Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912
Kod MKOl | NOR | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1912 Sztokholm | ||||||
Liczba zawodników | 191 w 58 konkurencjach w 14 dyscyplinach | |||||
|
Norwegia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 w Sztokholmie reprezentowana była przez 191 sportowców – w tym dwie kobiety.
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina sportowa | Konkurencja |
---|---|---|---|
Złoto | Isak Abrahamsen, Hans Beyer, Hartmann Bjornsen, Alfred Engelsen, Bjarne Johnsen, Sigurd Jorgensen, Knud Leonard Knudsen, Alf Lie, Rolf Lie, Tor Lund, Petter Martinsen, Per Mathiesen, Jacob Opdahl, Nils Opdahl, Bjarne Pettersen, Frithjof Salen, Oistein Schirmer, Georg Selenius, Sigvard Sivertsen, Robert Sjursen, Einar Strom, Gabriel Thorstensen, Thomas Thorstensen, Nils Voss | Gimnastyka | Ćwiczenia wolne drużynowo |
Złoto | Thomas Aass | Żeglarstwo | Klasa 8 metrów |
Złoto | Johan Anker | Żeglarstwo | Klasa 12 metrów |
Złoto | Lekkoatletyka | Pięciobój | |
Srebro | Gudbrand Skatteboe, Ole Sæther, Østen Østensen, Albert Helgerud, Olaf Sæther, Einar Liberg | Strzelectwo | Karabin dowolny drużynowo |
Brąz | Arthur Amundsen, Jørgen Andersen, Trygve Bøyesen, Georg Brustad, Conrad Christensen, Oscar Engelstad, Marius Eriksen, Axel Henry Hansen, Petter Hol, Eugen Ingebretsen, Olaf Ingebretsen, Olof Jacobsen, Erling Jensen, Thor Jensen, Frithjof Olsen, Oscar Olstad, Edvin Paulsen, Carl Alfred Pedersen, Paul Pedersen, Rolf Robach, Sigurd Smebye, Torleif Torkildsen | Gimnastyka | Ćwiczenia z przyrządem drużynowo |
Brąz | Claus Høyer, Reidar Holter, Magnus Herseth, Frithjof Olstad, Olav Bjørnstad | Wioślarstwo | Czwórka ze sternikiem – łodzie z wewnętrznymi odsadniami |
Brąz | Engebret Skogen | Strzelectwo | Karabin wojskowy 300 metrów z trzech pozycji |
Brąz | Molla Bjurstedt | Tenis ziemny | Kobiety gra pojedyncza na zewnątrz |
Skład kadry
Gimnastyka
- Osobny artykuł: Gimnastyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | ||
Isak Abrahamsen, Hans Beyer, Hartman Bjørnson, Alfred Engelsen, Bjarne Johnsen, Sigurd Jørgensen, Knud Knudsen, Alf Lie, Rolf Lie, Tor Lund, Petter Martinsen, Per Mathisen, Jacob Opdahl, Nils Opdahl, Bjarne Pettersen, Frithjof Sælen, Øistein Schirmer, Georg Selenius, Sigvard Sivertsen, Robert Sjursen, Einar Strøm, Gabriel Thorstensen, Thomas Thorstensen, Nils Voss | wielobój drużynowo w systemie wolnym | 114,25 | |
Arthur Amundsen, Jørgen Andersen, Trygve Bøyesen, Georg Brustad, Conrad Christensen, Oscar Engelstad, Marius Eriksen, Aksel Hansen, Peter Hol, Eugen Ingebretsen, Olaf Ingebrigtsen, Olaf Jacobsen, Erling Jensen, Thor Jensen, Frithjof Olsen, Oscar Olstad, Edvin Paulsen, Carl Alfred Pedersen, Paul Pedersen, Realf Robach, Sigurd Smebye, Torleif Torkildsen | wielobój drużynowo system szwedzki | 857,21 |
Jeździectwo
- Osobny artykuł: Jeździectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencja | Zawodnik | Koń | Finał | |
---|---|---|---|---|
Wynik | Poz. | |||
Ujeżdżenie indywidualnie | Jens Falkenberg | King | 103 | 15. |
Konkurencja | Zawodnik | Koń | Finał | ||
---|---|---|---|---|---|
Punkty karne | Zdobyte punkty | Miejsce | |||
Skoki indywidualnie | Karl Kildal | Garcia | 22 | 168 | 24. |
Jørgen Jensen | Jossy | 25 | 165 | 26. | |
Jens Falkenberg | Florida | 29 | 161 | 28. |
Kolarstwo
- Osobny artykuł: Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Kolarstwo szosowe
Zawodnik | Konkurencja | Czas | Pozycja |
---|---|---|---|
Birgir Andreassen | jazda indywidualna na czas (m) | 11:20:14,6 | 14. |
Paul Henrichsen | 11:55:23,2 | 47. | |
Anton Hansen | 12:21:23,7 | 65. | |
