Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972 Monachium | |||
| |||
Miejsce | Olympia Schwimmhalle | ||
---|---|---|---|
Data | 28 sierpnia – 4 września 1972 | ||
Liczba konkurencji | 29 | ||
Liczba zawodników | 532 z 52 krajów |
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 w Monachium rozgrywane było w dniach 28 sierpnia – 4 września. W zawodach wzięło udział 532 pływaków, w tym 245 kobiet i 287 mężczyzn, z 52 krajów. Rekordową liczbę siedmiu złotych medali wywalczył amerykański pływak Mark Spitz. Najlepsza wśród kobiet okazała się 16-letnia Australijka Shane Gould, która zdobyła pięć medali (wszystkie w konkurencjach indywidualnych), w tym trzy złote.
Nowe rekordy olimpijskie były ustanawiane w każdej konkurencji przynajmniej raz, a w 24 z nich poprawiono także rekord świata.
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 17 | 14 | 12 | 43 |
2. | Australia | 6 | 2 | 2 | 10 |
3. | NRD | 2 | 5 | 2 | 9 |
4. | Japonia | 2 | 0 | 1 | 3 |
5. | Szwecja | 2 | 0 | 0 | 2 |
6. | ZSRR | 0 | 2 | 3 | 5 |
7. | Kanada | 0 | 2 | 2 | 4 |
8. | RFN | 0 | 1 | 3 | 4 |
9. | Węgry | 0 | 1 | 2 | 3 |
Włochy | 0 | 1 | 2 | 3 | |
11. | Wielka Brytania | 0 | 1 | 0 | 1 |
Razem | 29 | 29 | 29 | 87 |
Wyniki
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Mark Spitz Stany Zjednoczone | 51,22 | Jerry Heidenreich Stany Zjednoczone | 51,65 | Władimir Bure ZSRR | 51,77 |
200 m stylem dowolnym (szczegóły) | Mark Spitz Stany Zjednoczone | 1:52,78 | Steve Genter Stany Zjednoczone | 1:53,73 | Werner Lampe RFN | 1:53,99 |
400 m stylem dowolnym (szczegóły) | Brad Cooper Australia | 4:00,27 | Steve Genter Stany Zjednoczone | 4:01,94 | Tom McBreen Stany Zjednoczone | 4:02,64 |
1500 m stylem dowolnym (szczegóły) | Mike Burton Stany Zjednoczone | 15:52,58 | Graham Windeatt Australia | 15:58,48 | Doug Northway Stany Zjednoczone | 16:09,25 |
100 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Roland Matthes NRD | 56,58 | Michael Stamm Stany Zjednoczone | 57,70 | John Murphy Stany Zjednoczone | 58,35 |
200 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Roland Matthes NRD | 2:02,82 = | Michael Stamm Stany Zjednoczone | 2:04,09 | Mitch Ivey Stany Zjednoczone | 2:04,33 |
100 m stylem klasycznym (szczegóły) | Nobutaka Taguchi Japonia | 1:04,94 | Tom Bruce Stany Zjednoczone | 1:05,43 | John Hencken Stany Zjednoczone | 1:05,61 |
200 m stylem klasycznym (szczegóły) | John Hencken Stany Zjednoczone | 2:21,55 | David Wilkie Wielka Brytania | 2:23,67 | Nobutaka Taguchi Japonia | 2:23,88 |
100 m stylem motylkowym (szczegóły) | Mark Spitz Stany Zjednoczone | 54,27 | Bruce Robertson Kanada | 55,56 | Jerry Heidenreich Stany Zjednoczone | 55,74 |
200 m stylem motylkowym (szczegóły) | Mark Spitz Stany Zjednoczone | 2:00,70 | Gary Hall Sr. Stany Zjednoczone | 2:02,86 | Robin Backhaus Stany Zjednoczone | 2:03,23 |
200 m stylem zmiennym (szczegóły) | Gunnar Larsson Szwecja | 2:07,17 | Tim McKee Stany Zjednoczone | 2:08,37 | Steve Furniss Stany Zjednoczone | 2:08,45 |
400 m stylem zmiennym[1] (szczegóły) | Gunnar Larsson Szwecja | 4:31,981 | Tim McKee Stany Zjednoczone | 4:31,983 | András Hargitay Węgry | 4:32,70 |
4 × 100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Stany Zjednoczone David Edgar (52,69) John Murphy (52,04) Jerry Heidenreich (50,78) Mark Spitz (50,90) | 3:26,42 | ZSRR Władimir Bure (52,26) Wiktor Mazanow (53,13) Wiktor Aboimow (52,75) Igor Griwiennikow (51,57) | 3:29,72 | NRD Roland Matthes (52,89) Wilfried Hartung (53,31) Peter Bruch (53,20) Lutz Unger (53,01) | 3:32,42 |
4 × 200 m stylem dowolnym (szczegóły) | Stany Zjednoczone John Kinsella (1:54,49) Fred Tyler (1:54,32) Steve Genter (1:52,72) Mark Spitz (1:54,24) | 7:35,78 | RFN Klaus Steinbach (1:54,62) Werner Lampe (1:53,49) Hans-Günther Vosseler (1:57,45) Hans Fassnacht (1:56,11) | 7:41,69 | ZSRR Igor Griwiennikow (1:56,24) Wiktor Mazanow (1:57,28) Georgij Kulikow (1:56,92) Władimir Bure (1:55,30) | 7:45,76 |
