Svømming under VM i svømmesport 2022 – 200 meter brystsvømming menn
Svømming under VM i svømmesport 2022 – 200 meter brystsvømming menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 200 meter brystsvømming menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2022 | ||
Sted | Budapest i Ungarn | ||
Arena | Duna Aréna | ||
Dato | 22. juni (forsøksheat og finale) 23. juni (finale) | ||
Vinnertid | 2.07,07 | ||
Medaljevinnere | |||
Zac Stubblety-Cook, Australia | |||
Yu Hanaguruma, Japan Erik Persson, Sverige | |||
Forrige | 2019 | ||
Neste | 2023 |
VM i svømmesport 2022 Budapest, Ungarn | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Highlight | highlight | ||
Mix duett | teknisk | fri | |
Vannpolo | |||
|
200 meter brystsvømming menn er en svømmeøvelse som blir arrangert under VM i svømming 2022 i Budapest i Ungarn 22. og 23. juni 2022.[1]
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | |||||
Zac Stubblety-Cook | Yu Hanaguruma | Erik Persson | ||||
Australia | Japan | Sverige |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2.05,95 | Adelaide, Australia | 19. mai 2022 |
Mesterskapsrekord | Anton Tsjupkov | Russland | 2.06,12 | Gwangju, Sør-Korea | 26. juli 2019 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 22. juni klokken 09:50.[2]
Plassering | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2.09,09 | Q |
2 | 5 | 6 | Caspar Corbeau | Nederland | 2.09,15 | Q |
3 | 3 | 6 | Charlie Swanson | USA | 2.09,36 | Q |
4 | 3 | 5 | Erik Persson | Sverige | 2.09,58 | Q |
5 | 3 | 7 | Anton McKee | Island | 2.09,69 | Q |
6 | 4 | 3 | Yu Hanaguruma | Japan | 2.09,86 | Q |
7 | 3 | 4 | Matti Mattsson | Finland | 2.10,05 | Q |
8 | 4 | 5 | Ryuya Mura | Japan | 2.10,20 | Q |
9 | 5 | 5 | Nic Fink | USA | 2.10,27 | Q |
10 | 4 | 4 | Arno Kamminga | Nederland | 2.10,33 | |
11 | 4 | 6 | Cho Sung-jae | Sør-Korea | 2.10,69 | Q |
12 | 4 | 7 | Dawid Wiekiera | Polen | 2.10,86 | Q |
13 | 5 | 3 | James Wilby | Storbritannia | 2.11,29 | Q |
14 | 5 | 7 | Ljubomir Epitropov | Bulgaria | 2.11,52 | Q |
15 | 5 | 1 | Denis Petrashov | Kirgisistan | 2.11,88 | Q |
16 | 3 | 3 | Matthew Wilson | Australia | 2.11,89 | Q |
17 | 3 | 0 | Amro Al-Wir | Jordan | 2.11,99 | Q |
18 | 3 | 2 | Antoine Viquerat | Frankrike | 2.12,27 | |
19 | 3 | 1 | Caio Pumputis | Brasil | 2.12,72 | |
20 | 4 | 2 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 2.13,13 | |
21 | 2 | 7 | Maksym Ovchinnikov | Ukraina | 2.13,33 | |
22 | 5 | 2 | Qin Haiyang | Kina | 2.13,35 | |
23 | 2 | 3 | James Dergousoff | Canada | 2.13,89 | |
24 | 2 | 6 | Daniils Bobrovs | Latvia | 2.13,96 | |
25 | 3 | 8 | Maximillian Wei Ang | Singapore | 2.14,14 | |
26 | 5 | 8 | Savvas Thomoglou | Hellas | 2.14,20 | |
27 | 2 | 5 | Cai Bing-rong | Kinesisk Taipei | 2.15,46 | |
28 | 2 | 8 | Constantin Malachi | Moldova | 2.16,25 | |
