Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – bieg na 3000 m z przeszkodami mężczyzn
- Główny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008.
Złoty medal | Brimin Kipruto |
---|---|
Srebrny medal | Mahiedine Mekhissi-Benabbad |
Brązowy medal | Richard Mateelong |
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn to jedna z 47 konkurencji lekkoatletycznych organizowanych na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.
Rywalizacja odbywała się w dniach 16–18 sierpnia na Stadionie Narodowym w Pekinie.
Złoty medal zdobył Kenijczyk Brimin Kipruto.
Poz. - pozycja |
- rekord świata | - rekord krajowy | - rekord życiowy | = - wyrównany rekord życiowy | - najlepszy wynik w sezonie | = - wyrównany najlepszy wynik w sezonie |
Fn - falstart |
Rekordy
Rekord świata | Saif Saaeed Shaheen (QAT) | 7:53.63 | Bruksela, Belgia | 3 września 2004 |
Rekord olimpijski | Julius Kariuki (KEN) | 8:05.51 | Seul, Korea Południowa | 30 września 1998 |
Przebieg zawodów
Biegi eliminacyjne
Biegi eliminacyjne odbyły się 16 sierpnia. Pierwszy z nich wystartował o godzinie 9:20. W trzech biegach wystartowało 40 zawodników. Do finału awansowało czterech najlepszych zawodników z każdego biegu oraz trzech zawodników z najlepszymi czasami.
Bieg 1
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Bouabdellah Tahri | Francja | 8:23.42 | Q |
2 | Brimin Kipruto | Kenia | 8:23.53 | Q |
3 | Abdelkader Hachlaf | Maroko | 8:23.62 | Q |
4 | Tareq Mubarak Taher | Bahrajn | 8:23.66 | Q |
5 | Nahom Mesfin | Etiopia | 8:23.82 | |
6 | Ildar Minshin | Rosja | 8:26.85 | |
7 | Tomasz Szymkowiak | Polska | 8:29.37 | |
8 | Rabia Makhloufi | Algieria | 8:29.74 | |
9 | Yoshitaka Iwamizu | Japonia | 8:29.80 | |
10 | Valerijs Žolnerovics | Łotwa | 8:37.65 | |
11 | Alberto Paulo | Portugalia | 8:39.11 | |
12 | Rubén Palomeque | Hiszpania | 8:58.50 | |
Matteo Villani | Włochy | DNF |
Międzyczasy
Międzyczas | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
1000m | Bouabdellah Tahri | Francja | 2:53.48 |
2000m | Bouabdellah Tahri | Francja | 5:45.01 |
Bieg 2
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Yacob Jarso | Etiopia | 8:16.88 | Q |
2 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad | Francja | 8:16.95 | Q |
3 | Anthony Famiglietti | Stany Zjednoczone | 8:17.34 | Q |
4 | Ezekiel Kemboi | Kenia | 8:17.55 | Q |
5 | Mustafa Mohamed | Szwecja | 8:17.80 | q |
6 | Youcef Abdi | Australia | 8:17.97 | q |
7 | Ion Luchianov | Mołdawia | 8:18.97 | q |
8 | Boštjan Buc | Słowenia | 8:23.09 | |
9 | Brahim Taleb | Maroko | 8:29.80 | |
10 | Andrew Lemoncello | Wielka Brytania | 8:36.06 | |
11 | William Nelson | Stany Zjednoczone | 8:36.66 | |
12 | José Luis Blanco | Hiszpania | 8:37.37 | |
13 | Ali Ahmed Al-Amri | Arabia Saudyjska | 9:09.73 | |
Jukka Keskisalo | Finlandia | DNS |
Międzyczasy
Międzyczas | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
1000m | Anthony Famiglietti | Stany Zjednoczone | 2:40.79 |
2000m | Anthony Famiglietti | Stany Zjednoczone | 5:31.21 |
Bieg 3
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Ruben Ramolefi | Południowa Afryka | 8:19.86 | Q |
2 | Richard Mateelong | Kenia | 8:19.87 | Q |
3 | Benjamin Kiplagat | Uganda | 8:20.22 | Q |
4 | Abubaker Ali Kamal | Katar | 8:21.85 | Q |
5 | Eliseo Martín | Hiszpania | 8:23.19 | |
6 | Hamid Ezzine | Maroko | 8:27.45 | |
7 | Vincent Zouaoui Dandrieaux | Francja | 8:27.91 | |
8 | Roba Gary | Etiopia | 8:28.27 | |
9 | Joshua McAdams | Stany Zjednoczone | 8:33.26 | |
10 | Paweł Potapowicz | Rosja | 8:36.29 | |
11 | Pieter Desmet | Belgia | 8:37.99 | |
12 | Halil Akkaş | Turcja | 8:44.70 | |
13 | Itai Maggidi | Izrael | 9:05.02 |
Międzyczasy
Międzyczas | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
1000m | Ruben Ramolefi | Południowa Afryka | 2:49.62 |
2000m | Ruben Ramolefi | Południowa Afryka | 5:38.70 |
Finał
Poz. | Zawodnik | Narodowość | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
Brimin Kipruto | Kenia | 8:10.34 | ||
Mahiedine Mekhissi-Benabbad | Francja | 8:10.49 | ||
Richard Mateelong | Kenia | 8:11.01 | ||
4 | Yacob Jarso | Etiopia | 8:13.47 | |
5 | Bouabdellah Tahri | Francja | 8:14.79 | |
6 | Youcef Abdi | Australia | 8:16.36 | |
7 | Ezekiel Kemboi | Kenia | 8:16.38 | |
8 | Abubaker Ali Kamal | Katar | 8:16.59 | |
9 | Benjamin Kiplagat | Uganda | 8:20.27 | |
10 | Mustafa Mohamed | Szwecja | 8:20.69 | |
11 | Tareq Mubarak Taher | Bahrajn | 8:21.59 | |
12 | Ion Luchianov | Mołdawia | 8:27.82 | |
13 | Anthony Famigliettio | Stany Zjednoczone | 8:31.21 | |
14 | Ruben Ramolefi | Południowa Afryka | 8:34.58 | |
15 | Abdelkader Hachlaf | Maroko | 9:02.06 |
Bibliografia
- IAAF IO 2008
- The XXIX Olympic Games - Beijing, China - 8/24 August 2008
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w biegu na 3000 m z przeszkodami
|