Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Kod MKOl | NOR | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920 Antwerpia | ||||||
Chorąży | ||||||
Liczba zawodników | 194 w 72 konkurencjach w 16 dyscyplinach | |||||
|
Norwegię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 reprezentowało 193 zawodników: 187 mężczyzn i 6 kobiet. Był to szósty start reprezentacji Norwegii na letnich igrzyskach olimpijskich.
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|---|
Złoto | Helge Løvland | Lekkoatletyka | Dziesięciobój | 6803,355 pkt[1] |
Złoto | Otto Olsen | Strzelectwo | Karabin wojskowy 300 m leżąc indywidualnie | 60pkt[2] |
Złoto | Otto Olsen | Strzelectwo | Biegnący jeleń runda pojedyncza indywidualnie | 43 pkt[2] |
Złoto | Einar Liberg, Ole Lilloe-Olsen, Harald Natvig, Hans Nordvik, Otto Olsen | Strzelectwo | Biegnący jeleń strzał pojedynczy drużynowo | 178 pkt[2] |
Złoto | Ole Lilloe-Olsen | Strzelectwo | Biegnący jeleń strzał podwójny indywidualnie | 82 pkt[2] |
Złoto | Thorstein Johansen, Einar Liberg, Ole Lilloe-Olsen, Harald Natvig, Hans Nordvik | Strzelectwo | Biegnący jeleń strzał podwójny drużynowo | 343 pkt[2] |
Złoto | Andreas Brecke, Paal Kaasen, Ingolf Rød | Żeglarstwo | Klasa 6 metrowa formuła 1919 | 4 pkt |
Złoto | Carl Ringvold, Thorleif Holbye, Alf Jacobsen, Kristoffer Olsen, Tellef Wagle | Żeglarstwo | Klasa 8 metrowa formuła 1907 | 2 pkt |
Złoto | Magnus Konow, Thorleif Kristoffersen, Reidar Martiniuson, Ragnar Vik | Żeglarstwo | Klasa 8 metrowa formuła 1919 | 3 pkt[3] |
Złoto | Erik Herseth, Sigurd Holter, Gunnar Jamvold, Peter Jamvold, Claus Juell, Ingar Nielsen, Ole Sørensen | Żeglarstwo | klasa 10 metrowa formuła 1907 | |
Złoto | Charles Arentz, Robert Giertsen, Willy Gilbert, Arne Sejersted, Halfdan Schjøtt, Trygve Schjøtt, Otto Falkenberg | Żeglarstwo | Klasa 10 metrowa formuła 1919 | |
Złoto | Henrik Østervold, Jan Østervold, Ole Østervold, Hans Næss, Halvor Møgster, Halvor Birkeland, Rasmus Birkeland, Kristian Østervold, Lauritz Christiansen | Żeglarstwo | Klasa 12 metrowa formuła 1907 | |
Złoto | Johan Friele, Olaf Ørvig, Arthur Allers, Christen Wiese, Martin Borthen, Egill Reimers, Kaspar Hassel, Thor Ørvig, Erik Ørvig | Żeglarstwo | Klasa 12 metrowa formuła 1919 | |
Srebro | Sverre Sørsdal | Boks | Waga półciężka | w finale uległ reprezentantowi USA Edwardowi Eaganowi |
Srebro | Alf Aanning, Karl Aas, Jørgen Andersen, Gustav Bayer, Jørgen Bjørnstad, Asbjørn Bodahl, Eilert Bøhm, Trygve Bøyesen, Ingolf Davidsen, Håkon Endreson, Jacob Erstad, Harald Færstad, Hermann Helgesen, Petter Hol, Otto Johannessen, John Anker Johansen, Torbjørn Kristoffersen, Henrik Nielsen, Jacob Opdahl, Arthur Rydstrøm, Frithjof Sælen, Bjørn Skjærpe, Wilhelm Steffensen, Olav Sundal, Reidar Tønsberg, Lauritz Wigand-Larsen | Gimnastyka | Wielobój drużynowy styl wolny | 48,55 pkt[4] |
Srebro | Andreas Krogh | Łyżwiarstwo figurowe | Soliści | 18,0 pkt |
Srebro | Alexia Bryn, Yngvar Bryn | Łyżwiarstwo figurowe | Pary sportowe | 15,5 pkt |
Srebro | Albert Helgerud, Otto Olsen, Østen Østensen, Gudbrand Skatteboe, Olaf Sletten | Strzelectwo | Karabin dowolny 3 postawy 300 m drużynowo | 4748 pkt[2] |