29 | 5 | 0 | Phạm Thanh Bảo | Vietnam | 2.17,34 | |
30 | 4 | 9 | Taichi Vakasama | Fiji | 2.17,49 | |
31 | 2 | 4 | Bernhard Tyler Christianson | Panama | 2.18,77 | |
32 | 2 | 9 | Liam Davis | Zimbabwe | 2.19,62 | |
33 | 2 | 1 | Jonathan Cook | Filippinene | 2.19,95 | |
34 | 3 | 9 | Adriel Sanes | De amerikanske Jomfruøyer | 2.20,41 | |
35 | 1 | 5 | Abdulaziz Al-Obaidly | Qatar | 2.21,82 | |
36 | 1 | 2 | Saud Ghali | Bahrain | 2.23,68 | |
37 | 1 | 4 | Jonathan Chung Yee | Mauritius | 2.24,36 | |
38 | 2 | 0 | Arnoldo Herrera | Costa Rica | 2.24,46 | |
39 | 1 | 6 | Brandon Schuster | Samoa | 2.25,04 | |
40 | 1 | 3 | Andrej Stojanovski | Nord-Makedonia | 2.26,11 | |
41 - | 4 | 0 | Adam Chillingworth | Hongkong | 8 Diskvalifisert | |
4 | 1 | Christopher Rothbauer | Østerrike | |||
4 | 8 | Carles Coll | Spania | |||
5 | 9 | Ron Polonsky | Israel | |||
1 | 7 | Luis Sebastian Weekes | Barbados | 9 Startet ikke | ||
2 | 2 | André Klippenberg Grindheim | Norge |
Semifinaler
Semifinaler startet 22. juni klokken 18:45.[3]
Plassering | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2.06,72 | Q |
2 | 2 | 3 | Anton McKee | Island | 2.08,74 | Q |
3 | 1 | 3 | Yu Hanaguruma | Japan | 2.08,75 | Q |
4 | 1 | 5 | Erik Persson | Sverige | 2.08,84 | Q |
5 | 2 | 6 | Matti Mattsson | Finland | 2.09,04 | Q |
6 | 1 | 4 | Caspar Corbeau | Nederland | 2.09,17 | Q |
7 | 2 | 2 | Nic Fink | USA | 2.09,23 | Q |
8 | 1 | 6 | Ryuya Mura | Japan | 2.09,69 | Q |
9 | 1 | 2 | Cho Sung-jae | Sør-Korea | 2.09,81 | |
10 | 1 | 7 | James Wilby | Storbritannia | 2.09,85 | |
11 | 2 | 5 | Charlie Swanson | USA | 2.09,89 | |
12 | 1 | 1 | Denis Petrashov | Kirgisistan | 2.11,00 | |
13 | 1 | 8 | Amro Al-Wir | Jordan | 2.11,05 | |
14 | 2 | 1 | Ljubomir Epitropov | Bulgaria | 2.11,01 | |
15 | 2 | 8 | Matthew Wilson | Australia | 2.11,44 | |
– | 2 | 7 | Dawid Wiekiera | Polen | Diskvalifisert |
Finale
Finalen fant sted 23. juni fra klokken 19:28.[4]
Plassering | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2.07,07 | |
02 | 3 | Yu Hanaguruma | Japan | 2.08,38 | |
02 | 6 | Erik Persson | Sverige | 2.08,38 | |
4 | 8 | Ryuya Mura | Japan | 2.08,86 | |
5 | 1 | Nic Fink | USA | 2.09,05 | |
6 | 5 | Anton McKee | Island | 2.09,37 | |
7 | 7 | Caspar Corbeau | Nederland | 2.09,62 | |
8 | 2 | Matti Mattsson | Finland | 2.09,65 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1973: David Andrew Wilkie
- 1975: David Andrew Wilkie
- 1978: Nicholas Nevid
- 1982: Victor Davis
- 1986: József Szabó
- 1991: Mike Barrowman
- 1994: Norbert Rózsa
- 1998: Kurt Grote
- 2001: Brendan Hansen
- 2003: Kōsuke Kitajima
- 2005: Brendan Hansen
- 2007: Kōsuke Kitajima
- 2009: Dániel Gyurta
- 2011: Dániel Gyurta
- 2013: Dániel Gyurta
- 2015: Marco Koch
- 2017: Anton Tsjupkov
- 2019: Anton Tsjupkov
- 2022: Zac Stubblety-Cook
- 2023: Qin Haiyang
- 2024: Dong Zhihao