200 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 17 sierpnia, a finał 18 sierpnia.
Złoty medal zdobył reprezentant Japonii Kōsuke Kitajima, w finale ustanawiając nowy rekord olimpijski (2:09,44). Srebro wywalczył
15-letni Węgier Dániel Gyurta, który uzyskał czas 2:10,80. Brązowy medal przypadł rekordziście świata w tej konkurencji Brendanowi Hansenowi ze Stanów Zjednoczonych (2:10,87).
Terminarz
Wszystkie godziny podane są w czasie greckim (UTC+03:00) oraz polskim (CEST).
Data | Godzina rozpoczęcia | |
UTC+03:00 | CEST |
17 sierpnia 2004 | 10:45 | 09:45 | Eliminacje[1] |
20:18 | 19:18 | Półfinały[2] |
18 sierpnia 2004 | 19:30 | 18:30 | Finał[3] |
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
18 sierpnia | finał | Kōsuke Kitajima | 2:09,44 | |
Wyniki
Eliminacje
[1]
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
1. | 6 | 2 | Dániel Gyurta | Węgry | 2:11,29 | Q |
2. | 4 | 4 | Kōsuke Kitajima | Japonia | 2:11,97 | Q |
3. | 4 | 5 | Paolo Bossini | Włochy | 2:12,09 | Q |
4. | 4 | 3 | Mike Brown | Kanada | 2:12,69 | Q |
5. | 6 | 4 | Brendan Hansen | Stany Zjednoczone | 2:12,77 | Q |
6. | 5 | 8 | Vladislav Polyakov | Kazachstan | 2:12,96 | Q |
7. | 6 | 3 | Ian Edmond | Wielka Brytania | 2:13,08 | Q |
8. | 5 | 3 | Grigorij Falko | Rosja | 2:13,45 | Q |
9. | 5 | 5 | Scott Usher | Stany Zjednoczone | 2:13,59 | Q |
10. | 6 | 5 | Jim Piper | Australia | 2:13,79 | Q |
11. | 5 | 6 | Genki Imamura | Japonia | 2:14,10 | Q |
12. | 4 | 1 | Terence Parkin | Południowa Afryka | 2:14,12 | Q |
13. | 5 | 2 | Maxim Podoprigora | Austria | 2:14,31 | Q |
14. | 6 | 7 | Richárd Bodor | Węgry | 2:14,36 | Q |
15. | 2 | 4 | Lai Zhongjian | Chiny | 2:14,61 | Q |
16. | 4 | 6 | Chris Cook | Wielka Brytania | 2:14,68 | Q |
17. | 5 | 4 | Dmitrij Komornikow | Rosja | 2:14,92 | |
18. | 4 | 8 | Jens Kruppa | Niemcy | 2:15,29 | |
19. | 3 | 2 | Ratapong Sirisanont | Tajlandia | 2:15,39 | |
20. | 3 | 3 | Walerij Dymo | Ukraina | 2:15,52 | |
21. | 3 | 4 | Jakob Jóhann Sveinsson | Islandia | 2:15,60 | |
22. | 6 | 8 | Michael Wiliamson | Irlandia | 2:15,75 | |
23. | 4 | 2 | Regan Harrison | Australia | 2:15,86 | |
24. | 2 | 1 | Eduardo Fischer | Brazylia | 2:16,04 | |
25. | 5 | 1 | Hugues Duboscq | Francja | 2:16,56 | |
26. | 5 | 7 | Thijs van Valkengoed | Holandia | 2:16,80 | |
27. | 6 | 1 | Martin Gustavsson | Szwecja | 2:17,12 | |
28. | 2 | 5 | Michaił Aleksandrow | Bułgaria | 2:17,19 | |
29. | 6 | 6 | Morgan Knabe | Kanada | 2:17,20 | |
30. | 3 | 6 | Daniel Málek | Czechy | 2:17,47 | |
31. | 2 | 6 | Sofiane Daid | Algieria | 2:17,78 | |
32. | 3 | 7 | Aleksander Baldin | Estonia | 2:17,90 | |
33. | 3 | 8 | Romanos Alyfantis | Grecja | 2:18,18 | |
34. | 2 | 8 | Andrey Morkovin | Uzbekistan | 2:18,48 | |
35. | 1 | 3 | Bradley Ally | Barbados | 2:18,64 | |
36. | 2 | 2 | Emil Tahirovič | Słowenia | 2:18,65 | |
37. | 3 | 1 | Vanja Rogulj | Chorwacja | 2:18,81 | |
38. | 1 | 1 | Miguel Molina | Filipiny | 2:19,19 | |
39. | 2 | 3 | Ben Labowitch | Nowa Zelandia | 2:19,25 | |
40. | 4 | 7 | Loris Facci | Włochy | 2:19,38 | |
41. | 2 | 7 | Tam Chi Kin | Hongkong | 2:19,48 | |
42. | 1 | 4 | Wang Wei-wen | Chińskie Tajpej | 2:20,65 | |
43. | 1 | 5 | Malick Fall | Senegal | 2:22,31 | |
44. | 1 | 2 | Edvinas Dautartas | Litwa | 2:23,12 | |
45. | 1 | 7 | Sergiu Postica | Mołdawia | 2:27,21 | |
46. | 1 | 6 | Anton Kramarenko | Kirgistan | 2:28,59 | |
47. ! | 3 | 5 | Jarno Pihlava | Finlandia | 9:99,99 ! | DNS |
Półfinały
[2]
Półfinał 1
Półfinał 2
Finał
[3]
Przypisy
- ↑ a b c Ateny 2004 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn (eliminacje) – wyniki. 2004-08-17. [dostęp 2016-10-01]. (ang.).
- ↑ a b Ateny 2004 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn (półfinały) – wyniki. 2004-08-17. [dostęp 2016-10-01]. (ang.).
- ↑ a b Ateny 2004 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn (finał) – wyniki. 2004-08-18. [dostęp 2016-10-01]. (ang.).
Mistrzowie
olimpijscy w pływaniu (200 m stylem klasycznym)