Drużynowe mistrzostwa Europy juniorów do lat 18 w szachach – rozgrywane od 2000 r. zawody szachowe, w których udział biorą narodowe reprezentacje krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Szachowej, składające się z zawodników w wieku do 18 lat. Odbywają się w corocznie (z wyjątkiem roku 2005) w konkurencji juniorek i juniorów, zespoły dziewcząt liczą 2 zawodniczki, natomiast chłopców – 4 zawodników. Każda z drużyn może posiadać po jednym zawodniku rezerwowym.
Wyniki mistrzostw
I mistrzostwa (2000, Balatonlelle)
- Miejsce i termin: Balatonlelle, 9–15 lipca 2000
- Liczba drużyn: 11
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Ukraina Pawło Eljanow, Ołeksandr Zubow, Zachar Jefimienko, Ołeksandr Areszczenko, Ołeksand Kowczan | 2 | Niemcy Ferenc Langheinrich, Andreas Schenk, Stefan Bromberger, Florian Grafl, Christian Seel | 3 | Rumunia Horia Geantă, Gergely-Andras-Gyula Szabo, Florian-George Sebe-Vodislav, Vlad-Cristian Jianu, Răzvan-Alex Sebe-Vodislav | | - Miejsce i termin: Balatonlelle, 9–15 lipca 2000
- Liczba drużyn: 12
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
II mistrzostwa (2001, Balatonlelle)
- Miejsce i termin: Balatonlelle, 22–29 czerwca 2001
- Liczba drużyn: 14
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Ukraina Nazar Firman, Zachar Jefimienko, Anton Korobow, Ołeksandr Areszczenko | 2 | Rumunia Gergely-Andras-Gyula Szabo, Constantin Lupulescu, Valentin Răceanu, Vlad-Cristian Jianu, Bogdan Vioreanu | 3 | Serbia i Czarnogóra Miloš Perunović, Nikola Sedlak, Veljko Jeremić, Nikola Đukić, Marko Živanić | | - Miejsce i termin: Balatonlelle, 22–29 czerwca 2001
- Liczba drużyn: 13
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
III mistrzostwa (2002, Balatonlelle)
- Miejsce i termin: Balatonlelle, 11–20 czerwca 2002
- Liczba drużyn: 13
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Rumunia Constantin Lupulescu, Vlad-Cristian Jianu, Bogdan Vioreanu, Andrei Murariu, Vlad-Victor Bârnaure | 2 | Ukraina Zachar Jefimienko, Anton Korobow, Dmitrij Maksimow, Anton Sitnikow, Igor Smirnow | 3 | Niemcy Arik Braun, David Baramidze, Lorenz Drabke, Ilja Zaragazki, Hannes Rau | | - Miejsce i termin: Balatonlelle, 11–20 czerwca 2002
- Liczba drużyn: 11
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
IV mistrzostwa (2003, Balatonlelle)
- Miejsce i termin: Balatonlelle, 18–27 lipca 2003
- Liczba drużyn: 14
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Węgry Ferenc Berkes, Gergely Antal, Csaba Balogh, Viktor Erdős, Tamás Mészáros | 2 | Polska Mateusz Bartel, Radosław Wojtaszek, Grzegorz Gajewski, Bartłomiej Heberla | 3 | Rumunia Andrei Murariu, Vlad-Victor Bârnaure, Tiberiu Mănescu, Augustin Madan, Vladimir Doncea | | - Miejsce i termin: Balatonlelle, 18–27 lipca 2003
- Liczba drużyn: 12
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
V mistrzostwa (2004, Belgrad)
- Miejsce i termin: Belgrad, 9–18 lipca 2004
- Liczba drużyn: 7
- System rozgrywek: kołowy, 6 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Niemcy David Baramidze, Arik Braun, Falko Bindrich, Maximilian Meinhardt, Ilja Brener | 2 | Rumunia Vlad-Victor Bârnaure, Andrei Murariu, Tiberiu Mănescu, Eduard Văleanu, Lucian-Costin Miron | 3 | Słowenia Jure Borišek, Tadej Sakelšek, Luka Lenič, Jure Zorko, Jure Škoberne | | - Miejsce i termin: Belgrad, 9–18 lipca 2004
- Liczba drużyn: 7
- System rozgrywek: kołowy, 6 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
VI mistrzostwa (2006, Balatonlelle)
- Miejsce i termin: Balatonlelle, 11–20 lipca 2006
- Liczba drużyn: 13
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Rosja Roman Nieczepurenko, Jewgienij Lewin, Iwan Rozum, Oleg Jaksin, Iwan Ałdochin | 2 | Węgry Krisztián Szabó, László Gonda, Dénes Boros, Tamás Bánusz, Balázs Bakos | 3 | Niemcy Arik Braun, Falko Bindrich, Sebastian Bogner, Ilja Brener, Niclas Huschenbeth | | - Miejsce i termin: Balatonlelle, 11–20 lipca 2006
- Liczba drużyn: 12
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
VII mistrzostwa (2007, Subotica)
- Miejsce i termin: Subotica, 7–14 lipca 2007
- Liczba drużyn: 12