Carl Gulbrandsen | Nie ukończył wyścigu | ||
Carl Olsen | Nie ukończył wyścigu | ||
Martin Sæterhaug | Nie ukończył wyścigu | ||
Birgir Andreassen Paul Henrichsen Anton Hansen[1] | jazda drużynowa na czas (m) | Nie sklasyfikowani |
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencje biegowe
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | Wynik | Miejsce | ||
100 m | Herman Sotaaen | b.d | 3. | Nie awansował | |||
Alexander Pedersen | b.d | 3. | Nie awansował | ||||
200 m | Herman Sotaaen | b.d | 3. | Nie awansował | |||
400 m | Ole Jacob Pedersen | 51,6 | 2. | b.d | 5. | Nie awansował | |
Alexander Pedersen | Dyskwalifikacja | Nie awansował | |||||
800 m | Jacob Pedersen | b.d | 3. | Nie awansował | |||
Oscar Larsen | b.d | 3. | Nie awansował | ||||
1500 m | Jacob Pedersen | b.d | 4. | Nie awansował | |||
Oscar Larsen | b.d | 4. | Nie awansował | ||||
110 m przez płotki | Ferdinand Bie | 16,2 | 1. | 15,8 | 3. | Nie awansował | |
bieg przełajowy | Olaf Hovdenak | 50:40,8 | 19. | ||||
Parelius Finnerud | 51:16,2 | 20. | |||||
Johannes Andersen | 51:47,4 | 22. | |||||
Nils Dahl | Nie ukończył biegu | ||||||
bieg przełajowy drużynowo | Olaf Hovdenak Parelius Finnerud Johannes Andersen | 61 | 4. | ||||
maraton | Axel Simonsen | 3:04:59,4 | 23. | ||||
Otto Osen | 3:36:35,2 | 34. | |||||
Oscar Fonbæk | nie ukończył biegu |
Konkurencje techniczne
Zawodnik | Konkurencja | Finał | |
---|---|---|---|
Wynik | Miejsce | ||
Ferdinand Bie | skok w dal | 6,75 | 11. |
Nils Fixdal | 6,71 | 13. | |
Erling Vinne | trójskok | 14,14 | 4. |
Edvard Larsen | 14,06 | 6. | |
Nils Fixdal | 13,96 | 8. | |
Otto Monsen | skok wzwyż | 1,75 | 13. |
Gerhard Meling | 1,75 | 13. | |
Ole Aarnæs | 1,75 | 13. | |
Birger Brodtkorb | skok w dal z miejsca | 3,05 | 12. |
skok wzwyż z miejsca | 1,40 | 13. | |
Arne Halse | rzut oszczepem | 51,98 | 7. |
Daniel Johansen | 47,61 | 12. | |
Arne Halse | rzut oszczepem oburącz | 96,92 | 5. |
Daniel Johansen | 92,82 | 7. |
Zawodnik | Konkurencje | Wyniki | Punkty | Miejsce | |
---|---|---|---|---|---|
Ferdinand Bie | pięciobój | skok w dal | 6,85 | 2 | 2. |
rzut oszczepem | 46,45 | 4 | 4. | ||
Bieg na 200 m | 23,5 | 7 | 7. | ||
rzut dyskiem | 31,79 | 4 | 4. | ||
Bieg na 1500 m | 5:07,8 | 6 | 6. | ||
Finał | 21 | ||||
dziesięciobój | bieg 100 m | 11,7 | 785,8 | 12. | |
skok w dal | 6,69 | 806,45 | 4. | ||
pchnięcie kulą | 10,20 | 540 | 16. | ||
skok wzwyż | 1,65 | 650 | 13. | ||
bieg 400 m | 53,2 | 819,52 | 6. | ||
rzut dyskiem | 31,65 | 627,22 | 9. | ||
bieg na 110 m przez płotki | 16,4 | 867,0 | 4. | ||
skok o tyczce | 2,90 | 562,6 | 10. | ||
rzut oszczepem | 48,52 | 826,475 | 2. | ||
bieg na 1500 m | Nie stanął na starcie | ||||
Finał | Nie ukończył konkurencji |
Pięciobój nowoczesny
- Osobny artykuł: Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | Strzelanie | Pływanie | Szermierka | Jazda konna | Bieg przełajowy | Suma punktów | Pozycja | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | Wygrane | M. | Punkty | Kary | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | ||||
Carl Paaske | indywidualnie | 147 | 19. | 19 | 6:49,2 | 16. | 16 | 13 | 14. | 14 | 0 | 14. | 14 | 21:19,8 | 8. | 8 | 71 | 13. |
Henrik Norby | 110 | 27. | 27 | 7:48,6 | 21. | 21 | 14 | 12. | 12 | Dyskwalifikacja | Nie ukończył konkurencji |
Piłka nożna
- Osobny artykuł: Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
|
|
Reprezentacja Norwegii w turnieju olimpijskim rozpoczęła od ćwierćfinału w którym uległa reprezentacji Danii. W turnieju pocieszania reprezentacja Norwegii w pierwszej rundzie uległa reprezentacji Cesarstwa Austrii. Ostatecznie reprezentacja Norwegii została sklasyfikowana na 11. miejscu.