Srebro | Albert Helgerud, Otto Olsen, Jacob Onsrud, Østen Østensen, Olaf Sletten | Strzelectwo | Karabin wojskowy 300 i 600 m leżąc drużynowo | 565 pkt[2] |
Srebro | Einar Torgersen, Leif Erichsen, Andreas Knudsen | Żeglarstwo | klasa 6 metrowa (formuła 1907) | 7 pkt[5] |
Srebro | Johan Faye, Sten Abel, Christian Dick, Niels Nielsen | Żeglarstwo | klasa 7 metrowa | 5 pkt[3] |
Srebro | Jens Salvesen, Finn Schiander, Lauritz Schmidt, Nils Thomas, Ralph Tschudi | Żeglarstwo | klasa 8 m formuła 1919 | 6pkt |
Brąz | Martin Stixrud | Łyżwiarstwo figurowe | Soliści | 24,5 pkt |
Brąz | Albert Helgerud, Sigvart Johansen, Anton Olsen, Østen Østensen, Olaf Sletten | Strzelectwo | Karabin małokalibrowy 50 m drużynowo | 1866 pkt[2] |
Brąz | Østen Østensen | Strzelectwo | Karabin dowolny 3 postawy indywidualnie | 980 pkt[2] |
Brąz | Harald Natvig | Strzelectwo | Biegnący jeleń runda pojedyncza indywidualnie | 41 pkt[2] |
Brąz | Einar Liberg | Strzelectwo | Biegnący jeleń strzał podwójny indywidualnie | 71 pkt[2] |
Brąz | Theodor Nag, Conrad Olsen, Adolf Nilsen, Håkon Ellingsen, Thore Michelsen, Arne Mortensen, Karl Nag, Tollef Tollefsen, Thoralf Hagen | Wioślarstwo | Ósemka mężczyzn | 6:36,0 min[6] |
Brąz | Birger Var, Theodor Klem, Henry Larsen, Per Gulbrandsen, Thoralf Hagen | Wioślarstwo | Czwórka ze sternikiem | 7:02,0 min[7] |
Brąz | Frithjof Andersen | Zapasy | Waga lekka styl klasyczny | |
Brąz | Henrik Agersborg, Einar Berntsen, Trygve Pedersen | Żeglarstwo | klasa 6 m formuła 1907 | 9 pkt[5] |
Skład kadry
Boks
- Osobny artykuł: Boks na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Zawodnik | Konkurencja | 1/16 | 1/8 | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał/Walka o 3.miejsce | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Miejsce | ||
Einar Nilsen | waga musza | Frank di Genaro P | Nie awansował | ||||
Peder Kjellberg | Joseph Charpentier P | Nie awansował | |||||
John Koss | waga kogucia | wolny los | George McKenzie P | Nie awansował | |||
Hjalmar Nygaard | Henri Ricard P | Nie awansował | |||||
Arthur Olsen | waga piórkowa | Ángel Rodríguez W | Jean Gachet P | Nie awansował | |||
Paul Erdal | Frederick Adams W | Paul Fritsch P | Nie awansował | ||||
Johan Sæterhaug | waga lekka | James Gilmour W | Clarence Newton P | Nie awansował | |||
Trygve Stokstad | waga półśrednia | Roy Ingram W | William Clark P | Nie awansował | |||
Aage Steen | Dario Della Valle W | Henri Richards W | Bert Schneider P | Nie awansował | |||
Hjalmar Strømme | waga średnia | Jean Dortet W | Martin Olsen W | Georges Prud’Homme P | Montgomery Herschowitch P | 4. | |
Rolf Jacobsen | Samuel Lagonia P | Nie awansował | |||||
Johan Clementz | waga półciężka | Thomas Holdstock P | Nie awansował | ||||
Sverre Sørsdal | René Darbou W | Edwin Schell W | Hugh Brown W | Edward Eagan P | |||
Sigurd Hoel | waga ciężka | Wolny los | Xavier Eluère P | Nie awansował |
Gimnastyka
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | ||
Petter Hol | wielobój indywidualnie | 80,75 | 14. |
Alf Aanning, Karl Aas, Jørgen Andersen, Gustav Bayer, Jørgen Bjørnstad, Asbjørn Bodahl, Eilert Bøhm, Trygve Bøyesen, Ingolf Davidsen, Haakon Endreson, Harald Færstad, Herman Helgesen, Peter Hol, Otto Johannessen, Johan Anker Johansen, Trygve Kristoffersen, Henrik Nilsen, Jacob Opdahl, Arthur Rydstrøm, Frithjof Sælen, Bjørn Skjærpe, Wilhelm Steffensen, Olav Sundal, Reidar Tønsberg, Lauritz Wigand-Larsen | wielobój drużynowo w systemie wolnym | 48,55 |
