Tamara Rylova
Tamara Rylova | |||
---|---|---|---|
Født | 1. okt. 1931[1] Vologda | ||
Død | 1. feb. 2021[2] (89 år) St. Petersburg | ||
Beskjeftigelse | Skøyteløper | ||
Nasjonalitet | Russland Sovjetunionen | ||
Utmerkelser | Idrettens mester i Sovjetunionen | ||
Sport | Hurtigløp på skøyter[3][4] | ||
Høyde | 163 centimeter[5] |
Medaljeoversikt | |||
---|---|---|---|
Hurtigløp på skøyter: | |||
Konkurrerte for Sovjetunionen | |||
Olympiske leker[6] | |||
Bronse | Squaw Valley 1960 | 1 000 m | |
Allround-verdensmesterskap[7] | |||
Gull | Sverdlovsk 1959 | Allround | |
Sølv | Kuopio 1955 | Allround | |
Sølv | Imatra 1957 | Allround | |
Sølv | Kristinehamn 1958 | Allround | |
Sølv | Östersund 1960 | Allround | |
Bronse | Kvarnsveden 1956 | Allround | |
Bronse | Kristinehamn 1964 | Allround | |
Sovjet Allround-mesterskap[8] | |||
Gull | Alma-Ata 1955 | Allround | |
Gull | Sverdlovsk 1957 | Allround | |
Gull | Tsjeljabinsk 1959 | Allround | |
Gull | Alma-Ata 1960 | Allround | |
Sølv | Leningrad 1958 | Allround | |
Bronse | Sverdlovsk 1954 | Allround | |
Bronse | Sverdlovsk 1964 | Allround |
Tamara Nikolajevna Rylova (russisk: Тамара Николаевна Рылова; født 1. oktober 1931 i Vologda, død 1. februar 2021) var en sovjetisk skøyteløper som deltok i de olympiske vinterleker 1960 i Squaw Valley.
Rylova vant en olympisk bronsemedalje under vinter-OL 1960 i Squaw Valley. Hun kom på tredjeplass på 1 000 meter skøyter, bak Helga Haase fra Tyskland og Klara Guseva fra Sovjetunionen.
Hun vant allround-VM 1959 i Sverdlovsk.
Referanser
- ^ sports-reference.com, verkets språk engelsk, www.sports-reference.com, besøkt 2. oktober 2016[Hentet fra Wikidata]
- ^ «Скончалась советская конькобежка-чемпионка Тамара Рылова», verkets språk russisk, utgitt 2. februar 2021[Hentet fra Wikidata]
- ^ SpeedSkatingStats, SpeedSkatingStats skøyteløper ID 1931100101, besøkt 5. mai 2022[Hentet fra Wikidata]
- ^ SpeedSkatingNews.info, SpeedSkatingNews.info skøyteløper ID tamara-rylova, besøkt 5. mai 2022[Hentet fra Wikidata]
- ^ (på en) Olympedia, 2006, Wikidata Q95606922, https://www.olympedia.org/
- ^ Teigen, Magne (1. juli 2014). «Medaljevinnere i Olympiske Vinterleker - Kvinner 1960–2014» (PDF). NSF / SG. Arkivert fra originalen (.pdf) 19. januar 2016. Besøkt 1. januar 2016.
- ^ Teigen, Magne (8. mars 2015). «Medaljevinnere i Allround-VM, kvinner (1933–...) 1936–2015» (PDF). Norges Skøyteforbund. Arkivert fra originalen (.pdf) 22. desember 2015. Besøkt 1. januar 2016.
- ^ «Общество Нержавого Конька: Чемпионаты России и СССР. Женщины. 1913-1964» (russisk). speedskating.ru. Arkivert fra originalen (.html) 5. februar 2012. Besøkt 1. januar 2016.
