Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 | ||
| ||
Miejsce | Korea Południowa | |
---|---|---|
Termin | 24 września 1988 | |
Liczba ekip | 44 | |
Liczba sportowców | 71 | |
Złoty medal | Matt Biondi | |
Srebrny medal | Tom Jager | |
Brązowy medal | Giennadij Prigoda |
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Styl dowolny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
800 m | kobiety | ||||
1500 m | mężczyźni | ||||
Styl grzbietowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl klasyczny | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl motylkowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl zmienny | |||||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl dowolny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 200 m | mężczyźni | ||||
Sztafety – styl zmienny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
Ten szablon: pokaż • dyskusja • edytuj |
50 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się 24 września 1988 roku podczas XXIV Igrzysk Olimpijskich w Seulu.
W tej debiutującej na igrzyskach konkurencji zwyciężył Amerykanin Matt Biondi, który czasem 22,14 ustanowił nowy rekord świata. Był to szósty medal (czwarty złoty) dla Biondiego na tych igrzyskach. Srebrny medal również zdobył reprezentant Stanów Zjednoczonych Tom Jager (22,36). Na najniższym stopniu podium stanął Giennadij Prigoda z ZSRR, który uzyskał czas 22,71.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Tom Jager | 22,23 | Orlando | 25 marca 1988 |
Rekord olimpijski | nowa konkurencja | – | – | – |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
24 września | wyścig eliminacyjny 1 | Garvin Ferguson | 24,25 | |
wyścig eliminacyjny 4 | Mark Andrews | 23,44 | ||
wyścig eliminacyjny 7 | Dano Halsall | 22,61 | ||
wyścig eliminacyjny 8 | Matt Biondi | 22,39 | ||
finał A | Matt Biondi | 22,14 | , |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników kwalifikuje się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 8 | Matt Biondi | Stany Zjednoczone | 22,39 | Q, |
2. | 9 | Giennadij Prigoda | ZSRR | 22,57 | Q |
3. | 7 | Dano Halsall | Szwajcaria | 22,61 | Q |
9 | Tom Jager | Stany Zjednoczone | Q | ||
5. | 7 | Wołodymyr Tkaczenko | ZSRR | 22,81 | Q |
6. | 7 | Frank Henter | RFN | 22,98 | Q |
7. | 8 | Andrew Baildon | Australia | 22,99 | Q |
8. | 8 | Stéfan Voléry | Szwajcaria | 23,04 | Q |
9. | 9 | Ang Peng Siong | Singapur | 23,08 | q |
10. | 8 | Per Johansson | Szwecja | 23,12 | q |
11. | 9 | Stephan Güsgen | RFN | 23,22 | q |
7 | Stéphan Caron | Francja | q, WD | ||
13. | 9 | Shen Jianqiang | Chiny | 23,41 | q |
9 | Cwetan Gołomeew | Bułgaria | q, WD | ||
15. | 4 | Mark Andrews | Kanada | 23,44 | q |
16. | 8 | Göran Titus | Szwecja | 23,44 | q |
17. | 8 | Hilton Woods | Antyle Holenderskie | 23,46 | q |
18. | 6 | Feng Qiangbiao | Chiny | 23,47 | QSO |
6 | Christophe Kalfayan | Francja | QSO | ||
20. | 7 | Vagn Høgholm | Dania | 23,50 | |
9 | Hans Kroes | Holandia | |||
22. | 7 | Mark Foster | Wielka Brytania | 23,51 | |
23. | 7 | Petr Kladiva | Czechosłowacja | 23,53 | |
24. | 5 | Manuel Guzmán | Portoryko | 23,61 | |
25. | 6 | Mike Fibbens | Wielka Brytania | 23,67 | |
26. | 8 | Peter Rohde | Dania | 23,70 | |
27. | 6 | Thomas Stachewicz | Australia | 23,72 | |
28. | 6 | Yves Clausse | Luksemburg | 23,99 | |