4 × 100 m stylem zmiennym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Mike Stamm (57,97) Tom Bruce (1:04,22) Mark Spitz (54,28) Jerry Heidenreich (51,67) | 3:48,16 | NRD Roland Matthes (56,30) Klaus Katzur (1:06,02) Hartmut Flöckner (56,36) Lutz Unger (53,43) | 3:52,12 | Kanada Erik Fish (59,61) William Mahony (1:05,89) Bruce Robertson (54,48) Robert Kasting (52,28) | 3:52,26 |
Kobiety
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Sandra Neilson Stany Zjednoczone | 58,59 | Shirley Babashoff Stany Zjednoczone | 59,02 | Shane Gould Australia | 59,06 |
200 m stylem dowolnym (szczegóły) | Shane Gould Australia | 2:03,56 | Shirley Babashoff Stany Zjednoczone | 2:04,33 | Keena Rothhammer Stany Zjednoczone | 2:04,92 |
400 m stylem dowolnym (szczegóły) | Shane Gould Australia | 4:19,04 | Novella Calligaris Włochy | 4:22,44 | Gudrun Wegner NRD | 4:23,11 |
800 m stylem dowolnym (szczegóły) | Keena Rothhammer Stany Zjednoczone | 8:53,68 | Shane Gould Australia | 8:56,39 | Novella Calligaris Włochy | 8:57,46 |
100 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Melissa Belote Stany Zjednoczone | 1:05,78 | Andrea Gyarmati Węgry | 1:06,26 | Susie Atwood Stany Zjednoczone | 1:06,34 |
200 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Melissa Belote Stany Zjednoczone | 2:19,19 | Susie Atwood Stany Zjednoczone | 2:20,38 | Donna Gurr Kanada | 2:23,22 |
100 m stylem klasycznym (szczegóły) | Catherine Carr Stany Zjednoczone | 1:13,58 | Galina Prozumienszczikowa ZSRR | 1:14,99 | Beverley Whitfield Australia | 1:15,73 |
200 m stylem klasycznym (szczegóły) | Beverley Whitfield Australia | 2:41,71 | Dana Schoenfield Stany Zjednoczone | 2:42,05 | Galina Prozumienszczikowa ZSRR | 2:42,36 |
100 m stylem motylkowym (szczegóły) | Mayumi Aoki Japonia | 1:03,34 | Roswitha Beier NRD | 1:03,61 | Andrea Gyarmati Węgry | 1:03,73 |
200 m stylem motylkowym (szczegóły) | Karen Moe Stany Zjednoczone | 2:15,57 | Lynn Colella Stany Zjednoczone | 2:16,34 | Ellie Daniel Stany Zjednoczone | 2:16,74 |
200 m stylem zmiennym (szczegóły) | Shane Gould Australia | 2:23,07 | Kornelia Ender NRD | 2:23,59 | Lynn Vidali Stany Zjednoczone | 2:24,06 |
400 m stylem zmiennym (szczegóły) | Gail Neall Australia | 5:02,97 | Leslie Cliff Kanada | 5:03,57 | Novella Calligaris Włochy | 5:03,99 |
4 × 100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Sandra Neilson (58,98) Jennifer Kemp (58,99) Jane Barkman (59,03) Shirley Babashoff (58,18) | 3:55,19 | NRD Gabriele Wetzko (59,23) Andrea Eife (58,96) Elke Sehmisch (59,08) Kornelia Ender (58,27) | 3:55,55 | RFN Jutta Weber (59,84) Heidemarie Reineck (59,02) Gudrun Beckmann (59,99) Angela Steinbach (59,07) | 3:57,93 |
4 × 100 m stylem zmiennym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Melissa Belote (1:06,24) Catherine Carr (1:13,99) Deena Deardruff (1:02,61) Sandra Neilson (57,90) | 4:20,75 | NRD Christine Herbst (1:06,89) Renate Vogel (1:16,58) Roswitha Beier (1:03,34) Kornelia Ender (58,09) | 4:24,91 | RFN Silke Pielen (1:08,27) Verena Eberle (1:15,47) Gudrun Beckmann (1:03,64) Heidemarie Reineck (59,05) | 4:26,46 |
Występy Polaków
- Osobny artykuł: Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972#Pływanie.
Przypisy
- ↑ Monachium 1972 – 400 m stylem zmiennym mężczyzn – wyniki. Sports Reference. [dostęp 2017-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-03)]. (ang.).
Bibliografia
- Wyniki w bazie Sports-reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-30)].
- Wyniki konkurencji pływackich. library.la84.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-06)].
- Baza danych MKOL
- Wyniki w języku polskim
- p
- d
- e
Pływanie na letnich igrzyskach olimpijskich
- Medaliści olimpijscy
- Rekordy olimpijskie
- p
- d
- e
Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Monachium 1972