Jeździectwo
- Osobny artykuł: Jeździectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencja | Zawodnik | Koń | Finał | |
---|---|---|---|---|
Wynik | Poz. | |||
Ujeżdżenie indywidualnie | Jens Falkenberg | Hjördis | 22,3750 | 8. |
Konkurencja | Zawodnik | Koń | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Punkty karne | Miejsce | ||||
Skoki indywidualnie | Paul Michelet | Raven | 5,00 | 4. | |
Eugen Johansen | Nökken | 9,00 | 13. |
Konkurencja | Zawodnik | Koń | 50 km | 20 km | Skoki | Razem | Pozycja | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
WKKW indywidualnie | Knut Gysler | Emden | 870,00 | 585,00 | 82,50 | 1537,50 | 9. | |
Eugen Johansen | Nökken | 892,50 | 375,00 | 161,25 | 1428,75 | 11. | ||
Bjørn Bjørnseth | Lydia | 600,00 | Nie ukończył konkurencji | |||||
WKKW drużynowo | Knut Gysler Eugen Johansen Bjørn Bjørnseth | jak wyżej | punktacja jak wyżej | Nie ukończyli konkurencji |
Kolarstwo
- Osobny artykuł: Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Kolarstwo szosowe
Zawodnik | Konkurencja | Czas | Pozycja |
---|---|---|---|
Helge Flatby | jazda indywidualna na czas (m) | 5:12:50,2 | 28. |
Paul Henrichsen | 5:13:23,2 | 29. | |
Olaf Nygaard | 5:24:56,6 | 35. | |
Thorstein Stryken | 5:44:01,8 | 41. | |
Helge Flatby Paul Henrichsen Olaf Nygaard Thorstein Stryken | jazda drużynowa na czas (m) | 21:35:11,8 | 8. |
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
100 m | Bjarne Guldager | b.d | 4. | Nie awansował | |||||
Johan Johansen | b.d | 4. | Nie awansował | ||||||
Rolf Stenersen | b.d | 3. | Nie awansował | ||||||
Asle Bækkedal | b.d | 5. | Nie awansował | ||||||
200 m | Bjarne Guldager | b.d | 5. | Nie awansował | |||||
Rolf Stenersen | 23,7 | 4. | Nie awansował | ||||||
400 m | Einar Mangset | 51,3 | 4. | Nie awansował | |||||
800 m | Odolf Larsen | b.d | 9. | Nie awansował | |||||
1500 m | Eivind Rasmussen | 4:08,2 | 5. | Nie awansował | |||||
sztafeta 4 × 100 m mężczyzn | Bjarne Guldager Asle Bækkedal Rolf Stenersen Erling Aastad | Dyskwalifikacja | Nie awansowali | ||||||
bieg przełajowy | Even Vengshoel | Nie ukończył biegu |
Konkurencje techniczne
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
skok w dal | Erling Aastad | 6,62 | 6. | 6,885 | 5. |
Einar Ræder | 6,585 | 8. | Nie awansował | ||
Johan Johannesen | 6,565 | 10. | Nie awansował | ||
trójskok | Kaare Bache | 13,64 | 9. | Nie awansował | |
Erling Juul | 13,59 | 11. | Nie awansował | ||
Erling Vinne | 13,34 | 13. | Nie awansował |
Zawodnik | Konkurencje | Wyniki | Punkty | Miejsce | |
---|---|---|---|---|---|
Helge Løvland | pięciobój | skok w dal | 6,320 | 7 | 7. |
rzut oszczepem | 39,51 | 2 | 2. | ||
Bieg na 200 m | 24,0 | 10 | 10. | ||
rzut dyskiem | 53,13 | 4 | 4. | ||
Bieg na 1500 m | 4:45,8 | 4 | 4. | ||
Finał | 27 | 5. | |||
Ole Reistad | skok w dal | 6,095 | 13 | 13. | |
rzut oszczepem | 31,98 | 12 | 12. | ||
Bieg na 200 m | 23,9 | 9 | 9. | ||
rzut dyskiem | 38,99 | 15 | 15. | ||
Bieg na 1500 m | Nie stanął na starcie | ||||
Finał | 49 | 14. | |||
Helge Løvland | dziesięciobój | bieg 100 m | 12,0 | 666,8 | 7. |