Eksterne lenker
- (en) Tamara Rylova – Olympics.com
- (en) Tamara Rylova – Olympic.org
- (en) Tamara Rylova – Olympedia
- (en) Tamara Rylova – Speedskatingbase.eu
- (en) Tamara Rylova – SpeedSkatingNews.info
- (en) Tamara Rylova – SpeedSkatingStats.com
- (en) Tamara Rylova – TheSports.org
- (en) Tamara Rylova på www.ISU.html.infostradasports.com sine nettsider.
- (ru) Tamara Rylova på infosport.ru
- (ru) «Рылова, Тамара Николаевна». www.peoples.ru. Besøkt 20. februar 2020.
- (ru) «Заслуженные мастера спорта – Рылова, Тамара Николаевна». vologda-oblast.ru. Arkivert fra originalen 2. januar 2017. Besøkt 20. februar 2020.
- (ru) «Призера зимней Олимпиады Тамару Рылову похоронят в Вологде». vologdaregion.ru. Besøkt 20. februar 2020.
- v
- d
- r
- 1933: Liselotte Landbeck
- 1934: Undis Blikken
- 1935: Laila Schou Nilsen
- 1936: Kit Klein
- 1937: Laila Schou Nilsen
- 1938: Laila Schou Nilsen
- 1939: Verné Lesche
- 1940–1946: Ikke arrangert på grunn av krigen.
- 1947: Verné Lesche
- 1948: Marija Isakova
- 1949: Marija Isakova
- 1950: Marija Isakova
- 1951: Eevi Huttunen
- 1952: Lidija Selikhova
- 1953: Khalida Stsjegolejeva
- 1954: Lidija Selikhova
- 1955: Rimma Zjukova
- 1956: Sofija Kondakova
- 1957: Inga Artamonova
- 1958: Inga Artamonova
- 1959: Tamara Rylova
- 1960: Valentina Stenina
- 1961: Valentina Stenina
- 1962: Inga Voronina
- 1963: Lidija Skoblikova
- 1964: Lidija Skoblikova
- 1965: Inga Voronina
- 1966: Valentina Stenina
- 1967: Stien Kaiser
- 1968: Stien Kaiser
- 1969: Lāsma Kauniste
- 1970: Atje Keulen-Deelstra
- 1971: Nina Statkevitsj
- 1972: Atje Keulen-Deelstra
- 1973: Atje Keulen-Deelstra
- 1974: Atje Keulen-Deelstra
- 1975: Karin Kessow
- 1976: Sylvia Burka
- 1977: Vera Bryndsej
- 1978: Tatjana Averina
- 1979: Beth Heiden
- 1980: Natalja Petrusiova
- 1981: Natalja Petrusiova
- 1982: Karin Busch
- 1983: Andrea Schöne
- 1984: Karin Enke
- 1985: Andrea Schöne
- 1986: Karin Kania
- 1987: Karin Kania
- 1988: Karin Kania
- 1989: Constanze Moser
- 1990: Jacqueline Börner
- 1991: Gunda Kleemann
- 1992: Gunda Niemann
- 1993: Gunda Niemann
- 1994: Emese Hunyady
- 1995: Gunda Niemann
- 1996: Gunda Niemann
- 1997: Gunda Niemann
- 1998: Gunda Niemann-Stirnemann
- 1999: Gunda Niemann-Stirnemann
- 2000: Claudia Pechstein
- 2001: Anni Friesinger
- 2002: Anni Friesinger
- 2003: Cindy Klassen
- 2004: Renate Groenewold
- 2005: Anni Friesinger
- 2006: Cindy Klassen
- 2007: Ireen Wüst
- 2008: Paulien van Deutekom
- 2009: Martina Sáblíková
- 2010: Martina Sáblíková
- 2011: Ireen Wüst
- 2012: Ireen Wüst
- 2013: Ireen Wüst
- 2014: Ireen Wüst
- 2015: Martina Sáblíková
- 2016: Martina Sáblíková
- 2017: Ireen Wüst
- 2018: Miho Takagi
- 2019: Martina Sáblíková
- 2020: Ireen Wüst
- 2022: Irene Schouten
- 2024: Joy Beune
- 2026: tbd