Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 – 200 m stylem motylkowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 | |||
| |||
Miejsce | Korea Południowa | ||
---|---|---|---|
Termin | 24 września 1988 | ||
Liczba ekip | 29 | ||
Liczba sportowców | 40 | ||
Złoty medal | Michael Groß | ||
Srebrny medal | Benny Nielsen | ||
Brązowy medal | Anthony Mosse |
200 m stylem motylkowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXIV Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Eliminacje i finały miały miejsce 24 września 1988 roku.
Złoty medal zdobył reprezentant RFN Michael Groß, ustanawiając nowy rekord olimpijski (1:56,94). Srebro wywalczył Duńczyk Benny Nielsen (1:58,24). Na najniższym stopniu stanął Nowozelandczyk Anthony Mosse, który uzyskał czas 1:58,28.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Michael Groß | 1:56,24 | Hanower | 28 czerwca 1986 |
Rekord olimpijski | Jon Sieben | 1:57,04 | Los Angeles | 3 sierpnia 1984 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
24 września | finał A | Michael Groß | 1:56,94 |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników zakwalifikowało się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 6 | Michael Groß | RFN | 1:58,09 | Q |
2. | 4 | Anthony Mosse | Nowa Zelandia | 1:58,71 | Q |
3. | 5 | David Wilson | Australia | 1:59,02 | Q |
4. | 5 | Benny Nielsen | Dania | 1:59,26 | Q |
5. | 4 | Jon Kelly | Kanada | 1:59,40 | Q |
6. | 6 | Melvin Stewart | Stany Zjednoczone | 1:59,78 | Q |
7. | 4 | Tom Ponting | Kanada | 2:00,08 | Q |
8. | 6 | Anthony Nesty | Surinam | 2:00,17 | Q |
9. | 4 | Martin Roberts | Australia | 2:00,32 | q |
10. | 6 | Mark Dean | Stany Zjednoczone | 2:00,86 | q |
11. | 6 | Frank Drost | Holandia | 2:00,99 | q |
12. | 4 | Tim Jones | Wielka Brytania | 2:01,01 | q |
13. | 5 | Wadim Jaroszczuk | ZSRR | 2:01,05 | q |
14. | 6 | Satoshi Takeda | Japonia | 2:01,42 | q |
15. | 3 | Nick Hodgson | Wielka Brytania | 2:01,44 | q |
16. | 5 | Christophe Bordeau | Francja | 2:01,70 | q |
17. | 4 | Rafał Szukała | Polska | 2:01,91 | |
18. | 5 | Reinhold Leitner | Austria | 2:02,18 | |
19. | 4 | Hiroshi Miura | Japonia | 2:02,30 | |
20. | 3 | Ross Anderson | Nowa Zelandia | 2:02,40 | |
21. | 5 | Martin Herrmann | RFN | 2:02,61 | |
22. | 4 | Ondřej Bureš | Czechosłowacja | 2:02,93 | |
23. | 6 | Jan Larsen | Dania | 2:03,01 | |
24. | 5 | José Luis Ballester | Hiszpania | 2:03,32 | |
25. | 3 | Jean-Marie Arnould | Belgia | 2:03,76 | |
26. | 2 | Diogo Madeira | Portugalia | 2:03,79 | |
3 | Christer Wallin | Szwecja | |||
28. | 3 | Khazan Singh Tokas | Indie | 2:03,95 | |
29. | 2 | João Santos | Portugalia | 2:04,74 | |
30. | 3 | Zhan Jiang | Chiny | 2:05,22 | |
31. | 2 | Ahmed Abdullah | Egipt | 2:05,28 | |
32. | 2 | Joseph Eric Buhain | Filipiny | 2:05,32 | |
33. | 3 | Théophile David | Szwajcaria | 2:05,58 | |
34. | 6 | Eduardo de Poli | Brazylia | 2:06,15 | |
35. | 2 | Park Yeong-cheol | Korea Południowa | 2:08,57 | |
36. | 1 | Emanuel Nascimento | Brazylia | 2:09,40 | |
37. | 2 | Desmond Koh | Singapur | 2:10,86 | |
38. | 1 | Sultan Al-Otaibi | Kuwejt | 2:12,89 | |
39. | 1 | William Cleveland | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 2:13,19 | |
40. | 1 | Kristan Singleton | Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych | 2:19,68 | |
41 ! | 1 | Julian Bolling | Sri Lanka | 9:99,99 ! | DNS |
41 ! | 5 | Matjaž Kozelj | Jugosławia | 9:99,99 ! | DNS |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 5 | Mark Dean | Stany Zjednoczone | 2:00,26 | |
2. | 6 | Tim Jones | Wielka Brytania | 2:00,32 | |
3. | 2 | Wadim Jaroszczuk | ZSRR | 2:00,34 | |
4. | 1 | Nick Hodgson | Wielka Brytania | 2:01,09 | |
5. | 8 | Christophe Bordeau | Francja | 2:01,46 | |
6. | 3 | Frank Drost | Holandia | 2:01,59 | |
7. | 7 | Satoshi Takeda | Japonia | 2:02,18 | |
8. | 4 | Martin Roberts | Australia | 2:04,28 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Michael Groß | RFN | 1:56,94 | |
2 ! | 6 | Benny Nielsen | Dania | 1:58,24 | |
3 ! | 5 | Anthony Mosse | Nowa Zelandia | 1:58,28 | |
4. | 1 | Tom Ponting | Kanada | 1:58,91 | |
5. | 7 | Melvin Stewart | Stany Zjednoczone | 1:59,19 | |
6. | 3 | David Wilson | Australia | 1:59,20 | |
7. | 2 | Jon Kelly | Kanada | 1:59,48 | |
8. | 8 | Anthony Nesty | Surinam | 2:00,80 |
Przypisy
- p
- d
- e