skok w dal | 6,280 | 676,600 | 5. | ||
pchnięcie kulą | 11,19 | 585 | 8. | ||
skok wzwyż | 1,65 | 608 | 4. | ||
bieg 400 m | 54,8 | 751,84 | 5. | ||
rzut dyskiem | 37,34 | 700,94 | 2. | ||
bieg na 110 m przez płotki | 16,2 | 886 | 1. | ||
skok o tyczce | 3,20 | 595 | 5. | ||
rzut oszczepem | 48,01 | 642,775 | 4. | ||
bieg na 1500 m | 4:48,4 | 690,4 | 2. | ||
Finał | 6803,355 | ||||
Einar Ræder | bieg 100 m | 12,0 | 666,8 | 7. | |
skok w dal | 6,275 | 675,375 | 6. | ||
pchnięcie kulą | 10,99 | 565 | 12. | ||
skok wzwyż | 1,65 | 608 | 4. | ||
bieg 400 m | 55,7 | 718,0 | 9. | ||
rzut dyskiem | 28,74 | 374,14 | 14. | ||
bieg na 110 m przez płotki | 17,0 | 810,0 | 7. | ||
skok o tyczce | 2,50 | 217 | 16. | ||
rzut oszczepem | 35,74 | 305,350 | 11. | ||
bieg na 1500 m | Nie stanął na starcie | ||||
Finał | Nie ukończył konkurencji |
Łyżwiarstwo figurowe
- Osobny artykuł: Łyżwiarstwo figurowe na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Zawodnik | Konkurencja | Wynik | Pozycja |
---|---|---|---|
Nota | Pozycja | Nota | Pozycja |
Margot Moe | Solistki | 22,5 | 5. |
Ingrid Gulbrandsen | 24,0 | 6. | |
Andreas Krogh | Soliści | 18,0 | |
Martin Stixrud | 24,5 | ||
Alexia Bryn Yngvar Bryn | Pary sportowe | 25,0 |
Pięciobój nowoczesny
- Osobny artykuł: Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Zawodnik | Konkurencja | Strzelanie | Pływanie | Szermierka | Jazda konna | Bieg przełajowy | Suma punktów | Pozycja | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | Wygrane | M. | Punkty | Kary | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | ||||
Arne Tellefsen | indywidualnie | 181 | 2. | 2 | 6:17,8 | 10. | 10 | b.d | 18. | 18 | b.d | 19. | 19 | 15:45,0 | 13. | 13 | 62 | 13. |
Olliver Smith | 150 | 9. | 9 | 6:11,0 | 9. | 9 | b.d | 20. | 20 | b.d | 22. | 22 | 15:03,2 | 6. | 6 | 66 | 14. |
Piłka nożna
- Osobny artykuł: Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
|
|
Turniej główny
Pierwsza runda
28 sierpnia 1920 | Wielka Brytania | 1:3 1:1 | Norwegia | Olympisch Stadion Antwerpia |
Ćwierćfinał
29 sierpnia 1920 | Czechosłowacja | 4:0 2:0 | Norwegia | Stadion La Butte Bruksela |
Turniej o drugie i trzecie miejsce I runda
31 sierpnia 1920 | Włochy | 2:1 0:1 | Norwegia | Stadion aan de Broodstraat |
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
100 m dowolnym | Alfred Steen | b.d | 4. | Nie awansował | |||
400 m dowolnym | 6:30,6 | 4. | Nie awansował | ||||
100 m grzbietowym | Asbjørn Wang | 1:28,2 | 4. | Nie awansował |
Skoki do wody
- Osobny artykuł: Skoki do wody na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | ||
wieża 10 m | Sigvard Andersen | 139,0 | 5. | Nie awansował | |
Bernhard Dahl | 136,5 | 6. | Nie awansował | ||
skoki standard i dowolne | Sigvard Andersen | 264,70 | 8. | Nie awansował |
Kobiety
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | ||
wieża 10 m | Ragnhild Larsen | 152,0 | 4. | Nie awansowała | |
Brynhild Berge | 140,5 | 6. | Nie awansowała |
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Tenis ziemny
- Osobny artykuł: Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencja | Zawodnik | 1 runda | 2 runda | 3 runda | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