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Węgry Tamás Bánusz, Krisztián Szabó, Dávid Bérczes, Péter Prohászka, Imre Balog | 2 | Turcja Mustafa Yılmaz, Oğulcan Kanmazalp, Mert Yılmazyerli, Burak Fırat, Ataman Aydoğdu | 3 | Chorwacja Ivan Šarić, Saša Martinović, Zvonimir Iveković, Julijan Plenča | | - Miejsce i termin: Subotica, 7–14 lipca 2007
- Liczba drużyn: 10
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
VIII mistrzostwa (2008, Szeged)
- Miejsce i termin: Szeged, 13–22 czerwca 2008
- Liczba drużyn: 12
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Polska Jacek Tomczak, Mateusz Bobula, Kacper Piorun, Adrian Panocki | 2 | Węgry A Péter Prohászka, Dávid Bérczes, Tamás Fodor, Gyula Pap, Imre Balog | 3 | Węgry B Ervin Tóth, Balázs Bakos, Olivér Mihók, Attila Gergácz, András Csirik | | - Miejsce i termin: Szeged, 13–22 czerwca 2008
- Liczba drużyn: 8
- System rozgrywek: kołowy, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
IX mistrzostwa (2009, Pardubice)
- Miejsce i termin: Pardubice, 16–22 lipca 2009
- Liczba drużyn: 13
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
Miejsce | Medaliści | 1 | Węgry Péter Prohászka, Gyula Pap, Imre Balog, Tamás Fodor, Olivér Mihók | 2 | Polska Dariusz Świercz, Kacper Piorun, Marcel Kanarek, Kamil Klim | 3 | Niemcy Niclas Huschenbeth, Julian Jorczik, Patrick Zelbel, Felix Graf | | - Miejsce i termin: Pardubice, 16–22 lipca 2009
- Liczba drużyn: 16
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: OlimpBase
|
X mistrzostwa (2010, Pardubice)
- Miejsce i termin: Pardubice, 15–21 lipca 2010
- Liczba drużyn: 8
- System rozgrywek: kołowy, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
Miejsce | Medaliści | 1 | Polska Marcin Sieciechowicz, Marcel Kanarek, Kamil Dragun, Zbigniew Strzemiecki | 2 | Rumunia Robin-Alexandru Dragomirescu, Adrian-Marian Petrisor, Alexandru-Ovidiu Stanciu, Radu-Marian Doros, Vlad Stegariu | 3 | Węgry Richárd Rapport, Péter Prohászka, Norbert Lorand, Gabor Nagy, Bence Szabó | | - Miejsce i termin: Pardubice, 15–21 lipca 2010
- Liczba drużyn: 11
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
|
XI mistrzostwa (2011, Jassy)
- Miejsce i termin: Jassy, 14–22 lipca 2011
- Liczba drużyn: 12
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
Miejsce | Medaliści | 1 | Polska Marcel Kanarek, Zbigniew Strzemiecki, Daniel Sadzikowski, Paweł Weichhold | 2 | Turcja Burak Firat, Cemil Can Ali Marandi, Vahap Sanal, Batuhan Dastan, Cankut Emiroglu | 3 | Rumunia Alexandru-Ovidiu Stanciu, Radu-Marian Doros, Robert Hajbok, Vlad-Ionut Stegariu, Costin-George Malureanu | | - Miejsce i termin: Jassy, 14–22 lipca 2011
- Liczba drużyn: 8
- System rozgrywek: kołowy, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
|
XII mistrzostwa (2012, Pardubice)
- Miejsce i termin: Pardubice, 12–19 lipca 2012
- Liczba drużyn: 10
- System rozgrywek: kołowy, 9 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
Miejsce | Medaliści | 1 | Polska Kamil Dragun, Daniel Sadzikowski, Marcin Krzyżanowski, Kacper Drozdowski | 2 | Węgry Gabor Nagy, Mate Bagi, Csaba Tesik, Gergely Kantor, Benjamin Gledura | 3 | Niemcy Jens Kotainy, Jan-Christian Schröder, Maximilian Berchtenbreiter, Mark Kvetny | | - Miejsce i termin: Pardubice, 12–19 lipca 2012
- Liczba drużyn: 9
- System rozgrywek: kołowy, 8 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
|
XIII mistrzostwa (2013, Maribor)
- Miejsce i termin: Maribor, 5–13 lipca 2013
- Liczba drużyn: 8
- System rozgrywek: kołowy, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
| - Miejsce i termin: Maribor, 5–13 lipca 2013
- Liczba drużyn: 8
- System rozgrywek: kołowy, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
|
XIV mistrzostwa (2014, Jassy)
- Miejsce i termin: Jassy, 15–21 lipca 2014
- Liczba drużyn: 10
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
Miejsce | Medaliści | 1 | Turcja Vahap Şanal, Muhammed Batuhan Daştan, Cemil Can Ali Marandi, Volkan Sevgi, Nezihe Ezgi Menzi | 2 | Polska Kacper Drozdowski, Grzegorz Nasuta, Radosław Gajek, Łukasz Jarmuła | 3 | Mołdawia Liviu Cerbulenco, Valerii Iovcov, Oleg Gorbanovsky, Nichita Morozov | | - Miejsce i termin: Jassy, 15–21 lipca 2014
- Liczba drużyn: 10
- System rozgrywek: szwajcarski, 7 rund
- Pełne wyniki: chess-results.com
|
Bibliografia
- European Youth U18 Team Championship history