Ćwierćfinał
30 czerwca 1912 16:30 | Dania | 7 : 0 (3:0) | Norwegia | Idrottsplats Råsunda, Solna Widzów: 700 Sędzia: Ruben Gelbord |
Turniej pocieszenia (dla drużyn, które odpadły)
I runda turnieju
1 lipca 1912 11:00 | Austria | 1 : 0 (1:0) | Norwegia | Sportplats Traneberg, Traneberg Widzów: 200 Sędzia: Per Sjöblom |
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
100 m dowolnym | John Johnsen | 1:19,2 | 4. | Nie aweansował | |||||
400 m dowolnym | 6:14,4 | 2. | b.d | 6. | Nie awansował | ||||
1500 m dowolnym | 25:45,6 | 3. | Nie awansował | ||||||
Herbert Wetter | Nie ukończył wyścigu | Nie awansował | |||||||
100 m grzbietowym | Harry Svendsen | 1:47,2 | 3. | nie awansował | |||||
John Johnsen | 1:34,20 | 4. | Nie awansował | ||||||
200 m klasycznym | Audun Rusten | Dyskwalifikacja | Nie awansował |
Kobiety
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | Czas | Miejsce | ||
100 m dowolnym | Aagot Normann | b.d | 6. | Nie awansowała |
Skoki do wody
- Osobny artykuł: Skoki do wody na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencja | Zawodnik | Eliminacje | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | ||
wieża 10 m | Nils Tvedt | 31,7 | 5. | Nie awansował | |||
Sigvard Andersen | 28,6 | 7. | Nie awansował | ||||
Alfred Engelsen | 28,3 | 7. | Nie awansował | ||||
skoki standard i dowolne | Sigvard Andersen | 56,40 | 5. | Nie awansował |
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Szermierka
- Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Tenis ziemny
- Osobny artykuł: Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencja | Zawodnik | 1 runda | 2 runda | 3 runda | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
Singiel (m) | Herman Bjørklund | Oscar Kreuzer P 0:3 (0:6,0:6,1:6) | Nie awansował | 31. | ||||
Willem Stibolt | Josef Šebek P 0:3 (1:6,3:6,0:6) | Nie awansował | 17. | |||||
Conrad Langaard | Albert Canet P 0:3 (3:6,0:6,1:6) | Nie awansował | 31. | |||||
Richard Peterson | Ludwig von Salm P 0:3 (1:6,5:7,3:6) | Nie awansował | 31. | |||||
Trygve Smith | Wollmar Boström P 0:3 (2:6,4:6,1:6) | Nie awansował | 31. | |||||
debel (m) | Trygve Smith Herman Bjørklund | Arthur Zborzil Felix Pipes P 0:3 (0:6,2:6,0:6) | Nie awansowali | 15. | ||||
Bjarne Angell Willem Stibolt | Ladislav Žemla Jaroslav Just P 0:3 (1:6,2:6,0:6) | Nie awansowali | 15. | |||||
Richard Peterson Conrad Langaard | Ladislav Žemla Jaroslav Just P 0:3 (1:6,2:6,4:6) | Nie awansowali | 9. | |||||
singiel (k) | Molla Bjurstedt | wolny los | Marguerite Broquedis P 1:2 (3:6,6:2,4:6) | Edith Arnheim W 2:0 (6:2,6:2) | ||||
mikst | Molla Bjurstedt Conrad Langaard | Annie Holmström Thorsten Grönfors P 1:2 (4:6,6:4,5:7) | Nie awansowali | 5. |
Wioślarstwo
- Osobny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencja | Zawodnik | Runda 1 | Ćwierćfinał | Półfinał | Finał | Pozycja | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | M. | Czas | M. | Czas | M. | Czas | M. | |||