Singiel (m) | Jack Nielsen | Cesare Colombo P 0:3 (2:6,3:6,1:6) | Nie awansował | 17. | ||||
Conrad Langaard | Victor de Laveleye P 1:3 (2:6,6:2,3:6,3:6) | Nie awansował | 32. | |||||
debel (m) | Conrad Langaard Jack Nielsen | Henning Müller Olle Andersson W 3:1 (6:1,6:8,6:1,6:4) | François Blanchy Jacques Brugnon P 0:3 (1:6,1:6,3:6) | Nie awansowali | 5. | |||
singiel (k) | Caroline Dahl | Sigrid Fick P'' 0:2 (5:7,2:6) | Nie awansowała | 9. |
Wioślarstwo
- Osobny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencja | Zawodnik | Runda 1 | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | Pozycja | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | M. | Czas | M. | Czas | M. | Czas | M. | |||
Czwórka ze sternikiem | Birger Var Theodor Klem Henry Larsen Per Gulbrandsen Thoralf Hagen | 7:14,0 | 1. | 6:58,0 | 3. | |||||
ósemka | Theodor Nag Conrad Olsen Adolf Nilsen Håkon Ellingsen Thore Michelsen Arne Mortensen Karl Nag Tollef Tollefsen Thoralf Hagen | 6:32,2 | 1. | 6:36,0 | 2. | Nie awansowali |
Zapasy
- Osobny artykuł: Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Konkurencja | Zawodnik | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
styl klasyczny waga piórkowa | Wilhelm Olson | Eduard Pütsep p | Nie awansował | ||||
styl klasyczny waga lekka | Richard Frydenlund | Gustaf Nilsson W | Taavi Tamminen p | Frits Janssens p[8] | Nie awansował | ||
Frithjof Andersen | Holger Lindberg W | Carl Coerse W Charles Frisenfeldt W[8] | Taavi Tamminen p František Kopřiva W[8] | Frits Janssens W[8] | |||
styl klasyczny waga średnia | Sjur Johnsen | Arthur Lindfors p | Henry Szymanski W[8] | Emil Christensen W[8] | Matti Perttilä p[8] | 4. | |
Einar Stensrud | Sotirios Notaris W | Henry Szymanski p | Nie awansował | ||||
styl klasyczny waga ciężka | Harald Vassboten | Giorgio Calz W | Anders Ahlgren p | Nie awansował | |||
styl wolny waga średnia | Gudmund Grimstad | Wolny los | Gottfrid Lindgren W | Charley Johnson p | Nie awansował |
Żeglarstwo
- Osobny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920.
Przypisy
- ↑ Athletics – Olympic Games 1920 results. the-sports. org. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k Shooting sports – Olympic Games 1920 results. the-sports.org. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ a b Sailing – Olympic Games 1920 results Mixed. the-sports.org. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ Gymnastics – Olympic Games. the-sports.org. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ a b Sailing – Olympic Games 6 Meters (1907) rating. the-sports.org. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ Events – Worldrowing.com. worldrowing.com. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ Rowing – Olympic Games 1920 results. the-sports.org. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g Walka odbyła się w ramach turnieju o brązowy medal.
Bibliografia
- Norway at the 1920 Antwerpen Summer Games. Sports-reference.com. [dostęp 2016-02-08]. (ang.).
- Olympic Games Official Report 1920. library.la84.org. [dostęp 2016-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-26)]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Afryka | |
---|---|
Ameryka | |
Azja | |
Europa | |
Australia i Oceania |