29. | 8 | Rodrigo González | Meksyk | 24,01 | |
30. | 6 | Paulo Trindade | Portugalia | 24,02 | |
31. | 5 | Sérgio Esteves | Portugalia | 24,24 | |
32. | 1 | Garvin Ferguson | Bahamy | 24,25 | |
33. | 7 | José Moreira | Brazylia | 24,26 | |
4 | Joseph Eric Buhain | Filipiny | |||
35. | 5 | Li Khai Kam | Hongkong | 24,30 | |
36. | 6 | Markus Opatril | Austria | 24,32 | |
37. | 5 | Jorge Fernandes | Brazylia | 24,40 | |
38. | 6 | Alexander Pilhatsch | Austria | 24,42 | |
39. | 5 | Michael Wright | Hongkong | 24,47 | |
40. | 5 | Magnús Ólafsson | Islandia | 24,50 | |
41. | 4 | Richard Sam Bera | Indonezja | 24,63 | |
42. | 5 | Mohamed El-Azoul | Egipt | 24,64 | |
4 | Murat Tahir | Turcja | |||
44. | 4 | Hans Foerster | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 24,72 | |
45. | 6 | Urbano Zea | Meksyk | 24,86 | |
3 | Oon Jin Gee | Singapur | |||
47. | 3 | Ronald Pickard | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 25,01 | |
48. | 5 | Mohamed Hassan | Egipt | 25,11 | |
49. | 1 | Paul Yelle | Barbados | 25,15 | |
50. | 4 | Hakan Eskioğlu | Turcja | 25,24 | |
51. | 3 | Chiang Chi-li | Chińskie Tajpej | 25,26 | |
52. | 3 | Vaughan Smith | Zimbabwe | 25,29 | |
53. | 3 | Graham Thompson | Zimbabwe | 25,38 | |
54. | 3 | Song Kwang-sun | Korea Południowa | 25,40 | |
55. | 3 | Wirmandi Sugriat | Indonezja | 25,55 | |
56. | 3 | Bruno N’Diaye | Senegal | 25,63 | |
57. | 2 | Warren Sorby | Fidżi | 25,64 | |
58. | 2 | Pablo Barahona | Honduras | 25,79 | |
59. | 1 | Sergio Fafitine | Mozambik | 25,97 | |
60. | 2 | Plutarco Castellanos | Honduras | 26,00 | |
61. | 2 | Hasan Al-Shammari | Kuwejt | 26,27 | |
62. | 2 | Jason Chute | Fidżi | 26,46 | |
63. | 2 | Michele Piva | San Marino | 26,60 | |
2 | Ahmad Faraj | Zjednoczone Emiraty Arabskie | |||
65. | 2 | Trevor Ncala | Suazi | 26,88 | |
66. | 1 | Filippo Piva | San Marino | 26,96 | |
67. | 1 | Amine El-Domyati | Liban | 27,34 | |
68. | 1 | Mubarak Faraj Bilal | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 27,60 | |
69. | 1 | Yul Mark Du Pont | Suazi | 27,93 | |
70 ! | 4 | Pedro Lima | Angola | 99,99 ! | DSQ |
70 ! | 4 | Mouhamed Diop | Senegal | 99,99 ! | DSQ |
- Swim-off
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Feng Qiangbiao | Chiny | 23,28 | q, WD |
2. | 5 | Christophe Kalfayan | Francja | 23,37 | q |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 7 | Goran Titus | Szwecja | 23,28 | |
2. | 5 | Per Johansson | Szwecja | 23,37 | |
3. | 4 | Ang Peng Siong | Singapur | 23,39 | |
4. | 6 | Shen Jianqiang | Chiny | 23,40 | |
5. | 8 | Christophe Kalfayan | Francja | 23,45 | |
6. | 3 | Stephan Güsgen | RFN | 23,55 | |
7. | 2 | Mark Andrews | Kanada | 23,64 | |
8. | 1 | Hilton Woods | Antyle Holenderskie | 23,65 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Matt Biondi | Stany Zjednoczone | 22,14 | |
2 ! | 6 | Tom Jager | Stany Zjednoczone | 22,36 | |
3 ! | 5 | Giennadij Prigoda | ZSRR | 22,71 | |
4. | 3 | Dano Halsall | Szwajcaria | 22,83 | |
5. | 8 | Stéfan Voléry | Szwajcaria | 22,84 | |
6. | 2 | Wołodymyr Tkaczenko | ZSRR | 22,88 | |
7. | 7 | Frank Henter | RFN | 23,03 | |
8. | 1 | Andrew Baildon | Australia | 23,15 |
Przypisy
Bibliografia
- Seul 1988 – wyniki konkurencji pływackich. Swimming World and Junior Swimmer. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
- p
- d
- e
|