Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 Moskwa | |||
| |||
Miejsce | Pływalnia w sportowym kompleksie „Olimpijskij” | ||
---|---|---|---|
Data | 20–27 lipca 1980 | ||
Liczba konkurencji | 26 | ||
Liczba zawodników | 333 z 41 krajów |
pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Moskwie rozgrywane było w dniach 20–27 lipca. W zawodach wzięło udział 333 pływaków, w tym 143 kobiety i 190 mężczyzn, z 41 krajów. Pierwszy medal dla Polski w pływaniu wywalczyła Agnieszka Czopek.
Medaliści
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Jörg Woithe NRD | 50,40 | Per Holmertz Szwecja | 50,91 | Per Johansson Szwecja | 51,29 |
200 m stylem dowolnym (szczegóły) | Siergiej Koplakow ZSRR | 1:49,81 | Andriej Kryłow ZSRR | 1:50,76 | Graeme Brewer Australia | 1:51,60 |
400 m stylem dowolnym (szczegóły) | Władimir Salnikow ZSRR | 3:51,31 | Andriej Kryłow ZSRR | 3:53,24 | Iwar Stukołkin ZSRR | 3:53,95 |
1500 m stylem dowolnym (szczegóły) | Władimir Salnikow ZSRR | 14:58,27 | Aleksandr Czajew ZSRR | 15:14,30 | Max Metzker Australia | 15:14,49 |
100 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Bengt Baron Szwecja | 56,53 | Wiktor Kuzniecow ZSRR | 56,99 | Władimir Dołgow ZSRR | 57,63 |
200 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Sándor Wladár Węgry | 2:01,93 | Zoltán Verrasztó Węgry | 2:02,40 | Mark Kerry Australia | 2:03,14 |
100 m stylem klasycznym (szczegóły) | Duncan Goodhew Wielka Brytania | 1:03,34 | Arsens Miskarovs ZSRR | 1:03,82 | Peter Evans Australia | 1:03,96 |
200 m stylem klasycznym (szczegóły) | Robertas Žulpa ZSRR | 2:15,85 | Albán Vermes Węgry | 2:16,93 | Arsens Miskarovs ZSRR | 2:17,28 |
100 m stylem motylkowym (szczegóły) | Pär Arvidsson Szwecja | 54,92 | Roger Pyttel NRD | 54,94 | David López-Zubero Hiszpania | 55,13 |
200 m stylem motylkowym (szczegóły) | Serhij Fesenko Sr. ZSRR | 1:59,76 | Phil Hubble Wielka Brytania | 2:01,20 | Roger Pyttel NRD | 2:01,39 |
400 m stylem zmiennym (szczegóły) | Ołeksandr Sydorenko ZSRR | 4:22,89 | Serhij Fesenko Sr. ZSRR | 4:23,43 | Zoltán Verrasztó Węgry | 4:24,24 |
4 × 200 m stylem dowolnym (szczegóły) | ZSRR
| 7:23,50 | NRD
| 7:28,60 | Brazylia
| 7:29,30 |
4 × 100 m stylem zmiennym (szczegóły) | Australia
| 3:45,70 | ZSRR
| 3:45,92 | Wielka Brytania
| 3:47,71 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Barbara Krause NRD | 54,79 | Caren Metschuck NRD | 55,16 | Ines Diers NRD | 55,65 |
200 m stylem dowolnym (szczegóły) | Barbara Krause NRD | 1:58,33 | Ines Diers NRD | 1:59,64 | Carmela Schmidt NRD | 2:01,44 |
400 m stylem dowolnym (szczegóły) | Ines Diers NRD | 4:08,76 | Petra Schneider NRD | 4:09,16 | Carmela Schmidt NRD | 4:10,86 |
800 m stylem dowolnym (szczegóły) | Michelle Ford Australia | 8:29,90 | Ines Diers NRD | 8:32,55 | Heike Dähne NRD | 8:33,48 |
100 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Rica Reinisch NRD | 1:00,86 | Ina Kleber NRD | 1:02,07 | Petra Riedel NRD | 1:02,64 |
200 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Rica Reinisch NRD | 2:11,77 | Cornelia Polit NRD | 2:13,75 | Birgit Treiber NRD | 2:14,14 |
100 m stylem klasycznym (szczegóły) | Ute Geweniger NRD | 1:10,22 | Elwira Wasilkowa ZSRR | 1:10,41 | Susanne Nielsson Dania | 1:11,16 |
200 m stylem klasycznym (szczegóły) | Lina Kačiušytė ZSRR | 2:29,54 | Swietłana Warganowa ZSRR | 2:29,61 | Julija Bogdanowa ZSRR | 2:32,39 |
100 m stylem motylkowym (szczegóły) | Caren Metschuck NRD | 1:00,42 | Andrea Pollack NRD | 1:00,90 | Christiane Knacke NRD | 1:01,44 |
200 m stylem motylkowym (szczegóły) | Ines Geißler NRD | 2:10,44 | Sybille Schönrock NRD | 2:10,45 | Michelle Ford Australia | 2:11,66 |
400 m stylem zmiennym (szczegóły) | Petra Schneider NRD | 4:36,29 | Sharron Davies Wielka Brytania | 4:46,83 | Agnieszka Czopek Polska | 4:48,17 |
4 × 100 m stylem dowolnym (szczegóły) | NRD
| 3:42,71 | Szwecja
| 3:48,93 | Holandia
| 3:49,51 |
4 × 100 m stylem zmiennym (szczegóły) | NRD
| 4:06,67 | Wielka Brytania
| 4:12,24 | ZSRR
| 4:13,61 |
Klasyfikacja medalowa
Lp. | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | NRD | 12 | 10 | 8 | 30 |
2. | ZSRR | 8 | 9 | 5 | 22 |
3. | Australia | 2 | 0 | 5 | 7 |
4. | Szwecja | 2 | 3 | 0 | 5 |
5. | Wielka Brytania | 1 | 3 | 1 | 5 |
6. | Węgry | 1 | 2 | 1 | 4 |
7. | Brazylia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Dania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hiszpania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Holandia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polska | 0 | 0 | 1 | 1 |
Występy Polaków
- Osobny artykuł: Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980#Pływanie.
Bibliografia
- Wyniki w bazie Sports-reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-10)].
- Baza danych MKOL
- Wyniki w języku polskim
- Wyniki konkurencji pływackich. LA84 Foundation. s. 463–489. [dostęp 2021-09-02]. (ang.).
- p
- d
- e
Pływanie na letnich igrzyskach olimpijskich
- Medaliści olimpijscy
- Rekordy olimpijskie
- p
- d
- e
Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Moskwa 1980