (ROU) | Gymnastics | 1 | 1 | 2 | 4 |
Dagmar Hase | Germany (GER) | Swimming | 0 | 3 | 1 | 4 |
Gina Gogean | Romania (ROU) | Gymnastics | 0 | 1 | 3 | 4 |
Vitaly Scherbo | Belarus (BLR) | Gymnastics | 0 | 0 | 4 | 4 |
Jenny Thompson | United States (USA) | Swimming | 3 | 0 | 0 | 3 |
Josh Davis | United States (USA) | Swimming | 3 | 0 | 0 | 3 |
Lilia Podkopayeva | Ukraine (UKR) | Gymnastics | 2 | 1 | 0 | 3 |
Denis Pankratov | Russia (RUS) | Swimming | 2 | 1 | 0 | 3 |
Le Jingyi | China (CHN) | Swimming | 1 | 2 | 0 | 3 |
Li Xiaoshuang | China (CHN) | Gymnastics | 1 | 2 | 0 | 3 |
Amanda Beard | United States (USA) | Swimming | 1 | 2 | 0 | 3 |
Whitney Hedgepeth | United States (USA) | Swimming | 1 | 2 | 0 | 3 |
Susie O'Neill | Australia (AUS) | Swimming | 1 | 2 | 0 | 3 |
Franziska van Almsick | Germany (GER) | Swimming | 1 | 0 | 2 | 3 |
Merlene Ottey-Page | Jamaica (JAM) | Athletics | 0 | 2 | 1 | 3 |
Daniel Kowalski | Austria (AUT) | Swimming | 0 | 1 | 2 | 3 |
Sandra Völker | Germany (GER) | Swimming | 0 | 1 | 2 | 3 |
See also
References
- ^ "1996 Atlanta Summer Games". Sports Reference LLC. Archived from the original on May 4, 2020. Retrieved April 7, 2012.
External links
- "Atlanta 1996". Olympics.com. International Olympic Committee.