Czwórka ze sternikiem | Henry Larsen Mathias Torstensen Theodor Klem Håkon Tønsager Ejnar Tønsager | 7:15,0 | 1. | 7:05,5 | 1. | 7:05,0 | 2. | Nie awansowali | ||
Øyvin Davidsen Leif Rode Theodor Schjøth Olaf Dahll Einar Eriksen | 7:27,4 | 1. | b.d | 2. | Nie awansowali | |||||
Czwórka ze sternikiem (łodzie z wewnętrznymi odsadniami) | Gunnar Grantz Olaf Solberg Gustav Hæhre Hannibal Fegth John Bjørnstad | b.d | 2. | Nie aansowali | ||||||
Claus Høyer Reidar Holter Magnus Herseth Frithjof Olstad Olav Bjørnstad | 8:03,0 | 1. | b.d | 2. | Nie awansowali | |||||
ósemka | Einar Sommerfelt Thomas Høie Harald Herolfson Olaf Solberg Gustav Hæhre Hannibal Fegth Gunnar Grantz Otto Krogh John Bjørnstad | b.d | 2. | Nie awansowali |
Zapasy
- Osobny artykuł: Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Konkurencja | Zawodnik | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Runda 5 | Runda 6 | Runda 7 | Finał | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
styl klasyczny waga piórkowa | Mikael Hestdahl | Bruno Åkesson W | Erik Öberg p | Hjalmar Lehmusvirta p | Nie awansował | |||||
Christian Arnesen | Josef Beránek W | Pawieł Pawłowicz p | Arvid Beckman p | Nie awansował | ||||||
Ragnvald Gullaksen | Ewald Persson W | Arvid Beckman p | Otto Lasanen p | Nie awansował | ||||||
styl klasyczny waga lekka | Herbrand Lofthus | Raymond Cabal W | Andreas Dumrauf W | Johan Nilsson p | Ludwig Saeurhöfer W | Edvin Mattiasson p | Nie awansował | |||
Thorbjørn Frydenlund | Viktor Fischer p | Gottfrid Svensson p | Nie awansował | |||||||
Richard Frydenlund | William Lupton W | William Ruff W | Jan Balej p | Johan Salonen p | Nie awansował | |||||
Thorvald Olsen | David Kolehmainen p | Aatami Tanttu p | Nie awansował | |||||||
styl klasyczny waga półciężka | Ansgar Løvold | Karl Lind p | Karl Barl p | Nie awansował |
Żeglarstwo
- Osobny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912.
Zawodnik | Konkurencja | Wyścig | Punkty | Finałowa pozycja | |
---|---|---|---|---|---|
Wyścig I miejsce | Wyścig II miejsce | ||||
Edvart Christensen Hans Christiansen Eigil Christiansen | klasa 6 metrów | 5. | 5. | 0 | 5. |
Thoralf Glad Thomas Aass Andreas Brecke Torleiv Corneliussen Christian Jebe | klasa 8 metrów | 1. | 1. | 14 | |
Johan Anker Nils Bertelsen Eilert Falch-Lund Halfdan Hansen Magnus Konow Arnfinn Heje Alfred Larsen Petter Larsen Christian Staib Carl Thaulow | klasa 12 metrów | 1. | 1. | 14 |
Przypisy
- ↑ Wyścig ukończyło tylko 3 zawodników.
Bibliografia
- Norway at the 1912 Summer Olympics. olympedia.org. [dostęp 2023-01-01]. (ang.).
- 1912 Olympic Games Official Report - Part 1. library.la84.org. [dostęp 2015-12-08]. (ang.).
- Olympic Games Official Report - Part 2. library.la84.org. [dostęp 2017-01-01]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Afryka | |
---|---|
Ameryka | |
Azja | |
Europa | |
Australia i Oceania |